Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dotaz v poradenství: Pozůstalostní penze

7.9.2017 13:48   |   Sekce:  Financování penze   |   Téma:  Dávky z penzijního připojištění

Mám nárok na státní příspěvky jako oprávněná osoba v pozůstalostní penzi? Nebo dostanu jen příspěvky a výnosy? (pokud ne, který § zákona o penzij. připojištění toto řeší, nic jsem nemohl najít) Dále, abych nemusel danit výnosy, mohu také jako oprávněná osoba dostávat pozůstalostní penzi v rozmezí 10-ti let nebo dostanu vše najednou s daněnýmy výnosy? Díky za odpověď.

8.9.2017 08:41   |   odpovídal(a):  Ondrová Elena

Pozůstalostní penze je vyplácena fyzické osobě, kterou účastník určil ve smlouvě o penzijním připojištění. Nárok na dávku vznikne pouze v případě, že připojištěný platil příspěvky do penzijního fondu po dobu 3 – 5 let dle fondu. Tedy po podání žádosti o výplatu pozůstalostní penze vám v rámci penze budou vyplaceny vklady, stání příspěvky i výnosy. Pozůstalostní penze je vyplácena bez ohledu na to, zemře-li účastník během spoření, nebo až při výplatě některé z penzí. Rozhodnutí o způsobu výplaty dávky je dáno penzijním plánem nebo na dohodě penzijní společnosti s účastníkem. V případě čerpání penze, nedaníte nic. Pokud se ale rozhodnete pro čerpání pozůstalostní penze ve formě jednorázového vyrovnání, celá částka je vyplacen v jednom termínu, i v tomto případě obdržíte zaplacené příspěvky, státní příspěvky a výnosy zdaněné 15% daní. Pouze v případě, že na penzijní připojištění přispíval zaměstnavatel, budou jeho příspěvky zdaněny stejně jako všechny výnosy 15% daní.

Sdílení a tisk

Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.

Zprávy a aktuality

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.

19.03.  |  Redakce

Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob za rok 2017 snižují daňové slevy. Jaké daňové slevy je možné v daňovém přiznání uplatnit a v jaké výši? Podívejme se na praktické příklady.

Potřebujete rychle peníze?

22.08.  |  Komerční sdělení

Každý, kdo potřebuje peníze, má jako první variantu banku. A donedávna ani jiná možnost půjčky nebyla. Dnes je naštěstí finanční trh plný různých…

Studentům se daňové přiznání vyplatí

17.03.  |  Petr Gola

Většina vysokoškoláků si během roku přivydělává. S rozvojem IT technologií stoupá i počet výdělečně činných středoškoláků. Protože většina studentů neuplatní během roku v plném rozsahu slevy na dani, tak je pro ně výhodné podat daňové přiznání, neboť mohou obdržet na účet zaplacené zálohy na dani během roku.
Zobrazit další zprávy a aktuality
Články Finance.cz

Zobrazit další články