Dobrý den,prosím Vás o radu.Jsem ČID a pracuji na…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 29.07.2008 14:47


Dobrý den,prosím Vás o radu.Jsem ČID a pracuji na dohodu o pracovní činnosti.Můj zaměstnavatel mi tvrdí,že nemám z DPČ nárok čerpat nemocenskou ani OČR, je to pravda.Prosím jaké výhody mi tedy z DPČ plynou,pouze ta,že se mi odpracovaná doba počítá do starobního důchodu?? Omlouvám se,jestli jsem špatně zvolila sekci.Děkuji moc za Vaši odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 30.07.2008 06:10


Dobrý den, zákoník práce sice říká, že na práci konanou dle dohod neplatí ustanovení pokud jde např. o pracovní dobu a dobu odpočinku či překážky v práci na straně zaměstnance. Přesto však v § 77 odst 2 říká: "Právo zaměstnance činného na základě dohody o pracovní činnosti na jiné důležité osobní překážky v práci a na dovolenou je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem, a to za podmínek uvedených v § 199, 206 a v části deváté. U dohody o pracovní činnosti musí však být vždy dodržena úprava podle § 191 až 198 a § 206." Z výše uvedeného je dle mého názoru pro vás v současné době asi nejdůležitější § 191, který říká: "Zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů 58), po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu 59), po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku v případech podle § 25 zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců nebo podle § 39 zákona o nemocenském pojištění 60) a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 25 zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců nebo v § 39 zákona o nemocenském pojištění 60) nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat."


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Kdy za mě platí pojisteni stát?

Dobrý den, před 3 týdny jsem se vrátila se zahraničí a jsem evidovaná na ÚP. Vzhledem k aktuální situaci je těžké najít práci na HPP, a tak bych si alespoň krátkodobě chtěla vydelavat na DPP/DPC. Bohužel moc nerozumím tomu, kdy by za me pojištění platil stát a kdy bych ho musela platit sama. Bylo by možné poradit, co by pro me bylo aktuálně nejvýhodnější? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek do min. vyměřovacího základu - ZP

Dobrý den, mám dotaz: budu pracovat na DPČ v částce cca 3200 Kč, takže je za mě odváděno ZP a SP a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, kde ZP platím cca 300 Kč - vypočítané zálohy dle loňského zisku, SP neplatím vůbec. Zajímalo by mě, jak je to s doplatkem na ZP. O jakou částku konkrétně půjde, jaké odvody za mě zaplatí zaměstnavatel a kolik zaplatím já? Prosím o odpovědi, kde nebudete brát na zřetel různé změny v souvislosti s koronavirem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, manželka je moje spolupracující osoba. Sociální a zdravotní pojištění za ní odvádím já a je to můj výdaj, nebo si to musí platit sama? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpuštění záloh OSVČ

Dobrý den. Platí prominutí záloh i u starobnich duchodců pracujícich jako OSVČ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP nad 10.000Kč a zdravotní pojištění

Dobrý den, V současné době si dávám pauzu od studia a jsem tedy dočasně OBZP, tudíž si platím zdravotní pojištění sám. Teď jsem si ale našel brigádu na DPP a potřebuji se ujistit, jak to je s výdělkem za měsíc nad 10.000Kč. Řekněme, že nemám podepsané prohlášení k dani a teď za březen si vydělám 10.001Kč a do 8.4. mám poslat peníze zdravotní pojišťovně, v tomto případě se pojištění automaticky strhává z celkového výdělku a já už to nemusím dále řešit, správně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele na DPS nebo IŽP

Dobrý den Rád bych se zeptal zda je někde stanoveno, že zaměstnanec má právo si vybrat do jakého finančního produktu mu bude zaměstnavatel přispívat, nebo je to plně na zaměstnavateli rozhodnout kam příspěvek půjde. (DPS nebo IŽP) . Popřípadě prosím o odkaz na zákon,nebo platná nařízení. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ hlavní a vedlejší činnost

Dobrý den. Jsem OSVČ a v roce 2019 jsem i na tuto živnost celý rok pracoval. Přihlásil jsem se ke placení zdravotního i sociálního pojištění. Jednalo o celkově druhý rok mé živnosti, ale první celý (2018 - první rok jsem pracoval 3 měsíce). Můj hrubý zisk v roce 2019 představoval něco málo přes 200 000 Kč. V roce 2019 jsem ale také měl v Kanadě hlavní pracovní poměr. Zdravotní pojištění jsem měl na tu dobu sjednané u zahraniční instituce. Zároveň se mi v Kanadě ze mzdy strhávaly poplatky za sociální pojištění. Zálohy za zdravotní a sociální pojištění jsem v roce 2019 neplatil. Chtěl bych se tedy zeptat, jsem vzhledem k tomu, že OSVČ by měla být mou vedlejší činností a práce v Kanadě hlavní, nucen doplácet zálohy za sociální a zdravotní pojištění? Pokud bych i nadále takto pracoval, existuje situace při které bych zálohy platit nemusel? Například odhlášení od zdravotního pojištění v ČR. Také vím, že Kanada a ČR má smlouvu o sociální zabezpečení.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ na 1 den a zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem osvč, ale v posledních letech jsem zároveň byla i zaměstnaná a osvč jsem vykonávala pouze jako vedlejší činnost. Za roky 2018 a 2019 jsem neměla ze živnosti žádné příjmy a u zdravotní i sociální pojišťovny jsem podávala "nulové" přehledy (prozatím tedy za rok 2018). U původního zaměstnavatele jsem podala výpověď a výpovědní lhůta mi skončila 31.12.2019. Hned 2.1.2020 jsem podepsala pracovní smlouvu na HPP u nového zaměstnavatele. Když jsem chtěla změnu zaměstnavatele nahlásit u zdravotní pojišťovny, bylo mi sděleno, že jelikož je smlouva platná až od 2.1.2020, pro den 1.1. 2020 mám osvč jako hlavní činnost a proto bych za tento měsíc měla zaplatit zálohy za zdravotní pojištění. Skutečně bych měla platit plnou měsíční zálohu, když šlo pouze o jediný den, navíc o státní svátek? A týká se to i sociálního pojištění? V novém zaměstnání samozřejmě odpracuji plný měsíční fond hodin a zaměstnavatel za mne pojištění zaplatí. Z osvč žádné příjmy neočekávám, uvažuji o pozastavení živnosti. Předem děkuji za vaši odpověď,


odpovídal(a): Redakce

předčasné ukončení životního pojištění

Dobrý den, mám sjednáno životní pojištění, které je od léta 2017 ve splaceném stavu (žádné prostředky již tam nevkládám) a je sjednáno od roku 1998 do roku 2025. Na tuto smlouvu jsem uplatňovala daňové odpočty, naposledy za rok 2017. Ráda bych tuto smlouvu předčasně ukončila. V letošním roce budu mít 60 let. Budu muset dodanit uplatněné odpočty. 60 let věku letos dovrším, ale jednalo by se o předčasné ukončení smlouvy. Děkuji předem za radu.


odpovídal(a): Redakce

pojištění a daně z příležitostného výdělku

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, když jsem zaměstnaný na HPP a chtěl bych si ke stávajícímu zaměstnání občas přivydělat nějakou brigádou, jako je např. úklid sněhu, sečení trávy atd., kde by brigády byli příležitostní a ne pravidelné. Jaká je prosím pro tento typ brigády potřeba smlouva ( smlouva o dílo ..) a jak je to ohledně placení pojištění a daní a jaké jsou limity pro výdělek, jako je maximální výdělek za rok atd příklad: v létě bude brigáda na sečení trávy, kde bude dohodnuto, že za toto práci dostanu finanční odměnu 10000,- 



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.