Dobrý den, měl bych na Vás 2 otázky. Za 1.:…

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 10.03.2005 16:39


Dobrý den, měl bych na Vás 2 otázky. Za 1.: minulý rok jsem si nechal od zaměstnavatele odečíst při vyúčtování daní životní pojištění, ale když jsem mu potvrzení přinesl letos tak mi bylo vráceno s tím že nejsem pojištěn na "dožití" a tak nemám nárok, je to pravda? Za 2. Minimální mzda je od nového roku 7185 kč, touto hodnotou se myslí minimální částka hrubého na výplatní pásce nebo to co je psáno ve smlouvě? Děkuji za odpovědi

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 11.03.2005 09:44


Dobrý den, děkujeme za dotaz a odpověď rozdělíme také do jednotlivých bodů: 1) Pokud jde o snížení daňového základu v rámci životního pojištění, od roku 2001 lze odečíst od základu daně max. 12 000 Kč a to v případě, že máte sjednánu smlouvu "na dožití" nebo "pro případ smrti a dožití". V případě, že jste uzavřel smlouvu pouze "pro případ smrti", základ daně snižovat nelze - v tomto případě Vám však ani pojišťovna nevystaví potvrzení. Jak však uvádíte, zaměstnavateli jste donesl potvrzení (předpokládám vystavené pojišťovnou), z čehož vyplývá, že máte uzavřenu smlouvu, která obsahuje slůvko "dožití" - a tudíž odpočet je možný. Tomu napovídá i skutečnost, že Vám zaměstnavatel provedl odpočet minulý rok. Proto nic nebrání tomu, aby tak učinil i letos. Jsme přesvědčení o tom, že účetní v tomto případě buď pochybila nebo problém nastává někde jinde. 2) Pokud jde o problematiku minimální mzdy, budeme vycházet z nařízení vlády č. 699/2004 Sb., o minimální mzdě. Minimální mzdou se rozumí nejnižší peněžité plnění, které je povinen podle zákona poskytovat zaměstnavatel zaměstnanci za vykonanou práci. Její hrubá výše je stanovena nařízením vlády a činí od 1. 1. 2005: a) 42,50 Kč za každou hodinu odpracovanou zaměstnancem v rámci stanovené pracovní doby (při 40 hodinách týdně) b) 7185 Kč za měsíc pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou (pozn. v některých případech může být minimální mzda krácena např. pokud jde o první pracovní poměr, u mladistvého zaměstnance nebo pobírá-li zaměstnanec částečný či plný invalidní důchod). V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat telefonicky na čísle 544 423 739 nebo mailem na adrese petra.mayerova@finance.cz.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?