Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Soudní řízení

Dobrý den, jaká je prosím běžná praxe u soudního zrušení a vypořádání spoluvlastnictví? Soudní řízení se vyřeší hned u soudu prvního stupně? Zajímalo by mne to v souvislosti s náklady na řízení a taky s tím, zda mne, jako žalující stranu může něco natolik zaskočit, že by bylo vhodné mít právní zastoupení, či je předpoklad, že zvládnu úspěšně sama. Děkuji za názor.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, můj otec(68) let platí výživné na zletilou dceru. Nyní vážně nevyléčitelně onemocněl. Lze žádat, a co vše je potřeba ke snížení výživného? Přechází na manželku(mou matku) povinnost hradit výživné při úmrtí vyživovatele? Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

Dobrý den, ve vypořádání vzájemných majetkových vztahů jsme špatně uvedli č. parcely na kterém se nachází dům ve SJM. Podali jsme na Katastr. úřad převod všech parcelních čísel a domu, který se na jedné z parcel nachází na mou osobu dle vyrovnání. Přišel dopis z KÚ, že máme vzít návrh zpět. Máme uvedené špatně parcelní č. na kterém se nachází garáž a ne dům. Stačí když sepíšeme dodatek k vypořádání, kde uvedeme pouze opravu č. parcely, na kterém se nachází nemovitost a vypíšeme ostatní č. parcel, kterých se vypořádání týká. Dále uvedeme zástavní práva, která jsou zřízené ve prospěch banky a přechází na mou osobu. Musí být č. zástavních práv uvedena? Totiž zástavní práva, která byla před rozvodem uvedená ve vyrovnání jsou již zrušená a nyní jsou jiná zástavní práva už jen na mou osobu. Dále se chci zeptat zda řízení, které je teď na katastrálním úřadě musíme zrušit nebo lze požádat o dodatečné doložení dodatku o vypořádání, abychom nemuseli platit znovu 1.000Kč za vklad. Děkuji s pozdravem Iveta


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

V podílovém spoluvlastnictví rozhodla 3/4 většina, že bude zřízen společný účet, na který půjdou částky za pronájem a budou se z něj hradit společné výdaje s nemovitostí. Mám jako 1/4 majitel nárok mít zřízeno k tomuto účtu dispoziční právo či alespoň dálkový náhled, abych měla přehled o finančních prostředcích na účtu? V minulosti totiž docházelo k manipulacím se společnými penězmi, které jsem neměla možnost ani zjistit, protože jsem neměla přístup a bydlím od nemovitosti daleko. Děkuji za vyjádření.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Soudní poplatek, nemovitá věc

Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně výše soudního poplatku při zahájení řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Jak jste uvedl, stanovuje se dle počtu nemovitých věcí (5.000,- Kč za každou nemovitou věc. Jako nemovitá věc se počítá každá stavba, každá parcela, každý stavební pozemek, jež je uveden na LV pod číslem parcely, nebo je vše jedna nemovitost, když je vše uvedeno na jednom LV? Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlas

Dobrý den přeji. Vzhledem k mému omezenému finančnímu rozpočtu prosím o informaci, s jakou finanční částkou musím počítat pro případ, že bych podávala návrh k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Vyčerpala jsem totiž všechny způsoby dohody se spoluvlastníky, kteří na společné nemovitosti profitují. Spoluvlastníci nechtějí nemovitost společně prodat, nabídla jsem jim svůj podíl dle odhadu tržní ceny k odkoupení, odmítli, nemovitost nelze rozdělit. Aktuální odhad tržní ceny činí na můj 1/4 podíl 3 mil. Kč. Předpokládám, že veškeré náklady spojené se soudním vypořádáním ponesu sama a mám proto obavu, abych se díky tomu zcela finančně nevyčerpala či nedostala do dluhů. Rozhodne soud i o tom, kdo bude hradit výlohy spojené s řízením? Děkuji za vyjádření.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím o návrh řešení následující situace. Jako spolumajitelka 1/4 nemovitostí mám za rok 2016 příjem z nájmu. Tento příjem jsem však neobdržela, spoluvlastnice mi ho odmítají vyplatit s tím, že veškeré příjmy zůstanou na společném účtě (rozhodly 3/4). Jenže já mám povinnost do konce března tento příjem zdanit a nemám peníze na daň. Přijde mi nelogické platit daň z příjmů, který jsem neobdržela. Jak mám postupovat? Trestní oznámení, informování FÚ? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď ohledně spoluvlastnictví. Píšete, že o hospodaření se společnou věcí rozhodují podíloví spoluvlastníci většinou svých hlasů dle velikosti spoluvlastnických podílů, čemuž rozumím. Týká se to i rozhodování o rozdělení zisku? Domnívala jsem se, že obecně má na podíl ze zisku nárok každý spoluvlastník dle svého podílu a samozřejmě se i dle svého podílu podílí na úhradě nákladů (opravy, pojištění, daň z nemovitosti), ke kterému by měl být vyzván. Tím bych získala přehled o společných financích, který mi je jinak odpírán (bydlím 100 km daleko od nemovitosti). Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, kdy každé připadá 1/4. Mám nárok na vyplacení 1/4 výnosů z pronájmů? Musím přistoupit na společné rozhodnutí dalších 3 spolumajitelek, že bude jeden společný účet, kam budou putovat částky za pronájem a že poté většina (tedy 3/4) rozhodnou o tom, jak se s penězi naloží?Podotýkám, že jsem je s nakládáním s prostředky ve výši mého podílu nezplnomocnila. V minulých letech se mi nedostávalo řádné vyúčtování a zjistila jsem manipulace se společnými penězi, kdy jimi zvolený správce (současně i náš nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek a švagr druhé) si pro svou potřebu peníze ze společného účtu půjčoval a naopak nepochopitelně půjčoval své prostředky do našeho účtu, aby bylo dostatek peněz na úhradu jím prováděných a mnou neschválených investic výhradně ve prospěch jím užívaných prostor, čímž nás zadlužil. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobry den, chci se zeptat. Před 6ti lety jsme koupili s přítelem dum. Dum skoro z cele části financoval přítel. Chtěli jsme ho opravit a prodat. V katastru jsme oba majitele ideální poloviny. Rozešli jsme se a přítel dum začal pronajímat bez mého vědomí. Na opravách se podílela moje rodina ale nikde to nemáme zdokumentované. Na opravy domu jsem kupovala materiál ale bohužel je to nedohledatelne. Nyni chci z domu vyplatit aby byl 100% vlastníkem domu bývalý přítel. Mám nárok na vyplacení když pořad tvrdí ze jsem se na financováni nepodílela? Děkuji Kateřina O.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, rodičovská dovolená

Dobry den,mam prosbu o radu.Kdyz jsem po RD v prosinci nastoupila do prace(jine nez pred MD) a z 22 prac.dni jsem mela 5dni volno jako prekazku zamestnavatele,tak jestli mam za prosinec narok na nejaky den dovolene? Na výplatní pásce za prosinec a leden mi to vyjelo,ale mzdová mi řekla,že na to nemám nárok,že musím mít odpracováno za ten rok 60dní a to jsem neměla když jsem byla před nástupem do práce na rodičáku,tak mi je prý musí vzít a smazat.Nechápu. Děkuji za odpověď Jankovičová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vznik pracovního vztahu

Dobrý den, v drogerii jsem se domluvila s paní vedoucí, že bych k nim mohla chodit na brigádu. Paní mi dala formuláře, které jsem vyplnila a poslala na sídlo firmy s tím, že na základě nich mi vytvoří dohodu o provedení práce. Bohužel toto vytváření smlouvy trvalo skoro 14 dní, během kterých jsem dostala lepší nabídku na brigádu. Dohoda mi nakonec přišla. Co mám dělat teď, když jsem ji ještě nepodepsala a nechci tam již na brigádu jít? Musím uvádět nějaké důvody? Mám ji poslat nepodepsanou zpět na sídlo firmy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Preventivní lékařská prohlídka

Dobrý den, pracuji v organizaci státní správy. Zaměstnavatelem jsem byla vyzvána k předložení výpisu ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře vzhledem k tomu, že nejsem registrována u závodního lékaře k vyhotovení preventivní prohlídky. Tento výpis jsem předložila, ale zaměstnavatel mi odmítl proplatit poplatek za výpis s tím, že smlouvu má pouze se závodním lékařem a poplatky za výpis jsem povinna zaplatit ošetřujícímu lékaři já. Je tento postup správný?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Rád bych se na vás obrátil s prosbou o radu. Jsem spolumajitelem nemovitosti, přičemž vlastním 50%. - Pokud druhý spolumajitel (také 50%) má v uvedené nemovitosti trvalé bydliště, mohu se domáhat jeho zrušení, pokud s tím nesouhlasím? (já sám trvalé bydliště v nemovitosti nemám) - Pokud se spolumajitelem dohodneme na prodeji nemovitosti, musí v případě prodeje s prodejní cenou souhlasit oba spolumajitelé, nebo může dojít k situaci, kdy se jeden spolumajitel dohodne na prodeji s kupcem za cenu, se kterou druhý spolumajitel nesouhlasí, a přesto dojde k prodeji? - Je majitel nemovitosti vázán nějakými povinnostmi, např. že musí provádět odpovídající údržbu, (např. sekat trávu na přiléhajícím pozemku tak, aby nepřerůstala, nebo řezat přerůstající větve stromu v zahradě, nebo odlupující se fasáda), anebo to žádný zákon neřeší. Pokud řeší, můžete mne prosím odkázat na příslušný odstavec? Děkuji, S pozdravem, Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, naše firma přechází pod jinou firmu s převodem všech zaměstnanců dle ZP. Moje funkce vykonávaná v současné firmě se pravděpodobně zruší, protože v nové firmě není potřeba. Jaká vyplývají pro mne práva z takto vzniklé situace? Mám nárok na odstupné, případně jiné pracovní místo se stejnou kvalifikací? A jak je to s mzdovými nároky? Děkuji za odpověď. T.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Konto pracovní doby

Dobrý den,pracujeme v Globusu, kde máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, náš tzv.roční fond je 2080 hodin. Náš zaměstnavatel nám každý měsíc vypracuje rozpis.Směnu nám ale neplánuje na státní svátky, kdy je dle zákona zavřeno. Abychom splnili roční fond hodin, naplánuje nám odpracování hodin na jiné dny.Chtěli bychom se zeptat, zda tento postup nahrazování st.svátků je správný a je v souladu s pracovněprávními předpisy? Předem děkujeme.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den,prosím jak je to ,když jsem nastoupila do práce a po 2měsících jsem v pracovní neshcopnosti,ale podle zdravotního stavu to nevypadá,že bych tuto práci mohla ještě vykonávat.Musím po ukončení prac.neschopnosti nastoupit na jden den do práce a podat výpověď nebo stačí zavolat a domluvit se na ukončení,protože jsem stále ve zkušební době.Děkuji H.R.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď zaměstnance

Dobrý den,potřeboval bych poradit. Byl jsem zaměstnaný na dobu neurčitou. K 30.6.2016 jsem podal výpověď s pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní lhůtou. V době výpovědní lhůty se mi stal úraz, nastoupil jsem na neschopenku. Neschopenku jsem ukončil k 31.12.2016. Mohl mi zaměstnavatel ukončit pracovní smlouvu po uplynutí dvouměsíční lhůty nebo se na mě vztahuje ochraná lhůta v době pracovní neschpnosti? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Dobrý den. Mám dotaz ohledně rozsahu přesčasové práce. Podle ZP je maximální rozsah nařízené přesčasové práce 150 hodin ročně, 8 hodin týdně. Nad tento rámec se lze se zaměstnancem dohodnout na dalších přesčasových hodinách. Celkově nesmí přesčasová práce překročit v průměru 8 hodin týdně po dobu 26 týdnů po sobě jdoucích. Znamená to tedy, že dohodnutá práce přesčas může v tomto případě činit max.58 hodin ((26x8)-150)? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, mateřská dovolená

Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.V létě v roce 2016 jsem otěhotněla.V práci jsme se dohodli, že budu pracovat, dokud to půjde, i když bych měla být na neschopence kvůli rizikovému těhotenství a to z důvodu již několikátého potratu...Tak jsem tedy pracovala skoro do konce listopadu, pak jsme se domluvili na dovybrání dovolené za ten rok a že od 1.12. nastoupím již na rizikové těhotenství na neschopenku.Takže od 1.12.2016 jsem v prac. neschopnosti.Na mateřskou budu nastupovat 14.2.2017 podle plánovaného termínu porodu.Četla jsem, že po vyčerpání mateřské PPM po dobu 28 týdnů mám nárok na jakoby vybrání si dovolené u svého zaměstnavatele a poté, ale už i během té dovolené mohu pobírat rodičovský příspěvek do třeba zvolené 3 leté mateřské.Samozřejmě, že podám oficiální písemnou žádost jak o dovolenou zaměstnavateli, tak i žádost o rodičovský příspěvek úřadu.Jen bych chtěla vědět, jestli mám nárok na 20 dní dovolené, nebo kratší.Pochopila jsem, že tato dovolená má být v plné výši 20 dní a že prostě nastávající matce přísluší ta dovolená za dobu PPM, jelikož se tato doba počítá jako výkon práce.Jen si říkám, když náleží za těch 28 týdnů PPM, tak jestli je to těch 20 dní dovolené, nebo méně. Předem moc děkuji za odpověď.