Výpočet důchodu

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 28.03.2013 11:23


Dobrý den, při snaze spočítat si předběžně starobní důchod přesně podle zákona 155/1995 Sb., návodu z internetu a s potřebnými podklady jsem si nedokázal přesně vyjasnit následující skutečnosti. A to - 1.pobyt v evidenci úřadu práce se do doby pojištění započítává pouze z 80%. 2.pobyt v pracovní neschopnosti (před 1.1.2010) se do doby pojištění započítává celý tzn. 100%. 3.pobyt v pracovní neschopnosti (po 31.12.2009) se do doby pojištění započítává pouze z 80%. 4.pobyt v evidenci úřadu práce respektive v pracovní neschopnosti se při výpočtu procentní části starobního důchodu zadává do "vyloučené doby" v plné výši tzn. 100%. Při pobytu v evidenci úřadu práce nebude překročena hranice tří let pobytu bez pobírání podpory v nezaměstnanosti. Prosím o sdělení zda-li výše uvedené skutečnosti jsou správně pochopeny. Děkuji za vyřízení. JJ

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 28.03.2013 13:40


Dobrý den, je rozdíl, zdali se uvedená doba počítá do doby pojištěné nutné k získání nárok na důchodu (v roce 2013 je to 29 let) nebo do doby pojištění, která ovlivňuje výši důchodu. Výše důchodu závisí na době pojištění a osobním vyměřovacím základu (průměrné měsíční mzdě v současné hodnotě, kdy dřívější výdělky jsou přepočítány). Evidence na úřadu práce do roku 1996 se započítává v plném rozsahu. Po roce 1996 se započítává vždy, když je vyplácena podpora v neazaměstnanosti. Když už občan podporu v nezaměstnanosti nepobírá a je nadále v evidenci úřadu práce, tak se tato doba započítává maximálně v rozsahu tří let. Doba tří let se přitom zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod (starobní i předčasný). Doba, po kterou podpora v nezaměstnansoti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše jednoho roku. Do roku 2009 se evidence na úřadu práce pro dobu pojištění nutnou ke splnění podmínky přiznání důchodu započítává plně, ale pro výši důchodu pouze z 80 %. Od roku 2010 se evidence na úřadu práce započítává z 80 % do doby pojištění nutné ke splnění podmínky 29 let (platí pro rok 2013) i pro celkovou dobu pojištění ovlivňující výši důchodu. Během zaměstnání při čerpání nemocenské žádná ozemení nejsou, jiná je situace při čerpání nemocenské po skončení pracovního poměru (jedná se o náhradní dobu pojištění). Kromě výkonu vojenské služby, péče o dítě a péči o bezmocnou nebo závislou osobu, která se započítávají ze 100 %, se náhradní doby pojištění započítávají z 80 %. Vyloučené doby se při výpočtu důchodu odečítají v plném rozsahu od celkové doby pojištění, aby nedošlo k rozmělnění průměrného příjmu za období, kdy občan nemá příjmy podléhající důchodovému pojištění (např. nemoc, evidence na ÚP). S pozdravem


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.



Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?