Důchodce a zdravotní pojištění

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 24.01.2012 06:09


Dobrý den, jsem OSVČ a od 1.ledna 2012 jsem odešel do předčasného důchodu s tím, že letos si jako OSVČ mohu přivydělat do zákonného limitu, který po odečtení nákladů činí asi 62 tisíc. Z hlediska placení zdravotního pojištění se na mne pro rok 2012 pohlíží jako na osobu, pro níž neplatí stanovený minimální vyměřovací základ, ale skutečně vypočtený. Domníval jsem se, že pro výpočet záloh se použije výše uvedený zákonný limit, který jako osoba v předčasném důchodu n e s m í m překročit. Na místní pobočce VZP mi však sdělili, že pro výpočet záloh se použije daňový základ z roku 2011, který je nepoměrně vyšší, než ten letošní zákonný limit. V praxi to pro mne znamená, že po celý rok 2012 budu platit 2.5 krát vyšší zálohy na zdravotní pojištění, než by mi správně příslušelo. Je tento postup VZP správný? Nechápu, proč nemůže být výpočet zálohy odvozen od limitu, který je předem dán. Děkuji za odpověď. Zdraví Felix.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 26.01.2012 11:25


Dobrý den, výpočet záloh nemůže být odvozen od limitu, protože ho můžete klidně překročit, i když byste tak ztratil nárok na předčasný důchod. Zisk při podnikání v předčasném důchodu nesmí za rok 2012 překročit hranici 60 329 Kč, jinak ztratíte na předčasný důchod nárok. Pravděpodobně v březnu odevzdáte Přehled o příjmech a výdajích za rok 2011, kde bude vypočítána záloha na příští období. V roce 2012 však již budete osobou, na kterou se neztahuje povinnost hradit zálohy alespoň v minimální výši, protože jste důchodcem. Proto požádáte při předložení Přehledu svoji zdravotní pojišťovnu o snížení měsíčních záloh. Zákonná podmínka je, že Váš příjem v měsících v roce 2012 bude o jednu tetinu nižší než v roce 2011 (přepočteno na 1 kalendářní den). Zálohy lze v roce 2012 snížit na celé období, tj. do odevzdání Přehledu za rok 2012. I když následně budou zálohy vyšší, což by nemusely při dobře formulované žádosti o snížení záloh, kterou musíte své zdravotní pojišťovně doručit, tak byste měl nárok na přeplatek po odevzdání Přehledu za rok 2012. Každopádně musíte oznámit své zdravotní pojišťovně, že celý rok bude Vaše výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. S pozdravem


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.