Převedení pojištění

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 13.02.2010 21:15


Dobrý den, mám založené život. pojištění Investor Plus u pojišťovny ING. Pojištění bych chtěla převést na jinou pojišťovnu. Dočetla jsem se, že pokud hodnotu fondu v plné výši převedu na jiné pojištění nebudu muset dodaňovat úlevy na dani. V pojišťovně mi ovšem řekli, že to nelze, že dochází ke zrušení pojištění. Jak to prosím je? Děkuji za odpověď. Lenka Z.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 15.02.2010 08:15


Dobrý den,

děkuji za dotaz. Kámen úrazu je v tom, že pokud smlouvu zrušíte předčasně, pojišťovna Vám nevyplatí celou kapitálovou hodnotu, ale pouze tzv. odbytné. Podle zákona o dani z příjmů (§ 15, odst. 6) u pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně, skutečně nemusíte dodaňovat a vracet peníze. V praxi ovšem, pokud budete chtít převést peněžní prostředky z vašeho pojištění na jinou smlouvu u jiné pojišťovny, budete muset tu stávající pojistnou smlouvu vypovědět - předčasně. To znamená nedodržet zákonné podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně (daňový odpočet) a inkasovat nikoliv celou kapitálovou hodnotu, ale pouze tzv. odbytné.

V některých případech je možné (a pojišťovny to dělají) starou smlouvu transformovat na smlouvu novou, kdy je převedena celá kapitálová hodnota z původní smlouvy na novou a z pohledu daní se tak nic neděje, protože se vše jeví, jakoby původní smlouva trvala dále. Toto se ovšem děje pouze v rámci jedné pojišťovny.

Doporučuji se však informovat u Vašeho místě příslušného správce daně (finančního úřadu), zda Vám eventuelně uzná převedení i pouze odbytného na novou smlouvu bez toho, aniž byste musela něco dodaňovat. Je možné, že některé finanční úřady toto tolerují.

Přeji pěkný den.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Jiné ET kol

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li může pojišťovna zamítnout plnění pokud mám jiné ET kol než je uvedeno v TP? Rozměry pneu, velikost a šířka disku sedí dle TP , jen ET je o 1mm větší, může to být problém? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy za mě platí pojisteni stát?

Dobrý den, před 3 týdny jsem se vrátila se zahraničí a jsem evidovaná na ÚP. Vzhledem k aktuální situaci je těžké najít práci na HPP, a tak bych si alespoň krátkodobě chtěla vydelavat na DPP/DPC. Bohužel moc nerozumím tomu, kdy by za me pojištění platil stát a kdy bych ho musela platit sama. Bylo by možné poradit, co by pro me bylo aktuálně nejvýhodnější? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek do min. vyměřovacího základu - ZP

Dobrý den, mám dotaz: budu pracovat na DPČ v částce cca 3200 Kč, takže je za mě odváděno ZP a SP a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, kde ZP platím cca 300 Kč - vypočítané zálohy dle loňského zisku, SP neplatím vůbec. Zajímalo by mě, jak je to s doplatkem na ZP. O jakou částku konkrétně půjde, jaké odvody za mě zaplatí zaměstnavatel a kolik zaplatím já? Prosím o odpovědi, kde nebudete brát na zřetel různé změny v souvislosti s koronavirem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, manželka je moje spolupracující osoba. Sociální a zdravotní pojištění za ní odvádím já a je to můj výdaj, nebo si to musí platit sama? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpuštění záloh OSVČ

Dobrý den. Platí prominutí záloh i u starobnich duchodců pracujícich jako OSVČ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP nad 10.000Kč a zdravotní pojištění

Dobrý den, V současné době si dávám pauzu od studia a jsem tedy dočasně OBZP, tudíž si platím zdravotní pojištění sám. Teď jsem si ale našel brigádu na DPP a potřebuji se ujistit, jak to je s výdělkem za měsíc nad 10.000Kč. Řekněme, že nemám podepsané prohlášení k dani a teď za březen si vydělám 10.001Kč a do 8.4. mám poslat peníze zdravotní pojišťovně, v tomto případě se pojištění automaticky strhává z celkového výdělku a já už to nemusím dále řešit, správně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele na DPS nebo IŽP

Dobrý den Rád bych se zeptal zda je někde stanoveno, že zaměstnanec má právo si vybrat do jakého finančního produktu mu bude zaměstnavatel přispívat, nebo je to plně na zaměstnavateli rozhodnout kam příspěvek půjde. (DPS nebo IŽP) . Popřípadě prosím o odkaz na zákon,nebo platná nařízení. Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.