Dobrý den, můj zaměstnavatel upustil od původně…

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 09.01.2005 12:49


Dobrý den, můj zaměstnavatel upustil od původně uvažovaného příspěvku na penzijní připojištění a chce zavést příspěvek na životní pojištění. Tento krok prezentuje tím, že u nás pracují většinou mladí lidé, proto chce systém benefitů zaměřit tímto směrem, což mi vzhledem k penzijnímu připojištění připadá jako zcestný argument, všude se doporučuje, čím dříve - tím lépe. Nevíte čím může být k takovému kroku motivován. Jaký je rozdíl ve výhodách obou produktů pro zaměstnavatele (daňové úlevy, ...)? Nejsou zaměstnavateli zprostředkovány i jiné výhody při uzavření životní pojistky u velkého množství zaměstnanců, např. provize zaměstnavateli samotnému či jednotlivcům, vyšší než u penzijního připojištění? Z hlediska zaměstnanců se zdá lepší penzijní připojištění, protože zaměstnanec kromě příspěvku zaměstnavatele dostává i příspěvek od státu. Jaké benefity penzijního připojištění prezentovat zaměstnavateli tak, aby své rozhodnutí přehodnotil? Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 12.01.2005 13:39


Dobrý den, opravdu netuším jaký motiv vedl Vašeho zaměstnavatele k tomu, aby systém benefitů zaměřil na životní pojištění. Je možné, že se dohodl s nějakou pojišťovnou na určitých výhodách, které jsou podmíněny právě uzavřením těchto smluv pro jeho zaměstnance. Penzijní připojištění je pro klienta výhodnější, jelikož na vložené příspěvky jsou poskytovány státní příspěvky a také je možnost uplatnit daňovou úlevu. Ale hlavně je tady možnost sjednat si výsluhovou a invalidní penzi, která umožňuje účastníkovi, v případě nutné potřeby, čerpat z tohoto připojištění finance dříve, než má nárok na starobní penzi. U životního pojištění k této výplatě může dojít nejdříve v roce, kdy poplatník dosáhne 60 let věku a dále po 60 měsících od uzavření smlouvy. Právě proto, že ve Vaší firmě pracují většinou mladí lidé, je výhodnější penzijní připojištění. Ale nevím, zda se tímto nechá zaměstnavatel ovlivnit. Daňové úlevy, které tyto dva produkty umožňují, naleznete u nás v sekci Penze a v sekci Firmy. Doufám, že tyto informace budou postačující. V případě dalších dotazů mě kontaktujte telefonicky na čísle 544 423 739 nebo mailem na adrese petra.mayerova@finance.cz. Přeji hezký zbytek dne.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele(je zaměstnán, ale na živnostenský list), který "podniká "už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... Obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné vyřešit to tak,že se přihlásí teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Nebo jak je možné to vyřešit,aniž by člověk doplácel pojištění za 20 let plus všechny sankce...Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?