Doba trvání pojistné smlouvy

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 27.02.2010 09:21


Dobrý den, moc prosím o radu, chtěla jsem úzavřít životní pojištění pro sebe a pro manžela, v pojištovně mi sdělili že se to uzavíra do důchodoveho věku, tak jsme souhlasili, doma jsem zjistila že mám pojištení do 65 let(celkem mám platit 33 let) ale manžel má platit do věku 75 let(celkem 48 let)! Nevím jestli je to normalní-v důchodu ještě platit pojistku. Poraďte mi prosím, co mám teď dělat? V pojištovně nam sdělili že to nejde snížit. Moc děkuji. Alena.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 02.03.2010 10:30


Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Pojistná smlouva samozřejmě nutně nemusí trvat do důchodového věku. Pokud ale chcete uplatňovat nezdanitelnou část základu daně (odpočet daně) tak, aby vám stát na každou smlouvu vrátil vždy jednou do roka část daní, jednou z podmínek je, aby pojistná smlouva trvala minimálně do 60 let věku. Další podmínky a detaily ohledně životního pojištění naleznete v sekci Pojištění.

Dalším aspektem je to, že ve vašem zájmu by pojistná smlouva měla trvat alespoň 10 let. Životní pojištění je dlouhodobý produkt a příliš se nevyplatí sjednávat smlouvu na kratší dobu. Detailně se problematice životního pojištění věnovaly tyto články: Nepodceňujte rizika, i když už jste pojištění, Jak si vybrat pojištění a Síkora: Lidé nesprávně chápou hlavní principy životního pojištění.

Co se týče Vašeho konkrétního případu, je mimo jiné možné většinu kapitálové hodnoty pojištění vybrat již léta před koncem vašich pojistných smluv s tím, že si sice pojištění dále platíte (dále také spoříte) a zároveň jste ale oba stále pojištění. Současně se domnívám, že by se nestalo nic tragického, kdyby například Vás manžel pojistku vypověděl předčasně třeba ve věku 65 let, i když měla trvat o 10 let déle. Po takové době existence pojistné smlouvy (38 let pokud dobře počítám) by jste netratili tolik, jako když někdo ukončí předčasně smlouvu po 3 letech, ale hodnota odbytného by byla již jen o málo menší než celá kapitálová hodnota.

Pojistné smlouvy jsou dále velmi variabilní - v průběhu můžete upravovat pojistné částky, výši pojistného apod. Smlouva se dá také uvést do stavu bez placení. Doporučuji všechny možné alternativy probrat s Vaší pojišťovnou/poradcem, aby jste přesně znali parametry vašich smluv a věděli jaké máte možnosti.

Jakoukoliv pojistnou smlouvu můžete bez jakýchkoliv sankcí zrušit do 2 měsíců od sjednání.

Přeji pěkný den


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Jiné ET kol

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li může pojišťovna zamítnout plnění pokud mám jiné ET kol než je uvedeno v TP? Rozměry pneu, velikost a šířka disku sedí dle TP , jen ET je o 1mm větší, může to být problém? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy za mě platí pojisteni stát?

Dobrý den, před 3 týdny jsem se vrátila se zahraničí a jsem evidovaná na ÚP. Vzhledem k aktuální situaci je těžké najít práci na HPP, a tak bych si alespoň krátkodobě chtěla vydelavat na DPP/DPC. Bohužel moc nerozumím tomu, kdy by za me pojištění platil stát a kdy bych ho musela platit sama. Bylo by možné poradit, co by pro me bylo aktuálně nejvýhodnější? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek do min. vyměřovacího základu - ZP

Dobrý den, mám dotaz: budu pracovat na DPČ v částce cca 3200 Kč, takže je za mě odváděno ZP a SP a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, kde ZP platím cca 300 Kč - vypočítané zálohy dle loňského zisku, SP neplatím vůbec. Zajímalo by mě, jak je to s doplatkem na ZP. O jakou částku konkrétně půjde, jaké odvody za mě zaplatí zaměstnavatel a kolik zaplatím já? Prosím o odpovědi, kde nebudete brát na zřetel různé změny v souvislosti s koronavirem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, manželka je moje spolupracující osoba. Sociální a zdravotní pojištění za ní odvádím já a je to můj výdaj, nebo si to musí platit sama? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpuštění záloh OSVČ

Dobrý den. Platí prominutí záloh i u starobnich duchodců pracujícich jako OSVČ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP nad 10.000Kč a zdravotní pojištění

Dobrý den, V současné době si dávám pauzu od studia a jsem tedy dočasně OBZP, tudíž si platím zdravotní pojištění sám. Teď jsem si ale našel brigádu na DPP a potřebuji se ujistit, jak to je s výdělkem za měsíc nad 10.000Kč. Řekněme, že nemám podepsané prohlášení k dani a teď za březen si vydělám 10.001Kč a do 8.4. mám poslat peníze zdravotní pojišťovně, v tomto případě se pojištění automaticky strhává z celkového výdělku a já už to nemusím dále řešit, správně? Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.