Výpověď smlouvy - roční pojistné období

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 16.02.2010 14:13


Dobrý den, 28.11.2002 jsem uzavřela smlouvu o kapitálovém životním pojištění u pojišťovny Kooperativa. Počátek pojištění byl sjednán na 3.12.2002, konec pojištění 2.12.2026. Pojistné bylo sjednáno roční. Na toto pojištění mi přispíval zaměstnavatel. Nyní jsem zjistila, že na pojistné pro období 12/2009 až 12/2010 mi zaměstnavatel již nepřispěl. Proto bych chtěla pojistnou smlouvu co nejrychleji ukončit. Zaměstnanci pojišťovny tvrdí, že smlouvu lze ukončit pouze výpovědí podanou nejméně 6 týdnů před dnem 2.12. příslušného roku, tedy v mém případě může zaniknout nejdříve 2.12.2010. V pojistných podmínkách mé pojistné smlouvy je však uvedeno, že " Pojistník může pojištění písemně vypovědět kdykoliv během trvání pojištění. U pojištění na jednorázové pojistné vznikne právo na výplatu odbytného kdykoli po zaplacení jednorázového pojistného. U pojištění za běžné pojistné vznikne právo na výplatu odbytného, bylo-li běžné pojistné zaplaceno alespoň za jeden rok trvání pojištění a byla -li vytvořena kladná hodnota pojištění (rezerva pojistného). Pojištění s výplatou pojistného zaniká dnem, kdy pojistitel odbytné vyplatil. " Prosím o radu, zda mám právo předmětnou smlouvu vypovědět ihned, žádat výplatu odbytného a zda a v jakém termínu je mi pojišťovna povinna vyhovět. Děkuji za Váš čas.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.02.2010 15:01


Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Je-li sjednáno pojištění s běžným pojistným, zaniká pojištění výpovědí pojistitele nebo pojistníka ke konci pojistného období. Vaše pojistné období je roční, což znamená, že pojištění může zaniknout skutečně ve Vašem případě nejdříve 2. 12. 2010. Současně platí, že výpověď musí být pojišťovně doručena alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období (jinak je neplatná).

To však neznamená, že výpověď nemůžete podat již nyní. Je stanoveno nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. To znamená, že teď je možno podat výpověď s datem ukončení pojistné smlouvy ke konci současného pojistného období. Dřív nelze smlouvu ukončit - vždy musíte počkat na konec pojistného období.

Nicméně pokud to není nezbytně nutné, nedoporučuji vzhledem k sankcím a nákladů pojistnou smlouvu rušit předčasně. Předčasné zrušení pojistné smlouvy není pro klienta nikdy výhodné a vždy na něm prodělá. Většinou je možné smlouvu nějak upravit a přizpůsobit aktuálním požadavkům klienta: snížit pojistné, uvést do stavu bez placení atd. Tato problematika je podrobněji rozebrána v sekci Pojištění a věnovaly se jí také aktuální články na Finance.cz: "Nepodceňujte rizika, i když už jste pojištění", "Jak si vybrat pojištění", a interview s výkonným ředitelem České asociace pojišťoven "Síkora: Lidé nesprávně chápou hlavní principy životního pojištění".


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji