Dobrý den, má pojištovna v mém případě nárok na…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 30.11.-0001 00:00


Dobrý den, má pojištovna v mém případě nárok na spotřebovanou částku ? Pořídil jsem si pojištění domáctnosti - a v zákoně dané lhůte zrušil - důvody, které mě vedly jsou vedlejší, i když z pohledu uživatele pojistky oprávněné. Zaplatil jsem ihned pojistku tzn. roční sazbu tj.1406,00Kč, Pojištovna mi na zrušení z ledna 2010 teprve v březnu poslala dopis s oznámením o zrušení a tím, že nespotřebovanou částku 1159Kč zašle na účet. Má na to nárok?, za prvé se mnou nekomunikovala, potřeboval jsem upravit udaje kvuli návaznosti na hypoteku ale zrušil jsem pojistku ve 2měs. lhůtě v lednu, a teprve v polovině března mi zašle peníze zpět. kdybych pojistku nezaplatil první 2 měsíce, tak mi nic nestrhnou, ne? prosím o radu zda mají nárok, a za druhé do kdy mi byly povini zaslat častku za zrušenou pojistku. Děkuji Slavkovsky Posílám jejich odpověď na mail-dotaz k rozdílu částek: Vážený kliente, dle Vámi citovaného Zákona č. 37/2004 Sb. §22 odst. 2 můžete vypovědět pojistnou smlouvu bez udání důvodu do 2 měsíců ode dne uzavření. Dále se zde uvádí, že dnem doručení výpovědi počíná běžet osmidenní výpovědní lhůta, jejímž uplynutím pojištění zaníká. U Vaší pojistné smlouvy xxxxxxxx pojištění trvalo od 11.11. 2009 do data zániku tedy do 13.1. 2010. Za toto období náleží pojistiteli pojistné ve výši 247,- . Vzhledem k tomu, že jste uhradil 1.406,- a po odečtení částky 247, - je nespotřebované pojistné (tedy pojistné, které Vám bude vráceno) 1159,- Kč. S pozdravem xxxxxxxx

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.03.2010 08:29


Dobrý den, domnívám se, že po doručení Vaší žádosti pojišťovna využila své 8 denní lhůty a smlouvu ukončila k 13. 1. Dvou měsíční lhůta tedy byla prodloužena o dva dny a proto si pojišťovna účtuje pojistné.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Jiné ET kol

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li může pojišťovna zamítnout plnění pokud mám jiné ET kol než je uvedeno v TP? Rozměry pneu, velikost a šířka disku sedí dle TP , jen ET je o 1mm větší, může to být problém? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy za mě platí pojisteni stát?

Dobrý den, před 3 týdny jsem se vrátila se zahraničí a jsem evidovaná na ÚP. Vzhledem k aktuální situaci je těžké najít práci na HPP, a tak bych si alespoň krátkodobě chtěla vydelavat na DPP/DPC. Bohužel moc nerozumím tomu, kdy by za me pojištění platil stát a kdy bych ho musela platit sama. Bylo by možné poradit, co by pro me bylo aktuálně nejvýhodnější? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek do min. vyměřovacího základu - ZP

Dobrý den, mám dotaz: budu pracovat na DPČ v částce cca 3200 Kč, takže je za mě odváděno ZP a SP a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, kde ZP platím cca 300 Kč - vypočítané zálohy dle loňského zisku, SP neplatím vůbec. Zajímalo by mě, jak je to s doplatkem na ZP. O jakou částku konkrétně půjde, jaké odvody za mě zaplatí zaměstnavatel a kolik zaplatím já? Prosím o odpovědi, kde nebudete brát na zřetel různé změny v souvislosti s koronavirem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, manželka je moje spolupracující osoba. Sociální a zdravotní pojištění za ní odvádím já a je to můj výdaj, nebo si to musí platit sama? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpuštění záloh OSVČ

Dobrý den. Platí prominutí záloh i u starobnich duchodců pracujícich jako OSVČ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP nad 10.000Kč a zdravotní pojištění

Dobrý den, V současné době si dávám pauzu od studia a jsem tedy dočasně OBZP, tudíž si platím zdravotní pojištění sám. Teď jsem si ale našel brigádu na DPP a potřebuji se ujistit, jak to je s výdělkem za měsíc nad 10.000Kč. Řekněme, že nemám podepsané prohlášení k dani a teď za březen si vydělám 10.001Kč a do 8.4. mám poslat peníze zdravotní pojišťovně, v tomto případě se pojištění automaticky strhává z celkového výdělku a já už to nemusím dále řešit, správně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele na DPS nebo IŽP

Dobrý den Rád bych se zeptal zda je někde stanoveno, že zaměstnanec má právo si vybrat do jakého finančního produktu mu bude zaměstnavatel přispívat, nebo je to plně na zaměstnavateli rozhodnout kam příspěvek půjde. (DPS nebo IŽP) . Popřípadě prosím o odkaz na zákon,nebo platná nařízení. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ hlavní a vedlejší činnost

Dobrý den. Jsem OSVČ a v roce 2019 jsem i na tuto živnost celý rok pracoval. Přihlásil jsem se ke placení zdravotního i sociálního pojištění. Jednalo o celkově druhý rok mé živnosti, ale první celý (2018 - první rok jsem pracoval 3 měsíce). Můj hrubý zisk v roce 2019 představoval něco málo přes 200 000 Kč. V roce 2019 jsem ale také měl v Kanadě hlavní pracovní poměr. Zdravotní pojištění jsem měl na tu dobu sjednané u zahraniční instituce. Zároveň se mi v Kanadě ze mzdy strhávaly poplatky za sociální pojištění. Zálohy za zdravotní a sociální pojištění jsem v roce 2019 neplatil. Chtěl bych se tedy zeptat, jsem vzhledem k tomu, že OSVČ by měla být mou vedlejší činností a práce v Kanadě hlavní, nucen doplácet zálohy za sociální a zdravotní pojištění? Pokud bych i nadále takto pracoval, existuje situace při které bych zálohy platit nemusel? Například odhlášení od zdravotního pojištění v ČR. Také vím, že Kanada a ČR má smlouvu o sociální zabezpečení.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ na 1 den a zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem osvč, ale v posledních letech jsem zároveň byla i zaměstnaná a osvč jsem vykonávala pouze jako vedlejší činnost. Za roky 2018 a 2019 jsem neměla ze živnosti žádné příjmy a u zdravotní i sociální pojišťovny jsem podávala "nulové" přehledy (prozatím tedy za rok 2018). U původního zaměstnavatele jsem podala výpověď a výpovědní lhůta mi skončila 31.12.2019. Hned 2.1.2020 jsem podepsala pracovní smlouvu na HPP u nového zaměstnavatele. Když jsem chtěla změnu zaměstnavatele nahlásit u zdravotní pojišťovny, bylo mi sděleno, že jelikož je smlouva platná až od 2.1.2020, pro den 1.1. 2020 mám osvč jako hlavní činnost a proto bych za tento měsíc měla zaplatit zálohy za zdravotní pojištění. Skutečně bych měla platit plnou měsíční zálohu, když šlo pouze o jediný den, navíc o státní svátek? A týká se to i sociálního pojištění? V novém zaměstnání samozřejmě odpracuji plný měsíční fond hodin a zaměstnavatel za mne pojištění zaplatí. Z osvč žádné příjmy neočekávám, uvažuji o pozastavení živnosti. Předem děkuji za vaši odpověď,



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.