FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Vazeni, mam nasledujici dotaz: Mohu pouzit uver…

Vazeni, mam nasledujici dotaz: Mohu pouzit uver ze stavebniho sporeni nebo hypoteku se statni dotaci na uhradu ucelove pujcky od soukromme osoby ? Jinymi slovy, mi rodice mi pujcili penize na koupi pozemku na dum, byla sepsana smlouva v niž je vyslovně řečeno, že penize lze pouzit pouze na koupi domu. Dekuji, Jiri Coufal


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a…

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a rad bych se v predstihu informoval, na co je potreba dat si pozor v kupni smlouve ( pripadne smlouve o budouci kupni smlouve). Lze shrnout obecna pravidla, co by nemelo ve smlouve chybet pripadne co je vhodne ve smlouve vyzadovat. Jaky je bezny postup pripravy smlouvy? Pripravuje smlouvu prodavajici , ci kupujuci? Kam je mozne se obratit o radu v pripade pochybnosti o existujici smlouve a jake jsou standardniu ceny za pravni poradenstvi / pripadne pripravu smouvy? Dekuji Petr Komarek



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřeboval bych vyřešit dofinancování…

Dobrý den. Potřeboval bych vyřešit dofinancování pořízení rekreačního bydlení. Rekreační chata stojí 500 000,- Kč, z toho máme v hotovsti cca 30%, v nejhorším případě lze zajistit 40%, tedy 150 000 - 200 000 Kč. Zbytek potřebujeme vypůjčit. Chata je v současnosti vedena jako rekreační objekt, ale po koupi nebude problém ji zrekolaudovat na trvalé bydlení. Jsme manželé, ročník nar. 1939(muž) a 1941 (žena). pobíráme starobní důhod 7900 + 7500 Kč, ale oba stále podnikáme jako fyzické osoby s kladným daňovým přiznáním. Žádné stavební spoření nemáme uzavřeno. J. R. Ostrava


odpovídal(a): Redakce

Financovani bydleni,hyp.uver - koupe bytu,…

Financovani bydleni,hyp.uver - koupe bytu, obcanstvi SR.Je podminkou k ziskani hyp.uveru obcanstvi CR?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Vlastním…

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Vlastním stavební parcelu. Existuje hypoteční banka, u které by bylo možno tuto parcelu zastavit a za získané peníze rozjet stavbu nového RD.


odpovídal(a): Redakce

Vážení, VSS KB mi oznámila splnění podmínek…

Vážení, VSS KB mi oznámila splnění podmínek pro přidělení cílové částky stavebního spoření - délka spoření delší pěti let, naspořeno více než 40% CČ. Nepotřebuji nyní úvěr, ale chci ho využít později. Je možné nyní vybrat naspořenou částku a čerpání úvěru odložit o cca 1 - 2 roky? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem P. Štěpánek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, možná tento dotaz s financováním…

Dobrý den, možná tento dotaz s financováním bydlení přímo nesouvisí, ale ručitele většinou schánějí všichni. Tedy: mohu jako ručitel hypotéky si zajistit to, že pokud dlužník nesplácí bance, přejde byt nebo jiná objek ručení na ručitele po zaplacení první platby?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Mohu…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Mohu pronajmout družstevní byt na který mi byla před cca pěti lety poskytnuta půjčka ze stavebního spoření s KB? (překlenovací úvěr a následně půjčka). Žádná z těchto smluv tuto možnost neřeší. Mohu tento byt případně prodat před splacením půjčky? Půjčka je zajištěna ručitelem. Děkuji Hitková


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych poradit se zainvestováním výstavby…

Chtěl bych poradit se zainvestováním výstavby rodinného domu. Rozpočet domu je cca 2mil. Kč, vlastní zdroje jsou 800 tis. Kč, vlastním byt 3+1 v panelovém domě. Pozemek je v mém vlastnictví. Mám stavební spoření založené v únoru 2002 na cílovou částku 200 tis. Kč. Je možné zažádat o státní 200 000 půjčku, když věk (do 36 let) splňuje pouze žadatel? Děkuji předem za informaci.


odpovídal(a): Redakce

V rámci privatizace si musíme od ČEZu odkoupit…

V rámci privatizace si musíme od ČEZu odkoupit byt v hodnotě 310 000,- Kč. Nemáme založené stavební spoření, manžel je v invalidním důchodu a vydělává 10.OOO,- a já pouze 5.000,-. Nemáme ani čím ručit, neboť byty se musí nejdříve prodat družstvu, což znamená, že byt nebudeme mít v osobním vlastnictví. Máme šanci získat nějaký úvěr ? Předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mne, které byty jsou považovány za…

Zajímalo by mne, které byty jsou považovány za lepší investici - nové v ceně okolo 2.2mil (např. Zelené údolí), nebo starší a levnější tak např. 2+kk za 1.2mil na Jižním Městě. děkuji Jan Rosa


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, V brzke dobe budu privatizovat byt …

Dobry den, V brzke dobe budu privatizovat byt (kupovat od statu). Potrebuji na tento ucel 150 000,-. Neni to mc:),ale nemam je k dispozici.Na www.finence.cz jsem bohuzel neobjevil srovnani spotrebitelskych uveru, a sam si ho sestavit neumim. Mohli by jste mi prosim takovy prehled, i jednodussi zaslat nebo poslat link kde by se dal najit? Pripadne pokud existuje jina moznost jak tuto castku ziskat, budu rad kdyz me na ni upozornite. Maximalni vyse mesicnich splatek je 5000,-, delka tak do 4 let. Dekuji za pomoc, Pavel Votruba


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Mam 22 let, pracuji v Praze a bydlim…

Dobry den, Mam 22 let, pracuji v Praze a bydlim v dost vysokem najmu. Nejradeji bych si zridil hypoteku a koupil nejaky byt. Muzete mi poradit, jak se mam zachovat, kdyz na splatky bytu bych mel cca 10000,- jsem svobodny, bezdetny a nemam nasporene zadne penize ani stavebni sporeni? Moc Vam dekuji za odpoved. Dnes je sice nepreberne mnozstvi moznosti, ale najit to nejvhodnejsi je tezke. Dekuji, s pozdravem A.Gabriel


odpovídal(a): Redakce

Za 2roky bych si ráda koupila chatu cca za 400…

Za 2roky bych si ráda koupila chatu cca za 400.000Kč. Je možné založit stavební spoření a po dvou letech získat úvěr na koupi chaty? Nebo je jiná forma spoření a následné půjčky výhodnější? Děkuji předem za odpověď. Simona Benešová


odpovídal(a): Redakce

Po rozvodu manželství mi manželka přenechala byt,…

Po rozvodu manželství mi manželka přenechala byt, který jsme měli v SJM s tím, že ji zaplatím polovinu ceny tj. 150000 Kč. Chtěl bych tuto částku splatit ihned. Jaký by byl nejvýhodnější způsob získání této částky? Jsem schopen splácet cca 2000 Kč měsíčně.


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě označení dokumentu, který se…

Zajímalo by mě označení dokumentu, který se údajně jmenuje "Možnosti použití prostředků úvěru účastníky stavebního spoření" a měl by být vydáván MF. Měl by obsahovat seznam věcí, které lze financovat úvěrem stavební spořitelny při modernizaci bytu, ale na žádné stránce stavebních spořitelen jsem jej nenalezl. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych koupit byt za 1500000,-, tento rok mi…

Chtěla bych koupit byt za 1500000,-, tento rok mi končí stav. spoření s cíl. částkou 140000.-, uspořeno a k dispozici mám v současné době 80000,-. Měsíčně jsem schopna spořit 4000,-.


odpovídal(a): Redakce

Vlastníme DB o tržní hodnotě cca 800.000,- Kč.…

Vlastníme DB o tržní hodnotě cca 800.000,- Kč. Chtěli bychom koupit byt v novostavbě, který by měl přijít na 1.600.000,- Kč. Žádné jiné finance (stavební spoření,...) nemáme. Oba se ženou máme životní pojištění. Poradíte nám jak by se dala koupě zafinancovat (pokud je to vůbec reálné)? Díky.


odpovídal(a): Redakce

V současné době uvažuji o koupi družstevního bytu…

V současné době uvažuji o koupi družstevního bytu, přičemž na úhradu převodu členských práv a povinností k takovému bytu bych velice ráda použila i stavební spoření svého druha. S ohledem na skutečnost, že nejsme manželé, nemůže se druh stát členem v bytovém družstvu. Zajímalo by mne proto, zda je možno jeho stavební spoření využít a případně za jakých podmínek.


odpovídal(a): Redakce

Ve své diplomové práci řeším financování výstavby…

Ve své diplomové práci řeším financování výstavby 30 RD.Developer s pomocí obce vykoupí pozemky, zasíťuje a zahájí výstavbu. Zajímalo by mě, jestli je lepší, aby o hypoteční úvěr žádali jednotliví budoucí majitelé, nebo aby úvěr dostala developerská ( potažmo dodavatelská firma )? O jak velký úvěr by bylo možné žádat, jestliže IS stojí cca 14 mil.Kč, pozemek 200.000Kč a cena 1 RD bude 1.965.000Kc? Dále by mě zajímalo, jestli bude výhodnější, aby o úvěr žádalo družstvo (obec,developer a jednotliví budoucí majitelé RD), obec samostatně či jednotlivý vlastníci nebo dodavatel? Děkuji za odpověď. Jan Tichý