Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

MONITOR

Před rokem jsem koupil počítačovou sestavu za cca 35.000,-Kč. Tento mám v majetku firmy. Nedávno se mi monitor pádem na zem rozbil. Vyhodil jsem jej jako neopravitelný. Nemám však žádný doklad o neopravitelnosti ze servisu. Může se stát, že po mně budou takové potvrzení chtít na finančním úřadu? Nevím, jestli má nějaký vliv, že jsem plátce DPH. Musel bych později při kontrole odvést vrácené DPH z monitoru? Přeji Vám úspěšný den a děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rezerva na opravy HIM Plánovaná tvorba r.1998 a…

Rezerva na opravy HIM Plánovaná tvorba r.1998 a 1999 Plán zahájení oprav r.2000 Skutečná tvorba r.1998 ve výši 1/2 Při inventuře k 31.12.99 zjištěno, že z ekonomických důvodů není v možnostech firmy v r.2000 opravu provést. Je možno s ohledem na § 3 a § 7 odst.6 tuto rezervu v roce 99 zrušit, přestože byla tvořena jen v roce 98, tj.1 rok? Souvisí s tímto § 7 odst.7? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Do výkazu přehled OSVČ pro sociální i zdravotní…

Do výkazu přehled OSVČ pro sociální i zdravotní pojištění se zahrnují zaplacené zálohy za rok 1999, nebo i záloha za leden 2000


odpovídal(a): Redakce

prosim o radu Jestli jde a jak, přeúčtovat…

prosim o radu Jestli jde a jak, přeúčtovat půjčka bezúročnou, jednatele společnosti s.r.o. převést na zvýšení základního jmění Od kdy je povinnost s.r.o. zvýšit zakl. jmění na 200 000,- Kč.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane, chci Vás požádat o odpověď na…

Vážený pane, chci Vás požádat o odpověď na dotaz, jakým způsobem zákonem dané snížení promítnout do placení čtvrtletních záloh k dani silniční. Od jakého období je možno toto snížení promítnout, jestli do měsíce srpna nebo září či jiným způsobem. Děkuji mnohokrát. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

CCS KARTY

a)nákup CCS karet představuje jakousi zálohu na odběr PHM určenou podle výše předchozích odběrů PHM. Samotný odběr PHM v Kč na CCS kartu je inkasován z běžného účtu. Nákup CCS karet je cenina nebo poskytnutá provozní záloha? b)pronájem nebytových prostor včetně výtahu je na výstupu zdaňován jakou sazbou DPH?


odpovídal(a): Redakce

Jednoduché účetnictví a odpis pohledávek

Zabývám se nákupem a prodejem koženého zboží, vedu JÚ, plátce DPH. Jsem povinen vést sklad,pokud většinu zboží prodám do 14 dnů a menší část prodávám postupně /stačí inventura 1xročně - jako zásoby/? Jak mohu vyřadit neprodejné zboží /zlikvidovat nebo musí být odborně oceněno/. Jak odepsat nedobytné pohledávky od 1.existující firmy 2. již neexistující firmy a jak odpis DPH? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak správně zaúčtovat poskytnuté skonto, které…

Jak správně zaúčtovat poskytnuté skonto, které bylo smluvně stanoveno jako platební podmínka, na kterou se nevystavuje daňový dobropis. Nabízí se tyto možnosti : 648- ostatní provozní výnosy na straně DAL 501- spotřeba materiálu na straně DAL s minusem jako snížení pořizovací ceny nakupovaného materiálu (promítnuto do spotřeby) 688- mimořádné výnosy na straně DAL


odpovídal(a): Redakce

rok 2ooo jsem delala 2 mesice vedlejsi prac.pomer…

rok 2ooo jsem delala 2 mesice vedlejsi prac.pomer 8000kc hrubeho,musim to priznat na financnim urade,jinak mam hlavni prac.pomer.dekuji.


odpovídal(a): Redakce

sleva poplatníka u důchodce

Zaměstnanec má nárok na vznik starobního důchodu 23.11.2013. Žádost o důchod chce podat až po 1. lednu 2014, aby se vyhl ztrátě slevy na dani za rok 2014 (pořád bude pracovat) a chce požádat o jeho vyplacení zpětně za dobu od 23.11.2013. Z diskuze, která se vede v médiích nabývá on i my dojem, že pak bude muset slevu vracet, protože důchod bude vyplacen za období, do kterého 1.1.2014 spadá. Je pravdou, že spekulativně nepřeruší výplatu důchodu na 1 den (1.ledna 2014) jako ostatní, ale určitá spekulace v tom také je. Dotaz: Bude mít v roce 2014 nárok na uplatnění slevy na dani, když de facto (i když zpětně) bude poživatelem důchodu již od listopadu 2013? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Výplaty úroků

Společníci společnosti s.r.o. půjčili této společnosti půjčku, která je úročena 10% ročním úrokem. K 31.12.1999 jsem vypočetl společníkům úrok z této půjčky. Úrok jim bude vyplacen až v r.2000. Doposud (3 roky zpět) si společníci úrok z půjčky, i když si ho k 31.12. nevypláceli, připočítávali ho k základu daně ve svých daňových přiznáních. Dozvěděl jsem se, že by si tento úrok nemuseli přiznávat jako daňový příjem. Je to pravda? Můžete mi poradit jak mají správně postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás potřebuji zjistit jestli přesáhli…

Prosím Vás potřebuji zjistit jestli přesáhli příjmy manželky hranici 34 920 Kč pro možnost odečtení hodnoty 19 884 Kč ze základu pro daň. Jak se tyto přijmy počítají jestliže, část roku byla na pracovní poměr a část roku byla jako osoba samostatně výdělečně činná? Počítájí se u OSVČ tyto příjmy bez výdajů. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Firma vlastnící pozemky zaplatí úkony nutné k…

Firma vlastnící pozemky zaplatí úkony nutné k jejich prodeji (např. výpisy z katastru), k prodeji nedojde; jedná se o výdaje na zmařenou investici a pokud ano na jaký účet toto nedaňově účtuji?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na následující dotaz: mám…

Prosím o odpověď na následující dotaz: mám finanční leasing osobního auta. V roce jsem auto nevyužíval pro podnikání, proto jsem neuplatňoval žádné náklady. V 8. měsíci byl leasing řádně ukončen a auto bylo zařazeno do DHIM. Od 8. měsíce musím platit silniční daň z důvodu zařazení auta do obchodního majetku. Musím platit silniční daň i za 1.-7. měsíc? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

ZTRÁTA Z CP

Po jaké době mohu odečíst strátu z prodeje cenného papíru?


odpovídal(a): Redakce

Příjem z prodeje automobilu vyřazeného z OM

V § 4 zák.č.586/1992 Sb. v platném znění "Osvobození od daní " se píše, že se osvobození nevztahuje na příjmy z prodeje z motorových vozidel, nepřesahuje-li doba mezi nabytím prodejem dobu jednoho roku. V následující větě je stanoveno, že osvobození se nevztahuje rovněž na příjmy z prodeje movitýcz věcí, ktewré byly zahrnuty do obchodního majetku a to do 5 let od jejich vyřazení z tohoto obchodního majetku. Dotaz: automobil vyřazený již tři roky z obchodního majetku (převeden do soukromého majetku)je při PRODEJI osvobozen od daně podle věty první(min.1 rok) nebo patří mezi movité věci podle věty následující a osvobozen od daně není (min. 5 let)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Existuje podle posledniho navrhu zakona o…

Existuje podle posledniho navrhu zakona o ucetnictvi podminka pro povinnost uctovat firmu v podvojnem ucetnictvi i na zaklade poctu zamestnancu


odpovídal(a): Redakce

Nakupujeme materiál od tuzemského dodavatele.…

Nakupujeme materiál od tuzemského dodavatele. Faktura je vystavena v Kč. Platbu provádíme v DEM. Kurzový rozdíl, který vznikne při platbě se účtuje jako kurzový rozdíl daňově uznatelný či vstupuje do pořizovací ceny materiálu?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď k následující problematice: 1…

Prosím o odpověď k následující problematice: 1/Kterým předpisem příp. pokynem je upravena daň. a účetní problematika prototypů. 2/ Kdy je možné prototyp aktivovat, když se na něm neustále vyjíjí? 3/ Jak daňově a účetně posoudit životností zkoušky, funkční zkoušky provedené na prototypu. 4/ Technická dokumentace a konstrukční příprava prototypu jedná se o NIM z hl. účetn. a NM z hlediska daňového. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, koupil jsem nedavno havarovane osobni…

Dobry den, koupil jsem nedavno havarovane osobni auto za pomerne nizkou cenu a zaregistroval je na sebe (soukrome). Nyni po oprave bych rad prevedl vuz za pochopitelne vyssi cenu do sveho podnikatelskeho ucetnictvi. Jak toto lze elegantne a hlavne legalne provest? Nehrozi placeni dane z prijmu pokud bych auto prevadel za vyssi cenu a drzel auto jako soukroma osoba mene nez rok?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.