Dobrý den, Pracuji jako sociální pracovnice, můj…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 13.07.2006 15:03


Dobrý den, Pracuji jako sociální pracovnice, můj hrubý měsíční příjem je 16 000,-Kč (manželův 26 000,-Kč).V listopadu se nám narodí první dítě. Ráda bych si založila životní pojištění společně s úrazovým pojištěním a zároveň spořila na penzi. Nevím, zda je pro mě lepší životní pojištění s penzijním připojištěním nebo investiční životní pojištění. a v jaké výši se mi vyplatí jej spořit. Děkuji za odpověď. Další má otázka je: Nyní mám životní pojištění u jedné pojišťovny A, ale chtěla bych pojišťovnu změnit. Lze tak učinit i prostřednictvím pojišťovny B, u které si uzavřu nové životní pojištění? Je možné, aby tato nová pojišťovna B vyřídila formality kolem zrušení smlouvy nebo převedení naspořených financí se stávající pojišťovnou A? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 17.07.2006 13:38


Dobrý den, děkujeme za dotaz. Nejprve první část dotazu: chcete-li uzavřít pojištění pro sebe, pak obě Vámi uvedené varianty jsou možné (ať už kombinace životní + penzijní připojištění nebo investiční životní pojištění). Pokud uvažujete o pojištění dítěte, pak penzijní připojištění je možné uzavřít až od 18 let věku a kombinace životní pojištění + penzijní připojištění není možná. Každopádně nemohu jednoznačně říci, jaký typ vybrat, či kolik spořit - na to je třeba hlubší analýzy a více informací. V tomto případě doporučuji obrátit se na nezávislého finančního poradce, který Vám pomůže orientovat se v široké nabídce produktů a dle Vašich současných možností pomůže vybrat vhodný produkt přímo pro Vás. Máte-li zájem, jejich seznam můžete najít na těchto stránkách.
Pokud jde o druhou část dotazu, tj. storno staré a uzavření nové smlouvy životního pojištění, pak v tomto ohledu jsem skeptický. Převod smlouvy lze v některých případech učinit v rámci pojišťovny, tzn. z jednoho produktu na druhý, ovšem nevím o tom, že by některá pojišťovna byla ochotna vyřídit Vámi požadované administrativní formality a převést Vaše naspořené prostředky do jiné pojišťovny. Neznám důvody k Vašemu kroku ani bližší parametry Vaší smlouvy (výše pojistného, doba spoření, výše plnění, ...), ovšem zrušit smlouvu u jedné a uzavřít u jiné pojišťovny se mi zdá nevýhodné. Za zrušení staré smlouvy zaplatíte nemalé penále, což nemusí být kompenzováno podmínkami nové smlouvy. I v tomto případě není od věci konzultovat tuto záležitost s finančním poradcem, který po vyhodnocení Vaší situace může poskytnout sofistikovanější odpověď.
S pozdravem Lukáš Buřík


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji