FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Co když přespořím cílovou částku?

Dobrý den, mám dotaz, pokud mám stavební spoření uzavřené na cílovou částku 200 000 Kč a tuto částku bych překočil, respektive byc naspořil např. 250 000 Kč, hrozí mi nějaká sankce či poplatek od stavební spořitelny? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych k Vám dotaz.ŽIJI já a můj…

Dobrý den, měla bych k Vám dotaz.ŽIJI já a můj syn/2 roky/ v rodinném domé s rodiči a máme spolu nájemńí smlouvu. Pobírala jsem pŕíspévek na bydlení. Bohužel 29.6. nám zemřel tatínek /jeden z mých rodičů/podotýkám že majitelé domu byli rodiće. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na pŕíspévek když je teď vše v pozůstaleckém řízení a nebo jestli mohu o néj zpétné požádat až se vśe vyŕeśí. Nemovitost bude psaná zŕejmé na mne budu mít nárok vůbec na tento pŕíspévek. Jsem na rodićovské dovolené 7600.Kć a maminka je v důchodu a náklady na bydlení jsou vysoké a nepokryjí nám veśkeré náklady. Dékuji Volfová



odpovídal(a): Redakce

Jde úvěr převádět z nemovitosti na jinou nemovitos

Dobry den, splacime uver na byt 2+1 ( a jeste asi 10 let budeme) a radi bychom se prestehovali do domu. Mame uver od CMSS. Je mozne prepsat uver na jinou nemovistost? Je to bezna praxe? Bude za to chtit sporitelna nejaky poplatek? Dum ma hodnotu nizsi nez je cilova castka uveru, ale ma hodnotu takovou, ze by pokryl soucasnou dluznou castku. Dekuji za odpoved. Lenka P.


odpovídal(a): Redakce

Osud stavebního spoření

Dobrý den, chci se zeptat, od kdy má být nižší státní podpora ke stavebnímu spoření, tedy 1 500 Kč. Pokud uzavřu během července 2010 smlouvu ke stavebnímu spoření, bude se na mne vztahovat státní podpora 3 000 Kč nebo 1 500 Kč? Kolik se tak vyplatí měsíčně spořit na stavební spoření? A mohu pak po uplynutí, tedy 6 let použít naspořené peníze na cokoliv? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Počáteční vklad u spořitelny?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření. Když si budu uzavírat stavební spoření například, u České spořitelny musím složit nějaký počáteční vklad nebo nikoliv? A když si stanovím, že budu měsíčně spořit například, 1 500 Kč, tak mohu tuto částku v budoucnu snížit na 1000 Kč, aniž bych platit nějaké sankce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s daní…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s daní z převodu nemovistosti, když je nemovitost převedena bezplatně osobě blízké. Někde jsem četl, že bezplatný převod nemovitosti je osvobozen od daně z převodu nemovitosti. Chtěl bych se zeptat jestli je to pravda protože, když jsem se koukal do zákona tak jsem tam žádnou takovouto vyjímku nenašel. Pokud je to pravda, že je bezplatný převod osvobozen napište prosím v jakém zákoně a v jakém paragrafu bych mohl tuto formulaci najít. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Zvedne snížení státní podpory splátky úvěru?

Dobrý den. Kupujeme si byt a na financování nám bylo doporučeno stavební spoření.Rozhodli jsme se tedy s manželem,že si každý uděláme spoření a hned budeme čerpat peníze každý 500tisíc.Pani nám spočítala kolik budeme splácet.Chtěla jsem se zeptat,když stát snižuje tu státní podporu,tudíž nám se zvedne splátka?Jaký vliv to bude mít na nás? Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zákoně o Stavebním spoření v § 10 v…

Dobrý den, v zákoně o Stavebním spoření v § 10 v odstavci 3 se píše, že v případě kdy má účastník v jednom kalendářním roce více SS tak se přednostně přiděluje podpora k dříve založeným smlouvám a že celkově vyplacená částka nesmí přesáhnout maximální částku. Jak je to v praxi v mém případě? V roce 2009 jsem měl dvě SS u různých stavebních spořetilen. První smlouva skončila 10.1.2009, druhá byla založena až 1.12.2009. U obou jsem žádal státní podporu. Na první smlouvu jsem maximální částku nevyčerpal, přesto jsem na druhou smlouvu podporu nedostal žádnou. Proč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení splatnosti úvěru od spořitelny?

Čerpám úver ze stavebního spoření a splácím částku na 6,5 roku a chci se zeptat jestli lze prodloužit tento úvěr např. na 8 let aby se mi snížila splátka a co je k tomu potřeba.Moje maminka se byla na to informovat a řekli jí, že by šel jen odklad na 1 rok, což mi přijde jako blbost to odkládat.


odpovídal(a): Redakce

Kolik dostanu od spořitelny?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření od Hypo - rok sepsání 2000. úrok z vkladu 2 % a úvěr 4,9%. Dostala se ke mně informace, že je možné vzít si při splnění 3 podmínek až trojnásobek cílové částky a u smluv po roce 2003 je tomu tak, že je možné vzít dvojnásobek. Informace je to krásná, ale ve všeobecných podmínkách nebo ve smlouvě jsem tuto možnost napsanou nenašla... Proto by mě zajímalo, zda tomu tak opravdu je či nikoliv a kde to tedy najdu. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Předčasný výběr

Dobry den, chteli bychom vybrat prostredky ze stavebniho sporeni vedeneho u Wuestenrot stavebni sporitelny(jiz uplynula 5-leta vazaci doba smlouvy), ale v podminkach jsme se docetli o vypovedni lhute 3 mesice, ktera bezi od 1. dne v mesici nasledujicim po doruceni vypovedi smlouvy. Penize bychom potrebovali ziskat rychleji. Existuje nejaka moznost? Dekujeme za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na vyúčtování…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na vyúčtování tepla,při odečtu mi bylo sděleno,že protopených dílků je 32-průměr ze všech 3 topení.Přišlo mi vyúčtování a tam je napsáno topení v dílcích 56,jak přišli k tomuto číslu nechápu. Je to skoro jednou tolik,co mi bylo sděleno při odečtu. Myslíte,že je reklamace na místě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Co když nezaplatím vstupní poplatek u stavebního s

Odstoupení od smlouvy Dobrý den chci se zeptat, pokud jsem uzavřel smlouvu o stavebním spoření a z finančních důvodů, které se nedali předem očekávat jsem nemohl zaplatit vstupní poplatek, co se stane? Banka odstoupí od smlouvy? Budou za to nějaké poplatky?


odpovídal(a): Redakce

Jak je to se splácením úvěru ze stavebního spoření

Dobrý den, jak je to se splácením úvěru ze stavebního spoření? Čísla, která uvádějí stavební spořitelny jsou koncová, nebo musím stále nějakou částku spořit k uváděné splátce úvěru i na stavební spoření? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc…

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc, nebo alespoň radu. Jako vlastník prosperující firmy jsem pořídil nemovitost financovanou z hypotečního úvěru u ge mone bank ve výši téměř 4 mil. korun. Bohužel firma je nyní v úpadku a na mou osobu je vyvíjen pochopitelný nátlak ze strany banky. Napadlo mě několik možných způsobů řešení a rád bych znal Váš názor. 1. konsolidace hypotéky tak, aby splátka byla únosná pro jednu osvč. 2. Prodej nemovitosti Vaší společnosti podmíněný vznikem závazku buď přímo vůči Vaši společnosti, nebo jiné instituci. (Hodnota nemovitosti se totiž v důsledku finanční krize snížila). Příkladem prodej nemovitosti za 3mil. a splácení rozdílu. Děkuji za Váš čas a dofám v naši spolupráci. Jan Blažek


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od spořitelny na pronájem bytu?

Dobrý den, Chci poprosit o radu ohledně úvěru ze stavebního spoření. Chceme s přítelkyní koupit byt za cca 1,5M korun, který bychom zatím pronajímali a po splacení úvěru se nastěhovali (případně prodali). Mám smlouvu o stavebním spoření u ČMSS uzavřenou 2 roky, cílová částka 300 000, naspořeno zatím nic. Náš celkový příjem je cca 40 tis. Dostal bych úvěr 1.5M, kdybych navýšil cílovou částku na stávající smlouvě? Ručit bych musel kupovaným bytem. Měli bychom také šanci dostat Úvěr 300 od Státního fondu rozvoje bydlení a využít jej k rychlejšímu zplacení překlenovacího úvěru? (Je mi 26 a přítelkyni 23). Ještě se chci zeptat, jestli je možné založit novou smlouvu, spořit na ní jen 20tis ročně, mimoto spořit výhodněji jinde a pak po dvou letech jednorázově vložit na smlouvu cca 400tis a vzít si úvěr? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Odkupuji od obce byt v rámci privatizace

Dobrý den. Odkupuji od obce byt v rámci privatizace.Potřebuji úvěr v hodnotě 450000,-Kč.Stavební spoření momentálně nemám,ale prý je stejně pořád výhodnější založit si ho a čerpat překlenovací úvěr než klasická hypotéka.Potřebovala bych poradit,jaká stavební spořitelna by v současné době byla pro mě nejvýhodnější? Rozhoduji se mezi Reiffeisen a Českomoravskou stav.spořitelnou.Můžete mi prosím poradit?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na městský byt

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně financování bydlení. V letošním roce bychom měli v červnu dostat nabídku s částkou na odkup městského nájemního bytu. Předpokládaná částka je cca 380.000,-. Syn má stavební spoření u ČMSS, cílová částka 350.000, naspořená částka vč. státní podpory cca 150.000. Smlouva založena v roce 2004. Byt budu kupovat já, jeho matka. Pokud bychom vzali úvěr z tohoto spoření, jako dlužník bude můj syn. Chceme, abych dlužníkem byla já. Dále mám k dispozici 70.000 z penzijního připojištění. Otázka: dát výpověď ze stavebního spoření a já si zařídit stavební spoření u jiné pojišťovny? Peníze mohou být všechny na tento nový účet složeny, 150.000 + 70.000, případně méně, pokud by výše úvěru musela být v určité minimální výši, např. 300.000. Jde mi o to, abych splácela já a aby úvěr byl co nejvýhodnější. Nebo navrhujete v tomto případě jiný způsob řešení financování koupě bytu? V případě dalších dotazů jsem k dispozici na telefonu 608 681 112. Děkuji moc a přeji hezké odpoledne! Zdena Geletová


odpovídal(a): Redakce

Poloviční úvazek - problém?

Dobrý den, s přítelkyní uvažujeme o hypotečním úvěru na koupi bytu do 1 600 000ks na cca 15let.Dosud bydlíme v nájmu a smlouva nám končí v září. Můj měsíční čistý příjem je 13 780kč s pracovní smlouvou na dobu neurčitou.Přítelkyně je ještě studentka ale pracuje na poloviční úvazek s platem 6800kč čistého s tím že až v červnu tohoto roku dostuduje bude mít plat 13000kč čistého. Chtěl bych se zeptat jaké jsou možnosti hypotéky, jestli není poloviční úvazek velkou překážkou. Naspořeno máme 350 000kč na stavebním spoření. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše státní podpory se řídí dobou žádosti

Dobrý den, mám smlouvu o stavebním spoření uzavřenou v roce 2003. Státní podporu jsem do roku 2007 čerpal na starší smlouvu - naspořené prostředky jsem využil na rekonstrukci bydlení. V roce 2008 jsem požádal o státní podporu na výše uvedené smlouvě v domnění, že dostanu 25% z 18 tisíc. Leč dle sdělení spořitelny se výše podpory řídí legislativou platnou v době žádosti (tedy 2008) a proto jsem dostal pouze 15% z 20 tisíc. Je tento postup správný? Děkuji za odpověď. Z. Flígl