Doba pro výpočet penze

Sekce: Financování penze | Téma: Žádost o důchod

Otázka: 17.04.2015 03:49


Dobrý den, na celém internetu jsem nenašel ani vzdáleně odpověď na můj problém týkající se doby pro výpočet penze. Mám v ruce aktuální informativní osobní list důchodového pojištění z roku 2015. Umím si spočítat všechny doby včetně využití důchodové kalkulačky. . V informativním osobním listu důchodového pojištění mi zeje jedna díra, kterou potřebuji rozšifrovat - pozn: vůbec mi nejde o dobu zjištění zda mám nárok na důchod, že dosáhnu 35 let pojistné doby- to je jistota i bez sporného chybějícího období v IL... . informativní list říká, že mám neevidovanou dobu od 1.7.1977 do 30.9.1979 - celkem 822 dnů - ale já potřebuji vědět, kolik roků resp. dnů bude uznáno pro výpočet důchodu, když podám následující tvrzení ( plus důkazy ): . 30.6.1977 jsem ukončil studium gymnázia ( toto v IL zaznamenáno jako poslední den ND studium ) 29.8.1977 jsem nastoupil na vojenskou vysokou školu, ovšem dle pravidel a zákona o VVŠ zároveň s výkonem základní vojenské služby - tuto školu jsem ovšem ze zdravotních důvodů ve druhém ročníku musel přerušit a dokončil jsem řádně 24 měsíců základní vojenské služby - tak mám přesně zapsáno ve vojenské knížce (absolvování ZVS v délce 24 měsíců). . ZVS tedy skončila dnem 28.8.1979. Tyto 2 roky resp. 730 dnů by měly být z těch 822 neevidovaných do výpočtu důchodu zahrnuty zřejmě 100% - počítá se při souběhu dob dle zákona výhodnější varianta pro žadatele, tedy ZVS, nikoli nedokončená doba studia . ovšem jak se počítá pro výpočet důchodu doba prázdnin po gymnáziu ( 18 let jsem dovršil v roce 1976) před nástupem na tu VVŠ resp. na základní vojenskou službu ? Tedy od 1.7.1977 do 28.8.1977, než jsem den poté nastoupil na ZVS a zároveň na VVŠ ? To máme 59 dnů, které nevím, jak zařadit . Pak tu máme den ukončení ZVS ke dni 28.8.1979 - po 24 měsících ZVS. Poté je proluka 33 dnů od 29.8.1977 do 30.9.1979 - tyto dny zůstanou neevidované, to je jasné .... . 1.10.1979 jsem nastoupil na ekonomickou vysokou školu, 4letý obor - skončil jsem ji 30.6.1983, čímž se mi celá tato doba počítá jako náhradní 80% pro výpočet důchodu ( do 6 let studia po 18.roce věku se vlezu, neboť nedokončená doba studia na VVŠ se nepočítá jako studium, ale jako ZVS, která probíhala souběžně a proto podle zákona se bere tato příznivější varianta pro žadatele o důchod a také doba studia na gymnáziu po 18 roce věku je jen v řádu měsíců ) . Zbývá ještě mimo výše zmíněnou dobu 822 dnů ještě 31 dnů po ukončení vysoké školy 30.6.1983, kdy jsem poté nastoupil do zaměstnání 1.8.1983, tedy po jednom měsíci prázdnin. Zahrnuje se tedy ještě těchto 31 dnů také jako náhradní doba z 80% do roky pro výpočet důchodu ? Tak jsem se to aspoň dočetl. . Děkuji za odpověď - na internetu je prakticky nemožné najít odpovědi na moje specifika zmíněné neevidované doby (822 dnů)

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 27.05.2015 08:59


Na vámi uvedené dotazy by vám měla poskytnout odpovědi ČSSZ, u které budete žádat o důchod. Informace o studiu a ukončení studia, jsou uvedeny např. http://student.finance.cz/prace-dane/socialni-pojisteni/duchodove-pojisteni/, ale jsou to informace platné v současné době, bohužel nevím jak se v těchto případech postupovalo v době, kterou uvádíte. Doporučuji všechny doklady, které v textu uvádíte vzít a onu "díru" za pomoci ČSSZ zkusit ještě před žádostí o důchod s jejich pomocí jak píšete rozšifrovat, dle toto co platilo v onu dobu.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

V současné době jsem v evidenci ÚP, pobírám částečný inv. důchod I. stupně, chtěla bych jít do předč. starobního důchodu od 1.2.2019- tj. 2 roky - (žena, 2 děti, nar. 21.5.1959, vdova, nárok na starobní důchod od 21.1.2021). Dotaz: s ohledem na mimořádnou valorizaci důchodů od 1.1.2019 nebude pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ještě v tomto roce např. k datu 30.12.2018?, dočetla jsem se, že valorizace se nebude týkat odchodu do důchodu v roce 2019. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a dobrovolné pojistné

Dobrý den, celý rok 2017 jsem byl OSVČ a odváděl minimální zálohu pojistného 2061. Chtěl bych mít zaplacené vyšší pojistné odpovídající redukční hranici v roce 2017 ve výši 12423 tj 3628 měsíčně. Dobrovolné pojistné jde doplatit rok zpětně je možné doplatit na dobrovolném pojištění za rok 2017 kde bude souběh s OSVČ? V případě, že lze, mohu za říjen listopad a prosinec doplatit 3628-2061=1567x12/3= 6268 za měsíc? Předpokládám, že zaplacená částka se rozpočítá do 12 měsíců za rok 2017 zvedne tedy průměr celého roku a ne jenom do třech posledních měsíců. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba důchodového pojištění

Počítá se do doby důchodového pojištění doba, kdy jsem pracoval již 4 měsíce před dosažením 18ti let? Lze z tohoto důvodu odejít do důchodu o 4 měsíce dříve?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.