Souběh pracovních poměrů

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 24.06.2014 07:13


Dobrý den, prosím o právní radu zda asistentka zubního lékaře ( dle platné prac.smlouvy) je schodná či obdobná práce proti zubní lékařce, jenž má již titul MDDr?Jde o to že slečna nastoupila do prac.poměru k zubnímu lékaři( za dobu svého studia na MDDr.), jako asistentka lékaře a v tomto zařazení práce setrvala i do nástupu na nemocenskou před mateřskou dovolenou (dále PPM). Během nástupu na PPM ( již titul MDDr. získala, avšak k dodatku k platné prac.smlouvě ke změně práce z asistenky lékaře na zubní lékařku získáním titulu nedošlo, fyzicky se do práce již nevrátila, pouze papírově pro čerpání dovolené již nelze proplatit ale je čerpáná tím že zaměstnankyně po PPM žádá písemně o její čerpání, nepracuje stejně a po ní se opět paírově vrací na rodičák) nástoupila u stejného zaměstanvatele na základně dohody o provedení práce, na přívýdělek (při rodičovské dovolené) jako zubní lékařka. Myslííte že nám může případná kontola napadnout v budoucnu, že obě práce jsou obdobné neb navazující po získání titulu, i když až v době kdy v práci nebyla, a již jako asistentka lékaře mohla dělat to samé ( i třeba s dozorem lékaře ), a nejedná se tudíž o jiné práce? Případně co jiného by na DPP mohla dělat jako MDDr ukončená, aby se to nebylo s platnou prac.smlouvou na asistentku lékaře? Slečna zaměstnankyně mi tvrdila že to není to samé. Děkuji J.P.

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 25.06.2014 10:48


Dobrý den, zákoník práce umožňuje zaměstnanci vykonávat práci pro zaměstnavatele nejen v jednom, ale i v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dle ustanovení § 34b odst. 2 zákoníku práce však zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Jediným omezením souběžného výkonu prací u jednoho zaměstnavatele tedy je, aby byly jiného druhu než práce vykonávaná v původním pracovním poměru. Důležité je vždy vymezit, kdy se jedná o práci jiného druhu. Touto otázkou se zabýval rovněž Nejvyšší soud ČR, který ve svém rozsudku ze dne 11. 06. 2013, sp. zn. 21 Cdo 1573/2012 uvedl, že: O práci jiného druhu, kterou může zaměstnanec konat v dalším pracovněprávním vztahu, se jedná tehdy, jestliže povaha činností charakterizujících práci, kterou má zaměstnanec vykonávat v dalším pracovněprávním vztahu, je odlišná od povahy činností, jimiž se vyznačuje práce vykonávaná zaměstnancem v původním pracovním poměru, a jestliže pracovní činnosti v dalším pracovněprávním vztahu nepředstavují jen doplnění pracovní náplně zaměstnance vyplývající z druhu práce sjednaného v původním pracovním poměru o činnosti, které bezprostředně souvisejí s výkonem práce zaměstnance v původním pracovním poměru, které jsou výkonem této práce podmíněny a které mají být konány v době stanovené pro původní pracovní poměr, i když samy o sobě nespadají do druhu práce zaměstnance sjednaného v tomto pracovním poměru. Musí tedy jít o takovou práci (pracovní činnosti), která se liší od práce, kterou zaměstnanec vykonává v původním pracovním poměru. Tyto další pracovní činnosti rozhodně nemohou být jen doplněním stávající pracovní náplně zaměstnance, která mu už vyplývá ze sjednaného druhu práce, tedy nemohou s ní (i) bezprostředně souviset, (ii) být jí podmíněny a (iii) být konány v době, kdy mají být konány činnosti z prvního pracovního poměru. Ve Vašem případě, kdy se jedná o porovnání výkonu práce na pozici asistentky zubního lékaře a zubní lékařky a kdy uvádíte, že již při výkonu práce na pozici asistentky zubního lékaře lze činit ty samé úkony jako při výkonu práce na pozici zubní lékařky, by se s největší pravděpodobností jednalo o stejný druh práce, který zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu nesmí vykonávat.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Neplatná okamžitá výpověď

Dobrý den, potřeboval bych Vaši pomoc. Můj nadřízený si vymyslel lživé obvinění, že mi nařídil vrátit firemní vozidlo. Probíhá mi výpověďní lhůta. Obdržel jsem okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu "že mi bylo 27.5.2020 nařízeno, abych vrátil vozidlo" a před svědky. Toto není pravda a ani to nebylo možné, poněvač jsem 27.5.2020 ráno nastoupil na nemocenskou a ve firmě jsem vůbec nebyl. Nebyl jsem ten den a ani poté kontaktován nikým z firmy ohledně této věci - šlo by dohledat, že neproběhla žádná komunikace s mým nadřízeným telefonicky ani emailem a tedy ani před svědky. Technicky by to nebylo možné, vycházky mám až od 30.5.2020. Dnes se u mě doma objevil ředitel s okamžitým zrušením pracovního poměru, ve kterém také tvrdí, že auto jsem neměl k osobnímu užívání - což je také lež, toto byl jeden z referovaných benefitů mé pracovní pozice export mangera. Celá tato agenda je vedena, aby mi nebylo vyplaceno 2 měsíční odstupné. S pozdravem, Jan Smetka, tel.: 606 505 093


odpovídal(a): Redakce

dan z nemovitosti

mám pronajaty byt a majitelka chce abych platila dan z nemovitosti,musím to platit?


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená jistina za dluhopis ČPH ENERGY s.r.o. pan Miroslav Hašpica a Lukáš Jeřábek

Prosím o informaci, jak mám postupovat, když mi společnost ČPH ENERGY s.r.o. IČO 03546578 nevyplatila jistinu za zakoupený dluhopis. Dluhopis společnosti ČPH ENERGY s.r.o. byl zakoupen na webu ceskedluhopisy.cz u společnosti České dluhopisové tržiště s.r.o. byl nazvaný Energetický dodavatel 7,8, měla uvedená společnost vyplatit již 29.2.2020. Uvedená společnost jistinu ani úroky z dluhopisů nevyplatila a jen informativními emaily začala posunovat termíny výplaty jistiny a úroků. Nyní již nekomunikuje vůbec. Za společností ČPH ENERGY s.r.o. stojí dva jednatelé pan Miroslav Hašpica ročník 1986 z Uherského Hradiště tel. 770134224 a pan Lukáš Jeřábek ročník 1978 z Prahy email: lukas.jerabek@nazdraviventures.com Oba pánové Jeřábek i Hašpica mají více než 10 vzájemně provázaných firem SRO, jako Český průmyslový holding a.s., ČPH ENERGY s.r.o., ČPH invest s.r.o., ČPH FINANCE s.r.o., ČPH GRILLMART s.r.o., ČPH nemovitosti s.r.o. ve kterých mizí Vaše peníze na základě vydaných dluhopisů. Asi se bude jednat o podvod s dluhopisy, jak mám dále postupovat, lze se v takovém případě nějak efektivně bránit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Služby na následující měsíc

Dobrý den, pravidelně dostáváme od vedoucího služby na poslední chvíli, vím že musí být hotovy 14 dní předen. Dnes v 8:30 mi do společného chatu co máme v aplikaci whatsupp vedoucí poslal služby tzn. méně než 24hod dopředu... jak reagovat? Když mu napíšu že to není normální, tak ani nezareaguje. Moc díky za odpověď. Krupa


odpovídal(a): Redakce

Výpověď ve zkušební době

Dobrý den, dnes mi zaměstnavatel připravil překvapenÍ v poslední den zkušební doby mi dal výpověď. Ve výpovědi mám správně rodné číslo a adresu, ale jméno je tam místo Lukáš napsáno Jaroslav. Příjmení je bohužel v pořádku Je tato výpověď prosím platná ? Děkuji vám moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podpora nezaměstnaného

Dobrý den, nejspíše jsem zadal špatné téma, nicméně to mé jsem nenašel. Tak tedy k věci. Již od prosince (předčasně jsem ukončil VŠ) jsem veden na Úřadě práce jako nezaměstnaný. Kvůli nynější situaci je dost obtížné si najít práci a tudíž mě zajímá, mám nárok na jakýkoli příspěvek, když jsem nebyl v práci po dobu 12 měsíců? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání řádné dovolené po MD

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám podle zákona nárok v případě, že jsem přecházela z rodičovského příspěvku na mateřskou dovolenou. Dne 6.10.2019 mi skončil rodičovský příspěvek na první dceru a 7.10.2019 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi skončila 19. 4.2020. Bohužel se s firemní účetní nemohu domluvit na počtu dní dovolené, které mám právo nyní čerpat. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vstup na pozemek

Pro: Honzák Jakub, č. p. 195, 56182 Klášterec nad Orlicí Dobrý den, obracím se na vás touto cestou s žádostí o povolení vjezdu na Váši parcelu 1134/3 v Klášterci nad Orlicí. Účelem vjezdu dne 24.4. 2020 je provedení terénních úprav spočívající v odstranění keřů i s kořeny na sousedících pozemcích. Děkuji za odpověď S pozdravem M. Michalec tel. 602 259 531


odpovídal(a): Redakce

finanční závazek ve prospěch třetí osoby

Dobrý den, prosím o radu jak napsat do smlouvy finanční závazek ve prospěch třetí osoby (syna). Bývalé manželce zůstane po rozvodu dohodou na objektu rodinného domu (který ji připadne) malá fotovoltaická elektrárna. Rád bych aby příjmy z elektrárny dávala na stavební spoření pro syna. V současné době je licence na výrobu el. energie na moje IČO. Po sepsáni dohody o majetkovém vyrovnání převedu licenci na bývalou manželku (já licenci zruším, ona si požádá o novou). V současné době je hrubý příjem z elektrárny cca 34.000,- Kč/ ročně. V rámci bonusu od státu (který bude ještě 12 let) a do doby funkčnosti elektrárny, se zatím ústně zavázala platit 24.000,- Kč/ rok na stávající účet stavebního spořeni syna (11 let). Jelikož několikrát řekla že nemá důvod mu peníze ze zisku dávat a naloží s ním dle svého uvážení, prosím o informaci zda je to vymahatelné a jakou formulaci napsat do smlouvy. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená mzda

Dobrý den, mám na Vás dotaz - zaměstnavatel zaměstnancům nevyplatil mzdy za období 02/2020 a 03/2020. Výplatní termín je vždy 15. dne následujícího měsíce. Podle zákona tedy okamžité zrušení kvůli nevyplacené mzdě je možno podat 16.4 a můj dotaz zní - jak je to poté s nevyplacenou mzdou, když podám okamžité zrušení prac. poměru na základě nevyplácení? Mám nárok pouze na odstupné ve výši výpovědní doby (tj. 2 měsíce)? Nebo odstupné + náhradu mzdy za tyto nevyplacené měsíce? Děkuji předem za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.