Dobry den, je mi 27 let, uz 5 rokem ziji a…

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 21.03.2005 19:32


Dobry den, je mi 27 let, uz 5 rokem ziji a pracuji v zahranici, kde jsem vdana. Premyslela jsem o zrizeni penzijniho pripojisteni v CR, protoze tady s manzelem planujeme v budoucnu bydlet, ale take bych si chtela zridit Zivotni pojisteni. Protoze jiz delsi dobu neziji v CR, nemam presnou predstavu, jak tento system funguje a z procitani Vasich stranek jsem zaplavena spoustou cennych informaci, kterych je ale prilis najednou, proto bych uvitala zodpovezeni meho dotazu. Jak jsem tedy naznacila - chtela bych jak penzijni, tak zivotni pojisteni - je moznost tyto dve pojisteni nejakym zpusobem zkloubit? Jakou castku je nejvyhodnejsi sporit a da se tato castka dat na ucet jednou za rok (z duvodu meho pobytu v zahranici). Muzete mi pri posouzeni me situace napsat nejlepsi reseni, popripade kde je nejlepe finance investovat? Dekuji za odpoved. S pozdravem Irena

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 22.03.2005 08:39


Dobrý den, jelikož nevím kde máte trvalé bydliště uvádím informace o tom, kdo si může uzavřít penzijní připojištění se státním příspěvkem a životní pojištění v ČR. Penzijní připojištění se státním příspěvkem může uzavřít fyzická osoba starší 18 let, která má trvalý pobyt na území ČR, nebo osoba která je účastna důchodového nebo veřejného zdravotního pojištění v ČR a má bydliště na území jiného členského státu EU. Životní pojištění v ČR můžete uzavřít i v případě, že Vaše trvalé bydliště je mimo ČR. U obou finančních produktů lze sjednat frekvence plateb příspěvků roční, takže 1x ročně zašlete stanovenou finanční částku. Na penzijní připojištění je nejvýhodnější spořit částku 1 500 Kč, při které můžete maximálně využít daňovou úlevu. U životního pojištění se pojistná částka odvozuje podle rizik na které se budete chtít pojistit. Penzijní připojištění můžete uzavřít on-line v našem Prodejním centru, kde navíc za uzavření získáte finanční odměnu. Životní pojištění, které nabízíme v On-line prodeji, má také sloužit spíše jako daňová úleva, není to na pojištění rizik. Životní pojištění je složitější produkt, protože se musí vyplňovat zdravotní dotazník a je to spíše na osobní schůzku. Pro podrobné informace o životním pojištění zadejte dotaz do našeho poradenství do sekce Pojištění, tam Vám naši odborníci poradí jak dále postupovat. V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat telefonicky na čísle 544 423 739 nebo mailem na adrese petra.mayerova@finance.cz. Přeji hezký den.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?