Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Výnos z dluhopisů

Dobrý den, v r .2019 jsem dostala zpátky po 5 letech svůj vklad do Státního Spořícího dluhopisu (Reinvestičního). Přišla mi výplata jistiny zvýšená o 12 000 a pak ještě Výplata kuponu. Předpokládám, že to budu muset uvést do Přiznání k dani s příjmu fyz. osob, nevím ale, co všechno z toho se daní – těch 12.000 + ten kupon? Pokud ano, do jakého řádku přiznání se to píše – do 38? Děkuji za Vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP a následného HPP

Dobrý den, na začátku roku jsem 20 dní pracovala na DPP (bez podepsání růžového papíru) s výdělkem nad 10000 a poté odešla k jinému zaměstnavateli na klasický HPP. První zaměstnavatel mi ani přes mou žádost o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech nevyhověl a potvrzení nezaslal. Co mám dělat, abych se nedostala do problémů kvůli dani z příjmu?



odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - Osvobození finančních darů spolku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V roce 2019 jsme obdrželi pro náš spolek, jehož hlavním posláním je mimo jiné sdružovat chovatele a příznivce psího plemene, řídit chov, starat se o udržení a zlepšení jeho genofondu, o zachování jeho povahových a exteriérových vlastností, Rozvíjet a propagovat chov a výcvik jedinců plemene s průkazy původu akceptovanými FCI, vytvářet podmínky pro rozvoj chovu a činnosti Spolku na demokratických principech, stanovit podmínky chovnosti, neustále rozšiřovat členskou základnu, pořádat akce za účelem propagace Plemene, jako zejména výstavy, chovné svody či zkoušky z výkonu psů, vzdělávat své členy v kynologii, zejména prostřednictvím periodika, elektronických médií a vlastní publikační činnosti atd., na základě darovacích smluv finanční částky, které mají být použity, což je v darovacích smlouvách i zakotveno, na nákup pohárů, medailí a psího krmiva, které se používají jako ocenění pro výherce výstav. Částky nebyly v roce 2019 vyčerpány a jsou převedeny do roku 2020. Nyní nám není jasné, zda jsou tyto finanční částky, které jsme obdrželi na základě darovacích smluv osvobozeny od daně z příjmu? Je možné je pro účely osvobození podřadit pod § 15 odst. 1 či § 20 odst. 8 ZoDP? Či se tyto částky, které spolek obdržel, musí danit a v jaké výši. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, v minulém roce jsem pracoval u 2 zaměstnavatelů - u agentury na DPČ mezi lednem a březnem 2019, následně pak od srpna 2019 do prosince 2019 jsem pracoval u zaměstnavatele v zahraničí na pracovní poměr. Žádný souběh 2 prací jsem neměl. Moje otázka zní - musím v tomto případě vyplňovat daňové přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nulové podání a vrácení sociálního pojištění

Dobrý den, pracuji na HPP a mám aktivní živnostenské oprávnění. Letos jsem si ho založil, nicméně jsem nevykazoval žádnou činnost a mám nulové příjmy i výdaje. Pravidelně jsem platil sociální pojištění 2388Kč. Zajímá mně zda-li mohu nechat udělat daňové přiznání zaměstnavatele a vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ tak, aby mi vrátili sociální pojištění? A jak ho mám v takovém případě vyplnit?


odpovídal(a): Redakce

Příjem (honorář) ze zahraničí

Dobrý den! Prosím o radu. Dostal jsem honorář z Indie (125 USD - přišlo na můj účet konvertované na 2845 Kč), pravděpodobně zdaněný v Indii, neboť dohoda byla na 150 USD (nemám žádný doklad indického správce daně a nechci se zabývat jeho sháněním v Indii). Pokud nechci použít "Vyloučení dvojího zdanění příjmů ze zahraničí", potom nemusím v DAP vyplňovat přílohu 3, ale uvedu tento příjem (2845 Kč) jen v příloze 1 spolu s honoráři z ČR? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pronájem bytu - dan

Dobrý den, prosím o informaci jaké výdaje a v jaké výši, kromě doložitelných nákladů souvisejících s údržbou bytu je možné uplatni při zdanění pronájmu nemovitosti - bytu v osobním vlastnictví. Nemovitost není zahrnuta v obchodním majetku, pronajímatel má příjmy pouze ze zaměstnání. Je možné uplatnit paušál na auto jeho poměrnou část 4000 kč/měsíc, silniční daň není hrazena, vozidlo je určeno k soukromému využití. Co je potřeba na FU doložit za doklady při jeho uplatnění. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu

Dobrý den.Po nehodě 2018 jsem celý rok 2019 byla v pracovní neschopnosti. Kromě marodního mi chodilo dorovnání od pojišťovny do plného platu v "hrubém". Mám dotaz, jak toto danit. Děkuji za Vaší odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpis na manželku za rok 2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může manžel na mě uplatnit odpis daně? Jsem v invalidním důchodu 1.stupně a měsíční příjem 6519Kč ,jiný příjem jsem neměla. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nemovitých věcí - dědictví

Dobrý den, zdědila jsem společně se sestrou po mamince nemovitost. Maminka zemřela v březnu 2019, daň za rok 2019 byla zaplacena na základě složenky. Dědické řízení bylo ukončeno v měsíci říjnu 2019. Je to tak, že musím do konce měsíce ledna 2020 podat nové daňové přiznání? A pokud nemovitost vlastní více vlastníků, podává se daňové přiznání pouze jednou? Moc děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.