Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Jsem student VŠ, rád bych si zřídil živnostenský…

Jsem student VŠ, rád bych si zřídil živnostenský list. Jakým způsobem se mě dotýká platba sociálního a zdravotního pojištění?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, k…

dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, k tomu pracuji na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel za mě odvádí jen zálohu daně ve výši 15% z odměny. Na mnou vykonávanou práci je vyčleněno měsíčně 13000 kč. Nyní tedy dostávám 11 050,-kč. Potřebuji poradit nejvhodnější způsob smlouvy jak pokračovat po RD. Dohoda o PP (na 50 hodin)končí současně s RD. Mám podepsat novou DPP do konce roku s tím, že za mě bude soc. a zdrav. pojištění platit stát (péče o dítě do 7 let), nebo podepsat dohodu o prov. činnosti s odvody na zdrav. a soc. pojištění. Kolik by prosím tyto odvody činily? Propočítala jsem si, že z 13000,-(v tom je i odvod zaměstnavatele) mi zbyde cca 7100,-. Toto se mi zdá dost málo oproti tomu co dostávám nyní za stejnou práci. Existuje ještě nějaké jiné řešení? Předem děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mohu-li se zeptat, na mesic kveten…

Dobry den, mohu-li se zeptat, na mesic kveten jsme na obcasnou vypomoc zamestnali jednu pani. Lze dohoda o provedeni prace podepsat za mesic kveten zpetne az nyni? Jak je to s procentem odvodu srazkove dane z dohody o provedeni prace? Dekuji Machackova


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem OSVC a chtel bych si v tomto roce…

Dobry den, jsem OSVC a chtel bych si v tomto roce uplatnovat naklady pausalem (25%). Chci se zeptat, muzu takto stanovene naklady pouzit jako naklad pro ucely socialniho a zdravotniho pojisteni? Nebo mohu pouzit jen naklady, na ktere mam faktury? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od srpna budu čerpat mateřskou…

Dobrý den, od srpna budu čerpat mateřskou dovolenou a nestihnu si vybrat do konce roku dovolenou na zotavenou. Je možné požádat ke konci roku o proplacení zbylých 19 dnů dovolené? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Je možné,aby dcera čerpala po narození dítěte…

Je možné,aby dcera čerpala po narození dítěte okamžitě jen rodičovský příspěvek a nečerpala peněžitou pomoc v mateřství podle zákona č.88/1968 sb. po novelách?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych prosbu. V září 2003 byl…

Dobrý den, měla bych prosbu. V září 2003 byl uzavřen pracovní poměr na dobu určitou do 30.6. 2004. Od 1.7. 2004 do 30.6.2005 další poměr na dobu určitou. Další pracovní poměr zní od 1.7.2005 do 30.6.2006. Je možno postupovat tímto způsobem. Jedná se o uzavírání pracovního poměru ve školství. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je možné u zaměstnance změnit smouvu na dobu…

Je možné u zaměstnance změnit smouvu na dobu neurčitou na smouvu na dobu určitou?Lze to udělat dodatkem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, kolik…

Dobry den, chtela bych se zeptat, kolik procent cini v CR odvody firmy za zamestnance, v pripade, ze ma zamestnanec prumerny plat. Mnohokrat dekuju, Tereza Jezkova.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikáme ve sdružení FO, vedeme…

Dobrý den, podnikáme ve sdružení FO, vedeme daňovou evidenci. Nyní bychom chtěli přijmout zaměstnance. Jaké úkony s tím souvisí a jak se účtují mzdové náklady v DE? Děkuji za Vaši odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Zaměstanec ve zkušební lhůtě onemocní. Má právo zaměstnavatel jej propustit v průběhu nemoci nebo ihned po jejím ukončení. Jak se prodlužuje zkušební lhůta z důvodu nemoci? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz, který se týká proplácení…

Dobrý den,mám dotaz, který se týká proplácení zaměstanci mzdy při návštěvě lékaře.Jsme malá organizace do 25 zeměstnanců.Jaký je přesný postup při proplácení doby,kdy byl u lékaře.Popřípadě,když byl u lékaře celý den. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, po jak dlouhou dobu…

Dobrý den, zajímalo by mě, po jak dlouhou dobu je zaměstnavatel povinen držet ženě to samé pracovní místo, odejde li na mateřskou dovolenou. Jsem nastávající maminka, samoživitelka a ráda bych čerpala mateřský příspěvek po dobu 37 týdnů a poté se vrátila do zaměstnání. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, mám 2 otázky týkající se změny v nem. poj. od 1.1.2009. 1) dočetl jsem se, že společníci s.r.o. nebudou účastni nemocenského pojištění. tzn. že nebudou odvádět 4,5 + firma 9 procent z platu? 2) také jsem se dočetl, že nemocenská bude phrazena zaměstnavtelem od 4-14 dne nemoci zaměstnance. V jaké výši? A prní 3 dny nic? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat jestly na…

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat jestly na potvrzeni o zdanitelnych prijmech,jse to pocita jinak než je tam napsáno,ptám se kvuly te super hrubé mzdě.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Od 1.9…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Od 1.9.2010 jsem pracovala u jedné firmy, k 31.10.2010 mi firma ukončila pracovní poměr. Od 29.10.2010 jsem nastoupila pracovní neschopnost.Za prvních 14 dní mi firma nic nezaplatila a odvolala se na 14 denní ochrannou lhůtu. Můžete mi tento pojem " 14 denní ochranná lhůta" vysvětlit a proč se vztahuje na mě, když jsem byla ještě v pracovním poměru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Na MD bych chtěla nastoupit později než je stanoveno zákonem, a to 4 týdny před porodem. Jak to bude s PPM? Bude mi krácena pouze o 2 týdny? A jak to bude pokud pak porodím před termínem? Dojde pak ještě k nějakému krácení nebo jí budu moci čerpat i v tomto případě celých 26 týdnů ode dne nástupu na MD bez ohledu na skutečný datum porodu? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chci se zeptat na jednu otázku. Pokud je zaměstnanec nemocný, je placený na hodinu a v době jeho nemoci připadl svátek na pracovní den - v tomto případě náhradu za svátek vyplácím či ne?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně byla od 19.6.-31.12.2010…

Dobrý den, zaměstnankyně byla od 19.6.-31.12.2010 na mateřské, od 01.01.2011 je na rodičovské dovolené. Dovolenou si po mateřské nečerpala, z roku 2009 má nevyčerpány 2 dny, z roku 2010 16,5 dne. Může zaměstnankyně po skončení rodičovské vyčerpat celou dovolenou ve výši 18,5 dne nebo jí z roku 2009 již nárok na dovolenou zaniká? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, potřebuji poradit jaký nárok na řádnou dovolenou má zaměstnanec,který v r 2009 pracoval od 1.1.2009 do 23.3.2009. Od 23.2.2009 do 22.3.2009 pracovní neschopnost. děkuji za radu KovářováPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.