Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: DANĚ
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně povinné registrace DPH. Dočetla jsem se, že povinná registrace je po překročení 1mil.Kč.Sčítají se vystavené faktury 12měcíců(3/2017-2/2018) po sobě není to zdaňovací období. Je to tak? OSVČ teď zjistil, že takto překročil už v 3/2017. Podniká na živnost-Montáž, opravy, revize a zkoušky zdvihacích zařízení. Domníváme se, že bude fakturovat v přenesené daňové povinnosti-fakturuje jen plátci. Je to velký problém, že se nahlásí později? Jaké může FÚ vyměřit pokuty? Stát o žádné peníze nepřišel. Moc děkuji.
Téma: DPH |
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, jsem plátce DPH. Lze založit společnost bez právní subjektivity s manželkou? Pokud ano, tak mám dotaz. V prosinci jsem pořídil auto a uplatnil odpočet DPH. Vůči odběrateli bych vystavoval doklady já za společnost a manželka by fakturovala mě. Nebyla by plátcem DPH. Musel bych z pořízeného auta dělat nějaké vyrovnání DPH nebo to lze nějak ošetřit smlouvou o společnosti? Další dotaz se týká daně z příjmů: podnikám od prosince 2017 a v tomto měsíci jsem neměl ještě žádný příjem. Výdaje chci v roce 2018 a následující roky uplatňovat procentem z příjmů. V roce 2017 jsem mimo pořízení auta měl jen drobnější výdaje. Pokud bych v tomto roce neuplatnil žádné výdaje včetně odpisů z auta, jaká by byla jeho zůstatková cena např. za 5 let? Při případném prodeji se prý platí daň z prodeje snížená o zůstatkovou cenu.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den jsem zaměstnanec jak je to slevou na děti?dítě je u bývalé manželky v péči ale stale jsem probíral slvevu na dítě sekretářka mi řekla ze nemusim do nového papíru zadávat dítě a ze to stačí ted přišla s tim ze je to špatně ze se melo dítě odepsat a ted po me chce FU vrátit tuto slevou 4 roky zpět co se s tim da dělat když pochybila ona a jestli se to musí zaplatit bude možné od FU udělat splátkový kalendář? Děkuji
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, rád bych se na něco zeptal. Od lidí z okolí jsem slyšel, že až budu ženatý, že mě vrátí peníze na daních (manželka němla příjem 64 000,-Kč). Jsem v situaci, v roce 2017- konec dubna, jsem se oženil. Manželka je na rodičovské dovolené a každý měsíc dostávám příspěvek na jedno dítě)1107,-Kč měsíčně). A teďka otázka: Je možné, že nedostanu (příspěvek na manželku)ani korunu?Děkuji moc a přeji pěkný den
odpovídal(a): | Elena |
Založila jsem si sro v listopadu 2017, ale žádnou činnost jsme neprovozovali, zatim tato společnost nepodniká. Jak mám vyplnit daňové přiznání? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se pohlíží na jednorázový příjem z prodeje dědického podílu. Jedná se o tzv. institut zcizení, neprodává se tedy skutečný majetek, ale podíl na ještě neukončeném dědickém řízení. Pokud jsem takto svůj podíl prodala za dejme tomu 100.000,-Kč, pohlíží se na to jako na ostatní příjem a jak a kde jej zohlednit v přiznání k dani z příjmu? Velice děkuji za odpověď, tuto velice specifickou kategorii jsem nenalezla v žádných zákonech ani poradnách, jediný výčet § 10 odst. 1 mi neposkytl požadovanou odpověď.
odpovídal(a): | Elena |
Zdravím, pracuji na dohodu u sro, (příjem do 9999,-/měs.), může si zaměstnavatel uplatnit měsíční paušál za moje auto (4000,-), pokud za něj zaplatí sil. daň?
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, můj současný zaměstnavatel mi umožňuje využívat auto k soukromým účelům, zaplatím dle zákona daň při měsíčním vyúčtování mzdy 1% z hodnoty vozu. Na tuto daň jsem byl zvyklý i u předešlých zaměstnavatelů. Současný zaměstnavatel navíc musí účtovat dle legislativy účtovat navíc i DPH z provedených oprav a servisů v poměru ujetých kilometrů. poměr soukromé/ služební. Musí to tak být?, protože u minulých zaměstnavatelů mě tato částka nikdy nezatěžovala. Děkuji za odpověď.
Téma: DPH |
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den. Mám dotaz týkající se daňového přiznání. Jsem OSVČ a přiznání daně z příjmů FO podávám sama. Kromě příjmů ze samostatné činnosti dostávám nyní ještě stipendium na VŠ(doktorský studijní program, ale je mi více než 26 let). Předpokládám, že dle paragrafu 4, odst. 1, písmena k) ZDP není toto stipendium předmětem zdanění. Zajímá mě však, jestli se jako osvobozené od daně někam do daňového přiznání uvádí, nebo jestli se do daňového přiznání vůbec tento příjem nepíše. Pokud je potřeba ho někam na formulář napsat, prosím poraďte mi, kam přesně se zapisuje. Děkuji moc za odpověď. S přáním hezkého dne.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den. Šest měsíců jsem byla v pracovní neschopnosti a zbytek roku na mateřské dovolené, tudíž celý rok 2017 mám příjem pouze z ČSSZ. Jak je to s daňovým přiznáním? Děkuji
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, jsem vlastníkem ? podílu bytu, který jsme pořizovali s bývalým manželem před uzavřením sňatku. Vlastníkem druhé poloviny je bývalý manžel. Nyní jsme se dohodli (dohoda schválená soudem), že bývalý manžel v rámci vyrovnání majetkových záležitostí převede svůj podíl na mě. Ve zmíněném bytě trvale bydlím a nadále budu. Můj dotaz zní, zda budu z takto nabyté nemovitosti platit daň, popř. kolik %. Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den. Byla jsem v r. 2017 zaměstnána po celý rok na základě pracovní smlouvy na HPP. Loni jsem měla pracovní úraz, takže mám letos povinnost podat daňové přiznání sama. Mám k dispozici obě potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, od zaměstnavatele i od pojišťovny. Z nich zadávám příjmy do daňového přiznání. Navíc jsem však měla za rok 2017 příjem z dohody o provedení práce v úhrnné výši 12.339,- Kč. Mám dva okruhy dotazů: 1.) Musím příjem z DPP do daňového přiznání zadat, když nedosahuje výše 30 tis. Kč? Vztahuje se na něj osvobození od daně dle §10 daň. zákona? 2.) Pokud by byl můj příjem z DPP osvobozen od daně, ale zadat se do daňového přiznání přesto musí, tak jak ho zadám? Mám příjem 12.339,- vyplnit v příloze 2 daňového přiznání a zároveň tam zadat částku 12.339,- jako výdaj ve stejné výši, takže dílčí základ daně z ostatních příjmů bude 0,- Kč? Nebo ho není třeba v tomto případě v přiznání vůbec uvádět? Děkuji za zodpovězení mého dotazu.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, podal jsem elektronické DAP, kde jsem však udělal chybu, toho charakteru, že by mi FÚ vracel více, než by správně měl. Chybu jsem si však uvědomil až po odeslání DAP. Samotné "potvrzení", jenž se má fyzicky dodat do 5 dnů jsem nedodal, protože se na něm píše, že pokud nedodržím tento interval, nahlíží se na něj, jako by DAP podáno nebylo. Udělal jsem správnou věc? Budu moct podat nové elektonické DAP, ve kterém uvedu vše správně a dodám fyzicky nové potvrzení? Nebo budu muset opravovat to špatné/staré? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, v předešlém roce (2016) mi vedla účto jedna paní účetní, ale nebylo jednoduché se s ní domluvit, tak jsem v roce 2017 začala účetnictví vést sama, jsem čtvrtletní plátce, nyní u daňového přiznání si nejsem jistá co vše bych měla mít zaúčtováné, aby bylo DAP správně. Ze závazků jsem převedla vše do peněžního deníku, banka mi souhlasí na PČ i KS, majetek nemám, osobní spotřebu teprve do deníku zaúčtuji, odvody na soc. a zdrav. tam mám taky, můžu si zaúčtovat náklady za užívání soukromého auta? A zatím mi nesedí peníze v hotovosti, protože předchozí paní účetní mi není schopná sdělit konečný stav :-( Předem děkuji za radu.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, S manželkou jsme minulý měsíc koupili dům, který je cca 10 let rozestavěný a do dnešního dne ještě nebyl zkolaudován. Budeme muset platit daň z nabytí nemovitosti? Předem moc děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, prosím o radu, v oblasti podání daňového přiznání FO. V roce 2017 jsem byla na rodičovské dovolené a čerpala rodičovský příspěvek. Byla jsem vedena jako zaměstnankyně ve firmě, kde jsem si však na rod. rovolené nepřivydělávala (tedy příjem 0,- Kč). U jiné společnosti jsem si částečně přivydělávala. Nejprve (protože jsem si myslela, že půjde o krátkodobou spolupráci) na Dohodu o provedení práce - celkem 20 tis. Kč. A posléze jsem práci fakturovala - pracovala na ŽL (u stejné společnosti). Růžové prohlášení nemám podepsáno nikde (nebyla jsem si jistá, zda ho podepisovat, když mi vyplývá povinnost podat si přiznání sama). Otázka zní, jak nyní podat přiznání - když mám souběh dohody a fakturované činnosti u jedné společnosti.(popř. co vyplnit do přiznání z "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucich na základě dohod o provedení práce). Děkuji za reakci.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, pokud je kromě pojistníka druhým pojištěným manželka, může si uplatnit životní pojištění jako slevu §15? Částka v potvrzení je menší než celkové měsíční platby, něco je tam odečteno. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, mám problém s daňovým přiznáním. Celý loňský rok jsem byla studentem denního studia. Celý rok jsem měla brigádu, kde nebyly placeny zálohy na daň, měla jsem podepsané "růžové prohlášení". I přes mou žádost, ať toto prohlášení je k měsíci srpnu ukončeno, tak do konce roku mi stejně nebyl plat daněn. Výdělky byly do 5000 Kč měsíčně. Od září jsem pak nastoupila do práce na HPP a zde jsem právě v měsících září-prosinec uplatňovala slevu - opět růžové prohlášení, byl zde vyšší výdělek. Jde tedy o souběh dvou růžových prohlášení za měsíce září - prosinec. Jak toto mohu zohlednit v daňovém přiznání a daně doplatit? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, jsme bytove družstvo, které má ve spoluvlastnictví s městem bytové domy. Vzhledem k podmínkám dotace na výstavbu domů má město 51% a BD 49%. Po 20ti letech od kolaudace může město převést svůj podíl na BD (v současné době ošetřeno smlouvou budoucí darovací). Námi oslovený daňový poradce nám sdělil, že z převodu bychom měli platit daň z příjmů 19%. Můj dotaz tedy je zda je to pravda a zda neexistuje řešení jak platit daň menší, např. že by se s městem dohodlo, že nám podíl prodá za symbolickou cenu např. 1Kč?
odpovídal(a): | Elena |
Dobrý den, manžel dostal s fin. úřadu dopis že v roce 2014 uplatnil slevu na manželku a neměl na to nárok i když jsem donesla potvrzení o zdanitelných příjmech na 67,200 tak kontrolou zjistily že jsem brala ošetřovné a byla jsem na neschopence a překročilo se to o 1,290kč má si udělat zpětné daňové přiznání a nevíme si vůbec rady, jak dále pokračovat jestli to nejde nějak obejít nebo promlčet nemůže se ani odvolat. děkuji