FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Můj přítel (26) by chtěl vyřešit svojí bytovou…

Můj přítel (26) by chtěl vyřešit svojí bytovou sitaci a proto za něj prosím o radu. Vlastní byt 2+1 asi v hodnotě 850 tis. Kč, kde ale bydlí na dožití jeho babička. Chtěl by tedy koupit jiný byt v podobné hodnotě. Má prvním rokem uzavřeno stav. spoření. Jeho čistý měsíční příjem je 12 tis. Kč, bezdětný, a nemá žádné jiné splátky. Ptá se tedy: a) vzít si hypotéku na koupi nového bytu a ručit bytem, který již vlastní b) kombinovat hypotéku se stav. spořením (a zda není problém, když ho platí pouze prvním rokem) c) prodat byt s věcným břemenem a vzít si úvěr ze stav. spoření nebo hypoteč. úvěr na zbytek kupní ceny nového bytu d) kolik by asi platil měsíční splátku, kdyby si vzal hypotéku 850.000 e) má nárok na poskytnutí příspěvku k hypotéčnímu úvěru osobám mladším 36 let, když už má jeden byt v osobním vlastnictví Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nabízím spolupráci v oblasti poskytování úvěru na…

Nabízím spolupráci v oblasti poskytování úvěru na bydlení, úvěry pro podnikatele v nebankovním sektoru se zástavou nemovitostí. tel. 605 735 159



odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpoveď na mé 2 otázky: - s přítelem…

Prosím o odpoveď na mé 2 otázky: - s přítelem stavíme dům, chtěli by jsme si vzít hypotéku ( půjčku). Můžeme si jednu založit na dvě jména ( splácet každý nejakou částku ), nebo jak se to v těhle př´padech řeší ? - stavíme dům na pozemku, který patří příteli. Na stavění domu se podílíme jako investoři oba ( je to i v plánech, povoleních atd.), v této době z větší části přítel. Jaké právo na dům bych měla v případě rozchodu, posléze rozvodu? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych se zeptal na spravnou…

Dobry den, rad bych se zeptal na spravnou interpretaci podminky pro obdrzeni statni dotace na byt pro mlade do 36 let. V narizeni vlady 249/2002 Sb ze dne 22. května 2002 se v paragrafu 3 dostavec c pise - k datu podání žádosti o poskytnutí příspěvků uplynuly nejméně 2 roky od nabytí vlastnictví k bytu nebo rodinnému domu s jedním bytem prvním vlastníkem, V teto dobe kupuji byt v panelaku starem vice nez 20let. Az do letosniho roku byl v kastatru nemovitosti zapsan pouze cely bytovy dum, nikoli jednotlive byty. Vlastnik domu se rozhodl byty rozprodat najemnikum a proto prohlasenim vlastnika dum rozdelil ne jednotlive bytove jednotky. Otazka zni, zda ve vladnim narizeni zminovne 2 roky se vztahuji k datu kdy byl tento samostany byt poprve zapsan v katastru nemovitosti, nebo napr. k datu kolaudace. Predem mockrat dekuji za odpoved S pozdravem Petr Pluhacek


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji poradit, jak co nejlépe, nejefektivněji…

Potřebuji poradit, jak co nejlépe, nejefektivněji využít finančních prostředků, které jsou v ČR k dispozici. Mám příjem cca 14 000,--/měs, ale problémy s bydlením. SS mám, ale bude mi končit až za 2 roky a bydlet potřebuji do února 2004. Prosím poraďte mi. Předem děkuji M.Zavaďáková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Prosím o radu kde si nejvýhodněji…

Dobrý den! Prosím o radu kde si nejvýhodněji půjčit na první splátku při privatizaci bytu. Jde o cca 70000Kč. Podotýkám, že jsme s manželem již překročili věkovou hraici pro poskytnutí hypotéky. Je výhodnější si půjčit u banky nebo požádat o úvěr u stav. spořitelny? Již rok máme stavební spoření u Hypo.Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemáme finanční hotovost,rádi bychom získali…

Nemáme finanční hotovost,rádi bychom získali hypotéku na RD.Mé příjmy podle DP:19500,-,jsem OSVČ,manželka t.č. na MD,příjmy 3626,-,máme 3 děti ve věku 12,9,2 roky a jednu další vyživovací povinnost ve výši 300,-/měs.Hypoteční úvěr bychom potřebovali ve výši 1,5-2 miliony.Děkuji předem za odpověď.S pozdravem Roman


odpovídal(a): Redakce

Uvažujeme o stavbě domu na klíč. Stavební spoření…

Uvažujeme o stavbě domu na klíč. Stavební spoření nemáme. Na hotovosti je 400t. Máme byt v družstevní s možností převedení do osobního vlastnictví - smlouva je nachystána v tržní ceně 1,1 a 1,3 mil. Náš příjem je 37,5tis/měs. Předpokládám, že je pro nás nejvhodnější hypotéka, jakou doporučujete nebo je ještě nějaká jiná možnost? Děkuji za případnou odpověď. Marek Novotný


odpovídal(a): Redakce

Dopbrý den. Rád bych získal radu od odborníka…

Dopbrý den. Rád bych získal radu od odborníka ohledně financování bydlení. Preferuji osobní setkání. Místo: Praha, nejlépe Praha 6. Konatk: e-mail. Děkuji Martin Kulhavý.


odpovídal(a): Redakce

Potřebovala bych co nejdřív svůj byt. Jak a co je…

Potřebovala bych co nejdřív svůj byt. Jak a co je nejlepší udělat?Jsem mladá je mi 21 let.



odpovídal(a): Redakce

Plánuji uzavřít stavební spoření na nezletilé…

Plánuji uzavřít stavební spoření na nezletilé dítě za účelem spoření. Předpokládám max. využití státní podpory, tj. spoření 18.000 ročně. Naspořenou částku chci využít k částečnému umoření hypotečního úvěru k 31.12. 2007. Navrhněte prosím optimální spořitelnu/program s ohledem na 1. minimální poplatky, 2. maximální výnos, 3. min. poplatek z PÚ /který předpokládám bude nutný do dovršení 5-letého cyklu spoření/. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám stavební spoření uzavřené na cílovou částku…

Mám stavební spoření uzavřené na cílovou částku 20.000,-. Vzhledem k tomu, že spořím vyšší částky než-li jsem předpokládal, tak již za dva roky jsem cílovou částku překročil. Na základě toho na mně banka požaduje změnit smluvně výši cílové částky. To se mi však nezdá pro mně výhodné. I nadále ukládám na konci roku 18.000,-.Může to pro mně mít nějaké negativní následky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nastoupil jsem do zamestnani a uvazuji o porizeni…

Nastoupil jsem do zamestnani a uvazuji o porizeni si hypotecniho uveru na vlastni bydleni. Nemam zadne pujcky, kapitalove pojisteni ani sporeni a muj hruby prijem je 20.000 kc. V tuto chvili bydlim na podnajmu a platim 4000 kc/mesicne. To jsou me jedine pravidelne vydaje. Ktery ustav a ktery produkt je pro me optimalni? Jak vysoky mohu dostat uver? A kolik budu spolacet mesicne? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má přítelkyně kupuje formou hypotéky…

Dobrý den, má přítelkyně kupuje formou hypotéky nový byt. Dle § 15 zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů, může uplatnit daňové zvýhodnění formou odečtu ze základu daně do výše 300.000 Kč/rok. Dotaz: mám nárok -za předpokladu, že jsem nepřistoupil k hypotéce- na uplatnění tohoto zvýhodnění v budoucnu JÁ v případě, že budeme v novém bytě bydlet společně a přítelkyně bude na mateřské dovolené? Děkuji za odpověď, Procházka.


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, zda lze hypotékou financovat…

Zajímalo by mě, zda lze hypotékou financovat splacení úvěru ze stavebního spoření. Postavil jsem nový rodinný dům a splácím tři stavební spoření a jednu hypotéku. Protože se mi zdá hypotéka nyní levnější, napadlo mě zkusit ji splatit pomocí další hypotéky a pak dále splácet méně peněz. Má můj nápad reálný podklad? Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dejte mi prosím kontakt na finančního…

Dobrý den, dejte mi prosím kontakt na finančního poradce, se kterým bych mohl konzultovat otázku financování stavby domu. Děkuji.R.Svajner


odpovídal(a): Redakce

Mám zájem o hypotéku na nemovitost(rodinný dům) s…

Mám zájem o hypotéku na nemovitost(rodinný dům) s odhadem 3350000,-Kč.Prodejní cena je 1950000,-Kč,vlastní prostředky jsou ve výši 750000,-Kč a zbytek na hypotéku.Prosím o co nejlepší řešení.S pozdravem Přívora


odpovídal(a): Redakce

Milá poradno, zajímalo by mne, která banky…

Milá poradno, zajímalo by mne, která banky poskytne hypotéku na rekonstrukci rodinného domku, na kterém je věcné břemeno ve výši 20%


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, naskytla se mi prilezitost koupit byt…

Dobry den, naskytla se mi prilezitost koupit byt v os.vlastnictvi 1+1 za 400.000,-Kc. K dispozici mam pouze á 50.000,-Kc.Jsem OSVC,mesicni prijem se pohybuje okolo 15000,-Kc.Me danove priznani za posledni 2roky je vsak jeste zatim minusove.Mam uzavrene st.sporeni (Liska)teprve pul roku.Jake mam moznosti k zajisteni financi na koupi bytu? Dekuji za informace.S pozdravem Jan Tomasek 29let


odpovídal(a): Redakce

Můj dům byl loni v srpnu zasažen povodní (až do…

Můj dům byl loni v srpnu zasažen povodní (až do výše 1. patra). Obec mi slibovala jednak dotaci z povodňového fondu obce (100 tis. Kč) a jednak úvěr ze SFRB (za výhodných podmínek: 300 tis. Kč s 1% úrokem a splatností 10 let). Nyní mi oznámili, že nedostanu nic. Na jaře však potřebuji začít opravovat dům (rozpočet opravy je ve výši cca 650 tis. Kč). Existuje nějaká možnost jak dostat levně úvěr cca 300 tis. Kč? Byl jsem se zeptat na své stavební spořitelně (VSS KB) a nabídli mi 6% úrok, který se mi zdá poměrně nevýhodný. Je nějaké jiné řešení ? Děkuji za odpověď. Milan Kinkor