Přiznání důchodu

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 07.06.2010 17:08


Dobrý den. 1.9.1971 jsen se začal učit na dole jako Horník mechanizovaných pracovišť.Bezprostředně po ukončení učňovkého studia jsem začal pracovat na dole. Od 2.1.1986 jsem pracoval na stejném dole na dřevišti a pobíral částečný invalidní důchod. Od 5.11.1990 jsem se vrátil opět na důl jako horník, protože pominul důvod mého vyřazení.V srpnu 1991 jsem splnil 100% expoziční doby.31.12.1992 jsem ukončil vybrané povolání v hornictví a pracoval jsem nadále až do 19.8.2009.Zaměstnavatel mi v červenci r.2006 oznámil, že nemám splněnou podmínku 15 let v I.AA prac. kategorii a proto nemám nárok na mimořádný hornický důchod v 50 letech. V r.2008 jsem požádal OSSZ aby mi sepsala žádost o důchod. V květnu 2009 po urgencích jsem dostal zamítavou odpověď pro neplnění žádné z podmínek. Až z osobního listu důchodového zabezpečení jsem zjistil, že nemám započteno učení a nemocenskou v r. 1985 v délce 49 dnů v II.pracovní kategorii.Na mou urgenci mi vydal nové potvrzení o délce zaměstnání. Za dobu učení mi přiznal 546 dnů v I.AA kategorii + 4962 dnů v I.AA kategorii do konce r. 1992. Pracovní poměr jsem ukončil 19.8.2009. v řijnu 2009 jsem obdržel rozhodnutí ČSSZ o zamítnutí důchodu a zároveň o přiznání na základě zmírnění tvrdosti zákona. Zpětně mi byl vyplacen důchod od 20.8.2009. Obrátil jsem se na bývalého zaměstnavatele o zpětné vyplacení důchodu od 20.8.2006 do 19.8.2009 protože se domnívám,že jeho vinou jsem přišel o tento důchod. Odepsal mi nemám nárok,taky se odvoláva na to, že mi byl přiznán důchod na základě odstranění tvrdosti zákona a tedy mi žádna škoda nevznikla. Chtěl bych vědět kdo má v mém případě pochybyl, jestli zaměstnavatel nebo ČSSZ a jestli mi započetl správně dobu učení, když mi I.AA kategorii započetl až od 2.poloviny 2.ročníku.Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 14.06.2010 14:01


Dobrý den, doba studia na SŠ (a to včetně účňovských oborů) by se měla ve Vašem případě počítat v plné výši. Proč Vám to započetli jen do 2. poloviny 2. ročníku nevím. Kdo pochybyl? Dle mého názoru má zaměstnavatel pravdu, když tvrdí, že došlo k přiznání důchodu díky zmírnění tvrdosti zákona, tedy díky němu jste o důchod nepřišel. Ale pokud to, že jste nesplnil podmínky, zapříčinila skutečnost, že zaměstnavatel neplnil řádně své povinnosti ve vztahu k ČSSZ, pak byste se určitě mohl domáhat náhrady škody, ale to už je otázka na právníka.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

V současné době jsem v evidenci ÚP, pobírám částečný inv. důchod I. stupně, chtěla bych jít do předč. starobního důchodu od 1.2.2019- tj. 2 roky - (žena, 2 děti, nar. 21.5.1959, vdova, nárok na starobní důchod od 21.1.2021). Dotaz: s ohledem na mimořádnou valorizaci důchodů od 1.1.2019 nebude pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ještě v tomto roce např. k datu 30.12.2018?, dočetla jsem se, že valorizace se nebude týkat odchodu do důchodu v roce 2019. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a dobrovolné pojistné

Dobrý den, celý rok 2017 jsem byl OSVČ a odváděl minimální zálohu pojistného 2061. Chtěl bych mít zaplacené vyšší pojistné odpovídající redukční hranici v roce 2017 ve výši 12423 tj 3628 měsíčně. Dobrovolné pojistné jde doplatit rok zpětně je možné doplatit na dobrovolném pojištění za rok 2017 kde bude souběh s OSVČ? V případě, že lze, mohu za říjen listopad a prosinec doplatit 3628-2061=1567x12/3= 6268 za měsíc? Předpokládám, že zaplacená částka se rozpočítá do 12 měsíců za rok 2017 zvedne tedy průměr celého roku a ne jenom do třech posledních měsíců. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba důchodového pojištění

Počítá se do doby důchodového pojištění doba, kdy jsem pracoval již 4 měsíce před dosažením 18ti let? Lze z tohoto důvodu odejít do důchodu o 4 měsíce dříve?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na důchod při péči o děti

Dobrý den, chci se zeptat, jaké mám možnosti, abych mohla pobírat v budoucnu starobní důchod. Jsem ročník 1967. Od roku 1982 jsem byla členkou družstva (JZD), část doby jako učeň, pak jako zaměstnanec, to mám doloženo pouze potvrzením tohoto družstva, pak mám zápočtový list, který datem navazuje na předchozí potvrzení a je do roku 1998 (je v tom zahrnuto i období mateřských dovolených). Od roku 1998 jsem pracovala v dalším podniku do roku 2001, kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou na 4 roky, ale tento podnik skončil a převzal ho jiný, kde jsem byla vedena v době mateřské jako zaměstnanec do roku 2005 . Pak jsem byla 2 roky na úřadu práce a dále v domácnosti (kvůli dětem a hospodářství, žádné podnikání apod.). Od r. 2012 jsem jsem byla na mateřské dovolené, po jejím ukončení r. 2016 jsem dále v domácnosti. Můžete mi, prosím, poradit? Do zaměstnání jít nemohu, mám malého syna, hospodářství a pomáhám starším dětem s vnoučaty. Jak bych si měla platit si sociální pojištění, popř. na jak dlouho bych musela do zaměstnání, nebo co bych mohla udělat jiného, abych na starobní důchod "dosáhla"? DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.