Dobrý den, mám sjednán produkt "Důchodové…

Sekce: Pojištění | Téma: Životní pojištění

Otázka: 04.12.2003 10:44


Dobrý den, mám sjednán produkt "Důchodové pojištění investor" u ING, které, jak to ostatně vyplývá ze zákona, opravňuje k odpočtu až 12000 Kč ročně ze základu daně. Tento rok jsem celý strávil na civilní službě. Mým jediným příjmem byly dávky, které civilkář dle zákona o CS dostává. CS absolvuji na Filozofické fakultě, kde jsem veden jako zaměstnanec. Můj dotaz zní: mám nárok na odpočet mé roční pojistné částky ze základu daně ? Jak zjistím, zda fakulta (zaměstnavatel) za mě odvádí nějaké daně a jak požádat o vrácení pojistné částky (daňové přiznání sám o sobě nepodávám) ? Děkuji mnohokrát za odpověd. S pozdravem ing. Martin Čechura

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 04.12.2003 10:48


Děkuji Vám za důvěru, kterou jste projevil našemu nezávislému finančnímu poradenství. Dle ust. § 15, odst. 1, písm. a), zák. č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu, v platném znění, máte nárok na odpočet odčitatelné položky ve výši 38.040,-- Kč ročně (3.170,-- Kč / měsíčně) z Vašich příjmů ze závislé činnosti po odečtení sociálního a zdravotního pojištění, které činí 13,5 % z vyplacených hrubých mezd. Mimo jiné máte podle stejného zákona nárok na odpočet na zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění (§15, odst. 13 zákona). Tuto částku Vám na základě potvrzení z pojišťovny Váš zaměstnavatel odečte při ročním zúčtování daně ze závislé činnosti, popř. máte možnost si od zaměstnavatele vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za r. 2003 a podat na místně příslušném finančním úřadě daňové přiznání typu A, ve kterém si uplatníte mimo jiné i odpočitatelnou položku za zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění. Termín pro požádání zaměstnavatele o roční zúčtování daně ze závislé činnosti je do 15. 2. po skončení kalendářního roku. Termín pro podání daňového přiznání je do 31.3. po skončení zdaňovacího období. Jak zjistit, že za Vás Váš zaměstnavatel odvádí daně je velice těžké, protože územní finanční úřady mají podle ust. § 24, zák. č. 337/1992 Sb., zákon o správě daní, v platném znění, mají povinnost zachovávat mlčenlivost. Důsledky neplacení daně ze závislé činnosti se Vás netýkají. Jsou věcí Vašeho zaměstnavatele a ten v případě neplacení daní nese sám všechny následky (penále, pokuty ?.) Ještě jednou Vám děkuji za důvěru, kterou jste projevil našemu poradenství. V případě, že budete mít zájem o nezávislé finanční poradenství a řešení Vašich potřeb v oblasti financí, zašlete mi Vaše telefonní číslo na Vaši pevnou telefonní linku anebo na mobilní telefon a já Vám zavolám a ráda Vám pomohu. Můj e-:mail luksova@finance.cz . S pozdravem Blanka Lukšová


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

Rada

Dobrý den , bývalý manžel zemřel a já nevím kde mél penzijní pojišténí . Vím , že jsem tam byla napsaná v případé úmrtí . Dá mi pojišťovna védět , nebo jak to zjistím ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji