FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěl bych vědět, zda můžu uplatnit…

Dobrý den. Chtěl bych vědět, zda můžu uplatnit odpočet z daně z příjmu i u manželky, pokud budou hypoteční splátky větší, než je základ pro výpočet daně u jednoho z nás. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu…

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu ohledne financovani vystavby RD. S pritelem bychom chteli nejpozdeji do 3 let zahajit stavbu RD v okrese Brno-venkov, Vojkovice, kde vlastnime pozemek (porizovaci cena v roce 2003 - 650 000 Kc). Cena domu by mela byt do 3000 000 Kc. Financni a majetkove pomery: Ja (26 let) - stavebni sporeni s cilovou castkou 210 000 Kc u Wüstenrot, zalozeno pred 3 roky pritel (35 let) - 2 stavebni sporeni u Hypo s cilovou castkou 300 000 Kc, 1 bezi tri roky, druhe zalozeno letos, u obou byly jednorazove zaplaceny vsechny vklady na 5 let, 1 bez statni podpory. Mesicni hruby prijem dohromady ca. 50 000 Kc, za rok usetrime ca. 200 000 Kc. Byt v Brne v OV, ca. 1 000 000 Kc, financni rezerva ca. 100 000 Kc. Prosim Vas o posouzeni situace a navrh nejlepsiho reseni. S pozdravem Mgr. Eva Machovcova



odpovídal(a): Redakce

Můžete mi poradit poštovní a elektronickou adresu…

Můžete mi poradit poštovní a elektronickou adresu na tajemníka Asociace Českých stavebních spořitelen , ing.Jana Pátka?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych radu o tom jak…

Dobrý den, potřebovala bych radu o tom jak financovat výstavbu rodiného domu v pořizovací ceně cca 1500000,-. Stavební pozemek už vlastním, dále 2 stavební spoření Raiffeisen na cílovou částku 240 000,-Kč. Čistý příjem je 14 000,- a jsem svobodná, bezdětná. Dále by se mohl podílet přítel jako druhá osoba s čistým příjmem (16 000,-). Nevíme zda zvolit hypotéku nebo stavební spoření. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás touto cestou o radu: …

Dobrý den, prosím Vás touto cestou o radu: Vlastníme RD a na jeho rekonstrukci jsme si v roce 1997 vzali od KB spotřebitelský úvěr 250 tis. se zástavním právem na tento RD. V současné době nám zbývá uhradit cca 100 tis. včetně úroků. Současně máme uzavřenu smlouvu s ČMSS na stavební spoření na cílovou částku 140 tis.. Jelikož si rekonstrukce RD vyžádá další finanční prostředky cca 500 tis. Kč, prosím o radu: 1) zda je možné navýšit cílovou částku na staveb. spoření a částečně dofinancovat volnými prostředky a 2) zda esistuje možnost získat překlenovací úvěr u ČMSS v částkce 500 tis. s tím, že by se část těchto prostředků použila na úhradu výše uvedeného spotřebitelského úvěru se zástavním právem a část byla použita na dofinancování zbývající rekonstrukce RD a 3) nebo jiný způsob, případně jak postupovat? Ještě jednou Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás touto cestou o radu: …

Dobrý den, prosím Vás touto cestou o radu: Vlastníme RD a na jeho rekonstrukci jsme si v roce 1997 vzali od KB spotřebitelský úvěr 250 tis. se zástavním právem na tento RD. V současné době nám zbývá uhradit cca 100 tis. včetně úroků. Současně máme uzavřenu smlouvu s ČMSS na stavební spoření (spoříme cca 4 roky) s cílovou částkou 140 tis. Protože si náklady na rekonstrukci domu vyžádají ještě další finanční prostředky, které nepokryl spotřebitelský úvěr, potřebujeme získat ještě cca 500 tis., prosím o radu, jak dále postupovat: 1) zda je možné navýšit cílovou částku na staveb. spoření (částečně dofinancovat volnými finančními prostředky a 2) zda je možné následně získat překlenovací úvěr ČMSS který by byl částečně použit na úhradu spotřebitelského úvěru včetně zástav. práva a částečně použit na dofinancování zbývající rekonstrukce RD a 3) nebo případně jiný způsob a jak postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych si zažádat o úvěr na zakoupení bytu. …

Chtěla bych si zažádat o úvěr na zakoupení bytu. Pravděpodobná cena bytu bude asi 70000-80000 Kč. Jsem rozvedená, 2 nezletilé děti, výživné dostávám měsíčně 5000,- Kč, můj plat je 9.200,- Kč čistého/měsíc. Je naděje, že existuje nějaký způsob při mém nízkém příjmu na poskytnutí úvěru? Třeba i hotovostní úvěr? Jaké by byly úroky i poplatky za vedení, sepsání aj.? U jaké spořitelny a banky by bylo nejvýhodnější?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, mám následující dotaz. Naskytla se…

Dobrý večer, mám následující dotaz. Naskytla se nám možnost koupit dům s pozemkem v hodnotě 2 500 000 Kč. Naše vlastní zdroje jsou cca 500 000 + byt v osobním vlastnictví v hodnotě cca 1 500 000. Potřeboval bych tedy zřejmě hypotéční úvěr na 500 000. Mám tedy otázku, zda lze takto vysoký úvěr získat, jelikož mě je již 37let, manželce 40 a máme jedno dítě 5 let. Můj a manželčin příjem je cca 27 000 mesíčně (čistého). Další finanční závazky nemáme. Zaměstnáni jsme oba u jednoho zaměstanavatele zhruba 5 let. Dále zda je lepší hypotéční uvěr nebo úvěrování ze stavebního spoření (nemáme založeno) a jestli je v případě hypotéky lepší volit vyšší splátky po kratší dobu nebo naopak a zda je vhodné volit pevnou nebo pohyblivou úrokovou sazbu. Při delší době splácení mám totiž obavy, že v případě neočekávaných událostí (ztráta zaměstnání, nemoc, požadavek banky na okamžité doplacení zbytku úvěru) bych nemohl dostát svým závazkům a banka by mi poté kvůli nezplaceným např. 100 000 zabavila celý dům v hodnotě 2 500 000 a já bych neměl nic. Děkuji za odpověď, v případě zveřejnění mého dotazu prosím neuvádějte moji e-mail adresu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Je mi 33 let a můj čistý roční příjem…

Dobrý den.Je mi 33 let a můj čistý roční příjem je cca 320 000,- kč.Mám dvě děti - 2,5roku a 12 let.Moje žena (32 let) je nyní na mat.dovolené,ale v květnu 2004 již nastupuje do zaměstnání,kde měla čistý roční příjem cca 150 000,-kč.Máme uzavřeny 4 stav.spoř.(ročně 4x18 000,-kč) a živ.poj.(ročně cca 48 000,-kč).Bydlíme v obecním bytě 4+kk.Rád bych vyměnil tento byt za starší RD + doplatek,přičemž vlastní prostředky činí cca 200 000,-kč.Jak velký doplatek si mohu dovolit,pokud si zažádám o hypot.úvěr,event. jak lze nejvýhodněji nakombinovat hypot.úvěr s úvěrem ze stav.spoření nebo zda je výhodnější pouze úvěr ze stav.spoř.pro získání co nejvyšší částky na doplatek?


odpovídal(a): Redakce

Chcel by som sa informovať , či je nejaká možnosť…

Chcel by som sa informovať , či je nejaká možnosť uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení, ked mám v čr len prechodný pobyt. resp. Ako to bude po 06/2004 ohladom uzatvárenia zmluv o stavebnom sporení. Za odpoveď na moj email Vam vopred Ďakujem Ing. Lavička Dano



odpovídal(a): Redakce

Zdravim, chceme (manzele bez deti) koupit byt…

Zdravim, chceme (manzele bez deti) koupit byt ve Vysokych Tatrach, oba mame jak CZ tak SK obcanstvi , trvale bydliste a prijem a byt (druzst. ,ev. dum rodicu) ale v Praze - je mozno dostat hypoteku ? a kde jestli v CR nebo v SR ? Diky za odpoved. Valek


odpovídal(a): Redakce

kolik si mouhu půjčit,když můj měsíční výdělek…

kolik si mouhu půjčit,když můj měsíční výdělek činí 10000-11000,-?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, V rámci privatizace našeho domu a…

Dobrý den, V rámci privatizace našeho domu a následného získání bytu do osobního vlastnictví musíme v lednu 2004 zaplatit cca 300 000 Kč. Prosím o radu, jak nejlépe postupovat za těchto vstupních podmínek: máme uzavřeno stavební spoření na každého člena rodiny u stavební spořitelny Reiffeisen od 8.2.2000 s těmito cílovými částkami a současnými stavy. Já: cílová částka: 35 000 Kč, současný stav: 22 000 Kč Manželka: cílová částka: 35 000 Kč, současný stav: 22 000 Kč Syn (nezletilý): cílová částka: 130 000 Kč, současný stav: 23 000 Kč Dcera (nezletilá): cílová částka: 50 000 Kč, současný stav: 1 000 Kč Do konce roku můžeme na tyto účty vložit cca 50-60 000 Kč, což by přineslo státní příspěvek cca 13 500. Náš rodinný měsíční čistý příjem je cca 23 000 Kč. Děkuji Vám za radu, jak nejvýhodněji využít tato stavební spoření, v případě, že jiný zdroj nemáme a následné splátky by neměly být příliš vysoké (s ohledem na náš celkový měsíční příjem). Zdravím Vás! Jiří Krupička


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat do jaké výše…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat do jaké výše jsou pojištěny vklady na stavebním spoření. Děkuji Pavel Kříž


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěli bychom uzavřít stavební spoření…

Dobrý den, chtěli bychom uzavřít stavební spoření za účelem spoření s měsíční splátkou 1500,- Kč. Máme 3 děti ve věku 13,12,3 roky. Navrhněte prosím optimální spořitelnu/program s ohledem na maximální výnos a minimální poplatky. Také nás zajímá, jestli je výhodnější uzavřít více smluv na menší částky, nebo pouze jednu smlouvu s částkou větší.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych věděl jaká je v současnosti…

Dobrý den, rád bych věděl jaká je v současnosti nejvýhodnější hypotéka (který hypoteční ústav), když si chci půjčit 300000,- Kč na částečnou rekonstrukci rodinného domu s dobou splácení cca 15 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přeji Vám krásný den:o) Můj dotaz: chystám se…

Přeji Vám krásný den:o) Můj dotaz: chystám se zahájit stavbu RD.Trmín zahájení je v průběhu druhé polovičky přístího roku. Výstavba RD je spojena i s koupí parcely pro samotnou výstavbu. V současné době již mám zarezervovaný pozemek, jehož celková hodnota je 800tis(mám k dispozici).Na výstavbu RD předpokládám vynaložit 2.9 mil. Z oněch 2.9mil mám k dispozici 1.2mil + částku ze stavebního spoření, které mi končí začátkem roku 2005(cílová částka je 180tis.). Zbytek finančních prostředků (tedy 1.5mil) hodlám čerpat právě prostřednictvím hypotečního úvěru. Tímto Vás prosím o radu.A) Je reálné využít úvěr ze stavebního spoření společně s hypotečním úvěrem(v tom případě by hypoteční úvěr činil menší částku, než je potřebná částka 1.5mil)? B) je možné použít část hypotečního úvěru na splacení již vytvořeného úvěru ze stavebního spoření či naopak? C)Co je dle Vašeho názoru výhodnější - vzít si hypoteční úvěr již na koupi pozemku a finanční prostředky,které mám momentálně k dispozici použít na financování stavby RD, nebo použít hypoteční úvěr na financování stavby a koupi pozemku provést z vlastních zdrojů? D) Máte-li lěpší návr řešení mé situace budu Vám za něj vděčen. Můj čistý příjem se pohybuje kolem 30tis. Předem Vám děkuji za odpověď. PP


odpovídal(a): Redakce

Hledám spojení na p. Ing. Zdeňka Hábu. Prosím e…

Hledám spojení na p. Ing. Zdeňka Hábu. Prosím e-mail nebo mobil. Děkuji.Kovářová,Kunratice.


odpovídal(a): Redakce

DObry, chtel bych se zeptat jestli je nejaka…

DObry, chtel bych se zeptat jestli je nejaka moznost pujcit si 100% ceny kupujiciho bytu, pokud ano a jake jsou podminky; splaceni, atd... Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ve květnu lonského roku jsem uzavřel…

Dobrý den, ve květnu lonského roku jsem uzavřel kupní smlouvu s městkou části Prahy na převod bytové jednotky a spoluvlastnického podílu k pozemku do osobního vlastnictví.Požadovanou částku za byt jsem zaplatil v červenci loňského roku.Vklad práva byl zapsán v katastru nemovitosti 25.06.2003 s tím,že právní účinky vkladu vznikly dneml 23.01. tohoto roku.Jak ve smlouvě, tak i ve výpisu z katastru nemovitosti jsem uveden jako majitel.V tomto roce jsem se oženil a to 11.01.V případě rozvodu, bude mít má žena právo na výše uvedený byt?Předem děkuji