Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den Mám dotaz ohledně převodu nemovitosti v rámci rodiny. Dům patří mojí sestře. Chtěly bychom nemovitost převést na mě a mého manžela. Jak toto opatřit v darovací smlouvě, aby nemovitost byla napsaná na nás oba? Dále bychom chtěli zřídit věcné břemeno - bydlení naší matky v nemovitosti. Je na to třeba další smlouva? Jaká? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Zaměstnavatel mě vyslal na čtyřdenní montáž se zajištěným ubytováním a snídaní. Pracovní doba 600-1430 obvyklá. Odjezd 630 zahájení prací 830 do 1730. Odjezd na hotel. Následující 2 dny zahájení prací 730 do 1730. Poslední den zahájení prací 730 do 1600. Odjezd do firmy s příjezdem 1800. Po uplatnění kráceného stravného z důvodu poskytnutí jednoho jídla mi byly kráceny i odpracované hodiny, že při vyplacení stravného nemám nárok na přesčasy. Odpracované hodiny doloženy potvrzeným montážním deníkem a knihou jízd . Myslím si, že odpracované hodiny a stravné nepatří na jednu hromádku.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den přeji a předem děkuji za odpověď. Jaká je prosím promlčecí lhůta u nákladů, které do společné nemovitosti vložil spoluvlastník? Jedná se mi konkrétně o situaci, kdy nemovitost společně vlastní 3 spolumajitelé, dva z nich ji užívají a třetí spolumajitel žije jinde a nejezdí tam, hradí jen podílově běžnou údržbu. Spolumajitelé, kteří nemovitost užívají, v roce 2012-2013 provedli rekonstrukci nemovitosti, aniž řádně informovali třetího spolumajitele, ten o rozsahu rekonstrukce a vložené částce byl informován až nyní, při vzniklém sporu. Má povinnost podílet se nyní na těchto nákladech, když je po něm spoluvlastníci nyní dodatečně uplatňují? Nebo je to promlčeno, pokud by došlo k soudu?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Přepis auta, majitel zemřel Dobrý den otec před třemi týdny zemřel, byl majitelem vozidla, které pozůstalá maminka, chce přepsat na mne. Jak postupovat? Mám dva bratry kteří s přepisem souhlasí.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den Co musím udělat pro přepis auta od otce ,který před nedávnem zemřel. Maminka jeho žena, mě nabídla jestli auto nechci. Dále mi chce předat garáž, kterou byl vlastník také tatínek. Pokud je mi známo tatínek závěť nesepsal. Mám ještě dva bratry, kteří s přepisem souhlasí.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Pronajímám společně se spoluvlastníky nemovitost rodinnému příslušníkovi jednoho ze spolumajitelů, ten si nyní připravil novou nájemní smlouvu, která je pro nás jako pronajímatele nevýhodná - smlouva na dobu neurčitou, nepřiměřeně nízké nájemné proti běžnému v této oblasti, běžné opravy bude provádět pronajímatel. Většina spolumajitelek tuto smlouvu chce podepsat (profit pro jejich rodinného příslušníka coby nájemce). Budu opět menšina, která nesouhlasí. Kdo hradí náklady na běžnou údržbu, jedná-li se o nájem prostor sloužících k podnikání, je to stejně jako u bytů, tedy že běžnou údržbu hradí pronajímatel a mám nějaký termín, dokdy musím toto rozhodnutí napadnout u soudu? Do rozhodnutí soudu je pak nájemní smlouva neplatná?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, jsem spolumajitelkou nemovitosti. V jednom z bytů (byt v havarijním stavu, nemáme finance na jeho opravu) mám uloženo pár kusů staršího nábytku po rodičích. Byt nebylo možné dřív ani nyní pronajmout cizí straně pro jeho nezpůsobilý stav a klíče od tohoto bytu jsou k dispozici všem spolumajitelům. V bytě jsem nikdy nebydlela, fyzicky nezdržovala a nehodlám ani v budoucnu, léta bydlím 100 km od této nemovitosti. Nyní mi však další spolumajitelé zaslali k podpisu Smlouvu o nájmu bytu a stanovili v ní velmi vysoké měsíční nájemné, stejné, jako platí náš společný nájemník v obdobném, ale námi zcela nově zrekonstruovaném bytě. Jsem spoluvlastník a nerozumím, proč by se mnou měli spolumajitelé uzavírat nájemní smlouvu, ani proč bych měla za prostor hradit nájemné, když spolumajitelé mají možnost (i klíče) užívat tyto prostory obdobným způsobem (k uskladnění věcí), což jsem jim i opakovaně nabídla. Jak se takovému jednání spolumajitelů bránit?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Vážení, obracím se na Vás s dotazem, protože na sociálním jsem neuspěla. Od ledna pobírám důchod 9773,- Kč a náklady na bydlení činí 4388,- Kč., Kalkulačka na Vašich stránkách mi vyhodila, že mám nárok na příspěvek na bydlení,ale tam mi řekli,že v žádném případě, že jsou na tom lidi hůř, co bych chtěla. Velice nepříjemné jednání,ale to nechci řešit. Jen si chci ověřit,zda mám nárok na příspěvek na bydlení,když náklady na nájem,el.,plyn a vodu činí celkem 4388,- Kč.Jsem sama v bytě. Moc děkuji za Váš čas a ochotu mi odpovědět Hana
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, potřeboval byh vědět, zda může hasič (státní zaměstnanec), si ve svém soukromém čase přividělávát obchodováním na burze. A zda je táto možnost uvedená v zákoně a případně v jakém. Dočetl jsem se o mnoha možnostech výdělku, ale konkrétně a této činnosti jsem nenalez nic. Mockrát děkuji a přejí hezký den. Jaroslav Š.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, pracuji v supermarketu, máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, roční fond je 2080 hodin, máme měsíční mzdu, dle platového výměru.Naše vyrovnávací doba je 52 týdnů po sobě jdoucí - to máme podepsáno v kolektivní smlouvě.Chtěla bych se zeptat, zda zaměstnavatel, může na dny kdy je státem uznaný svátek naplánovat směnu a to i v případě kdy je ze zákona zavřeno?Jak jsem se dočetla, zaměstnavatel by měl plánovat směny bez ohledu na státní svátky, což se u nás většinou neděje.Máme harmonogram směn, který se pravidelně po 14 dnech opakuje, ale když je státní svátek a je ze zákona zavřeno, najednou směna chybí, jinak kdyby to nebyl st. svátek, šli by jsme normálně do práce.Takto nám bude za rok chybět asi 40 -50 hodin, který si musíme odpracovat ve svém volnu.Nebo další příklad - na státní svátek je otevřeno, máme jít správně do práce, ale z nadbytečnosti nás nechají doma a musíme jít opět v jiný náš volný den do práce, aby nám nechyběli hodiny v ročním fondu - říkají tomu přeplánování směny.Je toto normální, nebo zaměstnavatel porušuje zákon? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Jsem 1/4 spolumajitelkou nemovitosti a další 3 spolumajitelé (tedy většina) si ustanovili začátkem prosince minulého roku správcem našeho majetku manžela jedné z nich, který v našich nemovitostech podniká. Toto mi oznámili až koncem února. Správce od začátku prosince rozhoduje o všem, co se společného majetku týká s odkazem, že s touto funkcí mu byla svěřena i odpovědnost při rozhodování. Protože je zde střet zájmů, správce je současně i náš nájemník a já nyní zjišťuji, že si např. uzavřel jako správce velmi výhodné (a pro nás ztrátové) smlouvy o pronájmu pro sebe coby nájemníka a peníze ze společného účtu masivně přesunuje do oprav a rekonstrukcí jím užívaných budov, chtěla bych vědět, zda je povinnost uzavřít se správcem písemnou smlouvu o správě cizí věci, kde by byly přesně specifikovány činnosti, které může vykonávat? Nevím totiž, jaké pravomoci mu spolumajitelé svěřili, a protože se jedná i o můj podíl, mám pochopitelně obavy, abych např. nebyla zadlužována. Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobry den, jsem sedm mesicu po porodu a prave jsem presla na rodicovskou dovolenou. Ve stejnou dobu jsem chtela nastoupit I zpet do prace, bohuzel jsem musela prevzit vypoved pro nadbytecnost, jelikoz moje pozice byla zrusena. Jsem momentalne od 8.2.2017 do 30.4.2017 na prekazkach plus vyberu na konci teto doby zbytek dovolene, s tim, ze pote dostanu trimesicni odstupne. Kolegove ve chvili, kdy tato vlna propousteni probehla, dostali ctyrmesicni, ale na to se uz asi odvolavat nemohu, ze? Dotaz se tyka ale zejmena toho, ze puvodne jsem podepsala prevzeti s umyslem, ze pujdu najit novou praci. Bohuzel mi byla diagnostikovana d.C19 a musim na narocnou operaci a nevim jak to dopadne. Kazdopadne je to minimalne na hodne mesicu. Nevim jak v tuto chvili postupovat. Mam ctyri deti a manzela, a pravda je, ze bez meho platu je to pro nej hodne narocne. Nevim jak postupovat. Jit na nemocenskou a prodlouzit dobu vypovedi nebo po vypovedi se prihlasit na UP, nebo pak jit na nemocenskou a rodicak dat na manzela. Mozna to zni trochu zistne, ale potrebuju, aby bylo postarano o deti. Muzete mi prosim poradit? Dekuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda OSVČ pracující pro firmu může mít s touto firmou podepsanou jakousi "smlouvu o poskytnutí služeb" a na základě této smlouvy firmě fakturovat? Víme, že s OSVČ lze uzavírat klasická DPP, ale nechceme, aby byla limitována 300 hod. ročně a zároveň měsíčním výdělkem 10 000 kč. Můžu tuto smlouvu z právního hlediska uplatnit na OSVČ, nebo musí být uzavřena smlouva jiná? Předem mockrát děkuj za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,může zaměstnavatel po 3 měsících pracovní neschopnosti napsat zaměstnanci vytýkací dopis za porušení pracovních povinností a to hned 1.den,jakmile nastoupí do práce po PN? A musí vytýkací dopis obsahovat konkrétní výtky s datumem prac.porušení nebo stačí jen takové všeobecné jako,že si zaměstnavatel myslí,že ho práce nebaví apod. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den jakou mám v praxi možnost? Předmětem dědického řízení je družstevní byt ve kterém jsem žila s mým nedávno zesnulým manželem. Byt jsem pořídila z vlastních prostředků (z prodeje jen mého bytu), ale bohužel již za trvání manželství. Zesnulý manžel má z předchozích manželství své 3 děti a já mám své, společné nemáme. V případě, že by jeho děti požadovaly vyplacení svého podílu za zesnulého otce jaké mám možnosti: - Musím byt prodat i když za zbylé peníze jiný byt nekoupím nebo - je možný splátkový kalendář nebo - mě musí nechat v bytě dožít s určitým podílem vlastnictví do budoucna (momentálně je však byt družstevní)? děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, zjistila jsem, že zaměstnavatel nenahlásil na zdravotní pojišťovnu, že jsem u něj zaměstnaná (od dubna 2016). Po 14 dnech a nespočtu urgencí jsem si dnes volala na pojišťovnu, zda je vše v pořádku a zaměstnavatel jim nyní nahlásil pouze duben 2016, přitom ve firmě pracuji stále. Ostatní zaměstnanci také nejsou přihlášeni, jak zjišťujeme. Je možné, že to dělá naschvál? Zaměstnavatel má dohodu s účetní, která za to nese zodpovědnost, tak je však pojištěná a nikdo můj problém neřeší. Zatím jsem si nevolala na sociálku, ale tam to podle mě bude stejné. Vím, že to je povinnost zaměstnavatele, ale ráda bych vše měla v pořádku. Stalo se, že při výpovědi jiných zaměstnanců nedostali ani zápočtový list. Mám v plánu také odcházet a nechci pak řešit všechny tyhle problémy, je možnost nahlásit to na nějaký úřad, který by se tímto zabýval? Moje trpělivost už přetéká. Teď jsem ještě žádala úřčetní o podání daňového přiznání, protože mi při nástupu dala pozdě podepsat prohlášení a přišla jsem o 2070 Kč, které by se mi teď měly vrátit, mám strach, že s ena to zase vykašle. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jitka
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Přeji pěkný den, dnes příteli došel dopis od sousedů, kde ho písemně vyzývají k odstranění stromu. Jsme si vědomi, že strom by měl být odstraněn, máme už zjednanou i firmu, ale v dopise nás soused napadá, že s námi není rozumná řeč a že nás již několirát upozorňoval, abychom ten strom ořezali a skáceli. Strom jsme před dvěma lety ořezávali a byl u toho i dotyčný soused. Problém je v tom, že i soused má vzrostlé stromy v blízkosti rozhraní a když jsme ho upozorňovali my, že nad naší brankou je rostlina, která se plazí po sloupu na přívod elektriky do domu souseda a větve zasahují nad náš pozemek a v létě tam hnízdí včely a ptáci, kteří nám znečišťují fasádu, tak na nás řval, ať se staráme o svůj bordel. Nemluvím o tom, že si svévolně zvedl pozemek a při zalévání stromů (které taky nejsou zasazeny ve vzdálenosti podle zákona), tak nám voda teče na chodníček, po kterém chodíme domů. Chtěla bych poradit, jak mu slušně odpovědět na ten dopis. Chtěli bychom mu napsat něco v tom smyslu, že nemáme problém s pokácením toho stromu v tom přípaě, když on dodrží znění toho zákona, na základě kterého nás žádá o odstranění stromu a on odstraní vzrostlé tůje, které netvoří rozhraní, jelikož je tam plot. Dále, že odstraní rostlinu, která se popíná po sloupu na přívod elektriky a stromy, které neodpovídají vzdálenosti od pozemku, dle jím citovaného znění zákona. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Ilona Skalská
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Když si chci založit web, kde budu lidem zařizovat letenky, ubytování, pojištění, víza apod., ale jen je přesměruji, nebudu přímo kupovat za jejich peníze, které mi pošlou, nebudu kupovat, a poté prodávat, ale čistě jen zařizovat výše uvedené a oni pak sami zaplatí dotyčné společnosti, firmě, potřebuji živnostenské oprávnění? Spadá to pod cestovní kancelář, cestovní agenturu, a nebo to není ani jedno a nemusím mít živnostenský list, ale jen se registrovat jako OSVČ? Děkuji
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den , chtěl jsem se touto cestou zeptat , jsme 2 sourozenci , naše máma vlastní byt , až tu někdy nebude , je lepší počkat na dědické řízení , a nebo je lépe dědictví ošetřit nějak dopředu s ohledem na poplatky , rychlost a případné vypořádání mezi sourozenci ? Děkuji S pozdravem Pavel Pally
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, měla bych dotaz na příkazní smlouvu. Od 1.2.2017 pracuji na IČ pro jednu společnost. K tomu jsem uzavřela s nimi příkazní smlouvu. Činnosti ve smlouvě jsou pouze administrativní/kancelářské povahy, nejedná se o žádné specifické úkoly nebo vedení projektů. Nyní se mi rýsuje práce do klasického zaměstnaneckého poměru u jiné spol. od 1.5.2017, již je téměř podepsána pracovní smlouva. V příkazní smlouvě je, co se výpovědní doby týče, pro mne zvláštní formulace "tato smlouva se uzavírá od 1.2.2017 na dobu neurčitou, s výpovědní lhůtou jednoho měsíce, která běží od prvního dne následujícího DNE po doručení či náhradním doručení druhé straně". Moc tuto formulaci nechápu. Mám pocit, že zaměnili slovo "den" a "měsíc". Nicméně, je to tak, že se budu řídit tím, co je ve smlouvě? A pokud smlouvu vypovím např. 15.3., běží lhůta od 16.3. jeden měsíc (do 16.4.) nebo bych mohla odejít až ke konci měsíce dubna 30.4.? Jde mi o to, zda mi firma může nějak znemožnit nástup jinde od 1.5. Děkuji za zodpovězení.