Může mi někdo vysvětlit rozdíl mezi pojmy: …

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 29.03.2001 13:59


Může mi někdo vysvětlit rozdíl mezi pojmy: pobírám důchod a pobírám penzi, rozdíl důchodové pojištění a penzijní připojištění a pojištění na důchod? Může mi někdo vysvětlit, že penzijní připojištění není podvod tísiciletí za podpory našich zákonodárců? Jaké jsou garance, jaký je skutečný výnos připojištění-jen blázen může věřit tomu, že nějaké dohledy ochrání klienty před krachem penzijních pojišťoven. O tom svědčí už jen to že nelze jednotlivé pojišťovny srovnávat jak zaznělo v jedné ze zde uvedených odpovědí. Proto si lidé spořte na důchod a až Vám bude mít být vyplácen, tak si zajeďte na Kanárské ostrovy- to už z těch slibujících tu nikdo nebude. Mějte prosím otevřené oči - slibované zúročení vkladů 5,5% ročně není do budoucna a při inflaci (skutečné, ne upravené jak nás někdo blbne) je pod úrovní vkladů na TV u každé banky.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 04.04.2001 00:06


Důchod pobíráte od státu. Penzi můžete čerpat z penzijního připojištění. Důchodovým pojištěním bývá zpravidla označována pojistná smlouva, z které je po dosažení sjednaného věku pojištěného vyplácena, zpravidla měsíční, renta. V takovémto pojištění není spoluúčast státu, tedy žádné dotace. Naproti tomu penzijní připojištění je v počátku to samé, nicméně k naspořeným prostředkům dostáváte hned dva druhy dotací. Přímou, tedy max. 150 měsíčně a nepřímou, tedy možnost odečtení příspěvku na penzijní připojištění od základu daně. Co se týče zhodnocení mají penzijní fondy jinou investiční politiku než mohou mít banky. Uvědomme si jeden velký rozdíl. Banky mohou peníze půjčovat (a mnohdy slyšíme, že špatné úvěry nejsou spláceny)nicméně penzijní fondy půjčovat nesmějí. V takovém případě jsou prostředky v PF méně rizikové. Banky Vám dají TV v nižší míře také z toho důvodu, že neznají přesně vývoj ekonomiky příliš dopředu. I kdyby byla nepříznivá, přesto jsou zavázáni Vám vyplatit sjednaný úrok. Penzijní fond Vám nic neslibuje. Státní dotace jdou ze státu a co se týče zhodnocení PF, je pohyblivé, což je odrazem vývoje ekonomiky a hospodářského růstu. Ještě přede dvěma lety bylo zhodnocení PF kolem 14 % a klientům byly vyplaceny. Dnes je to samozřejmě méně. Pokud se tomuto tématu hodláte věnovat nadále, není nic jednodužšího než se stát odborníkem v oblasti finančnictví a posléze se členem komory finančních poradců. muck@finance.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?