FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem důchodce a přibližně polovinu…

Dobrý den. Jsem důchodce a přibližně polovinu času trávím mimo trvalé bydliště na rekreační chalupě. Je možné zahrnout náklady za spotřebovanou elektřinu na této chalupě, kde pobývám sám, do kalkulačky pro výpočet příspěvku na bydlení. Děkuji. Kůst


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám překlenovací úvěr u Modré…

Dobrý den, mám překlenovací úvěr u Modré pyramidy. Díky mimořádným splátkám jsem dosáhl všech podmínek pro přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření na konci minulého roku, spořitelna mi jej však hodlá přidělit až za půl roku. Na výzvu o vysvětlení jen "odpověděla" textem o předchozím oznámení o přidělení. Hovoří tam o nějaké čekací frontě na dostupné prostředky, ale to u překlenovacího úvěru nedává smysl, neboť peníze již mám a žádné další nedostanu. Má právo mě spořitelna takto proti mé vůli i za splnění všech jí nárokovaných podmínek držet na překlenovacím úvěru? Můžu se nějak bránit? Za odpověď děkuji



odpovídal(a): Redakce

Záznam v registru a hypotéka

Dobry den,je mi 36let mam cisty prijem 16000,manzelka je na materske dovolene takze ma priblizne 7000.Chteli by jsme si koupit nejakou nemovitost byt ci mensi dum a financovat to ze 100 procent hypotekou.problemem je ze za nesplacene pokuty z mhd mam exekuci na plat,kterou budu platit jeste nejaky rok.myslite ze je nejaka sance dostat hypoteku i v teto situaci,nebo je nejaka jina moznost jak financovat nove bydleni?dekuji za odpoved s pozdravem tomas D


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka pro cizince

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na hypotéku. Máme zájem o byt v ČR, ale se slovenskou přítelkyní pracujeme na Slovensku. Příjem máme cca 20 000Kč čístého oba dva. Chtěl bych se zeptat na následující, zdali můžeme společně žádat, když doložíme příjem ze zahraničí v Eurech a zdali nevadí, že přítelkyně má trvalé bydliště na Slovensku(já mám v ČR). Nadále by mě zajímalo zdali mohu žádat o hypotéku, ikdyž mám jiný úvěr a kreditky. Případně jestli mohu žádat i jinde než mám dosavadní úvěr/kreditky. V hypoteční kalkulačce jsem zadal, že splácím až 10 000 jiné závazky a při splečném příjmu 40 000 to vyhodnotilo, že můžeme žádat až do 2 300 000 Kč cca je to reálné? A která banka tzv. nejčastěji schaluje respektive ma nejnižší požadavky, kde bude mít člověk i s jiným úvěrem šanci získat hypotéku? Předem děkuji za odpovědě a přeji pěkný den!


odpovídal(a): Redakce

Navýšení ceny

Dobrý den, na základě smlouvy o vykonání díla začala stavební firma provádět práce na rodinném domě. Z pracovních důvodů jsem ale nemohl průběžně dohlédnout na postup prací. Posléze jsem zjistil, že byly vykonány práce navíc, tj. ty které nebyly uvedeny ve finančním rozpočtu před započetím prací. Majitel firmy teď předložil nedoplatek na 40.000 Kč. Jak mám postupovat, když je nedoplatek za něco, co nebylo dohodnuto a vůbec jsem o takových pracích neuvažoval? a podotýkám, že do původní stavu to vrátit nepůjde. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Muzete mi prosim poradit? Jsem uz…

Dobry den, Muzete mi prosim poradit? Jsem uz pet let doma bez prace a ani na pracovnim urade nejsem hlasena. Platim si zdravotni pojisteni, ale socialni ne, zivi me manzel :-) Letos v lete bychom se chteli zacit pokouset o miminko a chtela bych vedet na co mam tedy narok a kdy...kdyz nejsem zamestnana apod... Na materskou asi narok tedy nemam, jak jsem pochopila, ze ano? A tedy az na rodicovsky prispevek? Na ten narok mam? A kdy ho zacnu dostavat a jak jej vypoctu? Kolik dostanu, kdyz muj prijem je nula a manzeluv 18000 hrubeho a jakou variantu si mohu vybrat? A na porodne asi taky nemam narok, ze ano? Predem moc dekuji


odpovídal(a): Redakce

Fixní a variabilní sazby

Dobrý den, zajímá mne zda při zvýšení úrokových sazeb ČNB se zdraží již poskutnuté půjčky. Tedy jestli se může v průběhu zvednout úrok z půjčky?


odpovídal(a): Redakce

Státní podpora bydlení

Dobrý den, mám dotaz ohledně financování bydlení a s ní spojenou státní podporu a spoření na důchod. Tím, že chybí vhodná státní podpora a politika pro nás, jako mladou generaci znamená velkou finanční zátěž, která zároven omezuje možnost spořit si na důchod. Jsou nějaké nástroje, kterými by stát přispíval na obnovu bytového fondu, ale na druhé straně taky k únosnější formě řešení bytové otázky? Lze říci, že nyní, kdy jsou úrokové sazby na historickém minimu a pokud se nemýlím, státní podpora na bydlení se právě díky tomu neposkytuje to mají lidé lehčí a hlavně levnější, než kdy dřív při pořizování hypotéky? Nebo to není až tak úplně pravda? A jaký to má tedy vliv na to důchodové spoření. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám ani ne roční dítě, bydlíme v…

Dobrý den, mám ani ne roční dítě, bydlíme v podnájmu, kde máme pronajatou část bytu, k užívání kuchyň a příslušenství. Chtěla bych si požádat o příspěvek na bydlení. Co všechno musím doložit? Budou se posuzovat příjmy i majitelů bytu, kteří v něm bydlí, přestože nevedeme společnou domácnost? Z inkasa jim platím polovinu, ale je psané na majitele bytu a jinak platím určitou částku jako nájemné. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se do příspěvku na…

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se do příspěvku na bydlení započítává sirotčí důchod?



odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků

Dobrý den, minulý rok jsme koupili s přítelkyní družtevní byt. Vzali jsme si úvěr ze stavebního spoření a rekonstruovali jsme ho. začali jsme v něm bydlet někdy v červnu 2012, ale bohžel jsme se tam ještě úředně nepřihlásili. Počítali jsme s vrácením nějaké částky za úroky, ale mzdová účetní nám řekla že tam musíme mít úřední tralý pobyt (že tam nestačí jen bydlet) a ať si to podáme sami pokud se nebojíme FU. Můžete mi prosím poradit jestli v bytě opravdu musíme mít TP aby jsme mohli uplatnit ten odpočet na daních ?? Popřípadě můžeme zkusit podat žádost o vrácení úroků beztrestně i pokud si nejsme jisti splněním těch zákonných podmínek ? Mockrát děkuji. S pozdrave Bendl


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám od roku 2008 překlenovací úvěr na…

Dobrý den,mám od roku 2008 překlenovací úvěr na cílovou částku 365000, spátka se tedy rozděluje na úroky a dospořování.Teď bych mohla dát mimořádně cca 90.000,- Kč. Jak nejlépe to udělat? Kam vložit? I tímto mimořádným vkladem asi nedosáhnu na potřebný počet bodů pro splnění podmínek.Děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má naše…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má naše rodina nárok na příspěvek na bydlení. máme byt v osobním vlastnictví na který jsme si vzali úvěr, měsíční splátka je 7000Kč. Čistý měsíční příjem je 15000Kč, trvalý pobyt 2 dospělé osoby a 2 děti ( 2roky a 3 měsíce). Měsíční náklady na bydlení jsou cca 4000. Je rozdíl jestli splácíme úvěr nebo jestli by jsme platili nájem? Děkuji za odpověď. Eva Knechtová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem student VŠ (prezenční)je mi 24 a…

Dobrý den. Jsem student VŠ (prezenční)je mi 24 a mám půl roku před koncem studia. Bydlím u rodičů a platil jsem doma 2 tisíce. Před týdnem ale přišli s tím, že v další splátce, od dneška za týden, už budou chtít 4 (ty jako bych jim už dal, protože nedávno potřebovali 4 tisíce na elektriku, tak jsme je vybral na úvěr na sebe a teď mi oznámili, že to mám brát jako splátku za listopad a zaplatit si úvěr sám). K tomu si ovšem sám platím i obědy v menze, mhd a internet, takže ve výsledku je to 5 tisíc. Když si připočtu, že doma pořád slyším jen o penězích a že od 18 u nich bydlím jen z jejich dobroty a jinak jim nic není dobré (jsem úspěšný student poměrně těžké školy), tak se chci odstěhovat. Problém je, že ve výsledku tak možná budu muset měsíčně shánět ještě o něco více peněz, což by asi jinak šlo zvládat, ale já se teď musím věnovat hlavně práci na diplomce, takže vůbec nemám ponětí, jak to zvládnu :( Je možné zažádat si o nějaký příspěvek na bydlení? Když bych defacto bydlel ve stejném městě jako rodina a jsem stále student pod 26? Děkuji za jakékoliv info.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na státní podporu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pokud mám stavební spoření a momentálně žiju mimo ČR, ztratím státní podporu pokud si změním adresu z české na aktuální zahraniční adresu? Musim to podle zákona hlásit? Můžu mít stavební spoření ikdyž žiju v zahraničí, není to nelegální?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu. Za týden mi končí fixace…

Dobrý den,prosím o radu. Za týden mi končí fixace u hypotéky(KB).Jakou fixaci mám zvolit pro příští období. Děkuji M.Moucha.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych si koupila byt. Bohužel…

Dobrý den, ráda bych si koupila byt. Bohužel nevím na koho se mám obrátit v této otázce či s radou, aby mi poradil jaké je momentálně nejlepší financovaní této koupě. Finanční svět je přehlcený úvěry, hypotékami, finančními institucemi, atd... Děkuji za pomoc a přeji pěkný den. Irena


odpovídal(a): Redakce

Překlenovací úvěr

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně refinancování meziúvěru u Lišky. V roce 2008 jsem u Lišky uzavřela 2 úvěrové smlouvy (2 x po 600 000 Kč)na celkovu částku 1 200 000 Kč. Meziúvěr na 8 let a pak úvěr na 11 let. Jen za úroky tam platím celkem dost - 4,5% a 5,2% - mám jiné podmínky na každou smlouvu (Invest standard a Atraktiv standard). Je vůbec šance na refinancování meziúvěru nebo musím čekat až na překlopení do normálního úvěru? Ten mám pak za 4,8% a 3,6%. Nějak jsem to zaspala, pořád jsem si myslela, jak to mám výhodně uzavřené... Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Puczoková Jana


odpovídal(a): Redakce

Zhodnocení prostředků

Dobrý den, mám založené stavební spoření na cílovou částku 3000 000 s úrokovou sazbou řádného úvěru 3.5%. Zhruba za 3 roky bych chtěl koupit nemovitost, v ceně asi 1300000. Moje nynější úspory jsou 350 000, do 3 let bych reálně mohl naspořit zhruba dalších 300 000, dohromady tedy 650 000. Chtěl bych se zeptat, zda je pro mě výhodnější začít převádět veškeré úspory do stavebního spoření, abych za 3 roky měl dostatečně vysoké hodnotící číslo pro přiznání řádného úvěru 600 000. Anebo zda je výhodnější svoje peníze hodnotit jinak a za 3 roky zažádat o hypotéku. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření versus spoření

Dobrý den, v první půlce příštího roku mi končí smlouva o stavebním spoření u ČMSS, kde mám naspořeno 100 000 Kč, ráda bych se zeptala zda je výhodnější smlouvu prodloužit nebo uložit peníze na spořící účet? Děkuji za odpověď.