FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Mezinárodní důchod - ČR a Ukrajina

Má otazka se týka soc.zabespečení s prvkem mezinárodního práva.Jsem občankou Ukrajiny,trvalý pobyt v ČR mám od roku 1997.Přišti rok tj.2011,budu mít nárok na důchod z Ukrajiny,za léta odpracovaná čiste tam(1973-1997).Zajíma mě,jestli můj důchod v ČR v roce 2017,v připadě,že budu dál platit důchodové pojištění zde v ČR,bude se dílčit,tj.jestli ČR bude platit jenom za léta pojištění zde v ČR,nebo jesli budou započitána do důchodu i léta odpracovaná na Ukrajině.


odpovídal(a): Redakce

Výsluhová renta a invalidní důchod

Krátí invalidní důchod výsluhovou rentu od Policie? Dobrý den, rád bych věděl, zda v případě, že mi bude přiznán jakýkoliv stupeň invalidity zda tato částka bude krácena nebo bude krátit výsluhovou rentu od Policie. V současné době pobírám výsluhovou rentu od PČR. V případě přiznání invalidního důchodu. Mají na tyto dvě částky na sebe vliv? Nebo budu dostávat obě v plné výši? Nebude jedna krácena o výši té druhé? Děkuji za informaci Petr



odpovídal(a): Redakce

Příprava na budoucí povolání

Dobrý den, vystudovala jsem v letošním roce střední školu s maturitou, když opět budu navštěvovat střední školu s maturitou, bude mi uznán sirotčí důchod, nebo musím studovat vyšší formu studia, aby tento důchod mohla dostávat?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu, když očekávám dlouhodobou nemoc

Dobrý den. Mám termín možnosti nástupu do starobního důchodu někdy kolem 15.11.2010. Nyní se na mne sesypalo hned několik vážných nemocí a nevím, zda v uvedeném termínu budu, či nebudu práce schopen. Skutečně nevím. (další operace?) Jak to vlastně se mnou bude? Co pro mne bude v případě trvající pracovní neschopnosti výhodnější. Zda zažádat o nástup do důchodu k uvedenému termínu anebo kdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Změna posouzení invalidity

Dobrý den. Manžel má 11 let plný inval. důchod.Letos v únoru byl u posudkové, ta mu hned řekla, že přišlo nařízení z Prahy, že na důchody nejsou peníze a tak ho přeřazují do invalidity 1.stupně. Nikdo se ho na nic neptal a lékař, který posílal zprávu řekl, že paní doktorka to udělala na vlastní pěst. Z Prahy nepřišlo ještě žádné vyrozumění a důchod chodí ve stejné výši, tak ted'nevíme na čem vlastně jsme. Můžete nám poradit? Děkuji za odpověd'.


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a přerušení studia

Dobrý den. Jestli-že přeruším na rok studium, mám poté nárok znovu na sirotčí důchod?


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk ženy se 4 dětmi

Dobrý den,mám 4 děti,dvě jsem vychovávala do jejich pěti let,zbylé dvě do dospělosti.V kolika letech mám nárok na starobní nebo předčasný důchod? jsem 55ročník.děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu

Dobrý den. Do předčasného starobního důchodu jsem odešla v r. 1998, důchodový věk jsem dosáhla 11.1.2001. Nyní pracuji na HPP na zkrácený úvazek a mám slouvu na dobu neurčitou. Vydělám asi 2500,- Kč za měsíc. Po dvou letech si můžu požádat o přepočet důchodu. Jak se to projeví. Jak si vypočítat kolit to asi udělá? Můj dnešní důchod je 7000,--Kč. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den, prosím poraďte: v září 2010 mě bude 58 let -do starobního důchodu bych měla jít v září 2011. Pobírám částečný invalidní důchod a ještě pracuji, ale musím ze zdravotních důvodů skončit. -Mám pracovat do konce roku, pak na úřad práce a pak do důchodu - nebo teď na úřad práce - důchod - nebo hned do předčasného důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod pro horníky

Dobrý den.Prosím o informaci ohledně odchodu do předčasného důchodu. Po vyučení v r.1979,sem šel pracovat do dolu,odkud jsem v dubnu 1992 sám odešel.(bez 2měsíců 13let).Do dnešního dne jsem pořád zaměstnán(krom asi 6měs.na pracáku).Prosím o informaci jestli se na mne vztahuje nějaký "hornický nebo předčasný "odchod do důchodu,nebo kde bych se mohl dozvědět něco více.



odpovídal(a): Redakce

Přiznání důchodu

Dobrý den. 1.9.1971 jsen se začal učit na dole jako Horník mechanizovaných pracovišť.Bezprostředně po ukončení učňovkého studia jsem začal pracovat na dole. Od 2.1.1986 jsem pracoval na stejném dole na dřevišti a pobíral částečný invalidní důchod. Od 5.11.1990 jsem se vrátil opět na důl jako horník, protože pominul důvod mého vyřazení.V srpnu 1991 jsem splnil 100% expoziční doby.31.12.1992 jsem ukončil vybrané povolání v hornictví a pracoval jsem nadále až do 19.8.2009.Zaměstnavatel mi v červenci r.2006 oznámil, že nemám splněnou podmínku 15 let v I.AA prac. kategorii a proto nemám nárok na mimořádný hornický důchod v 50 letech. V r.2008 jsem požádal OSSZ aby mi sepsala žádost o důchod. V květnu 2009 po urgencích jsem dostal zamítavou odpověď pro neplnění žádné z podmínek. Až z osobního listu důchodového zabezpečení jsem zjistil, že nemám započteno učení a nemocenskou v r. 1985 v délce 49 dnů v II.pracovní kategorii.Na mou urgenci mi vydal nové potvrzení o délce zaměstnání. Za dobu učení mi přiznal 546 dnů v I.AA kategorii + 4962 dnů v I.AA kategorii do konce r. 1992. Pracovní poměr jsem ukončil 19.8.2009. v řijnu 2009 jsem obdržel rozhodnutí ČSSZ o zamítnutí důchodu a zároveň o přiznání na základě zmírnění tvrdosti zákona. Zpětně mi byl vyplacen důchod od 20.8.2009. Obrátil jsem se na bývalého zaměstnavatele o zpětné vyplacení důchodu od 20.8.2006 do 19.8.2009 protože se domnívám,že jeho vinou jsem přišel o tento důchod. Odepsal mi nemám nárok,taky se odvoláva na to, že mi byl přiznán důchod na základě odstranění tvrdosti zákona a tedy mi žádna škoda nevznikla. Chtěl bych vědět kdo má v mém případě pochybyl, jestli zaměstnavatel nebo ČSSZ a jestli mi započetl správně dobu učení, když mi I.AA kategorii započetl až od 2.poloviny 2.ročníku.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odebrání sirotčího důchodu

Dobrý den v únoru 2010 zemřel bývalý manžel, s kterým jsem byla už rok rozvedená, máme spolu dvě nezletilé děti ve věku 11 a 8 let, na které mi byl přiznán sirotčí důchod. Chtěla bych se zeptat, jak to bude v případě,že se provdám, jestli děti budou nadále pobírat sirotčí důchod. Přítel má sám dvě děti a jedno ve své péči.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem ročník 1948,mám dvě děti, do…

Dobrý den, jsem ročník 1948,mám dvě děti, do důchodu jsem měla jít před třemi lety.Stále pracuji na plný úvazek v Domově důchodců, který financuje město. Pracovní smlouva na dobu neurčitou.Chci jít do důchodu, ale chtěla bych zárověň zůstat v zaměstnání, ve stejném pracovním poměru a na stejné pozici. Zajímá mne, zda-li mohu stále pracovat a zároveň pobírat starobní důchod a zda mám na to právo.Případně jiné možnosti, které bych mohla mít k dispozici. Současné informace o této problematice je velmi těžké sehnat souvisle a pravdivě, alespoň v okolí ve kterém se vyskytuji. Prosím, kdyby jste mi mohli pradit a navést na správnou cestu. Děkuji M.P.


odpovídal(a): Redakce

budu mít nárok na penzi a v kolika letech jsem…

budu mít nárok na penzi a v kolika letech jsem narozena 30.3.1972 a mam tri deti Alena Vankova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, maminka je narozená v roce 1953. Do…

Dobrý den, maminka je narozená v roce 1953. Do starobního důchodu má jít 12.1.2013. Chtěla jsem se zeptat, o kolik peněz by měla nižší důchod, kdyby šla do předčasného o 2 roky nebo o 1 rok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pro získání hornického důchodu je…

Dobrý den. Pro získání hornického důchodu je jednou z podmínek trvání pracovního poměru k 31.12.1992. Jestliže jsem skončil praconví poměr dříve, mám smůlu. Jak je to v případě, jestliže pracovní poměr skončil 31.1.1993? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodce má nižší mzdu

Dobry den, od 1.2.2010 jsem odesla do starobniho duchodu,ale zustala jsem pracovat na dobu neurcitou.Od dubna me byl snizen osobni priplatek s oduvednenim,ze jako duchodce na nej nemam pravni narok.Kdyby to bylo pro to,ze spatne pracuji nebo ze nejsou penize,chapala bych to.Takto to ale povazuji za diskriminaci.Je pravdou,ze pracujici duchodce nema stejna prava a naroky,jako ostatni?Dekuji a zdravim.Kalacova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na tento dotaz: Mám…

Dobrý den, prosím o odpověď na tento dotaz: Mám částečný invalidní důchod. Nárok na starobní důchod mi vznikne v roce 2025. V jaké výši mi bude vyměřen starobní důchod? Vím, že v případě plného invalidního důchodu je vyměřen starobní důchod ve stejné výši. Mám pravdu, že v případě mého částečného inv. důchodu mi bude vyměřen starobní ve výši mého dosavadního částečného invalidního důchodu plus dopočet starobního důchodu podle mé vydělané mzdy? Je někde zveřejněn kalkulátor pro můj případ?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den, 6.5.2010 jsem ovdověla,manželovi bylo 53 let a mně je 54 let, vychovala jsem tři děti.Teď jsem se dověděla, že snad mám nárok na vdovský důchod.je to pravda? Děkuji M.Nováková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat ohledně…

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat ohledně vdovského důchodu. Moje máma pobírá už 2 roky vdovský důchod, protože já studuji. Tenhle rok končím školu a chtěla bych se zeptat, jestli bude mít nadále nárok na vdovský důchod. Tento rok v srpnu ji bude 50let. Děkuji za odpověď.