Dobry den, chtel bych se zeptat jak je to se…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 09.08.2005 13:27


Dobry den, chtel bych se zeptat jak je to se zajistenim na mimoradnych vkladech u kapitaloveho zivotniho pojisteni, kontretne u pojistovny Kooperativa (predpokladam, ze u ostatnich pojistoven to bude stejne). Jelikoz hodlam vlozit jako mimoradny vklad vetsi castku, je to pro me zivotne dulezite vedet. Podle informaci, ktere mi sdelili v Ceske pojistovne a Ceske podnikatelske pojistovne jsou mimoradne vklady zajisteny zajistovnami, a proto jsou zajisteny do castky 100% a jeste je to podporeno zakonem. Pokud ano, do jake vyse ? Od financniho poradce jsem zase pro zmenu slysel, ze zajisteni zajistovnou se nevztahuje na mimoradne vklady kapitaloveho zivotniho pojisteni, ale pouze pro plneni pojistnych udalosti. Je investice na mimoradny vkladovy ucet u kapitaloveho zivotniho pojisteni Kooperativy dostatecne bezpecna ? Dekuji

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 23.11.2005 13:38


Vážený pane Hniličko, na základě Vašeho dotazu na portálu Finance.CZ jsem byl pověřen plně se Vám věnovat při řešení Vašich potřeb. Se zajištěním finančních prostředků klientů u pojišťoven se to má tak, že ze zákona nejsou nijak zajištěny. Pojištění vkladů do 90% se vztahuje pouze na banky, jinak i zajišťovny, které pojišťují pojišťovny, plní pouze v případě, že se jedná o ozsáhlejší škody, které není sama pojišťovna schopna hradit. Jinak ani není rozdílu mezi řádným a mimořádným pojistným ve vztahu k riziku. Na druhou stranu je nutno říci, že určité renomé pojišťovacích ústavů, které může být vyjádřeno např. tzv. ratingovou známkou, do značné míry uklidňuje většinu klientů co do míry rizika jejich vkladů. Je zde však další otázka, která vyplývá z Vašeho dopisu, zda vůbec ukládat své peníze jako mimořádné pojistné do svého životního pojištění. Ve své podstatě se totiž nejedná o nic menšího než o investování. Než tak učiním, musím si položit několik základních otázek: jak velké finanční prostředky chci investovat ? (otázka diverzifikace rizik) jaký já sám se cítím být investorem ? (můj vztah k riziku) na jak dlouho tyto své prostředky mohu postrádat ? jak likvidní musí být tyto peníze ? jaké poplatky vyplývají z plánované transakce ? jaký výnos od této transakce očekávám ? V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že v současné době většina kapitálových životních pojistek dosahuje podinflačního zhodnocení, takže z pohledu investování jsou zcela nevhodné. Pokud budete mít zájem o osobní konzultaci, jsem Vám k dispozici na níže uvedené adrese. Dejte mi, prosím, zprávu, kdy budete chtít přijít. S pozdravem Miroslav Matucha ekonomický poradce AWD Česká republika s.r.o. Masarykovo nám.1484 532 30 Pardubice tel.: +420 603 560 420; +420 466 714 204 fax: +420 466 714 199 e-mail: miroslav.matucha@awdcr.cz web: http://www.awdcr.cz/


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji