FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA AKCIOVÉ TRHY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně smlouvy o výstavbě.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně smlouvy o výstavbě. Firma bude na stávajícím domě stavět formou vestavby garsonku, která se stane součástí jednoho bytu - byt se zvětší. Jak řešit vlastnictví bytu v průběhu výstavby? Stavební povolení bude na firmu. Původní část bytu bude stále náležet tomu původnímu vlastníkovi, ale druhá část by měla být převedena do jeho vlastnictví až po kolaudaci a samozřejmě úhradě kupní ceny. Dá se to řešit tak, že by část spoluvlastnického podílu patřila firmě a část vlastníkovi. Děkuji za příp. odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosim o radu jakym zpusobem a kde bych mohla…

Prosim o radu jakym zpusobem a kde bych mohla investovat $10.000 na 1 rok a s jakym ziskem . Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Prosím poraďte,jak nejlépe investovat celoživotní…

Prosím poraďte,jak nejlépe investovat celoživotní úspory ve výši 27 000 euro.Jestli je lépe investovat v euro,nebo v kč


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem v oblasti obchodování s…

Dobrý den, Jsem v oblasti obchodování s akciemi začátečník a chtěl bych zkusit takový obchod realizovat. Chtěl bych si upřesnit a získat informace o některých pojmech a dále jak investici provést a udržovat. Nerozumím přesně pojmům SPAD, KOBOS, RM-Systém. V případě mě, jako malého akcionáře, který hodlá začít obchodovat s max. několika desetitisíci korunami netuším, který z těchto systémů mám nebo vlastně mohu použít. Budu zřejmě preferovat mimoburzovní styk a správu přes internet. Dále bych se chtěl zeptat jak tyto systémy fungují. Přibližně tuším že SPAD a KOBOS jsou systémy obchodu prováděných na burze v Praze. Zde také vystupuje pojem „lot“ což chápu jako vyšší jednotku počtu akcií (např. 5000ks akcií = 1 lot). Tzn. že mohu nakupovat jen v násobcích 5000ks akcií, můžu-li vůbec? Lze také nakoupit jen několik jednotek akcií nebo dokonce jen jednu nebo jen od určitého počtu výše? A konečně jak takový obchod realizovat. Tedy jak co udělat, kam zajít, co vyřídit, kde se registrovat a pak jak takovou investici spravovat a vyhodnocovat? Kde získávat pokud možno aktuální informace o stavu daných akcií. Je mi zřejmé, že hlavním ukazatelem je aktuální cena akcie. Zde bych se dotázal jestli existuje něco jako nákupní a prodejní cena akcie. Tedy zda je nutné tuto rozdílnost zohlednit při výpočtu zisku a jaké další aspekty na tomto zisku hrají roli. Jednoduše jak správně vypočítat zisk na daném počtu akcií. Otázek mám samozřejmě mnoho ale moc mi pomůže když najdu odpověď hlavně na výše uvedené. Děkuji S pozdravem Pavel Botoš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na současný akciový fond České spořitelny a to ESPA STOCK BRICK. Děkuji Radim


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, jak nejlépe investovat cca 250tis.…

Prosím o radu, jak nejlépe investovat cca 250tis. Kč, aby v případě potřeby, byla zmíněná částka k dispozici do tří měsíců? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mne, jak investovat do PF…

Dobrý den, zajímalo by mne, jak investovat do PF a za jakých podmínek. A dále by mě zajímalo, které fondy jsou z hlediska dlouhodobé výkonnosti nejlepší pro investici. Děkuji Míčka Petr


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chci se zeptat ohledně koupi bytu…

dobrý den, chci se zeptat ohledně koupi bytu OV s nájemníkem jako investici.Zda mohu ukončit nájemní smlouvu 2výpovědní lhůtou.S tím,že pani bydlící v bytě platí jen náklady na provoz bytu.Tržní nájemní by nemohla platit.Musím ji sehnat náhradní ubytování?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Chci spolupracovat /ve stavební činnost-resp.chci…

Chci spolupracovat /ve stavební činnost-resp.chci prodávat hotový produkt zahraničního -polského výrobce,..Jakou formu spolupráce je pro mne nejoptimálnější zvolit ? založit společnou firmu ? Přizvat tento subjekt do stávající firmy ? Lze i jinak ??? jak ? Děkuji Vám za případnou odpověď či radu.Velmi děkuji. M:K. e-mail: kon1@centrum.cz,tel 604840628.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v současné době si mi zdají termínované…

Dobrý den,v současné době si mi zdají termínované vklady i otevřené podílové listy z hledisky investic dosti nezajímavé.Chtěl by jsem nakoupit akcie především ČEZ,které mají ještě růstový potenciál,avšak nevím zda je lepší tento nákup uskutečnit z hlediska výše poplatků u RM-Systému či u některého obchodníka s cennými papíry.Můžete mi prosím dát nějaké doporuční na na případné seriózní obchodníky s cennými papíry. Děkuji Šindelář



odpovídal(a): Redakce

Jaký je rozdíl mezi prodejem na splátky (na 3,4…

Jaký je rozdíl mezi prodejem na splátky (na 3,4,5let) a pronájmem zakoupeného zboží (na výše uvedené období) a jaké DPH se účtuje. Jedná se o dodávku a montáž vodoměrů do bytů (majitel je Společenství vlastníků) a bude to hrazeno ze společného fondu. Firma nám chce účtovat prodej s 5%, ale pronájem s 19%, úrok je vždy s 0% DPH. Dle vaší úvěrové kalkulačky si můžeme ověřit nabízený úrok anebo musíme přistoupit na jejich návrh splátek a úrok? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Uvažuji o koupi akcií letišť. Jaké by jste mi…

Uvažuji o koupi akcií letišť. Jaké by jste mi doporučili? Díval jsem se na vývoj ceny BAA a zaznamenal jsem 2 velmi výrazné růsty. Můžete mi objasnit jejich důvod? Děkuji JV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych poprosila o pomoc, jak je to…

Dobrý den, ráda bych poprosila o pomoc, jak je to s přeměnou akcií z formy zaknihovaných na listinné. Jedna se mi o pravomocné usnesení soudu o dědictví, ve kterém byly zděděny pouze zaknihované akcie, nebotˇ o přeměněných akciích na listinné neměli dědici tušení, dokud nezačali vyřizovat převod u SCP. Zesnulý obyčejný člověk, který získal akcie v kuponové privazizaci, nereagoval na sdělení společností o převodu formy akcií, takže si žádné listinné akcie nevyzvedl (navíc nebyly v usnesení o dědictví). Prosím, je tu nějaká promlčecí lhůta a od kdy se počítá? Dědici uvažují o otevření dědictví a doplnění listinných akcií do usnesení (jestli je to tak správně). Děkuji mnohokrát za odpovědˇ.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, rád bych si se zeptal, zda pri koupi…

dobrý den, rád bych si se zeptal, zda pri koupi realitni nemovistosti za ucelem pronajmu je mozne kontaktovat nejakou zprostredkovatelskou spolecnost a zda vubec existuje která se zabývá vytěžováním(prostřednictvím např. CK) těchto nemovitostí. Mnohokrát děkuji. Zákoucký


odpovídal(a): Redakce

mám volných 100.000 které bych investoval -…

mám volných 100.000 které bych investoval - horizont 5 let - rozhodl bych se CEZ, Unipetrol? co vy na to,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, zda nevíte o…

Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, zda nevíte o nějakém akciovém fondu, který se zaměřuje na oblast Asie, obzvláště Číny. Jestli takový fond existuje a kdyby jste s ním někdo měl nějaké zkušenosti, tak mi prosím odpovězte na mail. Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vlastním podílové listy v hodnotě 0,5…

Dobrý den, vlastním podílové listy v hodnotě 0,5 mio s pevným úrokem 7,5% p.a. na 5 let, letos třetí výplata, v září, potřebuji tyto listy prodat, spol Credit development company která je vydala s nimi neobchoduje, na koho se nejlépe obrátit, popř. jakou cenu prodejní cca nastavit? je to 3. emise pod číslem 45-n-794-2003-2. Díky moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám založeno stavební spoření na…

Dobrý den, mám založeno stavební spoření na všechny členy rodiny, penzijní spoření a životní pojištění. Chtěla bych investovat volné peníze cca 200 000,-- tak, abych je v případě nutnosti měla k dispozici, ale chtěla bych také dosáhnout co nejvyššího zhodnocení ve formě úroků. Poraďte, prosím, kam s tím. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vlastním podílové listy v hodnotě 0,5…

Dobrý den, vlastním podílové listy v hodnotě 0,5 mio s pevným úrokem 0,075 p.a. na 5 let, letos třetí výplata, v září, potřebuji tyto listy prodat, spol Credit development company s nimi neobchoduje, na koho se nejlépe obrátit, jakou cenu prodejní cca nastavit? Díky moc


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prodejem akcii jsem ziskal cca 20k…

Dobry den, prodejem akcii jsem ziskal cca 20k USD, ktere se mi nezda rozumne prevadet na CZK z duvodu soucasneho nizkeho kurzu. Existuje nejaky odhad o vyvoji kurzu USD/CZK do budoucna? V souvislosti s tim uvazuji o investici zminene castky do nejakeho fondu nebo terminovaneho vkladu v USD. Jsem ochotny akceptovat i vyssi miru rizika. Predpokladam, ze po drzeni takovych akci dele, jak 6 mesicu, bych se podle momentalniho rustu/poklesu rozhodoval zda podrzet nebo prodat. Co si myslite o takove strategii a mate tip na nejaky fond?