Napsal jsem pojištovně, proč mi účtují…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 10.03.2010 11:04


Napsal jsem pojištovně, proč mi účtují spotřebované pojistné - mylsel jsem si že 2měsíce nemusím nic platit - voz dotaz a odpověd z prosince z vašich stranek poradny - dotaz a odpoved davam na konec tohoto dotazu(v tom případě by pán z dotazu měl zaplatit "dluh") Níže je zaslana odpověd od pojištovny - můžete mi potvrdit mé shrnutí? : Pojistku můžu do 2 měs. zrušit, pojištovna na to má 8dní ke zrušení pojistky. Po celou dobu - tedy max. 2měsíce + 8dní pojišťovně náleží odpovídající pojistné (konkretně 1406/365 * počet dní - u mne 64dní, což je 247Kč). Dále bych rád věděl, do kdy se musí pojišťovna vypořádat - pojistku jsem zrušil v lednu, nyní je březen, můj názor je, že únor, a polovina března mi zadržují mé prostředky - 1,5měsíce - mají na to nárok? Děkuji Slavkovský a vaše odpověd na muj předchozí dotaz, děkuji za ni: >Odpověď: >Dobrý den, domnívám se, že po doručení Vaší žádosti >pojišťovna využila své 8 denní lhůty a smlouvu >ukončila k 13. 1. Dvou měsíční lhůta tedy byla >prodloužena o dva dny a proto si pojišťovna účtuje >pojistné. > >Odpověděl: Pololáník Lukáš ------------------------- odpověd pojištovny proč mi strhli tolik penez - 2dny -> 247Kč... Vážený pane Slavkovský, jak jsem Vám již psala v předcházejícím e-mailu, vaše pojištění trvalo (tzn. že jste byl pojištěn) od 11.11. 2009 do 13.1. 2010. Nepočítala jsem to přesně, ale je to zhruba 64 dní a proto mi není jasné, jak jste přišel na 2 dny. Pro příklad uvádím, že kdybyste smlouvu uzavřel např. 10.11. a ukončil 15.11. smlouva by zanikla 23.11. - byl byste pojištěn 13 dní a za toto období by pojistiteli náleželo poměrné pojistné. Vypočítaná částka 247,- je tedy za období od 11.11. 2009 - 13.1. 2010, kdy jste byl pojištěn. S pozdravem Lenka Glücková referentka provozu Slavia pojišťovna a.s. ----------------------------- Z Vaší poradny - řešilo se podobné - jestli má pojištovna nárok na spotřebované pojistné - v tom případě pán dluží Kooperativě ? a měl by zaplatit, ne? nebo se mu to v budoucnu objevi v registrech apod.. 3.12.2009 12:32 3.12.2009 13:49 Sekce: Pojištění Téma: Životní pojištění Otázka: Dobrý den. Uzavřel jsem životní pojištění u společnosti Kooperativa. Ovšem než jsem zaplatil první měsíční pojistné, tak jsem se dostal do finanční tísně, tak jsem pojištění zrušil. Zrušení smlouvy proběhlo do 2 měsíců od uzavření pojistné smlouvy. V podmínkách bylo, že pokud se smlouva zruší do 2 měsíců od uzavření, tak se nebude platit žádnej poplatek. Ovšem Kooperativa mi poslala dopis, kde mě vyzývá k zaplacení částky 1340 Kč za dobu, kdy jsem byl pojištěný. Chtěl bych se zeptat, zda vymáhání této částky je oprávněné,děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den, děkuji za dotaz. Vzákoně o pojistné smlouvě č. 37/2004 Sb., § 22 odst. 2, je uvedeno, že můžete soukromé pojištění vypovědět do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy. Tzn. že pokud jste vypověděl smlouvu ve lhůtě 2 měsíce, neměl byste platit nic. Spojte se s pojišťovnou a chtějte vysvětlení. S pozdravem Marie Žáková

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 15.03.2010 10:38


Dobrý den, pokud klient vypoví pojištění podle zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě, § 22, odst. 2 do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy, pojišťovně náleží rizikové pojistné do doby zániku této pojistné smlouvy, neboť pojišťovna poskytovala klientovi po tuto dobu pojistnou ochranu. Pojišťovna klientovi vrátí jen část pojistného odpovídající „spořící složce“.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji