FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2020

Dobrý den, předem se omlouvám za nesprávné zařazení dotazu do kolonky (bohužel mi nabízené neodpovídalo dotazu, na co se chci zeptat). Možná vlivem současné situace přijdu o práci a žádala bych na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Mám dotaz, zda na ni mám nárok. V současném zaměstnání pracuji od června 2019, zaměstnavatel za mne odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předtím jsem také měla hrazené zaměstnavatelem sociální, zdravotní, jde jen o to, že v květnu 2019 jsem si hradila sama zdravotní pojištění a sociální pojištění jsem si nehradila ten jeden měsíc. Mám i přesto na podporu nárok, nebo vlivem toho, že ten jeden měsíc nemám hrazený by mi to zamísli? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtěl bych se zeptat. Nějakou dobu sem…

Dobry den. Chtěl bych se zeptat. Nějakou dobu sem neplatil sociální a teď sem nastoupil na dva měsíce, do konce roku na brigádu. Výdělek měsíčně cca. 8000 Kč čistého. Budou mě to strhávat nebo co se teď bude dít? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění v době čerpání volna

Náhradní volno - Dobrý den, náš zaměstnanec čerpá náhradní volno, z důvodu toho, že je nachlazený, nechce jít na nemocenskou a již má vyčerpanou dovolenou. Jak je to s platbou zdravotního pojištění? Jakou část by si měl platit sám? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

OČR z DPP

Dobrý den. Pracuji na dohodu o provedení práce. Vypadá to že moje 3-letá dcera bude nemocná, tak jsem se chtěl zeptat, zda mohu jít na OČR nebo ne. A rovnou bych se i zeptal zda mohu jít na neschopenku. Nechci nic přivolávat, ale abych věděl jak to při nejhorším řešit. Děkuji Jůzek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jednoduše. Byl jsem zaměstnán ve firmě…

Dobrý den. Jednoduše. Byl jsem zaměstnán ve firmě jako náhradník na HPP. Jednou jsem dělal celý měsíc a jednou jen 4 dni. Za rok 2011 mě několikrát vyhodili ze sociálky, tzv. výluka, prý z důvodu malého příjmu. Původní důchodový list byl poslán do Prahy na socku na celý rok 2011. Potom opravný s výlukami cca 6 měsíců. Toto se odehrálo bez mého vědomí. Zdá se mi, že to není normální. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můj dotaz se týká platby SP a ZP. Pokud…

Dobrý den,můj dotaz se týká platby SP a ZP. Pokud je zaměstnanec ve zkušební době a pracovní poměr ukončí v této době zaměstnavatel, je pravda, že pojistné na sociální a zdravotní pojištění pak platí zaměstnavatel? Prosím o vysvětlení a děkuji Ivana Chmelová


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den,jsem OSVČ a platím si 1748,- sociální a 1890,- zdravotní pojištění kolik bych dostávala pokud bych byla na nemocenské? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění u DPČ studenta

Dobrý den, pracovala jsem na dohodu o pracovní činnosti a z částky 3000 Kč mi byl sražen odvod na zdrav. poj. kolem 1000 Kč.Jsem studentka. Zajímalo by mě, jakým procentem se táto částka vypočítala a jestli v tomto případě neplatí pojistné za studenty stát? Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pracovní smlouvu (na plný úvazek…

Dobrý den, mám pracovní smlouvu (na plný úvazek) a bylo mi řečeno, že pokud neodpracuji fond pracovní doby (za července 176, příp. 184 hodin), musím si doplatit sociální a zdravotní pojištění ze svého. Je to pravda? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, prosím o radu: s.r.o. má jediného jednatele a společníka. Jednatel žádá o vyplácení měsíční odměny jednatele ve výši 50.000 Kč. Jak se postupuje a účtuje v případě vyplácení odměny, jaká jsou % zdanění a je možné z odměny rovnou odvést i ZP (SP platit nechce - je u odměny povinné či nikoliv?). Předem děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a…

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a současně jsem zaměstnána na DPČ (cca 0,2 úvazku).Ráda bych se zeptala, jak je to s odvody na ZP, když můj příjem je nižší než výše minimální mzdy? Případně jestli má zaměstnavatel právo a (povinnost) strhávat mi doplatek ZP ze mzdy. Děkuji za odpověď. L.Š.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění HPP a DPČ

Dobrý den. Mám dotaz. Dělám na zkrácený úvazek ve fast foodu, protože mi vedoucí nechce dát plný úvazek a sháním si brigádu k tomu. Teď jsem si něco našel a budu pracovat na DPČ. Teď k dotazu. Vzhledem k tomu, že mi fast food platí zdravotní a sociální pojištění, tak se chci zeptat, jak se mi bude odvádět zdravotní pojištění. Jestli je nějaká částka do které se zdravotní a sociální pojištění nemusí odvádět nebo ne, nebo zda se bude odvádět zdravotní a sociální pojištění při jakémkoliv výdělku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně v 1/2013 při měsíčních…

Dobrý den, zaměstnankyně v 1/2013 při měsíčních 23 prac.dnech z nich odpracovala 16 dni, 4 dny měla dovolenou a následně po 3 dny nedošla do práce(bez omluvy či doložení třeba neschopenky), řešili jsme to 3x Ačkem ( neomluvená absence). Jak je to s odvody vůči státu za tyto 3 dny s Ačkem při měsíční mzdě 20 000Kč hrubého? Udělali jsme dopočet zdravotního ( 13,5% ), ale co sociální pojištění, má se dopočítat též za tyto 3 dny ( 6,5% a 25% )? A to s odvoláním se na to, že v měsíci 2/2013 nám po pár dnech v práci, onemocněla a z přílohy pro OSSZ pro nárok na dávky v rozhodném období ( RO ) jsme se dočetli: Od kalendářních dnů RO (se krom jiného ) neodečítají kalendářní dny: - neomluvené absence. Je právě toto nevyloučení dnů pro tiskopis na dávky pod OSSZ (poskytované od 22 dne ), důvodem pro dopočet sociálního i za tyto 3 dny ve mzdě za 1/2013? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné jednatele

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním při podnikání při zaměstnání. Jestli jako majitel společnosti s.r.o., když se starám o svou společnost bez nároku na mzdu musím hradit zdrav. a soc. pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného při neplaceném volnu

Dobrý den, za měsíc únor jsem odpracoval v hlavním pracovním poměru 132 hodin při nepravidelné pracovní době (dle fondu pracovních hodin to mělo být 160 hodin). Na zdravotní pojištění zaměstnance mi bylo strženo 688 Kč při hrubém příjmu 12708 Kč (z toho 333 Kč příplatky za SO a NE). Přitom 4,5% z 12708 činí 572 Kč. Naše mzdová účetní mi vysvětlila, že vyšší pojistné je díky chybějícím 28 neodpracovaným hodinám. Mám mzdový výměr 15000 Kč hrubého + příplatky za SO a NE za týdenní pracovní dobu 40 hodin. Je výpočet a odůvodnění zaměstnavatele pořádku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné za dobu nemoci

Dobrý den, zaměstnanec byl po část měsíce nemocen a hrubá mzda nedosahuje minimální mzdy. Chci se zeptat zda se odvody na sociální pojištění vypočítávají stejně jako odvody na zdravotní pojištění. Dopčet odvodu na minimální mzdu = minimální odvod děleno počtem kalendářních dnů v daném měsíci krát počet dnů kdy zaměstnanec byl zdráv. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, u zaměstnání malého rozsahu do 2500,-…

Dobrý den, u zaměstnání malého rozsahu do 2500,- Kč hrubého jsou jaké odvody, co se týká sociálního a zdravotního pojištění u starobního důchodce a nedůchodce?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám uzavřenou smlouvu se zaměstnavatelem na 20 hodin týdně s hrubým příjmem 6000Kč, žádné další příjmy nemám. Základem pro výpočet sociální a zdravotního pojištění by měla být minimální hrubá mzda tedy 8000Kč, pokud to píši správně. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s výpočtem a kdo je povinen uhradit doplatek. Předem Vám děkuji za Vaši odpověd


odpovídal(a): Redakce

Platby pojistného

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat kde se dovím zda zaměstnavatel za mě odvádí socialní a zdravotní pojištění? Nerad bych byl překvapen až mi příjde domu dopis o neplacení soc. a zdrav. pojištění. Děkuji S pozdravem Kocián.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Dobrý den Chtěl bych Vás požádat o radu…

Dotaz: Dobrý den Chtěl bych Vás požádat o radu ohledně zaměstnání invalidní osoby I. Stupně na poloviční úvazek. Jaké odpočitatelné položky si tato osoba muže odečítat a jaké odvody za ni musíme platit? Jaký je minimální základ daně pro sociální a zdravotní pojištění? Vplývá z toho pro nás nějaká další povinnost? Jsem malá firma která má 5 zaměstnanců. Takže povinnost zaměstnávat určitý podíl těchto osob se na nás zatím nevztahuje. Děkuji Pěcha Jiří