FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA AKCIOVÉ TRHY

odpovídal(a): Redakce

časový test

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se daní zisk u amerických akcií, obchodovaných na NYSE. Existuje tam také nějaký 6 měsíční časový úsek, po jehož uplynutí se akcie nedaní? Děkuji Staňková.


odpovídal(a): Redakce

podnikání

Dobrý den. Hodlám žačít podnikat, rád bych otevřel malé občerstvení spojené s provozováním parkoviště v okres Strakonice. Existuje možnost získat na úpravu odstavné plochy - parkoviště, (obecný zájem + ochrana přírody), případně na vybudování občerstvovacího centra či sociálního zázemí (rozvoj turistického ruchu a opět ochrana přírody) jakékoli finanční půjčky a dotace ať už v rámci ČR nebo Evropských fondů atp? Existují např. daňové úlevy, dotace nebo jiná zvýhodnění pro začínající podnikatele (začínám poprvé a výhledově bych zaměstnal 2-3 další osoby). Děkuji. Štěpán Valenta.



odpovídal(a): Redakce

Philip Morris

Dobrý den,chci prodat své tabákové akcie a chtěla bych se zeptat,zda je jedno jestli je prodám před vyplacením dividendů anebo mám s prodejem setrvat. Nerada bych o dividendy přišla. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

úvěr na podnikání

Dobrý den. Prosým o poskytnutí pomoci.Jsem již delší dobu bez zaměstnání,proto bych chtěl začít podnikat.Mé podnikání by byla forma:mobilní rychlé občerstvení.(.K provozování této živnosti bych potřeboval finanční částku ve víši 700 000 kč.Ale bohužel v bankách a jiných institucích jsem neuspěl a tak Vás žádám o radu kam a na koho se obrátit,


odpovídal(a): Redakce

firma v konkurzu

Dobrý den, mám dotaz. Pokud vlastním akcie jedné firmy v hodnotě 25 000 Kč, které jsem nakoupil přes RM-SYSTEM a firma by se dostala do konkurzu v důsledku zadlužení, tak se ptám, příjdu o vložených 25 000 Kč do dané firmy nebo mám nárok, aby mi ta firma oněch 25 000 Kč vyplatila? Nevím, jak to chodí s drobnými akcionáři, jestli mají nárok na své peníze nebo o ně příjdou. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Martin


odpovídal(a): Redakce

pojištění u ING

Dobrý den, v roce 2007 jsem si založil životní pojištění u ING. po 3 letech jsem toto pojištění chtěl zrušit a požádal jsem o výpočet odkupného. Celková naspořená částka činila 10000kč. Dne 17.3.2010 jsem dostal písemnou odpověď že smlouva byla zrušena k 15.3.2010 a výše odstupného je 0 kč. Přitom při telefonickém rozhovoru se zaměstnancem ING mi bylo sděleno, že výše odbytného je cca 80% z celkové naspořené částky. Po obdržení této informace jsem požádal ING o reaktivaci smlouvy. Na tuto žádost mi bylo sděleno, že tato smlouva byla již zrušena k 15.3. a není možno ji reaktivovat. Jak již jsem psal, tak informace o výši odbytného jsem dostal až 17.3. Mám nějakou možnost tuto smlouvu obnovit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

jak začít s investováním

Dobrý den, Jsem začátečník v oblasti investování. Rád bych se naučil profesionáloně investovat do akcií, komodit, dluhopisů, podílových fondů a snad časem i nemovitostí. Rád bych začal investovat ale v zahraničí. Především na amerických burzách. Jak to můžu udělat ? Co musím splňovat ? Můžete mi poradit některé kurzy nebo lidi co by mi mohli pomoct investovat ? Na pražské burze obchodovat nechci. Hlavní směr jsou největší americké burzy v USA. Jen nevím jak to mám udělat. Poradíte mi prosím ? moc díky. S úctou Filip Janík


odpovídal(a): Redakce

valná hromada ČEZ

Pekny den, dalo by se odhadnout, kdy bude valna hromada spolecnosti ČEZ? Predem dekuji za info :-) Leos


odpovídal(a): Redakce

podnikatelský plán

Dobrý den. Rád bych se zeptal na vytvoření plánu podnikání. Chtěl bych začít podnikat ale nejdříve bych si chtěl sestavit podnikatelský plán. Kde se dají sehnat osnovy již existujícich plánů podnikání abych si z nich mohl vzít příklad a mohl z nich čerpat inspiraci. A na co bych si měl dát pozor při jeho vytváření. Děkuji. Krčál.


odpovídal(a): Redakce

poskytnutí půjčky ČSSD

Vážení, jaký může mít vliv na vklady u družstevní záložny Fio poskytnutí nadměrné půjčky ČSSD touto záložnou. Děkuji Vladimír



odpovídal(a): Redakce

profesionální investor

Dobrý den chtěl bych se zeptat když se někdo živí jako FO čistě obchodem s akciema jak by měl tuto činnost podchytit musí mít ŽL musí podnikat či jak? Musí být na ČSSZ ,nekde jsem četl že zisky z akcii neovlivnují víši soc.poj. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vstup na pražskou burzu

dobry den chtěl jsem se zeptat jake jsou zakladni podminky pro vstup subjektu a instrumnetu na prazskou burzu. dekuji v. whipperfield


odpovídal(a): Redakce

splátky úvěrů

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na můj problém co se týče splácení půjček, s manželem jsme se dostali do fin.krize, jelikož manželův bývalý zaměstnavatel nevyplácel mzdu - dluží nám od minulého roku 11měsíc/2009 až do nyní, snažíme se půjčky splácet,ale nabíhají mi pokuty apod.,nyní v měsíci březnu jsem zaplatila 6000Kč,splátku a už mi přišla pokuta 5000Kč, můj dotaz zní,kdyby se toto splácení nechalo dojít tak daleko až k dokoupení mé pohledávky k nějaké společnosti,kde by byla celá částka už vyčíslená. Jde mi o to, aby mi nenabíhali pokuty a pouze jsem splácela vyčíslenou částku. Děkuji za odpověď Kamila


odpovídal(a): Redakce

úročení

Dobrý den, mám dotaz ohledně spořícího účtu. Pokud si založím spořící účet a můj vklad bude 3 000 Kč a úroková sazba 2,5 %, kolik mi banka každý měsíc zhruba připíše k mému vkladu? Úroková sazba 2,5 % je měsíční či roční? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Novák


odpovídal(a): Redakce

úvěr na auto

Dobrý den.Pořídila jsem si auto na úvěr za 50000Kč.Mám již splaceno 23000Kč.První jednorázová splátka činila 10000.A teď bych chtěla auto doplatit.lesingová společnost mi oznámila,že si k doplácené částce připočítá 15% z nedoplacené ceny,to by činilo cca 4500.Teď mi ale přišel dopis,kde žádají celkem 45000Kč.Prý jsou v tom administrativní poplatky.Mají na to právo?V úvěrové smlouvě nic o těchto poplatcích není.Ani o předčasném splacení.Počítala se do ceny auta i ta prvotní mimořádná splátka 10000Kč?děkuji za odpověď Vojtechova


odpovídal(a): Redakce

dědictví a dary

Dobrý den. Jsme tři sourozenci, všichni ženatí(vdaná). S manželem a našim dítětem bydlíme u mých rodičů v prvním patře. Zbývající sourozenci bydlí jinde. Moji rodiče mi chtějí dát tento rodinný dům, ve kterém bydlíme. Zároveň ale chtějí, aby pak moji sourozenci neměli na něho právo, protože jim zase dají pole a peníze. Jak to nejlépe zařídit? Je lepší si ten dům třeba koupit za korunu (nevím, zda to jde), nebo mi ho mají darovat? (Pak jsem ale slyšela, že sourozenci můžou dar napadnout a musela bych je vyplácet, ale nemám na to peníze). Nebo je lepší dům nějak přepsat? Která možnost je tedy nejlepší a kolik případný přepis stojí? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dědictví

Dobrý den,měla bych dotaz na peníze uložené v bance,získala jsem je z prodeje nemovitosti a to před sňatkem.Ráda bych tyto peníze měla jen pro vlastní účely jako železnou zásobu.Nechci aby peníze získané před uzavření manželství náležely do případného dědictví manželovi.Prosím poraďte jak je uložit.


odpovídal(a): Redakce

regulace zahraničního kapitálu

Dobrý den, mohu Vás poprosit o pomoct s tématem: jak ČR reguluje dlouhodobý kapitál ze zahraničí? Potřeboval bych nějké odkazy na články, práce, rady protože nemohu nic najít. Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

účet pro občanské sdružení

Dobrý den, jsem občanským sdružením, které má svůj běžný účet. v současnosti máme poměrně dosti vysoké poplatky. proot bychom rádi změnili banku. Poradíte nám prosím, který účet má nejnižší poplatky? předem děkuji za vaši odpověď. s pozdravem, Jakub Rejnuš


odpovídal(a): Redakce

pronájem bytu

Dobrý den,mám dotaz týkající se příjmu z pronájmu bytu.Podle zákona si mohu vybrat mezi paušálním odečtem 30% nebo odečítat náklady. A to je kámen úrazu.Mám v nájemní smlouvě uvedeno, že výše nájemného za užívání bytu včetně záloh na energie a služby je 12000. Dále je upřesněno, že částka 8000kč je za užívání bytu a 4000Kč jsou zálohy na energie. Částka pro výpočet příjmu je tedy částka 8000 nebo celková částka 12000,od které případně odečtu skutečnou spotřebu energií.§9 zákona o příjmu FO uvádí,že Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy uvedené v odstavci 1 snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.Dle mého názoru ale spotřeba energií přeci není ani jedním.Tudíž částka záloh na energie,nepatří do mého příjmu a danit budu pouze 70% z výše užívání bytu.Chápu to dobře,nebo zcela špatně?Předem děkuji za odpovědˇ.