FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

úrok z prodlení

Dobrý den. Půjčíl jsem 11.1.2008 firmě, kde jsem pracoval,cca 842000,- Kč a firma tuto částku průběžně po celou dobu různým způsobem splácela, přičemž poslední splátka ve výši 249000,- Kč proběhla 8.10.2015. Mám nárok na vyplacení úroků z prodlení a za jaké období ? Děkuji za odpověď. Rudolf.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitosti, hypotéka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde převest/prodat dům s hypotékou, pokud zde má trvalý pobyt a bydlí zde další osoba(bez věcného břemena), která se nechce dobrovolně odstěhovat? Případně jak mohu jako majitel nemovitosti zrušit teto osobě trvalý pobyt? Jak bychom měli v tomto případě postupovat? předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení, darování

Dobrý den,rodiče vlastní byt, který je napsán na tatínka i maminku. Nyní po smrti maminky bychom chtěli otázku bytu nějak řešit, tatínkovo bydlení v něm je nereálné. Jsme dva sourozenci a jeden nevlastní /nikdy jsme s ním nebyli v kontaktu/z tatínkovy strany. Může tatínek nyní přepsat byt na nás dva vlastní sourozence nebo nám ho darovat? a toho třetího/nevlastního/ z toho vyloučit? Pokud by to nešlo a půjde po maminčině smrti do dědictví, jak budou vypadat dědické podíly bytu ted za tatínkova života /kolik zůstane tatínkovi a jak se dělí část po mamince, má na ni nárok i náš nevlastní sourozenec, když není její?-jde to vůbec takto byt rozepsat/? Jak by se dělil po tatínkově smrti, spíš potom asi už jen ta jeho část-mezi kolik sourozenců, nebo na kom to záleží? Děkuji za rychlou odpověď. M


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den! Mám uzavřenou manažerskou smlouvu v souladu s ust.par.269,odst.2 obch.zák. s tím, že vztah se řídí zákonem č.513/1991 Sb. a práva a povinnosti se řídí ust.par.409 a násl.obch.zák.o kupní smlouvě. Můžu od této smlouvy odstoupit a jakým způsobem. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předčasné splacení úvěru

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit v této věci. Ráda bych doplatila Překlenovací úvěr od Modré Pyramidy. Tento úvěr je zastavěn chalupou, původní účel byl koupě bytu. Momentálně se mění darovací smlouvou vlastník zastavěné nemovitosti, tedy té chalupy. Modrá Pyramida nechce povolit doplacení úvěru, ačkoliv bude dodána darovací smlouva. Je toto jednání MP v souladu se zákonem? Znamená to tedy, že na katastru nepůjde převést vlastnictví pokud s tím MP nebude souhlasit? Úvěr nabízíme doplatit a nový vlastník nechce podepsat zástavní právo. Nic takového v podmínkách úvěru napsáno není, tak netuším, jak toto dohledat. Moc děkuji VS


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jak zjistit veškeré investice do dědictví

Dobrý den, jakým způsobem zjistí notář veškeré investice, které jdou do dědictví? Je možné aby zjistil investici jednorázovou, zaplacenou například poštovní poukázkou, o které nejsou žádné smlouvy ani jiné dokumenty nalezeny po smrti investora. Existuje například nějaký registr, kde jsou všechny tyto operace zaznamenávány a dle nich je pak majetek do dědictví zahrnován? Nebo taková investice zkrátka nebude zjištěna? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování věci nemovité

Dobrý den, matka je spoluvlastníkem několika pozemků a chce je převést (darovat) na mě. Chtěla bych se zeptat, zda musíme uzavřít mezi sebou nějakou smlouvu. Budu muset platit nějakou daň? Jak se vypočítá? Děkuji Lucie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

výživné rozvedeného manžela

Dobrý den,v roce 2009 jsem se rozvedl a platím bývalé manželce výživné ve výši 3500 Kč měsíčně. Do starobního důchodu půjdu v únoru 2016.Bývalá manželka ve starobním důchodu již je.Musím dále platit výživné, když budu v důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstoupení, kupní smlouva

Dobrý den, momentálně řeším problém ohledně nepravdivého údaje v kupní smlouvě ojetého vozidla. Vozidlo Škoda Fabia Combi 1.9 TDI jsem si koupil na začátku září od soukromníka, který se zabývá dovážením aut z Německa. Ve smlouvě je uveden rok výroby vozidla 2004, nicméně podle technického průkazu, který mi vydal MÚ je auto vyrobeno v roce 2001, což bylo uvedeno i na německém technickém průkazu, čehož jsem si při prodeji bohužel nevšiml. Nejhorší ale je, že týden po koupi vozu odešel motor a následná oprava bude stát přes 20 000,- Kč. Proto by mě zajímalo, zda mám z právního hlediska nějaký nárok na odškodné, nebo alespoň zda je prodávající, který vědomě uvedl nepravdivý údaj do kupní smlouvy, povinný uhradit určitou částku z opravy vozidla. Děkuji za Vaši odpověď a případné rady jak tento problém řešit. S pozdravem R. Šebestík


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost.…

Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost. Vše již je vyřízeno nabyli jsme nemovitost a prodávající již zaplatil i daň. Právní sloužby ohledně advokátky a úschovy zařizoval prodávající. My jsme platili katastr. Teď však prodávající chce po nás zaplatit polovinu právních služeb ( advokátku a úschovu) V kupní smlouvě toto uvedeno nemáme mezi povinostmi. Mají právo to ponás vyžadovat? Děkuji za odpověd



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená a podnikání

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, přemýšlím co mohu dělat dal a s dětmi. Bydlíme v rodiném domku v Praze, ve kterém bych si ráda zařídila malou "kavárničku", kde by se prodávli nápoje a zákusky vlastní výroby. protože si myslím, že na základě všech norem, bych nemusela spnlnit všechny požadavky, napadlo mě otevřít si na zahradě pojízdný stánek s pár stoly a židlemi. Mám hotelovou školu i praxi, plus Bc. v marketing. komunikacích, ale také na hotelové škole. Jde mi o to, jestli byste mi , prosím, poradili, zda je něco takového proveditelné i za předpokladu, že bych zákusky vyráběla sama bez cukrářského vzdělání? Popřípadě co musím splnit, aby svého cíle dosáhla? Mohou toto provozovat a nepříjít tak o rodičovskou dovolenou a později opět o mateřskou? Moc nevím od čeho se odpíchnout. Moc děkuji Tereza S.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prohlášení vlastníka

Dobrý den, mám dotaz ohledně "Prohlášení vlastníka". Vlastním id.polovinu rod. domu - 1.patro 2byt.jednotky. Druhý spoluvlastník obývá přízemí - 2.byt.jednotky.Svoji polovinu chci prodat. S druhým majitelem, i když je to "rodina" se nelze domluvit (též uvažuje o prodeji-minimálně 1 byt.jednotky).Bylo mi real.kanceláří sděleno, že by bylo ideální dům rozdělit tzv. Prohlášením vlastníků byt.jednotek. Obávám se, že na toto řešení druhý majitel z "principu" nebude chtít přistoupit. Moje otázka tedy zní, zda mohu Prohlášení udělat jen na svoje byt.jednotky. (dům má půdu+menší zahrádku). Děkuji za odpověď. B.B.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Kupní smlouva

Dobrý den mam dotaz dne 10.5.2015 moje tchyně koupila od sestry palivové dřevo .Sestra jí napsala papír kde uvedla jméno kupujícího ,částku a datum a celé to podepsala a dnes jí posla zprávu že jí pošle peníze zpět a chce vrátit dřevo s tím nesouhlasíme. Má nárok na vrácení? Děkuji Jana Novotna


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence a pracovní neschopnost

Dobrý den,od dubna jsem v insolvenci srážky probihali v pořádku ale ted jsem druhý měsíc na nemocenske tak by me zajímalo jak to ted bude probihat,mam s toho obavy,svému správci jsem to napsala v emailu ale neodpověděl mi ani nevolal.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jaký úrok je lichva?

Je denní 1% úrok z prodlení ve smlouvě lichvou?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, převod nemovitostí

Dobry den, kupujeme pozemok a navrh na vklad v katastri nemovitosti sme vlozili 13/7/2015. 31/7/2015 bola vyznacena plomba exekucnim soudcem. Katastralni urad prepsal nas ako novych vlastnikov nemovitosti 10/08/2015 s tym, ze tam prebieha rizeni (medzi prodavajucim a exekucnym sudcom), ktoreho my, ako novi vlastnici, nie sme sucastou. U advokata sme pri podpise kupnej zmluvy zlozili v uschove sumu, ktora ma byt vyplatena predavajucemu po prepise vlastnickeho prava na nas, co sa teda uz uskutocnilo. Ake su teda pre nas rizika spojene s tym, ze bola dodatocne na nemovitosti vyznacena plomba? Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zápůjčka, úrok

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, je-li z právního hlediska problematická bezúročná půjčka ze zahraničí, čili: - jsem fyzická osoba (student), dlužník - věřitel je fyzická osoba (ze zahraničí) - nejsme nijak příbuzensky propojeni


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den mám dotaz ohledně syna který s námi bydlel měl u nás trvalé bydlení v rodinném domě. Nyní je přes rok v Praze v nájmu. Nyní jsme ho nechali s trvalého bydliště odhlásit a přihlásili jsme ho na Obecní výbor. Nyní ztratil v Praze práci a požádal nás o zaměstnání s manželem v jeho firmě, tudíž prozatím by bydlel s námi. Má mnoho půjček a hrozí mu exekuce. Jak by se to odrazilo na nás? Předem děkuji Pavlovská Miloslava


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování movitých věcí

Dobrý den, Rodiče by rádi darovali bratrovi osobní automobil, ale nejsme si jistí, kterou použít smlouvu. Uvažujeme nad darovací nebo kupní. Auto bylo na leasing, letos bylo doplaceno, a tak by jej bratorovi chtěli darovat. Zároveň by ale rodiče chtěli dát do podmínek, že mi musí vyplatit určitou částku. Vím, že předmět smlouvy darovací je osvobozen od daně v případě darování v linii přímé, ale nevím, zdali se stále jedná o bezúplatný příjem, když tam dáme tu podmínku o vyplacení? O kupní smlouvě vím pouze to, že je předmět osvobozen v případě prodeje 1 rok od nabytí... ale jak je to v případě, že jsem jej měla do letošního roku na leasing? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení, příslušnost soudu

Dobrý den, nedávno mi přišla obálka od okresního soudu. Věc:Podání Českého úřadu zeměměřického a katastrální ohledně neprojednaných nemovitostí. Ve shora uvedené mne vyzívají ve lhůtě 30 dnů o zdělení,zda je mi známo který soud,notář projednával dědictví po mé matce zemř.2001. Nejsem si vědoma vůbec žádného dědického řízení. Má sestra ještě za života matky,která se jí velmi bála. Vzala jí občanský průkaz.Jsi nechala matky důchod posílat na svůj účet,za ní prodala rod.dům,nechala vyplatit odstupné z bytu v domě s majitelem a rozprodala veškeré starožitnosti,které matka měla. Později se matka přiznala že pod nátlakem sestry a jejího manžela,který jí zastršoval atd,něco podepsala(nevím ale nemyslím si že by to byla závěť).A dala jí do LDN,kde si zbylé peníze též nechala vyplácet na účet svůj.Poté jsem jí přemístila do lepšího dd a zbylé peníze jí nechala posílat na svůj účet a bylo z něho hrazeno pleny,aj a později i pohřeb.Vdobě kdy matka umřela v domově důchodců už nic nevlastnila.Matka stále měla i v nových dokladech trvalý pobyt na adrese bytu o který jí sestra připravila.Sestra se nikdy se mnou finančně nevyrovnala.Nejsem si vědoma ani že by proběhlo dědické řízení.Nikam jsem tenkrát nešla k notáři určitě.(Věřila bych že to i mohla zařídít tak sestra.) Nevím jak se mám na dopis od soudu tedy vyjádřit,abych se v případě možnosti zdědění majetku,na který se přišlo až teď, nepřipravila a nepřipadl zas sestře.Podle spisové značky jde o rok 2014. Právníka ani jeho služby na sepsání odpovědi k soudu bohužel nemám,tak s vaší pomocí,radou si to musím sepsat sama. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.