FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Michal

Dobrý den, potřebovali bychom radu, chceme koupit…

Dobrý den, potřebovali bychom radu, chceme koupit nemovitost, která je poměrně levná a kterou bychom tedy mohli zaplatit z naspořené hotovosti (180 000,-). Tato ovšem bude vyžadovat kompletní rekonstrukci (jedná se o zčásti obyvatelný mezonetový byt). Nevíme, zda můžeme dostat půjčku či je lepší si vzít hypoteční či překlenovací úvěr (mám SS s ale nižší cílovou částkou než bychom na rekonstrukci potřebovali - jen na 150 000,-). vcelku bude na tujto potřeba asi 1/2 milionu Kč.Ručit tedy nemůžeme nemovitostí, jejíž kupní cena je jen výše uvedená. Je pro nás nějaké řešení? Manželovi bylo řečeno že hypoteční úvěr na KOUPI nemovitosti (tedy ne rekonstrukci) by dostal asi ve výši 550 000,- na 25 let. Čisté příjmy cca 13 000,-. Já jsem momentálně bez místa, děti nemáme. Děkuji.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, s přítelem chceme koupit byt v…

Dobrý den, s přítelem chceme koupit byt v hodnotě asi 1.100.000,- Kč. Mám uzavřenou smlouvu o stavebním spoření u ČMSS z roku 2000, na cílovou částku 160.000,- Kč, naspořeno mám 106.000,-Kč. Přítel má stavební spoření u Modré pyramidy z roku 2002, schází mu poslední roční splátka. Můj čistý příjem je 11.000,- Kč za měsíc, přítelův 26.000,-Kč. Přítel je vlastníkem zrekonstruovaného bytu o velikosti 3+1. Potřebovali bychom poradit nejvýhodnější způsob financování nového bytu, kdy bychom chtěli splácet 5 let. Děkuji předem za odpověď. K. Tesařová



odpovídal(a): Michal

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli se…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli se vztahuje úvěr na zařízení bytu. A co vlastně zahrnují náklady na rekonstrukci bytu. Můžete mi to prosím upřesnit.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, máme s manželkou u nějaké banky…

Dobrý den, máme s manželkou u nějaké banky možnost získat hypotéku na koupi rodinného domku když daňové přiznání mám cca 70 tis. v mínusu, 2 roky před tím byly výdělky cca 30tis měsíčně obrat za rok 2005 je 6 mil. důvodem mínusu v roce 2005 byl rozvoj firmy, otevíraly jsme nový obchod, výdaje lze bance samozřejmě doložit. Slyšel jsem že existuje možnost hypotéky na obrat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, potřebovala bych poradit s…

Dobrý den, potřebovala bych poradit s následujícím problémem: s manželem jsme postavili rodinný dům, bohužel došlo k rozvodu a já ho mám vyplatit. Dům stojí na pozemku, který jsem zdědila po otci a není součástí SJM. Podle názoru odhadců nemovitostí je dům bez pozemku neprodejný a má tedy nulovou hodnotu. Dá se určit hodnota domu součtem investovaných peněz? Předem děkuji za odpověď. Straková


odpovídal(a): Michal

Vazeni,ziji ve Velke Britanii,a chtel bych na…

Vazeni,ziji ve Velke Britanii,a chtel bych na praze 8 koupit byt.premyslel jsem na uveru,pujcce od banky,nebo volbu hypoteky.cena bytu se pohybovala okolo 1500000 a ja bych chtel zaplatit v hotovosti tak 40%ceny bytu a zbytek hypotekou.mohli by jste mi prosim poradit,jakou cestou bych se mel dat,ci uver,nebo hypoteka a pro jakou spolecnost bych se mel rozhodnout.Dekuji a s pranim pekneho dne,Tom.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, v loňském roce jsem zvyšovala cílovou…

Dobrý den, v loňském roce jsem zvyšovala cílovou částku u stavebního spoření (200tis --> 300tis). SS bylo založeno v roce 2003. Důvodem bylo prodloužení si času kdy je možné spořit za původních podmínek. Předpokládala jsem delší dobu spoření, ale nyní se mi naskytla možnost koupě družstevního bytu. Jde o potřebu částky cca 200tis Kč. Na stavebním spoření mám nyní asi 25% této částky. Myslíte si že je výhodnější na tuto částku čerpat úvěr z nynějšího spoření, překlenovací úvěr z "nového" stavebního spoření nebo hypoteční úvěr od banky? Můj čistý příjem je 10tis Kč a nemám jiné závazky. Zároveň se chci zeptat zda se při posouzení úvěru přihlíží na to zda mám v práci smlouvu na dobu neurčitou nebo na dobu určitou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, potřebovala bych poradit s…

Dobrý den, potřebovala bych poradit s následujícím problémem: s manželem jsme postavili rodinný dům, bohužel došlo k rozvodu a já ho budu muset vyplatit. V této době probíhá soud, který má stanovit výši podílu k vyplacení. Budu si muset vzít hypotéku na dům. Problém je, že dům chci prodat a koupit si nějaký blíž k mému zaměstnání. Potřebuji poradit, zda je možné prodat dům i s hypotékou nebo je lepší si vzít hypotéku na nový dům a vyplatit podíl z těchto peněz. Předem děkuji za odpověď. Straková


odpovídal(a): Michal

Prosim Vas laskave o radu,momentalne zijeme mimo…

Prosim Vas laskave o radu,momentalne zijeme mimo CR, muj manzel je cizinec s trvalym pobytem v CR, ale pracuje mimo EU, chceme zadat o hypoteku pro koupi bytu.Nase fin. aktiva jsou okolo 500000,-.Mame dve male deti, ja jsem na materske.Chtela bych se zeptat, jestli jakakoliv banka v CR je schopna uznat pracovni smlouvu a prijem z mimo EU zeme, a pokud ne, jakym zpusobem bychom meli postupovat k dosazeni koupi bytu v hodnote 1 500 000? Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, mám dotaz ohledně získávání bytů v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně získávání bytů v PRaze. Nejsem moc v dobrých platových třídách, ale chtěla bych s manželem už bydlet sama. Mám jedno dítě 4 roky staré. Příjem máme kolem 20000 Kč, což znamená čistý příjem 10000. JAké by pro nás bylo financování na kouení bytu.Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mame zajem postavit domek. Jsme…

Dobry den, mame zajem postavit domek. Jsme manzele s dvema detmi. Manzelka na materske. Můj prijem je cca 35tis/mesic. Mame nasporeno cca 400tis Kc. Z toho je 120 tis na mem stav.sporeni u Modre Pyramidy kde sporim pet let. Pozemek mame. Odhad stavby domku je 2,2mil. Kc. Jako zastavu bance muzeme dat pozemek cca 550m a krome toho jeste nezastaveny pozemek mych rodicu cca 3200m. Chteli bychom splacet max.12 tis/mesic. V soucasne dobe bydlime v druzstevnim byte a predpokladame, ze po dostaveni domku jej prodame za cca 500tis.Kc. Jaky typ hypoteky nebo kombinaci se stavebim sporenim nam doporucite? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Máme rozestavěný barák a chtěli bychom ho letos…

Máme rozestavěný barák a chtěli bychom ho letos dokončit,ale chybí nám finance a přemýšleli jsme nad dalším úvěrem.Jenže již nyní splácíme 4100,-,nemůžeme si proto dovolit splácet navíc tak 1500,-.A potřebovali bychom tak 150000 - 200000 korun,je možnost nějaké půjčky nebo úvěru,ale bez ručitele?Děkuji za odpověď s pozdravem Sochorová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o následující informaci. Jsme…

Dobrý den. Prosím o následující informaci. Jsme bytovým družstvem vlastníků bytů a odpovídajícího pozemku. Na opravu panelového domu,který je v našem vlastnictví bychom rádi požádali Státní fond rozvoje bydlení o finanční příspěvek na opravu domu / opravu střechy a výměnu oken/. Jak máme postpovat a na koho se můžeme se žádostí obrátit? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o sdělení, v jaké výši a členění podle…

Prosím o sdělení, v jaké výši a členění podle položek je požadováno t.zv. ekonomické nájemné ze strany vlastníků domů. Podle informace je považováno za ekonomické nájemné ve výši 49,00Kč/ na m2. Děkuji.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, chtěl jsem se poptat na podmínky…

Dobrý den, chtěl jsem se poptat na podmínky novomanželské půjčky, resp. rad bych si koupil byt za 1.650.000,- splacel ho 25let a nevim jaky zpusob financovani si vybrat, pritom predpokladam ze forma te novomanželské půjčky bude nejlepší. Manželka vydělává 13tis./měsíc Já 17tis./měsíc, oba jsme mladší 36let a potřebovali bychom půjčit celou tu částku na nemovitost, abychom si za svoje mohli ten byt zařídit. Jak na to? Odpověd mi prosim zašlete na mail Předem děkuji S pozdravem Jakub Mich mich.kuba@centrum.cz


odpovídal(a): Michal

Dobrý den. Chci zakoupit pozemek blízkém okolí…

Dobrý den. Chci zakoupit pozemek blízkém okolí města v hodnote cca 1mil. Kč. V tuto chvíli mi končí stavební spoření (200tis). Rád bych věděl zda je výhodnější k financování hypotéka nebo tzv. "hypoteční úvěr stavební spořitelny" (modrá pyramida). Úroky u stavebního spoření jsou vyšší, ale konstantní po celou dobu splácení, na rozdíl od hypotéky. Je tam také státní podpora (4,5tis.) a úroky lze odečíst z daní. V hotovosti vlastním 600tis, které chci pokud možno použít pro stavbu, nikoliv pro pořízení pozemku. Jsem svobodný, s hrubým příjmem 30tis, bez závazků. Dobu splácení předpokládám cca 20-25let. Předem děkuji za ödpověď


odpovídal(a): Michal

Dobrý večer. Jmenuji se Barbora Jeřábková a…

Dobrý večer. Jmenuji se Barbora Jeřábková a potřebovala bych poradit ohledně nejvýhodnějšího poskytnutí úvěru na odkoupení státního bytu za cenu 135 000,-Kč. Potřebuji půjčit celou částku. Můj čistý měsíční příjem činí 9500 - 10000,-Kč. Čistý měsíční příjem domácnosti ve které žijí 4 dospělé osoby je kolem 30 000,-Kč. Doba splácení úvěru by měla být 6 let. Za kladnou odpověď předem děkuji. Barbora Jeřábková


odpovídal(a): Michal

Dobry den, chci se zeptat, jakou moznost mam na…

Dobry den, chci se zeptat, jakou moznost mam na poskytnuti uveru ci predhypotecniho uveru.Potrebuji vyplatit vklad 500000 byvaleho pritele. Nemovitost ma trzni hodnotu 1400 000. Jedna se o nadstandartni obecni byt, kde byla vlozena castka 800 000. Mam smlouvu o smlouve budouci, byt mohu odkoupit za 14 let za 10% odhadni ceny. Potrebuji tedy 500 000. Mohu platit max 5500 mesicne splatku. Muj cisty prijem je 22 000. Dekuji za odpoved. Jitka


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, nevím zda jsem správně pochopila Vaši…

Dobrý den, nevím zda jsem správně pochopila Vaši odpověď na dotaz ohledně stavebního spoření (zodpovězen 6.3.06 v 9:33). Tedy - pakliže chci pokračovat ve stavebním spoření za výhodných podmínek (tj. státní podpora až 4500,-), spořím již 5 let a nechci čerpat úvěr - navýším cílovou částku na přiměřenou úroveň a spořím dál...ale mohu si zároveň i vybrat již mnou naspořené peníze za uplynulých 5 let?Bude smlouva i nadále trvat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

S manzelem zijeme oddelene a mam ho vyplatit z…

S manzelem zijeme oddelene a mam ho vyplatit z bytu castkou 400tis kč. Nemam zadne uspory. Jsem zamestnana se smlouvou na dobu urcitou s cistym mes. prijmem 10tis kč. Nemovitost zastavit nelze. Dalsi zavazky nemam. Muzete mi prosim poradit jakym zpusobem mohu ziskat financni prostredky? Dekuji za odpoved.