FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA AKCIOVÉ TRHY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Z kupónové privatizace jsem držitelem…

Dobrý den. Z kupónové privatizace jsem držitelem akcií České Zbrojovky. Přiznaná hrubá dividenda za období k 31.12.2002 je 188,00 Kč. Co musím udělat, abych dividendu dostal ? Má na proces získání dividendy vliv skutečnost, že jsem změnil trvalé bydliště ? Co znamená termín ?Rozhodný den pro nárok na dividendu: 13.5.2003? Děkuji za odpověď. J. Klas.


odpovídal(a): Redakce

Z kuponove privatizace vlastnim 10 akcií…

Z kuponove privatizace vlastnim 10 akcií Kovošrotu Kladno. Nyní mi ze Střediska cenných papírů přišlo vyrozumění, že "CP na Vašem účtu byly zrušeny na příkaz emitenta na základě jeho rozhodnutí o přeměně podoby těchto CP ze zaknihovaných na listinnou". Poraďte mi prosím, co mohu dělat jako drobný akcionáíř? Děkuji, Holeček



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajímá mne zda je správná úvaha, že…

Dobry den, zajímá mne zda je správná úvaha, že pokud zisk z neosvobozeného prodeje akcií reinvestuji tak, že ke konci daňového období mám nulové (či rovné prvotní investici) peněžní prostředky, potom daň neplatím, neboť odečítám náklady na pořízení akcií a ty jsou zrovna rovny zisku. Například nakoupím akcie za 10 000, za tři měsíce je prodám za 20 000 a opět koupím akcie za 10 000, které prodám za 7 měsíců za 20 000. Vše v jednom daňovém období. Od zdanitelnéhp prodeje 20 000 odečtu nákup(10 000) a další nákup (10 000). Tedy zisk je nula. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel jsem se Vas zeptat jestli je…

Dobry den, chtel jsem se Vas zeptat jestli je vhodne nakoupit akcie JIP Vetrni, jelikoz jsou za posledni rok uplne nejnize. Take jsem se chtel zeptat na duvod tohoto poklesu. Predem Vam dekuji za odpoved a verim ze nebudu litovat ze jsem o pomoc pozadal prave vas. Chtel bych pozadat o zaslani odpovedi na muj e-mail: t.j@centrum.cz.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Z kupónové privatizace jsem držitelem…

Dobrý den. Z kupónové privatizace jsem držitelem akcií České Zbrojovky. Přiznaná hrubá dividenda za období k 31.12.2002 je 188,00 Kč. Co musím udělat, abych dividendu dostal ? Má na proces získání dividendy vliv skutečnost, že jsem změnil trvalé bydliště ? Co znamená termín ?Rozhodný den pro nárok na dividendu: 13.5.2003? Děkuji za odpověď. J. Klas.


odpovídal(a): Redakce

Mam zajem investovat okolo 15000EUR.Asi na dobu…

Mam zajem investovat okolo 15000EUR.Asi na dobu ne vice jak dva roky.Chtel bych investici s mensi mirou rizika.


odpovídal(a): Redakce

Myslíte si, že přehled kurzů podílových fondů,…

Myslíte si, že přehled kurzů podílových fondů, vydávaný na tomto webu s týdením zpožděním (dnes extremě 14 denním) je někomu užitečný ? Děkuji za odpověď. J.Š.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v polovině roku 1999 jsem investoval…

Dobrý den, v polovině roku 1999 jsem investoval po 70 tis. do OPF Pioneer Trust a ŽB Korunovaný balancovaný, který je dnes již převeden do ŽB růstový. Vzhledem ke značnému propadu obou fondů, uvažuji o změně. Jsem spíše konzervativní až opatrný investor a rád bych si tuto ztrátu vykompenzoval. Část prostředků bych chtěl mít k dispozici pro nepředvídané události. Můžete mi sdělit je-li v tuto dobu vhodné změnit fondy (Pioneer poslední dobou mírně roste) a pokud ano kam se zbytkem prostředků? Uvažoval jsem i o nákupu akcií ČEZu a UNIPETROLu, ale ty jsou teď na svém maximu (ikdyž potenciál růstu tady asi je) Díky. Petr Vrabec


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, co byste doporučili, chci-li…

Dobrý den, co byste doporučili, chci-li investovat eura spíše v delším časovém horizontu (5 let). Předem děkuji. Karel Korinek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli z pohledu…

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli z pohledu trhu je možné nakupovat na burze a prodávat na RM-Systému a obráceně. Díky za odpověď.Matrix



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci zkusit investovat do akcií. Mám…

Dobrý den. Chci zkusit investovat do akcií. Mám vyčleněnou částku 10000,- . Chtěl bych ji vložid do společností, které se nacházejí v různém odvětví a cena akcie se pohybuje od 100-350,-. Myslíte si, že to je to dobrý záměr nebo mám raději investovat přes nějaký podílový fond. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je výhodnější uložit cca 70.000Kč na termínovaný…

Je výhodnější uložit cca 70.000Kč na termínovaný účet u ČSOB nebo na SPOROINVEST u České spořitelny?Nebo jiný výhodnější účet? Předpokládám, že 12 měsíců nebudu vybírat, pak bych ale peníze potřebovala mít k dispozici.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muzete mi prosim poradit, jak nalozit…

Dobry den, muzete mi prosim poradit, jak nalozit s nasporenymi 120000 CZK, aby byly dobre dosazitelne (vypoveditelne behem 2-3mesicu), ale aby vynasely uroky? Terminovany vklad, ktere jsme puvodne meli v umylsu, pokud vim neni dnes prilis vynosny. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den, obracím se na vás s dotazem, do…

Přeji hezký den, obracím se na vás s dotazem, do kterých produktů kapitálového trhu bych mohl investovat částku 500.000 Kč. Dobu investice bych odhadoval minimálně na 2-3 roky. Úrokové sazby termínovaných vkladů mi připadají nízké, očekával bych zhodnocení 4-6%. Jsou akcie amerických podniků opravdu na nízké hodnotě? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den rád bych se zeptal na Sporobond do…

Dobrý den rád bych se zeptal na Sporobond do kterého jsem investoval v září 2002. za kurz 1.4859 a dnes je 1.5396 což je docela slušný výnos myslíte že to bude v tomto trendu pokacovat nebo ne (jedna se mi o konzervativní investici v delším časovém horizontu). Nebo mam přemýšlet o jiné formě investování. Děkuji mnohokrát za odpověd spozdravem J.


odpovídal(a): Redakce

Jaké jsou úrokové sazby u termínovaném vkladu s…

Jaké jsou úrokové sazby u termínovaném vkladu s výpověďní lhůtou 2-3 měsíce v objemu cca 500 000,-Kč


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím mohli byste mi poradit jakým…

Dobrý den, prosím mohli byste mi poradit jakým způsobem by bylo nejvýhodnější investovat částku 150 000 Kc? Předpokládám, že minimální doba po kterou bych s touto částkou nepotřebovala disponovat je 1 rok. I po uplynutí této doby nebudu tuto částku možná potřebovat, nevím to však s jistotou.Stavební spoření i penzijní připojištění již mám. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych poradit s investováním…

Dobrý den, potřeboval bych poradit s investováním 350.000,- Kč na dobu minimálně 1 roku, s tím aby byly peníze v případě potřeby po této době lehce dostupné. Uvažoval jsem i o nákupu USD. Svůj účet mám u České spořitelny, která mi nábízí své produkty ve formě podílových fondů Sporobond, Trendbond a pod. Dal bych přednost vyššímu výnosu za podstoupení přiměřeného rizika.


odpovídal(a): Redakce

Disponuji naspořenou částkou 500 000Kč z…

Disponuji naspořenou částkou 500 000Kč z ukončeného stavebního spoření. Vzhledem k momentálním nízkým úrokům peněžích ústavů uvažuji o vhodné investici peněz, případně koupě nemovitosti. Co mohu očekávat po vstupu do EU. Jsou momentální vysoké ceny nemovitostí přemrštěné nebo po vstupu do EU porostou? Jake jsou momentalně nejvhodnější investice?


odpovídal(a): Redakce

Hrozí mi něco a co, když vyberu všechny peníze z…

Hrozí mi něco a co, když vyberu všechny peníze z bankovního účtu (se záměrem účet zrušit), ale účet oficiálně nezruším a nereaguji na výzvy banky k případnému zrušení účtu. (banka mi nemá z čeho stahovat polatek na vedení účtu ani na jeho zrušení). ??