FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou máme…

Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou máme možnost získat hypotéku na výstavbu rodinného domu,jestliže čistý průměrný měsíční příjem dvou osob je 30000 a splátky půjček 8000.Popřípadě která banka (její hypotéční úvěr) by pro nás byla nejvýhodnější. Předem děkuji. M.Pohankova


odpovídal(a): Redakce

Je na českém trhu banka nebo fin.společnost,…

Je na českém trhu banka nebo fin.společnost, která poskytuje 100% hypotéku?Zavadil



odpovídal(a): Redakce

máme zájem o pujčku nebo uvěr asi 200,000 vlastní…

máme zájem o pujčku nebo uvěr asi 200,000 vlastní rod.dum asi 300m. čtverečních. Žena NA podpoře ja mám asi 11000kč čisteho a dvě děti 4a12let.Dum má jedno patro aje dvou generační


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné čerpat úvěr ze stavebního…

Dobrý den, je možné čerpat úvěr ze stavebního spoření na koupi obecního bytu, cena je 250.000,-Kč ? Spořila jsem 5 let u České spořitelny 18.000,- Kč ročně. Je výhodná koupě obecního bytu či ne ? Jaká bude situace s tímto bytem + cenou po vstupu do EU ? Děkuji z odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muzete mi, prosim poradit jake…

Dobry den, muzete mi, prosim poradit jake podkladz potrebuji pro odhad nemovitosti? Jedna se o vystavbu RD. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, řeším otázku..co je v současné době…

Dobrý den, řeším otázku..co je v současné době lepší, zda-li si vzít hypotéku ve výši 500 000 Kč na dostavbu nového RD s fixací na 1 rok nebo, zda-li je lepší si vzvít hypotéku ve stejné výši s fixací na 5 let. Předem vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam sporeni u CMSS. Cilova castka je…

Dobry den, mam sporeni u CMSS. Cilova castka je 180000. Sporeni mi konci pristi rok v breznu. Potrebovala bych si vzit uver ve vysi 450000 na koupi pozemku. Jak velke bych mela mesicni splatky a na kolik let? Dekuji Ivona Vrbatova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chystám se investovat do koupě bytu v…

Dobrý den. Chystám se investovat do koupě bytu v ceně přibližně 800 000 Kč a zároveň do stavby rekreační nemovitosti (cca 1 300 000 Kč). V prosinci letošního roku mi končí stavební spoření (Raiffeisen st. sp.), jehož cílová částka je zatím cca 520 000, v níž není počítáno s úvěrem ze st. sp. (bylo mi řečeno, že cílovou částku mohu dále navýšit podle toho, zda se rozhodnu úvěr čerpat či nikoli). Jsem OSVČ a můj čistý měsíční příjem dosahuje za rok 2002 částky kolem 20 000 Kč (daňové přiznání ještě nemám zpracované, takže přesná čísla zatím neznám). Mám šanci získat hypotéku na stavbu uvedené nemovitosti? Je výhodné využít v mé situaci maximální možnou výši úvěru ze stavebního spoření (úrok by byl 6%) a kromě toho ještě usilovat o hypotéku nebo by bylo lepší vzít si pouze hypotéku ve větším objemu? Možná by bylo dobré vzhledem k omezením při získávání hypotečních úvěrů dodat, že mi je 26 let, jsem svobodná, bez závazků a nesplácím žádné další úvěry. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mam stavební spoření u Stavební spořitelny…

Mam stavební spoření u Stavební spořitelny Raifaisen. Spořím měsíčně částkou 1500,- od ledna 2001. V jaké výši lze v mém případě dostat tzv. překlenovací úvěr?


odpovídal(a): Redakce

Je Dohoda o provedení práce klasickým…

Je Dohoda o provedení práce klasickým zaměstnaneckým poměrem? Při ohlašování živnosti jsem ve formuláři zaškrtla kolonku, podle které nemám a nebudu mít zaměstnance. Mohu s někoho "zaměstnat" na Dohodu? Pokud ne, je nějaká jiná možnost smluvního vztahu mezi mnou a osobou, která nemá živnostenský list a vykonává pro mě nějakou práci?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, S manželem jsme se dostali do velmi…

Dobrý den, S manželem jsme se dostali do velmi složité situace - nedostali jsme slíbený byt od rodičů. Musíme tedy řešit situaci jiným způsobem. Máme 2 SS, která dojdou příští rok, máme úspory 100 000,- a náš čistý měsíční příjem je cca 25 000,-. Oběma nám ještě není 30 let. Můžete nám prosím poradit jaké máme možnosti řešení?? Děkuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se pouze informovat na…

Dobrý den, chtěla bych se pouze informovat na hypotéku na pořízení bytu. Můj čistý měsíční příjem je 14500,-Kč, z toho platím stavební spoření 1500,- a důchodové spoření 500,-Kč. Vlastním byt v OV a jeho odhadní cena byla před 3 roky 498000,-Kč. Mohla bych ručit tímto bytem? Bydlím ve Zlíně. Předem děkuji Palinková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych prodat auto, ale nemůžu…

Dobrý den. Chtěla bych prodat auto, ale nemůžu nikde najít vzor nějaké smlouvy se všemi náležitostmi, kterou by prodávající a kupující měli mezi sebou uzavřít. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dům ve kterém bydlíme je navržen k privatizaci.…

Dům ve kterém bydlíme je navržen k privatizaci. Případné odkoupení nájemníky by se mohlo realizovat cca do dvou let (hrubý odhad), předpokládaná cena bytu je asi 270 000,-. Jakým způsobem může čtyřčlenná rodina (2 děti, manželka na MD, čistý měs. příjem asi 21 000,-) realizovat koupi bytu ? Momentálně nemáme sjednáno stav. spoření, úspory rodiny jsou minimální.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s partnerkou si chceme koupit pozemek…

Dobrý den, s partnerkou si chceme koupit pozemek a postavit malý domek. Máme čistý příjem cca 30 000,- dohromady a v létě přítelkyni končí stavební spoření. Úspory máme minimální. Chtěl bych se zeptat, jak by bylo nejlepší financovat koupi pozemku a stavbu domku. Dále jsem slyšel, že se poskytuje nějaká výhodná 200 000,- půjčka od státu. Chtěl bych vedět, jestli je to pravda a jestli bych měl na ní nárok. Děkuji, s pozdravem Antonín Jaroš.


odpovídal(a): Redakce

V současné době žiji sama u mých rodičů v…

V současné době žiji sama u mých rodičů v nájemním bytě s majitelem. Vzhledem k předpokládanému uvolnění nájmů hledám způsob, jak řešit tuto situaci. Rodiče jsou v současné době v důchodu a svými úsporami mi nemohou výrazněji přispět. Je jim 73 a 75 let. Já mám našetřenou částku, která představuje základ pro financování případného bytu. V současné době jsem požádala o úvěr ze stavebního spoření, celkem získám takto i se spořením asi 160 tis. Kč (nejdříve v květnu)+ mé úspory cca 800 tis. 2. stavebni sporeni jsem zacala pred rokem a mam nasporeno zatim 4 tisice s cilovou částkou 100 tisíc. Jsem zaměstnanec státní rozpočtové organizace a můj plat v této chvíli představuje asi 11 tis Kč čistého, mam rucitele, ktery mi muze rucit na plat v podobne vysi. Ráda bych získala alespon dvougarsonku - ceny druzstevniho bytu okolo 1250 tis Kc, pripadne byt v osobnim vlastnictvi, ve kterem bych se dokazala o sve rodice postarat, pokud jiz se sami nebudou moci o sebe postarat, tedy alespon 2 slusne mistnosti. Ja mozne za takovych podminek pocitat s hypotekou, pripadne jakym způsobem byste tuto situaci řešili? Pravděpodobnost současného bydlení do budoucna nevidím reálnou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, plánujeme si s přítelem vzít hypotéku…

Dobrý den, plánujeme si s přítelem vzít hypotéku na rodinný domek za 2 miliony korun, chtěli bychom se zeptat, jaké jsou naše možnosti a zda máme vůbec šanci s našimi příjmy hypotéku získat? Můj přítel má průměrný čistý příjem 22 000Kč a já 11 000Kč, na hotovosti máme nyní 140 000Kč, oba máme uzavřené stavební spoření - přítel na cílovou částku 160 000Kč (spoří již 2 roky) a já na cílovou částku 100 000Kč (spořím 3 roky). Oba jsme v produktivním věku přítel má 24 roků a já 21 roků, nemáme žádné závazky, oba nyní bydlíme u rodičů a o hypotéku bychom měli zájem jako druh - družka. Mohli byste nám prosím poradit, zda máme nějakou šanci a na jakou částku bychom hypotéku mohli získat. Případně, zda bychom potřebovali ručitele? Předem děkuji za Vaší odpověď, Lenka Brůnová


odpovídal(a): Redakce

Můj syn uzavřel smlouvu o stavebním spoření v…

Můj syn uzavřel smlouvu o stavebním spoření v roce 1995. Tato smlouva existuje dodnes. Po dobu pětiletého cyklu spořil a pobíral státní podporu. Do konce roku 2002 nadále už jen spořil. V současné době zaslala stavební spořitelna České spořitelny svým klientům dopis, v němž sděluje, že klienti, kteří tzv. přespořili cílovou částku musí změnit podmínky stávající smlouvy o stavebním spoření na aktuální podmínky ( a tím současně změnit 4% úrokovou sazbu z vkladů na 2% úrokovou sazbu)nebo by měli čerpat překlenovací úvěr nebo uzavřít novou smlouvu o stavebním spoření. V opačném případě budou platby na stavební spoření, poukázané na účet stavební spořitelny v roce 2003, vráceny klientům. Domnívám se, že postup stavební spořitelny přesahuje rámec zákona, jakož i všeobecné podmínky platné v roce uzavření smlouvy (1995). Nikde není řečeno, že smlouva o stavebním spoření musí být ukončena po pěti letech, cílovou částku bych navyšovala jen v případě čerpání úvěru. Novou smlouvu o stavebním spoření syn uzavřít nehodlá. Jsem toho názoru, že nadále lze spořit na platnou smlouvu a dopisem navrhovaný postup stavební spořitelny České spořitelny je jen pokusem na klientech. Můžete potvrdit nebo vyvrátit můj názor?


odpovídal(a): Redakce

Vážení pánove, v současně stojím před řešením…

Vážení pánove, v současně stojím před řešením následujícího problému.Dům, ve kterém bydlím, je určen k prodeji. Město v tomto případě prodává dům jako celek, a pro jeho odkoupení je nutné založit družstvo. Zatím se situace vyvíjí tak, že cca 80% nájemníků souhlasí se vznikem členství a zaplacením svého podílu. Problém je ale s profinancováním zbývající částky. Lze na tuto část získat ůvěr? Za jakých podmínek ? Chybějící část peněz se může pohybovat v částce 1 1,5 mil. Kč. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam nasledujici dotaz. Letos zacnu…

Dobry den, mam nasledujici dotaz. Letos zacnu stavet rodinny domek s predpokladanou cenou cca 2000000. V soucasne dobe mam v hotovosti zhruba polovinu a dobihajici stavebni sporeni u CMSS s nasporenou castkou 200000(cilova castka 400000). Uvazuji o navyseni cilove castky na 800000 a vyrizeni zvyhodneneho preklenovaciho uveru za 5.7%. Zbytek chybejici castky bych pokryl z prijmu ze zamestnani v prubehu roku. Predpokladana doba vystavby >1rok. Je tato moje uvaha spravna? Dekuji za odpoved