Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: DANĚ
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, dotaz se týká daňových souvislostí peněžního vkladu mimo základní jmění ze soukromého majetku, kterým společník s.r.o. posiluje již existující podíl (MD 211 - Pokladna/D 413 - Ostatní kapitálové fondy). Je tento vklad osvobozen od daně darovací podobně jako vklady do základního jmění společnosti či nikoliv? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Zabívám se odkupem pohledávek a účtuji v jednoduchém účetnictví. V případě postoupení pohledávky např. za 80% nominálu a následném zaplacení dlužné částky dlužníkem po dohodě např. 90%, mu zbývající část, čili 10% nominálu, odpustím. Jak tuto pohledávku evidovat v knize pohledávek a závazků? Musím tento \\\"nedoplatek\\\" donekonečna evidovat, nebo se odúčtuje celý? Jak pak ale při kontrole vysvětlím, že i při úhradě 90% nominálu, jsem tuto pohledávku odúčtoval z knihy celou. Předem Vám děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Prosím vás o zodpovězení následujícího dotazu: V roce 1993 vznikla povinnost osobě samostatně výdělečné činné podat přehled o příjmech a výdajích a zaplatit zdravotní pojištění. Následující rok, tj. 1994 měla platit zálohy na toto pojistné. Současně byla tato osoba v zaměstnaneckém poměru. V letošním roce, tj 2000, v měsíci září přišla kontrola ze zdravotní pojišťovny a dlužné pojistné a penále předepsala k úhradě. Zajímá mne, zda lze uplatnit námitku promlčení podle §16, zákona 592/1992 Sb. O pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, a v případě že lze, v jakém stupni řízení a jakým úkonem se tak má stát. Za odpověď předem děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Živnostenský list mám vydaný v prosinci minulého roku na účetní práce. Jak to bude dál, podle nového živnostenského zákona? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Mam cca 100 tis. Kc (v USD) urcene k investovani. Kam si myslite, prosim, ze bych mohl investovat? Penize bych mohl postradat cca 2 roky.
odpovídal(a): | Redakce |
Podnikatel, fyzicka osoba mel v letech 1992-1995 na leasing osobní automobil. Se souhlasem leasingove spolecnosti (platce DPH) provedl v roce 1992 na tomto automobile technicke zhodnoceni, které odepisoval 4 roky. 26.5. 1995 byl tento majetek po ukonceni leasingu preveden kupni smlouvou s cenou 0 Kč do obchodniho majetku podnikatele a pripsan na kartu technickeho zhodnoceni. Automobil byl od roku 1995 castecne pozivan pro soukrome ucely podnikatele. V roce 1995 bylo ze zakladu dane z prijmu vyjmuto 10529,10 Kc (pomerna část leasingovych splatek) a 868,40 Kc (pomerna část odpisu technickeho zhodnoceni). Rovnez byla vyjmuta pomerna část provoznich nakladu. V roce 1996 jiz byl leasing splacen a bylo vyjmuto pouze 433,70 Kc(pomerna část odpisu technickeho zhodnoceni) a část provoznich nakladu. V dalsich letech byly vyjimany pouze provozni naklady (benzin a opravy, STK), protože leasing i odpisovani bylo jiz ukonceno. Od 1.7.1996 byl podnikatel registrovan jako platce DPH. V dubnu 2000 chce podnikatel automobil odprodat za prodejni cenu vcetne DPH 60.000 Kc. Stanovte mi prosim danove nejvyhodnejsi zpusob (z hlediska zakladu DPH a dane z prijmu) a to bud: -odprodejem z obchodniho majetku podnikatele fyzicke osobe nepodnikateli -vyrazenim do osobniho uzivani a jeho naslednym odprodejem fyzicke osobe nepodnikateli behen jednoho mesice.
odpovídal(a): | Redakce |
K 1.12.1999 si nechám postoupit pohledávku za firmou A v nominální hodnotě 600 tis. Kč, za cenu postoupení 500 tis. Kč splatnou v květnu 1999. K 31.12.199 vytvořím daňově uznatelnou položku 20 % z ceny postoupení, tj, 100 tis. Kč. Tuto pohledávku jsem doposud nezaplatil a platit ani nebudu, protože ji vrátím 5.1.2000 zpět původnímu věřiteli. Musím rozpouštět opravnou položku ve prospěch výnosů v roce 2000?
odpovídal(a): | Redakce |
Jako Sbor dobrovolných hasičů pořádáme jednou za rok halovou soutěž pro mladé hasoče od 6 do 15 let.Finance na pořádání získáváme od sponzorů, a to buď jako smlouvou o reklamě, nebo darovací smlouvou, nebo třeba od obecního úřadu oproti předložení účtu. Veškeré náklady i s doklady jsou zaneseny v pokladním deníku. Musíme jako nezisková organizace z těchto získaných peněz platit daň ? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. následující dotaz se týká problematiky daně z příjmů fyzických osob. Zajímá mě, zda osoba (matka), která pobírá plný invalidní důchod a přitom příležitistně vypomáhá OSVČ(není jakkoli smluvně upraveno) musí podávat daňové přiznaní, když její roční příjmy nedosahují výše 10 000,--. Podléhá tento vztah registraci k dani z příjmů na FÚ? Může podnikatel uplatnit tyto výdaje jako daňově uznatelné? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Upřesnění a další informace k odpovědi z 18.04.2000 Moje firma vlastní ŽL na zprostředkování, elektroenergetické poradenství, montáž a údržba vyhrazených elektrických zařízení a koupě a prodej. Jsem elektroprůmyslovák a právník a dost často provádím ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě?, někdy pokračují a nebo navazují na montáž vyhrazených elektrických zařízení, definované v dotazu z 18.04.2000. Dotaz č. 1: Jaký ŽL je potřeba na výše jmenované ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? ? Dotaz č. 2: Je možné tyto práce provádět pouze ústní dohodou, pokud ano co je nutné pro to provést ? Dotaz č. 3: Je nutná na tyto práce vždy písemná smlouva ? mandátní ? Dotaz č. 4: Jak je nutné definovat ve faktuře při ústní dohodě formulaci prací, aby bylo možné použít snížené sazby DPH 5 % tak, aby nebylo pochyb ani ze strany FÚ ? Dotaz č. 5: Tzn., že výše jmenované práce ve stavebnictví jsou služby ? ( § 16 ? mandátní smlouva) fakturované se sníženou sazbou DPH a ŽL na zprostředkování ? Dotaz č. 6: Nelze tyto služby ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na smlouvu o dílo ? Dotaz č. 7: Jak lze ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na ústní dohodu, se sníženou sazbou DPH a jaký je na to potřeba ŽL ? Ta ústní dohoda je důležitá z důvodu krátkého období, jen části prací a objednatel obvykle žádnou smlouvu nepožaduje a ani se k ní nemá. Obecně, pokud není smlouva na tyto práce jedná se lépe s objednateli. Dotaz č. 8: Co je přesně investice, oprava, rekonstrukce, modernizace, inovace, a další pojmy ve výstavbě ? Prosím o doporučeni literatury s přesným a odborným popisem. Dotaz č. 9: Kdo určuje ve výstavbě co je investice, oprava, rekonstrukce atd., investor, projektant, dodavatel prací, někdo další, tak aby nebylo pochybností s FÚ ? Nebo se tyto skutečnosti konzultují s FÚ. Dotaz č. 10: Je nutné ve výstavbě určit pojem oprava, investice atd. už ve faktuře dodavatele, nebo je to jedno jak je specifikovaní faktura dodavatele ? Pánové děkuji Vám, jste dobří. S pozdravem morgus@volny.cz
odpovídal(a): | Redakce |
Fyzická osoba kromě svého obvyklého podnikání uskutečnila přednášku pro vzdělávací agenturu, která s ní uzavřela autorskou smlouvu ve smyslu autorského zákona č. 175/1996 Sb. ? předmět smlouvy: vytvoření slovesného díla formou odborné přednášky. Agentura vyplatila odměnu v částce 3000 Kč. Jak tento příjem zdanit? Nemohlo by se jednat o příjem osvobozený podle § 10 odst. 3 zákona o dani z příjmů? Platí se z tohoto příjmu sociální a zdravotní pojištění? Prý se z příjmů podle autorského zákona sociální pojištění neplatí. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den. Od 1.1.2008 jsem byl v evidenci UP.Od 1.8.08-1.9.08 jsem byl zaměstnan.Od 1.9.08 opět v evidenci UP.Mam vedlejši přijem (rentu) a daně si dělam sam.Mam problem se ziskanim Potvrzeni o zdanitelnych přijmech za ten odpracovany měsic od firmy kde jsem byl zaměstnan.Jake mam možnosti s podanim daňoveho přiznani.
odpovídal(a): | Redakce |
Od roku 1992 vlastním penzion, který pronajímám jako fyzická osoba. V případě prodeje mám povinnost zaplatit daň z příjmu ?
odpovídal(a): | Redakce |
Projektová dokumentace při importu - hledisko DPH Při obchodní spolupráci se zahraničním partnerem (subdodavatelem sportovní stavby v rozloženém stavu - např.bowling.dráha nebo squash.kurt)je uvažováno s fakturací technické dokumentace ke každé finální zakázce realizované v tuzemsku. Je podstatný časový nesoulad (i 8 měsíců) mezi dodávkou zboží - věcné prvky sportovní stavby v rozloženém stavu - a projektovou dokumentací, která je ke každé finální zakázce v tuzemsku jedinečná. Je možno samostatně předložit zmíněnou projektovou dokumentaci k proclení našemu celnímu úřadu? Bude účtováno DPH příp. clo?
odpovídal(a): | Redakce |
Zapocitavaji se uroky z pujcek a uroky z prodleni do zakladu pro vypocet socialniho a zdravotniho pojisteni ?? Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Prosíme o laskavé zodpovězení následujícího dotazu: Jsme s.r.o. plátci DPH. Na základě dohody s ÚP o zabezpečení rekvalifikace jsme provedli rekvalifikační kurz "Základy podnikání". Naše firma je způsobilá na základě pověření NARP vydávat doklad o kvalifikaci. Jako členové NARP máme uzavřenou mandátní smlouvu na organizační a lektorské zabezpečení těchto vzdělávacích kurzů. Po ukončení kurzu jsme vystavili na ÚP fakturu bez DPH. Postupovali jsme podle §31 ods.1b zákona o DPH (osvobození od daně). Otázka: Bylo postupováno správně při vystavení faktury na ÚP bez DPH a musíme počítat krátící koeficient podle §19a odst.2,3a, §20 zákona o DPH?
odpovídal(a): | Redakce |
Po úmrtí mého otce jsme se v rodině dohodli s matkou a bratrem, že já, jako dcera se stanu majitelkou domu, který patřil oběma rodičům. V dědickém řízení se polovina domu domu po otci dělí na třetiny. Matka i bratr se zřekli každý své třetiny v můj prospěch a matka se navíc zřekla i své poloviny, která není předmětem dědictví. Bude tato její polovina pro mě, jako dceru, předmětem daně darovací a případně v jaké výši? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, jsem OSVČ, vedu JU.Mám na leasing pronájem PC - akontace cca 16.000, splátky 48.000,doba nájmu 36 měsíců, ale splátky (počet 8)na 2roky po cca 6.000 za čtvrtletí. V JU uplatním do výdajů 1/36 z akontace. Mohu u splátek uplatnit 1/24 z hodnoty 48.000 do výdajů za měsíc, nebo musím uplatnit 1/36 i když mám splátky dohodnuté na 2 roky?
odpovídal(a): | Redakce |
K mému dotazu z 8.2.2000 auto na splátky - sro prodá na splátky FO auto, které pronajme oné sro a výší pronájmu bude splácet. Děkuji za odpověď. Dokončení otázky: Jak bude postupovat FO - přímy, výdaje, daňová povinnost atd. Je nutný ŽL na tuto činnost, je-li při tom pronajímatel zaměstanec firmy a jednatel současně, co by měla obsahovat smouva, aby nedošlo ke střetu zájmů atd. Děkuji. DČ
odpovídal(a): | Redakce |
Potreboval bych vedet jak dlouho dozadu muze prijit kontrola na ucetnictvi u fyzicke osoby v Ceske republice a na Slovensku. Diky za odpoved.