FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den Co musím udělat pro přepis auta od otce ,který před nedávnem zemřel. Maminka jeho žena, mě nabídla jestli auto nechci. Dále mi chce předat garáž, kterou byl vlastník také tatínek. Pokud je mi známo tatínek závěť nesepsal. Mám ještě dva bratry, kteří s přepisem souhlasí.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Pronajímám společně se spoluvlastníky nemovitost rodinnému příslušníkovi jednoho ze spolumajitelů, ten si nyní připravil novou nájemní smlouvu, která je pro nás jako pronajímatele nevýhodná - smlouva na dobu neurčitou, nepřiměřeně nízké nájemné proti běžnému v této oblasti, běžné opravy bude provádět pronajímatel. Většina spolumajitelek tuto smlouvu chce podepsat (profit pro jejich rodinného příslušníka coby nájemce). Budu opět menšina, která nesouhlasí. Kdo hradí náklady na běžnou údržbu, jedná-li se o nájem prostor sloužících k podnikání, je to stejně jako u bytů, tedy že běžnou údržbu hradí pronajímatel a mám nějaký termín, dokdy musím toto rozhodnutí napadnout u soudu? Do rozhodnutí soudu je pak nájemní smlouva neplatná?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, jsem spolumajitelkou nemovitosti. V jednom z bytů (byt v havarijním stavu, nemáme finance na jeho opravu) mám uloženo pár kusů staršího nábytku po rodičích. Byt nebylo možné dřív ani nyní pronajmout cizí straně pro jeho nezpůsobilý stav a klíče od tohoto bytu jsou k dispozici všem spolumajitelům. V bytě jsem nikdy nebydlela, fyzicky nezdržovala a nehodlám ani v budoucnu, léta bydlím 100 km od této nemovitosti. Nyní mi však další spolumajitelé zaslali k podpisu Smlouvu o nájmu bytu a stanovili v ní velmi vysoké měsíční nájemné, stejné, jako platí náš společný nájemník v obdobném, ale námi zcela nově zrekonstruovaném bytě. Jsem spoluvlastník a nerozumím, proč by se mnou měli spolumajitelé uzavírat nájemní smlouvu, ani proč bych měla za prostor hradit nájemné, když spolumajitelé mají možnost (i klíče) užívat tyto prostory obdobným způsobem (k uskladnění věcí), což jsem jim i opakovaně nabídla. Jak se takovému jednání spolumajitelů bránit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Jsem 1/4 spolumajitelkou nemovitosti a další 3 spolumajitelé (tedy většina) si ustanovili začátkem prosince minulého roku správcem našeho majetku manžela jedné z nich, který v našich nemovitostech podniká. Toto mi oznámili až koncem února. Správce od začátku prosince rozhoduje o všem, co se společného majetku týká s odkazem, že s touto funkcí mu byla svěřena i odpovědnost při rozhodování. Protože je zde střet zájmů, správce je současně i náš nájemník a já nyní zjišťuji, že si např. uzavřel jako správce velmi výhodné (a pro nás ztrátové) smlouvy o pronájmu pro sebe coby nájemníka a peníze ze společného účtu masivně přesunuje do oprav a rekonstrukcí jím užívaných budov, chtěla bych vědět, zda je povinnost uzavřít se správcem písemnou smlouvu o správě cizí věci, kde by byly přesně specifikovány činnosti, které může vykonávat? Nevím totiž, jaké pravomoci mu spolumajitelé svěřili, a protože se jedná i o můj podíl, mám pochopitelně obavy, abych např. nebyla zadlužována. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den jakou mám v praxi možnost?  Předmětem dědického řízení je družstevní byt ve kterém jsem žila s mým nedávno zesnulým manželem. Byt jsem pořídila z vlastních prostředků (z prodeje jen mého bytu), ale bohužel již za trvání manželství. Zesnulý manžel má z předchozích manželství své 3 děti a já mám své, společné nemáme. V případě, že  by jeho děti požadovaly vyplacení  svého podílu za zesnulého otce jaké mám možnosti:  - Musím byt prodat i když za zbylé peníze jiný byt nekoupím nebo -  je možný splátkový kalendář nebo   - mě musí nechat v bytě dožít s určitým podílem vlastnictví do budoucna (momentálně je však byt družstevní)?  děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sousedské spory

Přeji pěkný den, dnes příteli došel dopis od sousedů, kde ho písemně vyzývají k odstranění stromu. Jsme si vědomi, že strom by měl být odstraněn, máme už zjednanou i firmu, ale v dopise nás soused napadá, že s námi není rozumná řeč a že nás již několirát upozorňoval, abychom ten strom ořezali a skáceli. Strom jsme před dvěma lety ořezávali a byl u toho i dotyčný soused. Problém je v tom, že i soused má vzrostlé stromy v blízkosti rozhraní a když jsme ho upozorňovali my, že nad naší brankou je rostlina, která se plazí po sloupu na přívod elektriky do domu souseda a větve zasahují nad náš pozemek a v létě tam hnízdí včely a ptáci, kteří nám znečišťují fasádu, tak na nás řval, ať se staráme o svůj bordel. Nemluvím o tom, že si svévolně zvedl pozemek a při zalévání stromů (které taky nejsou zasazeny ve vzdálenosti podle zákona), tak nám voda teče na chodníček, po kterém chodíme domů. Chtěla bych poradit, jak mu slušně odpovědět na ten dopis. Chtěli bychom mu napsat něco v tom smyslu, že nemáme problém s pokácením toho stromu v tom přípaě, když on dodrží znění toho zákona, na základě kterého nás žádá o odstranění stromu a on odstraní vzrostlé tůje, které netvoří rozhraní, jelikož je tam plot. Dále, že odstraní rostlinu, která se popíná po sloupu na přívod elektriky a stromy, které neodpovídají vzdálenosti od pozemku, dle jím citovaného znění zákona. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Ilona Skalská


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den , chtěl jsem se touto cestou zeptat , jsme 2 sourozenci , naše máma vlastní byt , až tu někdy nebude , je lepší počkat na dědické řízení , a nebo je lépe dědictví ošetřit nějak dopředu s ohledem na poplatky , rychlost a případné vypořádání mezi sourozenci ? Děkuji S pozdravem Pavel Pally


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, měla bych dotaz na příkazní smlouvu. Od 1.2.2017 pracuji na IČ pro jednu společnost. K tomu jsem uzavřela s nimi příkazní smlouvu. Činnosti ve smlouvě jsou pouze administrativní/kancelářské povahy, nejedná se o žádné specifické úkoly nebo vedení projektů. Nyní se mi rýsuje práce do klasického zaměstnaneckého poměru u jiné spol. od 1.5.2017, již je téměř podepsána pracovní smlouva. V příkazní smlouvě je, co se výpovědní doby týče, pro mne zvláštní formulace "tato smlouva se uzavírá od 1.2.2017 na dobu neurčitou, s výpovědní lhůtou jednoho měsíce, která běží od prvního dne následujícího DNE po doručení či náhradním doručení druhé straně". Moc tuto formulaci nechápu. Mám pocit, že zaměnili slovo "den" a "měsíc". Nicméně, je to tak, že se budu řídit tím, co je ve smlouvě? A pokud smlouvu vypovím např. 15.3., běží lhůta od 16.3. jeden měsíc (do 16.4.) nebo bych mohla odejít až ke konci měsíce dubna 30.4.? Jde mi o to, zda mi firma může nějak znemožnit nástup jinde od 1.5. Děkuji za zodpovězení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Soudní řízení

Dobrý den, jaká je prosím běžná praxe u soudního zrušení a vypořádání spoluvlastnictví? Soudní řízení se vyřeší hned u soudu prvního stupně? Zajímalo by mne to v souvislosti s náklady na řízení a taky s tím, zda mne, jako žalující stranu může něco natolik zaskočit, že by bylo vhodné mít právní zastoupení, či je předpoklad, že zvládnu úspěšně sama. Děkuji za názor.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

Dobrý den, ve vypořádání vzájemných majetkových vztahů jsme špatně uvedli č. parcely na kterém se nachází dům ve SJM. Podali jsme na Katastr. úřad převod všech parcelních čísel a domu, který se na jedné z parcel nachází na mou osobu dle vyrovnání. Přišel dopis z KÚ, že máme vzít návrh zpět. Máme uvedené špatně parcelní č. na kterém se nachází garáž a ne dům. Stačí když sepíšeme dodatek k vypořádání, kde uvedeme pouze opravu č. parcely, na kterém se nachází nemovitost a vypíšeme ostatní č. parcel, kterých se vypořádání týká. Dále uvedeme zástavní práva, která jsou zřízené ve prospěch banky a přechází na mou osobu. Musí být č. zástavních práv uvedena? Totiž zástavní práva, která byla před rozvodem uvedená ve vyrovnání jsou již zrušená a nyní jsou jiná zástavní práva už jen na mou osobu. Dále se chci zeptat zda řízení, které je teď na katastrálním úřadě musíme zrušit nebo lze požádat o dodatečné doložení dodatku o vypořádání, abychom nemuseli platit znovu 1.000Kč za vklad. Děkuji s pozdravem Iveta



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

V podílovém spoluvlastnictví rozhodla 3/4 většina, že bude zřízen společný účet, na který půjdou částky za pronájem a budou se z něj hradit společné výdaje s nemovitostí. Mám jako 1/4 majitel nárok mít zřízeno k tomuto účtu dispoziční právo či alespoň dálkový náhled, abych měla přehled o finančních prostředcích na účtu? V minulosti totiž docházelo k manipulacím se společnými penězmi, které jsem neměla možnost ani zjistit, protože jsem neměla přístup a bydlím od nemovitosti daleko. Děkuji za vyjádření.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Soudní poplatek, nemovitá věc

Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně výše soudního poplatku při zahájení řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Jak jste uvedl, stanovuje se dle počtu nemovitých věcí (5.000,- Kč za každou nemovitou věc. Jako nemovitá věc se počítá každá stavba, každá parcela, každý stavební pozemek, jež je uveden na LV pod číslem parcely, nebo je vše jedna nemovitost, když je vše uvedeno na jednom LV? Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlas

Dobrý den přeji. Vzhledem k mému omezenému finančnímu rozpočtu prosím o informaci, s jakou finanční částkou musím počítat pro případ, že bych podávala návrh k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Vyčerpala jsem totiž všechny způsoby dohody se spoluvlastníky, kteří na společné nemovitosti profitují. Spoluvlastníci nechtějí nemovitost společně prodat, nabídla jsem jim svůj podíl dle odhadu tržní ceny k odkoupení, odmítli, nemovitost nelze rozdělit. Aktuální odhad tržní ceny činí na můj 1/4 podíl 3 mil. Kč. Předpokládám, že veškeré náklady spojené se soudním vypořádáním ponesu sama a mám proto obavu, abych se díky tomu zcela finančně nevyčerpala či nedostala do dluhů. Rozhodne soud i o tom, kdo bude hradit výlohy spojené s řízením? Děkuji za vyjádření.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím o návrh řešení následující situace. Jako spolumajitelka 1/4 nemovitostí mám za rok 2016 příjem z nájmu. Tento příjem jsem však neobdržela, spoluvlastnice mi ho odmítají vyplatit s tím, že veškeré příjmy zůstanou na společném účtě (rozhodly 3/4). Jenže já mám povinnost do konce března tento příjem zdanit a nemám peníze na daň. Přijde mi nelogické platit daň z příjmů, který jsem neobdržela. Jak mám postupovat? Trestní oznámení, informování FÚ? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď ohledně spoluvlastnictví. Píšete, že o hospodaření se společnou věcí rozhodují podíloví spoluvlastníci většinou svých hlasů dle velikosti spoluvlastnických podílů, čemuž rozumím. Týká se to i rozhodování o rozdělení zisku? Domnívala jsem se, že obecně má na podíl ze zisku nárok každý spoluvlastník dle svého podílu a samozřejmě se i dle svého podílu podílí na úhradě nákladů (opravy, pojištění, daň z nemovitosti), ke kterému by měl být vyzván. Tím bych získala přehled o společných financích, který mi je jinak odpírán (bydlím 100 km daleko od nemovitosti). Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, kdy každé připadá 1/4. Mám nárok na vyplacení 1/4 výnosů z pronájmů? Musím přistoupit na společné rozhodnutí dalších 3 spolumajitelek, že bude jeden společný účet, kam budou putovat částky za pronájem a že poté většina (tedy 3/4) rozhodnou o tom, jak se s penězi naloží?Podotýkám, že jsem je s nakládáním s prostředky ve výši mého podílu nezplnomocnila. V minulých letech se mi nedostávalo řádné vyúčtování a zjistila jsem manipulace se společnými penězi, kdy jimi zvolený správce (současně i náš nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek a švagr druhé) si pro svou potřebu peníze ze společného účtu půjčoval a naopak nepochopitelně půjčoval své prostředky do našeho účtu, aby bylo dostatek peněz na úhradu jím prováděných a mnou neschválených investic výhradně ve prospěch jím užívaných prostor, čímž nás zadlužil. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobry den, chci se zeptat. Před 6ti lety jsme koupili s přítelem dum. Dum skoro z cele části financoval přítel. Chtěli jsme ho opravit a prodat. V katastru jsme oba majitele ideální poloviny. Rozešli jsme se a přítel dum začal pronajímat bez mého vědomí. Na opravách se podílela moje rodina ale nikde to nemáme zdokumentované. Na opravy domu jsem kupovala materiál ale bohužel je to nedohledatelne. Nyni chci z domu vyplatit aby byl 100% vlastníkem domu bývalý přítel. Mám nárok na vyplacení když pořad tvrdí ze jsem se na financováni nepodílela? Děkuji Kateřina O.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Rád bych se na vás obrátil s prosbou o radu. Jsem spolumajitelem nemovitosti, přičemž vlastním 50%. - Pokud druhý spolumajitel (také 50%) má v uvedené nemovitosti trvalé bydliště, mohu se domáhat jeho zrušení, pokud s tím nesouhlasím? (já sám trvalé bydliště v nemovitosti nemám) - Pokud se spolumajitelem dohodneme na prodeji nemovitosti, musí v případě prodeje s prodejní cenou souhlasit oba spolumajitelé, nebo může dojít k situaci, kdy se jeden spolumajitel dohodne na prodeji s kupcem za cenu, se kterou druhý spolumajitel nesouhlasí, a přesto dojde k prodeji? - Je majitel nemovitosti vázán nějakými povinnostmi, např. že musí provádět odpovídající údržbu, (např. sekat trávu na přiléhajícím pozemku tak, aby nepřerůstala, nebo řezat přerůstající větve stromu v zahradě, nebo odlupující se fasáda), anebo to žádný zákon neřeší. Pokud řeší, můžete mne prosím odkázat na příslušný odstavec? Děkuji, S pozdravem, Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Dobrý den. Mám dotaz ohledně rozsahu přesčasové práce. Podle ZP je maximální rozsah nařízené přesčasové práce 150 hodin ročně, 8 hodin týdně. Nad tento rámec se lze se zaměstnancem dohodnout na dalších přesčasových hodinách. Celkově nesmí přesčasová práce překročit v průměru 8 hodin týdně po dobu 26 týdnů po sobě jdoucích. Znamená to tedy, že dohodnutá práce přesčas může v tomto případě činit max.58 hodin ((26x8)-150)? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, prosím o radu. Od května 2016 mám "smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy" a složené dvě zálohy na koupi nového bytu. Ve smlouvě je uvedena celková cena bytu, ale neřeší, kdo bude platit daň z převodu. Zástupce developera mi tvrdí, že nic navíc už platit nebudu a daň se mě netýká. Vím ale, že daň je 4% z kupní ceny a od konce roku 2016 má povinnost ji platit kupující, tedy já. Domnívám se, že by prodejce měl v konečné "kupní smlouvě" tuto změnu zohlednit a doplatek bytu snížit o 4% z celkové ceny a já tato 4% odvést jako daň finančnímu úřadu. Nebo se mýlím? Děkuji