FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Stavební spořitelna vypovídá smlouvu

dobrý den,mám dotaz ohledně výpovědi smlouvy o stavebním spoření,synovi jsme založili smlouvu 27.12.1999,smlouva byla spořitelnou vypovězena ,cituji .. na základě §715 odst.2 ve spojení s §719b zákona č.513/1991Sb.,obchodního zákoníku,v platném znění je banka oprávněna Vaši smlouvu kdykoli písemně vypovědět,smlouva skončí 31.8.2013.,další smlouvu ,která je vedená na mě a byla založena 23.12.1999 ,spořitelna vypověděla...cituji dosažením sjednané cílové částky se účel Vaší smlouvy zcela naplnil a my ji tímto ukončujeme a vypovídáme,smlouva zanikne 31.10.2013, může spořitelna takto vypovědět smlouvy o stavebním spoření,když jsme nic neporušili a pouze je pro ni momentálně nevýhodný sjednaný úrok.Za odpověď předem děkuji a s pozdravem Přikryl J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Potřebovala bych poradit, jelikož na…

Dobrý den, Potřebovala bych poradit, jelikož na úřadu práce ani na sociálním úřadě nebyli schopni poradit. Moje situace je taková. Můj pracovní poměr, který trval téměř 3 roky, byl ukončen výpovědí dohodou k poslednímu listopadu 2012. Po té jsem se byla zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání na úřadě práce. Kde mi vypočítali nárok na podporu v nezaměstnanosti necelé 4000,kterou jsem pobírala po dobu 5 měsíců. Ovšem nastala taková situace že v prosinci 2012 jsem přišla do jiného stavu. Nyní již nepobírám ani podporu v nezaměstnanosti. Poslední peníze mi přišly v květnu 2013. Můj dotaz zní jestli mám nárok do nástupu na mateřskou dovolenou na nějaké sociální dávky,popř. příspěvek na bydlení, atd. Slyšela jsem také že nástup na mateřskou dovolenou je 6-8 týdnů před termínem porodu. Na úřadě mi řekli jen to, že až budu mít rodný list dítěte tak že se mám zastavit. Znamená to tedy, že do poloviny září nebudu mít ani korunu???? A ještě jeden dotaz, jak je to teď, v mé situaci s porodným? Pro doplnění informaci: Jsem spoluvlastník bytu, kde žijeme s přítelem, který pracuje a jeho měsíční hrubá mzda činí 8500kč. měsíční náklady na plyn a elektřinu činí 3000kč a náklady za vodu se pohybují okolo 300kč měsíčně. Děkuji za odpověď. Jindřiška Ladrová



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na výstavbu dřevostavby

Dobrý den, rádi bychom si pořídili vlastní rodinný dům (dřevostavbu), z části postavená firmou a z části svépomoci. Na počátku svépomoci! Vlastní finanční prostředky nevlastníme, vlastníme pouze pozemek o rozměru 500 m2. Chtěli bychom zjistit, jak to v takovém případě bude s hypotékou a jejím čerpáním (účelovost, neúčelovost), co se týká nákupu materiálů, služeb a vše co se stavbou souvisí? Zkráceně, jestli nám banka tyto finanční prostředky poskytne, ještě než bude část stavby postavena? Děkuji za odpověď. Pavel Biedrawa


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na bydlení

Dobrý den. Můj otec vlastní rodinný dům, na který se váže hypotéka. (zbývá doplatit cca 500 000. ) Kvůli dřívějším problémům nesplacení úvěr převzala exekuční firma v Praze a kvůli vysokému věku mého otce se hradí měsíční splátka cca 9000. Potřebuji se zeptat jestli mě jako synovy by bylo výhodnější odkoupit od otce tento dům, nebo pres darovací smlouvu a zároveň pře úvěrovat stávající hypotéku. Jenze u mě je problém v tom ze nemůžu doložit své příjmy. Podotýkám že cena nemovitosti byla posledním odhadcem odhadnuta na 1 680 000.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s…

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem: provozuji ještě s kolegyní plavání a cvičení pro novorozence, děti s rodiči i rehabilitační cvičení pro děti i dospělé. Zatím všechny naše aktivity děláme v pronajatých prostorách, které nám však díky velkému zajmu přestávají kapacitně stačit. Ráda bych proto začala podnikat v prostorách vlastních, kde by bylo možné nabídnout služby více lidem. Díky tomu by se mi také podařilo vytvořit 3-4 pracovní místa. Myslíte, že je dostupný nějaký dotační titul nebo grant, který by mi mohl do začátku podnikání pomoci? (např. s financováním nemovitosti, vybavení apod.? Předem moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych poradit jestli má moje manželka nárok…

Chtěl bych poradit jestli má moje manželka nárok na příspěvek na bydlení, když já bydlím v pronajatém bytě již delší dobu/mám nájemní smlouvu/ a trvale jsem hlášen v bytě, kde bydlí manželka. Nemám na to, abych ji přispíval na bydlení, byl jsem dlouhodobě nemocen a v současné době jsem veden na úřadu práce.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení stavebního spoření

Dobry den, rad bych u CMSS vypovedel smlouvu o stavebnim sporeni, na kterou je vazan uver ve fazi meziuveru (uzavren 2008, k doplaceni 2020), samotna smlouva o SS uzavrena v roce 2001. Sporitelna na moji zadost o vypovezeni smlouvy o stavebnim sporeni odpovedela, ze mi neumozni splaceni meziuveru bez jejich souhlasu, (je to ve vseobecnych uverovych podminkach), ale ja vypovidam smlouvu o SS, nezadan o splaceni meziuveru (coz ale ma byt dusledek vypovedi). Vim, ze je o teto moznosti clanek na webu, ale zajimalo by me, jestli to tak opravdu mohou udelat, tj. jestli je vypoved smlouvy navazana na meziuverovy ucet. S pozdravem, Martin Vasek


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, Ráda bych se zeptala, jestli si mohu…

dobrý den, Ráda bych se zeptala, jestli si mohu přivydělat typem DPP když jsem na úp a dostávám dávky hmotnou nouzi 3410,- a doplatek na bydlení 3905,-. Mám drahý podnájem 9500,- a bydlím sama. Takže i po těchto dávkách mi peníze chybí. A pokud si mohu přivydělat, tak kolik měsíčně, aby mi dávky zůstaly zachovány?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Je mi 20 let a jsem studentem strední…

Dobrý den, Je mi 20 let a jsem studentem strední školy. Chystám se osamostanit v bydlení. Chystám si převést trvalé bydliště do bytu, do ktereho se sama stehuji. Pobírám soc. dávky, jelikož mi zemřel otec. Byl ale něměcké příslušnosti a tak mi peníze chodí z německa. Je to necelých 5000 Kč. Chci se zeptat, jestli mám nárok na přídavky na bydlení jako student, popřípadě kolik peněz bych tam zhruba mohla očekávat Díky moc!


odpovídal(a): Redakce

Ručení pozemkem

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu ručit stavebním pozemkem za hypotéku?Pozemek má hodnotu 1500000 kč,naspořeno máme 500000 kč, hypotéku by jsme chtěli 2000000 kč?A zajímá mě jesli by jsme hypotéku vůbec dostali?Přljmy slušné žádné jiné závazky.Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jaké všechny…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jaké všechny dávky od socialního zabezpečení bych měla nárok? Je mi 18,studuji na střední škole,v nejbližší době budu bydlet sama. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Družstevní nebo osobní vlastnictví

Dobrý den, pokud mám možnost koupit dva téměř totožné byty, z nichž jeden je v osobním vlastnictví s cenou 2 500 000, na který bych si musela vzít hypotéku cca 1 100 000 a druhý je byt družstevní s cenou 1 400 000 a má nesplacenou anuitu ve výši hypotéky, tj. 1 100 000, která nabídka je pro mě výhodnější? Jaká jsou rizika a výhody obou variant? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení výše příjmu od zaměstnavatele

Dobry den, uz 6 let splacim preklenovaci uver u CSSS, momentalne mi byla nabidnuta zmena uverove smlouvy - mam sanci ziskat nizsi urokovou sazbu, uver chci splatit drive. Dodala jsem veskere potrebne podklady, vcetne potvrzeni zamestnavatele o vysi platu a vypisu z uctu. Presto to uverarce udajne nestaci (pry z vypisu z uctu jasne neplyne, ze mi plat zasila firma, co mi dodala potvrzeni) a mam dodat specialni potvrzeni od zamestnavatele, kde mi ma zvlast potvrdit vysi platu v poslednich 6 mesicich. Ma na neco takoveho tento ustav narok? Podotykam, ze jsem solventni klient. Diky za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně příspěvku na…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení pro studenty. Jsem ve druhém ročníku na VŠ a plánuji změnu trvalého bydliště a stěhování do bytu v os. vlastnictví, který je ale psaný na mého otce. Náklady na bydlení budu platit sama. Je nutné mít nájemní smlouvu, když dům není psaný přímo na mě? A ještě bych se chtěla zeptat jak je to s příspěvky, když jsem OSVČ, jestli to není problém a jestli musím dokládat daňové přiznání, nebo stačí jen výpis z účtu jako doklad o příjmech. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka s variabilní sazbou

Dobrý den, velice by mě zajímal názor na float hypotéku. Konkrétně hypotéka ve výši 2,5mil, splatnost 30 let, s tím že po 20 letech ji doplatíme. Samozřejmě tuto otázku řešíme s finančními poradci a s bankou. Například v bance nám tuto hypotéku nabídli až poté, co jsme se na ni informovali. Takže jako standart všem klientům nabízena není.  Jak je tedy float výhodný či nevýhodný pro banku? Rozhodujeme se mezi float 1,83%, kde se nejdříve splácí větší část anuitní splátky a splátka se bude postupně snižovat, ale nikdo nám není schopen nastínit, kolik budeme splácet za rok nebo za pět let, jaký ten rozdíl bude. Druhá možnost je 2,4%, kde je to právě naopak, což by mělo být momentálně asi výhodnější, vůči výši inflace..? A hlavně jak je to s priborem, mám čerstvé informace od ČNB, že by se měl v druhé polovině roku zvyšovat a že bychom  měli zvážit fixní hypo, ale před měsícem byla prognóza na r. 2014 0,5%, což je pořád velmi výhodné. O kolik se může během pár let pribor až zvýšit? Když si vezmu aktuální fixní sazbu 2,89% na pět let a pribor se zvýší o 1%, tak je pro mě stále výhodný. Teoreticky by měl být float pořád výhodnější, když půjde pribor nahoru, tak se budou zvyšovat úroky i na fix hypo. Asi bude také důležité v horším případě při floatu zhodnotit situaci na trhu a včas zafixovat. Je to pro nás velmi těžké rozhodnutí, opravdu ty názory se liší, float je pro nás velmi atraktivní, ale chceme eliminovat, co nejvíce chyb a ráda bych slyšela názor i ekonomického poradce. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace úvěrů a hypotéka

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně bydlení,bude mi 40 let,jsem zaměstnán a v průměru beru 20000,-,mám úvěry ve výši asi 500000,- které pravidelně splácím a nejsem v registru ani v exekuci,výše splátek je asi 9000,-,mám zájem o koupi bytu a z části bych potřeboval zaplatit třeba jeden úvěr,lze tohoto docílit nějakou hypotékou?Ručení by bylo tou nemovitostí,předem děkuji,René


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření versus hypotéka

Dobrý den, je obecně výhodnější si na stavbu RD zajistit finance formou hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření? Potřebujeme částku 1 mil. Kč. Stavební spoření mám 5 let s cílovou částkou 500 000,-Kč a spořím 1.700,-/měsíc. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak si mám vybrat dobrého finančního…

Dobrý den, jak si mám vybrat dobrého finančního poradce? Prosím popište mi základní podmínky výběru. Moc děkuji. Zuzana Veverková


odpovídal(a): Redakce

Daň z převodu nemovistosti

Dobrý den, chtěl bych prodat svůj byt 2+1. K 1.5.2013 ho budu vlastnit dva roky. Někde jsem četl, že když byt prodám po době kratší tří let platím daň z převodu 15% místo standartních 4%. Chrěl bych se zeptat zdali je to pravda a zdali se dá této dani nějakým způsobem vyhnout, např. když za utržené peníze koupím hned jiný byt. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Finanční půjčka

dobrý den,jsem muž 36 v současné době přez realitní kancelář prodávám nemovitost v hodnotě cca milion korun.rád bych si pujčil asin tak 10 000 korun potíž je,že nemohu doložit svuj příjem mohli by jste mi poradit kam se obrátit dekuji d