FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstoupení, kupní smlouva

Dobrý den, momentálně řeším problém ohledně nepravdivého údaje v kupní smlouvě ojetého vozidla. Vozidlo Škoda Fabia Combi 1.9 TDI jsem si koupil na začátku září od soukromníka, který se zabývá dovážením aut z Německa. Ve smlouvě je uveden rok výroby vozidla 2004, nicméně podle technického průkazu, který mi vydal MÚ je auto vyrobeno v roce 2001, což bylo uvedeno i na německém technickém průkazu, čehož jsem si při prodeji bohužel nevšiml. Nejhorší ale je, že týden po koupi vozu odešel motor a následná oprava bude stát přes 20 000,- Kč. Proto by mě zajímalo, zda mám z právního hlediska nějaký nárok na odškodné, nebo alespoň zda je prodávající, který vědomě uvedl nepravdivý údaj do kupní smlouvy, povinný uhradit určitou částku z opravy vozidla. Děkuji za Vaši odpověď a případné rady jak tento problém řešit. S pozdravem R. Šebestík

Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost.…

Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost. Vše již je vyřízeno nabyli jsme nemovitost a prodávající již zaplatil i daň. Právní sloužby ohledně advokátky a úschovy zařizoval prodávající. My jsme platili katastr. Teď však prodávající chce po nás zaplatit polovinu právních služeb ( advokátku a úschovu) V kupní smlouvě toto uvedeno nemáme mezi povinostmi. Mají právo to ponás vyžadovat? Děkuji za odpověd

Rodičovská dovolená a podnikání

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, přemýšlím co mohu dělat dal a s dětmi. Bydlíme v rodiném domku v Praze, ve kterém bych si ráda zařídila malou "kavárničku", kde by se prodávli nápoje a zákusky vlastní výroby. protože si myslím, že na základě všech norem, bych nemusela spnlnit všechny požadavky, napadlo mě otevřít si na zahradě pojízdný stánek s pár stoly a židlemi. Mám hotelovou školu i praxi, plus Bc. v marketing. komunikacích, ale také na hotelové škole. Jde mi o to, jestli byste mi , prosím, poradili, zda je něco takového proveditelné i za předpokladu, že bych zákusky vyráběla sama bez cukrářského vzdělání? Popřípadě co musím splnit, aby svého cíle dosáhla? Mohou toto provozovat a nepříjít tak o rodičovskou dovolenou a později opět o mateřskou? Moc nevím od čeho se odpíchnout. Moc děkuji Tereza S.

Prohlášení vlastníka

Dobrý den, mám dotaz ohledně "Prohlášení vlastníka". Vlastním id.polovinu rod. domu - 1.patro 2byt.jednotky. Druhý spoluvlastník obývá přízemí - 2.byt.jednotky.Svoji polovinu chci prodat. S druhým majitelem, i když je to "rodina" se nelze domluvit (též uvažuje o prodeji-minimálně 1 byt.jednotky).Bylo mi real.kanceláří sděleno, že by bylo ideální dům rozdělit tzv. Prohlášením vlastníků byt.jednotek. Obávám se, že na toto řešení druhý majitel z "principu" nebude chtít přistoupit. Moje otázka tedy zní, zda mohu Prohlášení udělat jen na svoje byt.jednotky. (dům má půdu+menší zahrádku). Děkuji za odpověď. B.B.

Kupní smlouva

Dobrý den mam dotaz dne 10.5.2015 moje tchyně koupila od sestry palivové dřevo .Sestra jí napsala papír kde uvedla jméno kupujícího ,částku a datum a celé to podepsala a dnes jí posla zprávu že jí pošle peníze zpět a chce vrátit dřevo s tím nesouhlasíme. Má nárok na vrácení? Děkuji Jana Novotna

Insolvence a pracovní neschopnost

Dobrý den,od dubna jsem v insolvenci srážky probihali v pořádku ale ted jsem druhý měsíc na nemocenske tak by me zajímalo jak to ted bude probihat,mam s toho obavy,svému správci jsem to napsala v emailu ale neodpověděl mi ani nevolal.Děkuji

Jaký úrok je lichva?

Je denní 1% úrok z prodlení ve smlouvě lichvou?

Exekuce, převod nemovitostí

Dobry den, kupujeme pozemok a navrh na vklad v katastri nemovitosti sme vlozili 13/7/2015. 31/7/2015 bola vyznacena plomba exekucnim soudcem. Katastralni urad prepsal nas ako novych vlastnikov nemovitosti 10/08/2015 s tym, ze tam prebieha rizeni (medzi prodavajucim a exekucnym sudcom), ktoreho my, ako novi vlastnici, nie sme sucastou. U advokata sme pri podpise kupnej zmluvy zlozili v uschove sumu, ktora ma byt vyplatena predavajucemu po prepise vlastnickeho prava na nas, co sa teda uz uskutocnilo. Ake su teda pre nas rizika spojene s tym, ze bola dodatocne na nemovitosti vyznacena plomba? Dakujem za odpoved.

Zápůjčka, úrok

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, je-li z právního hlediska problematická bezúročná půjčka ze zahraničí, čili: - jsem fyzická osoba (student), dlužník - věřitel je fyzická osoba (ze zahraničí) - nejsme nijak příbuzensky propojeni

Exekuce

Dobrý den mám dotaz ohledně syna který s námi bydlel měl u nás trvalé bydlení v rodinném domě. Nyní je přes rok v Praze v nájmu. Nyní jsme ho nechali s trvalého bydliště odhlásit a přihlásili jsme ho na Obecní výbor. Nyní ztratil v Praze práci a požádal nás o zaměstnání s manželem v jeho firmě, tudíž prozatím by bydlel s námi. Má mnoho půjček a hrozí mu exekuce. Jak by se to odrazilo na nás? Předem děkuji Pavlovská Miloslava

Darování movitých věcí

Dobrý den, Rodiče by rádi darovali bratrovi osobní automobil, ale nejsme si jistí, kterou použít smlouvu. Uvažujeme nad darovací nebo kupní. Auto bylo na leasing, letos bylo doplaceno, a tak by jej bratorovi chtěli darovat. Zároveň by ale rodiče chtěli dát do podmínek, že mi musí vyplatit určitou částku. Vím, že předmět smlouvy darovací je osvobozen od daně v případě darování v linii přímé, ale nevím, zdali se stále jedná o bezúplatný příjem, když tam dáme tu podmínku o vyplacení? O kupní smlouvě vím pouze to, že je předmět osvobozen v případě prodeje 1 rok od nabytí... ale jak je to v případě, že jsem jej měla do letošního roku na leasing? Předem děkuji za radu.

Dědické řízení, příslušnost soudu

Dobrý den, nedávno mi přišla obálka od okresního soudu. Věc:Podání Českého úřadu zeměměřického a katastrální ohledně neprojednaných nemovitostí. Ve shora uvedené mne vyzívají ve lhůtě 30 dnů o zdělení,zda je mi známo který soud,notář projednával dědictví po mé matce zemř.2001. Nejsem si vědoma vůbec žádného dědického řízení. Má sestra ještě za života matky,která se jí velmi bála. Vzala jí občanský průkaz.Jsi nechala matky důchod posílat na svůj účet,za ní prodala rod.dům,nechala vyplatit odstupné z bytu v domě s majitelem a rozprodala veškeré starožitnosti,které matka měla. Později se matka přiznala že pod nátlakem sestry a jejího manžela,který jí zastršoval atd,něco podepsala(nevím ale nemyslím si že by to byla závěť).A dala jí do LDN,kde si zbylé peníze též nechala vyplácet na účet svůj.Poté jsem jí přemístila do lepšího dd a zbylé peníze jí nechala posílat na svůj účet a bylo z něho hrazeno pleny,aj a později i pohřeb.Vdobě kdy matka umřela v domově důchodců už nic nevlastnila.Matka stále měla i v nových dokladech trvalý pobyt na adrese bytu o který jí sestra připravila.Sestra se nikdy se mnou finančně nevyrovnala.Nejsem si vědoma ani že by proběhlo dědické řízení.Nikam jsem tenkrát nešla k notáři určitě.(Věřila bych že to i mohla zařídít tak sestra.) Nevím jak se mám na dopis od soudu tedy vyjádřit,abych se v případě možnosti zdědění majetku,na který se přišlo až teď, nepřipravila a nepřipadl zas sestře.Podle spisové značky jde o rok 2014. Právníka ani jeho služby na sepsání odpovědi k soudu bohužel nemám,tak s vaší pomocí,radou si to musím sepsat sama. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý den, mám soukromý dotaz. S přítelkyní majitelkou bytu jsem uzavřel písemnou smlouvu, ověřenou, s tím, že ji doplatím do 1/2 pořizovací ceny bytu v měsíčních splátkách. Za doplacení jsem žádal doživotní užívání jedné samostatné místnosti s adekvátním příslušenství bytu. Mám doplaceno cca 50% a přítelkyně náhle změnila názor a žádá mé vystěhování. O náhradách za stávající platby nehodlá diskutovat ...Bohužel jsem ji plně důvěřoval a nebylo zřízeno věcné břemeno na katastrálním úřadě. Jakou mám šanci na navrácení již zaplacených financí z důvodů neplnění předem dohodnutých podmínek majitelkou? Může rozhodnout soud, co bych měl dokladovat. V bytě nejsem trvale přihlášen, jsem přihlášen na platby odpadky, společné světlo, výtah,... Platím měsíčně alikvótní část nákladů. Děkuji. Ivan

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Pokud jsou dva vlastníci jedné nemovitosti, například domu (který nelze rozdělit) a první se rozhodne že už nechce být vlastníkem, je druhý vlastník nucen prvního vyplatit z poloviny domu na žádost prvního? Je právo prvního vlastníka být vyplacen právně vymahatelné? Děkuji, Jan Hauer

Cena výrobku, služeb, DPH

Dobrý den, sjednal jsem u autosevisu opravy vozidla, kde je uvedena cena. Není zde uvedeno jestli je s DPH nebo bez DPH (beru ji jako občan jako cenu konečnou). V závěrečném vyučtování mi ale servis tuto cenu ještě navýšil o DPH, neboť úvodní cena v smlouvě byla prý brána jako cena bez DPH. Já jsem obyčejný občan, kterého zajímá konečná cena, mám trvat na původní ceně stanovené v zakázce na opravu, či má servis právo ji navýšit o DPH, ačkoli mě o této možnosti neinformoval? Děkuji za odpověď

Důkaz o neprávem vyplacené odměně

Dobrý den, měla jsem brigádu na DPP, kde mi byla vyplácena odměna do 10.000 korun, bez jakéhokoliv dokladu, jen jsem vždy podepsala papír, kde bylo moje jméno a částka, ale nebyl to žádný výdajový doklad nebo výplatní páska. Můj dotaz zní, jestli po mě firma může chtít vrátit odměnu, která mi byla předána neprávem, když nemá v ruce žádný výdajový doklad? Děkuji.

Trvalé bydiště v pronajatém bytě

Dobrý den, můj podnájemník mne prosí o to, abych dítěti jeho partnerky umožnil přihlásit si v bytě trvalé bydliště, kvůli pravidlům pro přijetí do místní mateřské školky. Jak bych měl postupovat, jestliže se chci vyhnout byť jen teoretickému riziku exekuce na mnou vlastněné vybavení bytu a tomu, že v případě potřeby budu chtít dítěti trvalé bydliště v mém bytě zrušit? Je možné (a pokud ano tak jakým způsobem) uzavřít s takto malým dítětem podnájemní smlouvu? Pokud vím, tak při ukončení podnájemní smlouvy, musí obecní úřad v případě žádosti vlastníka bytu zrušit trvalý pobyt bývalého nájemníka, aniž by se muselo nějak složitě prokazovat, že podnájemník již v bytě skutečně nežije. Předem děkuji za informace.

Určení zkráceného podílu dědice

Dobrý den,v roce 2010 jsme s manželkou darovali veškerý movitý a nemovitý majetek/ RD,zděnou dílnu,pozemky apod./ v ceně asi 4 mil. našemu synovi,majetek je na něj celý zapsán v katastru nem. V našich závětích jsme potvrdili darování celého majetku synovi. V závětích jsme zkrátili podíl dalšímu nepominutelnému dědici - tj. naší dceři na čtvrtinu. Prosím,jak tento nárokový finanční podíl pro lakotnou dceru přesně matematicky vypočítat,aby nedošlo k tahanicím u soudu... Mnohokráte děkuji , s pozdravem Josef.

Dědictví zbraně

Dobrý den. Zemřel mi otec, a zbyla po něm legálně držená zbraň. Mohu tuto zbraň prodat zájemci, který je také držitel zbrojního pasu. Děkuji, Jan Hauer

Starobní důchod po otci

Dobrý den,mohu zdědit starobní důchod či aspon nejaka procenta z něj po svým otci.Jsem jediný jeho potomek,je mi 29let a pobírám invalidní důchod třetího stupně,bohužel muj id činí 3000kč a proto bych ho chtela zvýšit aspon o nejaka ta procenta....Děkuji Jenny

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.