FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Vlastním s příbuzným činžovní dům v Praze. Jelikož mu patří 2/3 domu, chová se tak, jako kdyby mu patřil celý dům. Uzavřel pojistku na dům pouze na jeho jméno, odmítá mi předložit platnou smlouvu a sdělit jméno pojišťovny. Když dojde v domě ke škodní události, tak se o její vyřešení nestará a já nemohu nic podniknout, protože nevím, u které pojišťovny je dům pojištěn. Je možné zjistit, u které pojišťovny je náš dům pojištěn?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Uplatnění nároku u soudu

Dobrý den v koloně jsem nedobrzdila auto a lehce jsem ťukla do auta přede mnou. Na autě nebylo nic viditelného, přesto mne řidič a jeho spolujezdec požádali o telefon, kdyby se nějaká skrytá vada našla. Bohužel jsem si neudělala foto auta poškozeného. Druhý den mi zavolal poškozený, že prý je nějaký ochraný rám narušen a při další nehodě by mohla prasknout. Neměla jsem žádný problém přijet za ním do práce a sepsat s poškozeným zprávu o nehodě. Asi po měsíci mi z pojišťovny poslali fotografie auta, abych si fotky prohlédla. Na fotkách byly viditelné nějaké díry, tak jsem pojišťovně napsala, že je vidím poprvé, což byla pravda. Par přijel znalec z pojišťovny na prohlídku mého auta a řekl, že mé auto to nemohlo způsobit. Pojišťovna zamítla poškozenému vyplatit peníze z mého povinného ručení. Na to mi přišlo od právníka poškozeného, že mám zaplatit škodu, kterou jsem prý způsobila.To jsem samozřejmě odmítla a teď jdu k soudu. Pojišťovna stojí za mnou, ale přesto mám strach, že právník poškozeného to nějak obhájí. Zaplatí za mne pak pojišťovna poškozenému a i právní výlohy? Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Po více než 3 měsících mých urgencí mi společný správce nemovitosti, který nemovitost nejenom "spravuje", ale i v ní podniká, poskytl výpis z bankovního účtu, kam dle nájemních smluv mají nájemníci měsíčně posílat stanovené nájemné. S údivem jsem zjistila, že žádný z nich od začátku roku nájemné neplatí, včetně pana správce. Spolumajitelky (jeho žena a jeho švagrová) mlčí. Hřeší na to, že jsou většina, vyhovuje jim to a vědí, že nemám dostatek peněz na soudní vypořádání spoluvlastnictví, proto si dělají, co chtějí. Uvažuji o podání trestního oznámení na Policii, ale jak mám specifikovat důvod oznámení? Jde o obohacování, střet zájmů (správce x nájemník), poškozování mých práv? Děkuji za radu v této bezvýchodné situaci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno doživotního užívání

Dobrý den, před lety jsme koupili od rodičů dům s věcným břemenem jejich dožití /pomoc v nemoci a stáří, vaření, úklid/. Matka již zemřela, o otce v pokročilém věku se staráme. Mohl by otec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu /stařecká demence, již ani neví, kde je doma, kromě nás s ním není nikdo v kontaktu/být umístěn v domově s pečovatelskou službou nebo jsme nějak vázáni věcným břemenem? Nebo je řešením pouze občasná výpomoc pečovatelky? Nechceme se ho nějak zbavit, bereme na něho příspěvek na péči, o který bychom samozřejmě přišli, ale mu by v domově mezi stejně starými lidmi bylo líp. Děkuji za váš názor.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, v roce 2000 jsem byl trestním příkazem odsouzen za zpronevěru, včetně náhrady škody. Dne 22.8.2017 byl na mně podán exekuční návrh na úhradu této škody. Neměla by tato věc být dávno promlčená? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vrácení (odvolání) daru

Dobrý den. Pokud mi známý daruje větší finanční obnos, a tyto peníze začne po letech chtít nazpět, je nutné je vrátit v případě, že k tomuto daru nebyla sepsána darovací listina? Děkuji, Jan Hauer...


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nákup letenek

Dobrý den,Koupili jsme letenky přes AirBerlin, která je nyní v insolvenci a letenky nám byly zrušeny. Kde můžu žádat o navrácení peněz za zrušené letenky? Dostala jsem informaci, že tuto náhradu můžu žádat po své bance,že v těchto případech to jde na bedra kartovních společností. Děkuji za radu Raszková V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodinná domácnost

Dobry den, sestra si vzala na mamku po operaci paragraf devět dnů. Zaměstnavatel neměl problém, ale sociálka tuto žádost zamítla s opodstatněním, že nebydlí ve společné domácnosti. Dle zákona se skutečně uvádí že musí být ve společné domácnosti. Já když jsem si přečetl příslušný zákon a související paragrafy, tak jsem usoudil, že pokud bydlím ve dvougeneračním domě tak taky nemám nárok na dávku. Ze všeho vyplývá, že 90 procent starých lidí má bohužel smůlu, nebo je to jinak existuje nějaká klauzule která toto řeší např. doložením dokumentů? Děkuji za jakoukoliv reakci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávky

Dobrý den , jsem psvč a nejsem plátce daně,pracovala jsem pro jiného podnikatele,dohoda ohledně vyplacení mzdy bylo,že mu vypíši faktury a on mi peníze pošle na účet, již je tu půl roku a pořád se nic neděje e jen se vymlouvá,že peníze pošle příští týden.A to je pořád dokola.Chtěla bych vědět jak se můžu domoct svých peněz,jak postupovat.Děkuji za info.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědi na otázky v právní poradně

Dobrý den, přihlásila jsem se do Vaší právní poradny a vznesla jsem dotaz, protože jak inzerujete je tato služba bezplatná. Zarazilo mne však Vaše sdělení do e-mailu, cituji: „Váš dotaz bude zpracován a zodpovězen co nejdříve. Pokud bude označen jako placený, co nejdříve obdržíte návrh ceny a termínu odpovědi.“ Z mé strany sděluji následující: „POKUD BUDE ODPOVĚĎ ZPOPLATNĚNA, PROSÍM NEPOŽADUJI ŽÁDNOU ODPOVĚĎ OD VÁS. INZERCI NA WEBOVYVH STRÁNKÁCH POVAŽUJI V TOMTO PŘÍPADĚ ZA KLAMAVOU. Chtěla jsem ihned odeslat výše uvedené sdělení a objevila se mi na Vašich webových stránkách tato informace: Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale pro dnešní den byl do sekce Právní poradna vyčerpán maximální limit zadávaných dotazů. Pokud chcete dotaz zadat, můžete tak učinit opět zítra. Děkujeme za pochopení. ???????????????????????????????? S pozdravem



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Chci vás požádat o radu. Vlastním spolu se sestrou dvě nemovitosti, dům a chatu. Obě nemovitosti jsme zdědili po rodičích stejným dílem. Situace je taková, že já platím prakticky všechny náklady spojené s udržováním těchto nemovitostí, tj. platím veškeré energie (kromě elektriky, kterou platí sestra), provádím pravidelnou údržbu travnatých ploch, opravy, pravidelně několikrát do týdne obě nemovitosti větrám, v zimě temperuji atd… Sestra dům navštíví v průměru 2 x do roka cca na 30 min (na chatě nebyla vůbec). Na mé výzvy o rozdělení nákladů nereaguje. Zajímá jí pouze moment, kdy bych jí eventuálně z majetku vyplatil a za kolik. Tento stav trvá již téměř 3 roky, mohu ho i doložit např. svědectvím sousedů apod.. Můj dotaz zní, zda naše právní úprava umožňuje něco jako vyvlastnění tohoto majetku v můj prospěch, pokud je stav takový jaký je. Děkuji, JH


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitosti, daň

Dobrý den, prosím o radu ohledně daně z koupě nemovitosti. Kupuji RD přes RK. Majitel domu si nepřeje,aby předmět koupě byl v zástavě banky u které si chci vyřídit hypo. Po zdlouhavém jednání jsme došli k jedinému možnému řešení. Dům by koupil švagr za hotovost a já pak následně od něj na hypotéku a tím mohla dát dům do zástavy. Tím pádem by však platil švagr dan z koupě a já pak při koupi od něj zase podruhé. Lze to nějak ve smlouvě ošetřit tak, aby se dvojímu zdanění předešlo? Kupovala bych ho od něj obratem jakmile bude dům v jeho vlastnictví. Děkuji za odpověď. Hezký den, Štěpánka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Neplatnost právního úkonu

Dobrý den. Chci se zeptat zda se dá převod družstevního podílu soudně napadnout, resp. zda může původní vlastník tohoto podílu, tj. v tomto případě moje matka, soudně napadnout převod, např. z důvodů podezření na podvodné jednání, …. že nevěděla co podepisuje, apod….. Děkuji za odpověď JH


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možná výplata dividend společnosti ČEZ,a.s. po babičce, která zemřela před více jak 10-ti lety. Z České spořitelny nám chodí dopis-oznámení o zprostředkování výplaty dividend akcionářů společnosti ČEZ,a.s. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka Novotná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den,mám v péči 2 nezl.děti(9 a 11let)jsem rozvedená a bývalý manžel platí výživné na obě děti 3000kč.Nyní jsem těhotná s druhem se kterým žiju ve společné domácnosti.Chtěla bych zažádat o zvýšení výživného.Chci se zeptat zda bude mít nějaký vliv na výši nebo výpočet výživného příjem mého druha?Kamarádka mi říkala,že mi nenavýši výživné neboť můj druh má vysoký příjem a žije semnou v domácnosti.Tak nevím zda mám žádost na zvýšení výživného podávat.Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění

Dobrý den, s manželkou bydlíme v RD, který je polovinou její a druhá polovina její matky, která s námi žije. Manželka zde bydlí od narození a má zde i trvalý pobyt. Manželka vlastní v jiné obci zahradu, která těsně přiléhá k pozemku s nemovitostí a přístupovou cestou, který vlastní její sestra (pozemky nejsou nijak odděleny). Sestra chce na manželčině pozemku postavit nový RD, kde by žila se svou rodinou (a na svém pozemku starý neobyvatelný RD zbourá). Dohodly se spolu, že manželka by svůj pozemek (zahradu) bezúplatně převedla na sestru za příslib, že sestra si nebude činit nároky na RD, kde s manželkou a jejich matkou žijeme, např. v případném dědickém řízení. Sestra manželky v tomto RD nežije od roku 2004, ale měla v něm do roku 2015 nahlášen trvalý pobyt spolu se svou nezletilou dcerou (i když tam fyzicky od roku 2004 nebydlely). Dá se prosím tato situace nějak právně podchytit např. smlouvou? Má vůbec sestra nějaký nárok na dům svých rodičů (otec již zemřel v roce 2009), když v něm nemá vlastnický podíl a nebydlí v něm od roku 2004? Manželka má se sestrou i matkou bezvadný vztah, nechceme toto narušit nějakými tahanicemi o nemovitosti. Mockrát děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobrý den, otec daroval manželovi 1/2 rodinného domku který zdědil po svých rodičích, druhou polovinu vlastním já. Došlo k rozvodu a manžel chce vyplatit darovanou polovinu nemovitosti. Vychází se z částky odhadu nemovitosti při darování? Nebo si manžel může nechat udělat nový odhad který bude samozřejmě vyšší a požadovat po mě vyšší částku než byla v době daru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o dílo

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Můj manžel je podnikatl, fyzická osoba, plátce DPH a má živnost na poskytování technických služeb. Provádí vysušování nemovitostí, odstraňování dřevokazného hmyzu a plísní na nemovitostech apod.Řešíme, jakou smlouvu použít se zákazníkem,je-li zákazník fyzická osoba-nepodnikatel(občan), zda-li Smlouvu o poskytování služeb dle §1746 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , nebo Smlouvu o dílo dle §2582 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Použila by se stejná smlouva i v případě smluvních stran podnikatel-podnikatel ? Děkuji moc za odpovězení mého dotazu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sousedské spory

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Sousedovi jsem v dobre víře dovolil napojeni odtoku z jeho ČOV na kanalizací vedoucí z me ČOV. Sepsali jsme smlouvu o zřízení věcného břemene.Jeho ČOV není zkolaudována a on se o ni nestará podle předpisu a z mě kanalizace vytéká zapáchající voda. Sousedé si stěžovali a po kontrole odboru Životního prostředí me bude čekat finanční postih. Bylo mi řečeno, ze já zodpovidam za to co z potrubí vytéká. Co mám udělat, abych mohl souseda odpojit ze svého potrubí. On mi vyhrožuje, ze mu budu muset hradit fekální vozy a ze na me bude volat policii A budu mu muset uhradit vybudování žumpy. Mám strach, ze soudně se to bude táhnout hodně dlouho a já budu muset hradit pokuty za nesprávně vyčištění odpadních vod. Děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

Dobrý den jsem vlastníkem pozemku o výměře 8058 m2 a to společně s bývalou manželkou.V katastru je psáno takto: Josef ..........................1/2 SJM Josef .........a Marie..........1/2 Prosím o radu kolik patří (manželce)???? Děkuji..