Výpověď, převedení na jinou práci

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 29.05.2014 15:16


Dobrý den, mám dotaz ohledně výpovědi. Dne 21. 6.2014 mi končí rodičovská dovolená. Na místo, kde se mám vrátit pro mě nemají práci. Byla jsem tam se ptát osobně. Takže jsme se domluvily na výpovědi. S tím, že v případě výpovědi zaměstnavatelem bych si musela odpracovat výpovědní dobu tedy 2 měsíce. Majitelka mi řekla, že mi uloží jinou práci, ale že mi dá minimální mzdu tedy 8500Kč, což je z 18 000, které jsem dostávala velmi málo. Teď nevím, jestli mi zaměstnavatel po přeložení na jinou práci může snížit mzdu, když s tím nebudu souhlasit. Překážka vznikla na její straně ne na mé. Nicméně jsme se dohodli na výpovědi dohodou pro nadbytečnost. Odstupné dostanu ale mě se jedná o to, zda mi může snížit mzdu, která by se mi pak počítala do výše odstupného??? Prosím poraďte, ať neudělám velkou chybu, že podepíšu něco co bude pro mě nevýhodné. A jak je to s podporou v nezaměstnanosti??? Budu dostávat tu sníženou v případě dohody nebo tu běžnou?? Děkuji za odpovědi.

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 02.06.2014 15:46


Dobrý den, případy, kdy je zaměstnavatel povinen nebo oprávněn převést zaměstnance na jinou práci, upravuje ustanovení § 41 odst. 1 a 2 zákoníku práce. V případě, že převedením na jinou práci dojde ke změně Vaší pracovní smlouvy (tzn., že budete vykonávat jiný druh práce, než jaký máte sjednán v pracovní smlouvě), je zaměstnavatel povinen vydat Vám písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání. Co se týče Vámi pobírané mzdy, dle ustanovení § 139 zákoníku práce platí, že zaměstnanec převedený na jinou práci z důvodů v tomto ustanovení uvedených, kdy tato „nová“ práce je hůře placená v porovnáním s předchozím pracovním místem, má za dobu převedení nárok na doplatek ke mzdě do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením. Pokud jde o změnu mzdy obecně, je vždy podstatné, jakým způsobem byla v konkrétním případě mzda stanovena, příp. sjednána. Pokud by byla výše Vaší mzdy sjednána pevnou částkou v pracovní smlouvě, potom by k jakékoliv její změně byl nutný Váš souhlas. Úprava výše mzdy by v takovém případě byla změnou pracovní smlouvy (např. v podobě dodatku k této pracovní smlouvě). Pokud Vaše pracovní smlouva však obsahuje pouze odkaz na mzdový výměr (jako samostatný dokument) nebo na vnitřní mzdový předpis, jde o jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele. Taková rozhodnutí mohou být rovněž jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele změněna. V případě, že ukončíte pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Pokud tedy ukončíte pracovní poměr dohodou, podpora se již od prvního měsíce krátí.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

dan z nemovitosti

mám pronajaty byt a majitelka chce abych platila dan z nemovitosti,musím to platit?


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená jistina za dluhopis ČPH ENERGY s.r.o. pan Miroslav Hašpica a Lukáš Jeřábek

Prosím o informaci, jak mám postupovat, když mi společnost ČPH ENERGY s.r.o. IČO 03546578 nevyplatila jistinu za zakoupený dluhopis. Dluhopis společnosti ČPH ENERGY s.r.o. byl zakoupen na webu ceskedluhopisy.cz u společnosti České dluhopisové tržiště s.r.o. byl nazvaný Energetický dodavatel 7,8, měla uvedená společnost vyplatit již 29.2.2020. Uvedená společnost jistinu ani úroky z dluhopisů nevyplatila a jen informativními emaily začala posunovat termíny výplaty jistiny a úroků. Nyní již nekomunikuje vůbec. Za společností ČPH ENERGY s.r.o. stojí dva jednatelé pan Miroslav Hašpica ročník 1986 z Uherského Hradiště tel. 770134224 a pan Lukáš Jeřábek ročník 1978 z Prahy email: lukas.jerabek@nazdraviventures.com Oba pánové Jeřábek i Hašpica mají více než 10 vzájemně provázaných firem SRO, jako Český průmyslový holding a.s., ČPH ENERGY s.r.o., ČPH invest s.r.o., ČPH FINANCE s.r.o., ČPH GRILLMART s.r.o., ČPH nemovitosti s.r.o. ve kterých mizí Vaše peníze na základě vydaných dluhopisů. Asi se bude jednat o podvod s dluhopisy, jak mám dále postupovat, lze se v takovém případě nějak efektivně bránit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Služby na následující měsíc

Dobrý den, pravidelně dostáváme od vedoucího služby na poslední chvíli, vím že musí být hotovy 14 dní předen. Dnes v 8:30 mi do společného chatu co máme v aplikaci whatsupp vedoucí poslal služby tzn. méně než 24hod dopředu... jak reagovat? Když mu napíšu že to není normální, tak ani nezareaguje. Moc díky za odpověď. Krupa


odpovídal(a): Redakce

Výpověď ve zkušební době

Dobrý den, dnes mi zaměstnavatel připravil překvapenÍ v poslední den zkušební doby mi dal výpověď. Ve výpovědi mám správně rodné číslo a adresu, ale jméno je tam místo Lukáš napsáno Jaroslav. Příjmení je bohužel v pořádku Je tato výpověď prosím platná ? Děkuji vám moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podpora nezaměstnaného

Dobrý den, nejspíše jsem zadal špatné téma, nicméně to mé jsem nenašel. Tak tedy k věci. Již od prosince (předčasně jsem ukončil VŠ) jsem veden na Úřadě práce jako nezaměstnaný. Kvůli nynější situaci je dost obtížné si najít práci a tudíž mě zajímá, mám nárok na jakýkoli příspěvek, když jsem nebyl v práci po dobu 12 měsíců? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání řádné dovolené po MD

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám podle zákona nárok v případě, že jsem přecházela z rodičovského příspěvku na mateřskou dovolenou. Dne 6.10.2019 mi skončil rodičovský příspěvek na první dceru a 7.10.2019 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi skončila 19. 4.2020. Bohužel se s firemní účetní nemohu domluvit na počtu dní dovolené, které mám právo nyní čerpat. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vstup na pozemek

Pro: Honzák Jakub, č. p. 195, 56182 Klášterec nad Orlicí Dobrý den, obracím se na vás touto cestou s žádostí o povolení vjezdu na Váši parcelu 1134/3 v Klášterci nad Orlicí. Účelem vjezdu dne 24.4. 2020 je provedení terénních úprav spočívající v odstranění keřů i s kořeny na sousedících pozemcích. Děkuji za odpověď S pozdravem M. Michalec tel. 602 259 531


odpovídal(a): Redakce

finanční závazek ve prospěch třetí osoby

Dobrý den, prosím o radu jak napsat do smlouvy finanční závazek ve prospěch třetí osoby (syna). Bývalé manželce zůstane po rozvodu dohodou na objektu rodinného domu (který ji připadne) malá fotovoltaická elektrárna. Rád bych aby příjmy z elektrárny dávala na stavební spoření pro syna. V současné době je licence na výrobu el. energie na moje IČO. Po sepsáni dohody o majetkovém vyrovnání převedu licenci na bývalou manželku (já licenci zruším, ona si požádá o novou). V současné době je hrubý příjem z elektrárny cca 34.000,- Kč/ ročně. V rámci bonusu od státu (který bude ještě 12 let) a do doby funkčnosti elektrárny, se zatím ústně zavázala platit 24.000,- Kč/ rok na stávající účet stavebního spořeni syna (11 let). Jelikož několikrát řekla že nemá důvod mu peníze ze zisku dávat a naloží s ním dle svého uvážení, prosím o informaci zda je to vymahatelné a jakou formulaci napsat do smlouvy. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená mzda

Dobrý den, mám na Vás dotaz - zaměstnavatel zaměstnancům nevyplatil mzdy za období 02/2020 a 03/2020. Výplatní termín je vždy 15. dne následujícího měsíce. Podle zákona tedy okamžité zrušení kvůli nevyplacené mzdě je možno podat 16.4 a můj dotaz zní - jak je to poté s nevyplacenou mzdou, když podám okamžité zrušení prac. poměru na základě nevyplácení? Mám nárok pouze na odstupné ve výši výpovědní doby (tj. 2 měsíce)? Nebo odstupné + náhradu mzdy za tyto nevyplacené měsíce? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy v souvislosti s Covid...

Dobrý den, k náhradě mzdy: od 12.3 do 2.4. (od vyhlášení opatření) byla restaurace zavřená...nechodili jsme do práce a je v této době nahrada mzdy 100%. - na dotaz zaměstnavatele telefonicky, pouze ústně hned první den po zavření, zda chceme raději dovolenou nebo 60%náhradu většina zaměstnanců odpověděla , že raději dovolenou, jenže teď bylo vyhlášeno 100% takže s dovolenou samozřejmě nesouhlasíme, může zaměstnavatel přesto vymáhat takto odsouhlasenou dovolenou /výběrem mezi dovolenou raději než 60% náhradu ? Otázka další : v období od 3.4.zahájil zaměstnavatel opět práci v omezeném režimu, přestože je stále z důvodu nařízení platné uzavření restaurací. První den uklid... a od 6.4.otevřený výdej okénkem - jídlo, pití sebou, jídlo pro hosty hotelu ve stejné budově mimo restauraci do hotelovych pokojů apod.(restaurace a hotel =různí majitele) Někteří pracovnici jsou plně vytížení (kuchaři) , ale zrovna já mám cca náplň na cca 1/4 pracovní doby. Může zaměstnavatel vymáhat nahrazení techto chybějících hodin v období až se nařízení zruší a provoz obnoví? Pokud neodpracuju plný počet pracovní doby, jaký budu mít plat? 100% nahradu bez ohledu na počet odpracovaných hodin= mzda za opracované +nahrada mzdy 100%za neodpracované? Nebo pokud odmítnu si další následující po ukončení nařízení 3 měsíce dopracovat chybějící hodiny zpětně budu mít plat pouze podle počtu skutečně odpracovaných hodin? Pokud bych měla i já nárok na 100%jak k tomu prijdou ty kolegyně, které na jiné práci náplň mají 2/3 nebo i odpracují celé? = Může pak zaměstnavatel žádat o náhradu mzdy za celý měsíc nebo jen za neodpracovane hodiny v měsíci - v režimu okénko je omezený odbyt, zaměstnavatel vydělá citelně méně než kdyby byla otevřená restaurace. Odpovědi na tyto otázky nikde nejsou a jistě se to týká i jiných lidí... Jistě je dobré pomoct zaměstnavateli udržet podnik, ale mělo by to být lépe vysvětleno zda je to povinné odpracovat jakkoliv hodiny, i kdyby tam člověk měl sedět a koukat, než 3 měsíce potom nemít volno vůbec žádné-nahrazování m hodin. Je tedy výhodné takto to komplikovat otevřením okénka pro minimální odbyt když do konce nařízení uzavření restaurací je narok na 100%nahrady mzdy pro zaměstnance? . Děkuji za pomoc v pochopení tohoto celého...



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.