Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dotaz v poradenství: Pozůstalostní penze

7.9.2017 13:48   |   Sekce:  Financování penze   |   Téma:  Dávky z penzijního připojištění

Mám nárok na státní příspěvky jako oprávněná osoba v pozůstalostní penzi? Nebo dostanu jen příspěvky a výnosy? (pokud ne, který § zákona o penzij. připojištění toto řeší, nic jsem nemohl najít) Dále, abych nemusel danit výnosy, mohu také jako oprávněná osoba dostávat pozůstalostní penzi v rozmezí 10-ti let nebo dostanu vše najednou s daněnýmy výnosy? Díky za odpověď.

8.9.2017 08:41   |   odpovídal(a):  Ondrová Elena

Pozůstalostní penze je vyplácena fyzické osobě, kterou účastník určil ve smlouvě o penzijním připojištění. Nárok na dávku vznikne pouze v případě, že připojištěný platil příspěvky do penzijního fondu po dobu 3 – 5 let dle fondu. Tedy po podání žádosti o výplatu pozůstalostní penze vám v rámci penze budou vyplaceny vklady, stání příspěvky i výnosy. Pozůstalostní penze je vyplácena bez ohledu na to, zemře-li účastník během spoření, nebo až při výplatě některé z penzí. Rozhodnutí o způsobu výplaty dávky je dáno penzijním plánem nebo na dohodě penzijní společnosti s účastníkem. V případě čerpání penze, nedaníte nic. Pokud se ale rozhodnete pro čerpání pozůstalostní penze ve formě jednorázového vyrovnání, celá částka je vyplacen v jednom termínu, i v tomto případě obdržíte zaplacené příspěvky, státní příspěvky a výnosy zdaněné 15% daní. Pouze v případě, že na penzijní připojištění přispíval zaměstnavatel, budou jeho příspěvky zdaněny stejně jako všechny výnosy 15% daní.

Sdílení a tisk

Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.

Zprávy a aktuality

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku

21.09.  |  Redakce

Pokud chcete od nového roku změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě pár posledních dnů. Přihlášku musí totiž vaše nová zdravotní pojišťovna dostat do konce září. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?

Potřebujete rychle peníze?

22.08.  |  Komerční sdělení

Každý, kdo potřebuje peníze, má jako první variantu banku. A donedávna ani jiná možnost půjčky nebyla. Dnes je naštěstí finanční trh plný různých…

Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat

19.09.  |  Lucie Mečířová

Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
Zobrazit další zprávy a aktuality