FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Michal

Pro dofinancování novostavby RDH(hrubá stavba…

Pro dofinancování novostavby RDH(hrubá stavba hotova) potřebuji 600 t. Kč. Poradte prosím, zda je výhodnější financování hyp.úvěrem nebo stav.spoř. Stavba je prováděna svépomocí a dodavatelsky různými firmami a finance bych potřeboval mít k dispozici na svém účtu k volnému použití. Představa měsíčních splátek 4-5 000,-kč. Mé příjmy 40 000,- měsíčně, manželka na mateřské, 2 děti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, jak to provést, abych mohl použít…

Dobrý den, jak to provést, abych mohl použít hypotéku na koupi rekreačního objektu /chaty/? Je řešení? díky.



odpovídal(a): Michal

Dobrý den,slyšel jsem,že existují tzv.…

Dobrý den,slyšel jsem,že existují tzv. novomanželské hypotéky až na částku 1 000 000,-Kč.Kde bych mohl o takový HÚ zažádat,případně jaké jsou splátky tohoto HÚ a jaké podmínky musíme splňovat.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, hodláme od obce odkoupit budovu bývalé…

Dobrý den, hodláme od obce odkoupit budovu bývalé požární zbrojnice, kterou máme již v pronájmu a provozujeme v ní malou autodílnu. Nad touto dílnou je nádherná téměř 100m2 půda, která by se dla zrekonstruovat k bydlení, které tolik potřebujeme. Obec chce za tuto budovu 430tis. korun, přičemž máme pouze cca 150 - 180tis k dispozici. Mohli byste nám poradit nejlepší možnost financování dané nemovitosti popřípadě jaký úvěr by se na to hodil, jak by to vypadalo se splátkami apod? Celkový příjem rodiny (2 malé děti) je cca 25-30tis měsíčně. Předem děkuji za odpověď. Lukasová


odpovídal(a): Michal

Dobry den, rada bych se poinformovala za mou…

Dobry den, rada bych se poinformovala za mou pritelkyni. Je Spanelka,8let dlouhodobe pracovne zijici v Praze a nyni uvazuje o koupi bytu v Praze. Jake moznosti hypoteky se ji nabizeji co by obcance EU? Dekuji mnohokrat za odpoved a jsem s pratelskym pozdravem, Kristina Rehorova


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně…

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně financování bydlení. Máme s partnerem v úmyslu stavět mezonetový byt a ráda bych znala možnosti financování, především kombinace různých možností. Rozpočet stavby odhadujeme předběžně na 1 milion, možná se dostaneme i níž. Já i partner máme stavební spoření, která budou končit 12/06, cílové částky jsou na obou 330 tis., vlastní naspořené prostředky po 125.000,-. Můj hrubý příjem je 15 tis., přítelův 18 tis. se stavbou bychom rádi začali už toto léto. oba si platíme penzijní připojištění, přítel i životní pojištění. uvažujeme i o dítěti, nejpozději do 2 let. ráda bych znala Váš názor na to, jestli a jak zkombinovat hypotéku a úvěr ze stavebního spoření, popřípadě státní půjčky. u hypotéky bychom ručili nemovitostí. Děkuji H.Š.


odpovídal(a): Michal

Je finančně výhodnější sjednání překlenovacího…

Je finančně výhodnější sjednání překlenovacího úvěru a úvěru u ČMSS na 1 milion, když mám 40% této částky, spoření 5 let. Nebo si zažádat o hypotéku na 500 tisíc u nějaké banky, s fixací úroku např. na 3 roky?


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, jakým způsobem banky posuzují bonitu u…

Dobrý den, jakým způsobem banky posuzují bonitu u ponikatelů při žádosti o hypotéku? Pracuji na ŽL a v daňovém přiznání vykazuji výdaje paušální částkou 50%, po odečtení sociálního, zdravotního pojištění a vypočtené daně, je můj čistý příjem cca. 18000,- čistého měsíčně, ale ve zkutečnosti, žádné výdaje nemám, pouze sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň, takže můj čistý příjem je cca 40000,- čistého měsíčně. Zohledňují banky tuto zkutečnost, nebo vycházejí je z částek u vedených v daňovém přiznání? A ještě jeden dotaz, jak je to u posuzování bonity u člověka, který byl zaměstnán a v průběhu roku začne podnikat a nemá ještě žádné daňové přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, chtěla bych koupit byt 3+1 v OV cena…

Dobrý den, chtěla bych koupit byt 3+1 v OV cena do 1.300.000,- Mám SS u Hypo stav.spoř. s cílovou částkou 400.000,- Rodina ze zahraničí poskytne částku 700.000,- Abych mohla použít úver ze SS a měla nízkou splátku musím na účet vložit 160.000,-, banka mi tím pádem poskytne úvěr 240.000,-(něco je již na účtě naspořeno)Babička poskytne dalších 100.000,-Počítám že bych koupený byt částečně zrekonstruovala cca za 200.000,- Chtěla bych se zeptat jek by bylo možné nejlépe zkombinovat finanční prostředky a jak to bude s doložením potřebných dokladů. Děkuji s pozdravem


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem o…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem o možnosti odečítat úroky ze základu daně z přijmu z doplněkového úvěru na bydlení (k nákupu nemovitosti-uvedeno v úvěrové smlouvě, bez ručení z titulu zaměstnance banky) k hypotéčnímu úvěru. Předem díky za vyjádření S pozdravem Petr Doubravský



odpovídal(a): Michal

Dobry den, rada bych vas pozadala, chteli by jsme…

Dobry den, rada bych vas pozadala, chteli by jsme s pritelem stavet nebo koupit byt. Oba mame stav. spor. u lisky, jiz 5 let po 1500Kc/mes. Muj mes. prijem je 18tis hrub., pritel 30tis hrub. Cheli by jsem si vzit 2mil. Co je prosim vyhodne, kolik by byla mes. splatka a na kolik let. Predem moc dekuji za alespon malou radu. Martina


odpovídal(a): Michal

Dobrý den.Chtěli bychom poradit s financováním…

Dobrý den.Chtěli bychom poradit s financováním bydlení. K dispozici máme: -vlastní pozemek -byt 3+1 v os.vlastnictví, kde nyní bydlíme -3xst. spoření u Raiffeisen st. s., která budou končit v březnu 2008 s cílovými částkami 1x150 000,- Kč 2x50 000,- Kč Chceme si postavit rod. domek s odhanovanou cenou 2 miliony Kč,- . Potřebujeme poradit, jakou zvolit formu financování,když odhadujeme, že stávající byt prodáme za cca 850 000,- Kč. Jakým finančním produktem překlenout dobu, než prodáme byt a zároveň musíme investovat do dostavby domku? Děkuji a přeji hezký den Jiří Komárek


odpovídal(a): Michal

Dobrý den.S partnerkou chceme stavět RD.Pozemek a…

Dobrý den.S partnerkou chceme stavět RD.Pozemek a projekt máme zaplacený - 400 tis.Stavba bude řešena částečně dodavatelsky a částečně svépomocí.Sploečný čistý příjem máme 27 tis.Výdaje cca 10 tis. Na SS mám cílovou částku 1,3 mil ale naspořeno mám jen 30 tis. Stavba bude stát cca 1,5 mil.korun. Je lepší vzít překlenovací úvěr + úvěr ze SS,nebo hypotéku a postupně ručit pozemkem a pak stavbou ? V případě hypotéky - musím vždy dokládat 100% ceny úvěru fakturami ? Chci část stavět sám a budu potřebovat i hot.peníze. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, uvažujeme o stavbě rodinného domu a…

Dobrý den, uvažujeme o stavbě rodinného domu a již delší dobu pátráme po vhodné hypotéce. Hypoteční banky se předhánějí v nižším úroku, a dalších jiných "výhodách". Avšak po uplynutí fixační doby mají možnost navýšit úrok. Je pravda, že se může jednat řádově až o několik tisíc Kč?? Je tedy lepší vzít si úvěr u stavební spořitelny, kde by mělo být garantovano, že i po skončení fixace se výše úroků dramaticky nezvýší?? Z mého pohledu je finančně výhodnější mít úvěr u stavební spořitelny. Jednak je to produkt, nad kterým dohlíží stát (alespoň by tedy měl), a poplatky za jakékoliv změny či služby nejsou tak vysoké jako u hyp. bank. Mýlím se či nikoliv? (jednalo by se o hypotéku na 1 400 000,- a bylo by to 80% financování). Děkuji za Váš názor a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Michal

¨¨¨¨¨ Dobrý den, jako společenství vlastníků…

¨¨¨¨¨ Dobrý den, jako společenství vlastníků jednotek chcem opravit a zateplit fasádu bytového domu. Bude se na toto vztahovat vyjímka z DPH - nižší sazba do roku 2010 na rekonstrukce bytu, nebo máme s touto investicí pospíchat? Děkuji


odpovídal(a): Michal

máme s manželem uzavřeno stavební spoření na…

máme s manželem uzavřeno stavební spoření na částku 700tisíc Kč a splněny podmínky na úvěr. Potřebujeme v období zhruba do dvou let pořídit nemovitost (starší dům nebo byt v Praze v částce cca 2500tisíc). Prosím poraďte, zda je lépe navýšit cílovou částku stav.spoření (dospořit můžeme) nebo je lepší zbytek řešit hypotékou? Ostatní vlastní prostředky ve výši cca 200tisíc. Je možné, že v následujícím období budeme řešit mateřskou (?nebude problém s bonitou). Současný čistý příjem je cca 50tisíc. Ručit budeme muset kupovanou nemovitostí. Děkuji


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, jsme společenství vlastníků…

Dobrý den, jsme společenství vlastníků bytových jednotek v panelovém domě a plánujeme výměnu oken a zateplení domu. Dosud není rozhodnuto, zda se práce provedou z finančních důvodů po etapách, nebo najednou. Předpokládáme využití hypotečního úvěru nebo podobného vhodného způsobu financování. Rádi bychom využili ( bude-li to možné ) i státní dotace. Naše rozhodování, by značně usnadnila pomoc nezávislého finančního poradce, kterou lze těžko provádět prostřednictvím těchto stránek. Proto prosíme o písemný kontakt na Vás ( e-mail ), nebo jetě lépe na někoho z okolí Českých Budějovic, kde by byl možný kontakt osobní. Děkuji a zdravím


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, prosím Vás mám problém, vím že můj…

Dobrý den, prosím Vás mám problém, vím že můj dotaz se do této sekce nehodí , ale i tak bych Vás chtěla požádát o radu, kam bych se mohla obrátit.Bydlím v obci, kde je trvale žijících obyvatel do 100.Jsou tu ještě i chataři a chalupáři, kteří ale trvale bydlí jinde.Chtěla bych se zeptat v obci nám někde praskla voda.Pod velkým sněhem však nelze najít závada.Takže se to řeší tím, že voda se na pár dní uzavře a pak když se nádrže naplní ji starosta opět všem pustí.Chtěla bych vědět zda je povinen starosta obce vodu zajistit hlavně pro trvale bydlící občany, nebo i pro chataře, kteří mohou odjet do svých trvalých bydlišť kde jim voda teče.Pro poznámku, za vodu se u nás neplatí,přispíváme jen částkou na údržbu vodovodu, kde místní platí více než chataři.Je nutno dodávat vodu i chatařům, nebo je máme požádat ,aby nejezdily do té doby než se problém vyřeší.Pokud mi budete můj dotaz zodpovědět budu Vám vděčná.Děkuji.


odpovídal(a): Michal

Můžete mi poradit ? Jsem vdaná a kupuji si…

Můžete mi poradit ? Jsem vdaná a kupuji si rodinný domek. Manžel si přeje, abych v kupní smlouvě byla uvedena pouze jenom já jako kupující a aby byl na katastru dům zapsán pouze na mne. Stačí, když bude v kupní smlouvě uvedeno pouze mé jméno? Nebo musí být něco více? Oba si přejeme, aby tento domek nebyl předmětem společného vlastnictví nás obou. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, mám uzavřeno SS 7.8.2001 - letos mi…

Dobrý den, mám uzavřeno SS 7.8.2001 - letos mi bude končit. Chtěl bych si jej prodloužit zvýšením cílové částky se zachováním Všeobecných obchodních podmínek 11/1995 /ČMSS/. Jestliže je toto možné bez omezení stávajících podmínek, jaký čas musí trvat prodloužení, abych se dostal k výběru peněz nebo k uzavření úvěru? JM