FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Michal

Dobry den. Chtela bych se zeptat na moznost…

Dobry den. Chtela bych se zeptat na moznost financovani bydleni a v jake vysi. Jsem svobodna bezdetna 30 let a cisty mesicni prijem mam 9500,-. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, chceme zažádat o úvěr pro mladé na…

Dobrý den, chceme zažádat o úvěr pro mladé na koupi bytu (300 000). Podmínku věku pod 36 let splňuji pouze já - manžel nikoliv. Manžel však má vyšší příjmy. Je nutné, abych o úvěr žádala já? Dále: v blízké době mi končí pracovní smlouva. SFRB chce mít v žádosti o úvěr (resp. v potvrzení výše příjmů) uvedeno, zda má zaměstnanec smlouvu na dobu určitou a dokdy ji má. Může mě smlouva, končící posledního května handicapovat v přiznání úvěru? Novou smlouvu mám přislíbenou, zaměstnavatel ale "má čas" a dřív než za měsíc ji mít nebudu. Může mě končící smlouva handicapovat i v přípaě, že bude o úvěr žádat manžel (pokud to lze)? Jak dlouho trvá, než zjistíme, zda úvěr dostaneme nebo ne? Má ještě cenu o úvěr žádat nebo je pravděpodobné, že jsou už zdroje SFRB vyčerpané? Děkuji.



odpovídal(a): Michal

Prosím o odpověď. V prosinci 2003 jsem ukočila…

Prosím o odpověď. V prosinci 2003 jsem ukočila stav. spoření-po 5 letech a současně ve stejný den jsem uzavřela novou-následnou smlouvu u stejné stavební spořitelny. Za rok 2004 mi však byla připsána státní podpora pouze z připsaných úroků na staré smlouvě(tj. z částky asi 2000,- Kč), jelikož jsem na ni již žádné vklady nezasílala . A z naspořené částky - z mých vkladů na nové smouvě (což bylo asi 12000,- jsem žádnou státní podporu nedostala s odůvodněním, že nelze čerpat státní podporu v daném roce na dvou smouvách. Jednalo se však o slouvu následnou a poradce, který prováděl ukončení smlouvy a sepsání nové mne o této skutečnosti neinformoval, navíc před navedením nové smlouvy úmyslně bez našeho vědomí změnil požadavek na státní podporu (provedl bez mého souhlasu změnu na originále Návrhu z "ano" na "ne")- toto pozměňování jsme s danou stavební spořitelnou řešili v loňském roce a věřili jsme, že příčinou nepřipsání státní podpory na nové smlouvě za daný rok 2004 je právě toto pozměnění. Při výpisu za rok 2005 jsme však zjistili, že i po opravě "úmyslného pozměňování" požadavku na státní podporu nebyla opět st. podpora za rok 2004 připsána s odůvodnění, které jsem již uvedla. Tento postup je pro mne jako klienta velmi nevýhodný a nemohu uvěřit , že je ze strany stavební spořielny správný. Pokud potřebujete podrobnější informace či zápis o řešení "pozměnění smlouvy", ráda Vám je poskytnu.Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Štěpánková Hana


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, chtěli bychom koupit od rodičů byt v…

Dobrý den, chtěli bychom koupit od rodičů byt v jejich osobním vlastnictví za 1.000.000,- Kč. Chtěl bych vědět zda je lepší hypotéka nebo stavební spoření (platíme si dva roky čtyři stavební spoření, každé ve výši 1.000,-Kč měsíčn)


odpovídal(a): Michal

Jsem ceska a mam porad trvale bydliste v cesku.…

Jsem ceska a mam porad trvale bydliste v cesku. Muj manzel je angican a momentalne nas jeho prace poslala do Dusseldorfu, kde momentalne bydlime. Radi bychom koupili maly pozemek ci domek v cesku. Mam nejake penize na stavebnim sporeni, ale nepracuji jsem zena v domacnosti. Za stavebnim sporeni mi zamitli moznost hypoteky na pozemek jelikoz nepracuji a manzel je anglican a nepracuje v ceske republice. Muzete mi poradit jestli je moznost opravdu mit hypoteku v cesku za techto okolnosti. Predem moc dekuji


odpovídal(a): Michal

Dobrý den,budu vděčný za radu pří výberu typu…

Dobrý den,budu vděčný za radu pří výberu typu úvěru na pořízení rodinného domku. Můj čistý příjem je 20000 Kč čistého. Osobní účet mám u ČSOB a 3. rokem stavební spoření s "Liškou" na cílovou častku 160000 Kč. Je mi 29 let a v dohledné době se hodlám oženit a partnerka bude na mateřské.Jaký produkt a u které banky by byl pro mě nejvýhodnější? Pokud je potřeba více informací rád je poskytnu. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Je možné ukončit smlouvu o stavebním spoření…

Je možné ukončit smlouvu o stavebním spoření předčasně - cca 6 měsíců předem? Jaká je možnost získat své naspořené peníze předčasně a neztratit přitom státní podporu ani připisovaný úrok?


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, v příštím roce bych si ráda pořídila…

Dobrý den, v příštím roce bych si ráda pořídila byt do OV v hodnotě cca 600.000,-Kč.Vlastní prostředky mám cca 250.000,-Kč a zbytek 350.000,- bych si ráda půjčila.Příští rok budu mít deset let do důchodu (50 let).Čistý měsíční příjem je 18.500,-Kč.Žiji sama.Ráda bych Vás požádala o radu v možnostech financování.Zda je lepší využít hypotéku nebo stavební spoření (dosud nemám žádné).A zda vůbec mohu na úvěr dosáhnout (vzhledem k věku).Předem Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jana Sedláčková


odpovídal(a): Michal

Dobry den, jsem majitelkou poloviny…

Dobry den, jsem majitelkou poloviny nemovitosti (chalupa) jejich odhadni cena je 800.000,-. Jak mohu nejlepe ziskat penize na financovani odkoupeni druhe poloviny nemovitosti a jeji naslednou rekonstrukci? Uzavrela jsem stavebni sporeni, ktere jsem doplatila s koncem roku 2005. Predem dekuji za pomoc a radu. Radka Simunkova


odpovídal(a): Michal

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli jako…

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli jako samoživitelka se dvěma dětmi a čistým měsíčním příjmem 10.000Kč mám nárok na hypotéku nebo úvěr na koupi bytu. Předem děkuji za odpověď. Andrea



odpovídal(a): Michal

Zafinancoval jsem rekonstrukci domu stavebním…

Zafinancoval jsem rekonstrukci domu stavebním spořením, již dva roky splácím přidělený úvěr 1,8 mil. Kč, který je zajištěn touto nemovitostí. Odhadní cena je vyšší než byla potřeba pro úvěr. Kromě toho mám jiné spotřební a krátkodobé úvěry, které bych chtěl převést na dlouhodobější ( 8-10 let ) jeden úvěr. Existuje u stavebního spoření možnost dodatečně navýšit úvěr nebo něco jiného jako dnes nabízí hypotéky ( 2 v jednom, hypotéka + 20% hotovosti bezůčelové ). Nebo jakákoliv půjčka, hypotéka do 500.000,- bez potřeby ručení nemovitostí ? Čistý dokladovaný měsíční příjem rodiny je cca 80.000,-


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, s přítelem chceme koupit byt v…

Dobrý den, s přítelem chceme koupit byt v hodnotě asi 1.100.000,- Kč. Zajímalo by nás zda je výhodnější využít uvěru, resp. meziúvěrů ze stavebních spoření, nebo si vzít úvěry jen do výše cílových částek SS a zbytek financovat prostřednictvím hypotéky. Já mám stavební spoření z r. 2000 u ČMSS, na cílovou částku 160.000,- Kč, naspořeno v současné chvíli asi 108.000,-Kč, čistý měsíční příjem 11.000,-Kč. Přítel má stavební spoření z roku 2003 u MPKB, na cílovou částku 160.000,- Kč, naspořeno asi 80.000,-Kč, čistý měsíční příjem 26.000,-Kč. Přítel má v osobním vlastnictví nemovitost pro případné ručení. Měsíčně budeme ještě po dobu dvou let splácet 4.000,-Kč leasing na auto, další pravidelné měsíční platby dosahují výše asi 3.500,-Kč. Nový byt bychom chtěli splácet 5 let. Děkuji předem za odpověď. K. Tesařová


odpovídal(a): Michal

Dobrý den! Dcera (15 let) má stavební spoření u…

Dobrý den! Dcera (15 let) má stavební spoření u HYPO st. spořitelny. V únoru jí skončilo, peníze chtěla použít na studijní pobyt. Spořitelna ale odmítla peníze vyplatit bez ověřeného podpisu jejího otce. Má na to nárok, když smlouva o st. spoření byla uzavřena pouze matkou několik let po rozvodu a peníze jsou na účet prokazatelně zasílány z účtu matky? Otec podepsat nechce. Navíc si spořitelna stále účtuje peníze za vedení účtu, přestože tam už žádné platby nechodí a o vedení účtu nemáme tím pádem zájem. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Četla jsem před nedávnem o výhodné půjčce kolem…

Četla jsem před nedávnem o výhodné půjčce kolem 200 000,- pro manžele do 36 let. Ráda bych se dozvěděla, kam se obrátit. Děkuji předem za radu.


odpovídal(a): Michal

Prosím o radu ve věci hypotečního úvěru a…

Prosím o radu ve věci hypotečního úvěru a nejvýhodnějšího výběru banky, druhu úvěru, úrokové sazby, fixace. Chci provádět ve vlastním domě rekonstrukci půdního prostoru na obytný. Předpokládaná investice je 2 000 000,-- Kč. Úvěr bych chtěla splácet 20 let. Hrubý měsiční příjem je 80 000,-- Kč. Ručit mohu vlastním domem - jedná se o rodinnou vilu v lukrativní části města, odhadní cena nejméně 3 000 000,-- Kč. Je mi 35 let, v červnu t.r. se budu vdávat, partner má průměrné měsíční příjmy cca 50 000,-- Kč. Na Vašem servru máte velice pěkné porovnání veškeré nabídky hypotečních úvěrů - možná by mi i stačila rada, jak vytisknout, abych získala všechny údaje. Podařilo se mi vytisknout 8 stran, ale končí u sloupce fixace 1 rok. Děkuji.


odpovídal(a): Michal

Dobry den, s manzelem kupujeme novy rodinny dum.…

Dobry den, s manzelem kupujeme novy rodinny dum. Financujeme ho zejmena diky pomoci rodicu. Proto nechceme, aby rodinny dum patril do SJM. Mohl byste nam prosim poradit, co je nutne udelat pro vyjmuti domu ze SJM a urceni vlastnickych podilu pro jejich zapsani do katastru nemovitosti. Dekuji.


odpovídal(a): Michal

Dobry den,potrebuji poradit,mame rozestaveny dum…

Dobry den,potrebuji poradit,mame rozestaveny dum a potrebujeme na dostavbu cca.600 tis.Mame stavebni sporeni 2x u hypo stav.spor. cca. 2,5 roku stare s vkladem na jedne sml. 38 tis. a druha 30 tis. Je mozne si vzit 2x uver po 300 tis. nebo je vyhodnejsi hypoteka.Zaroven vlastnime byt v os.vlastnictvi,ktery v pripade nouze bychom mohli prodat a vyresit nejakou svizelnou financni situaci.Oba s manzelem mame dostatecny prijem na pokryti hypoteky v dane vysi.Predem dekuji.


odpovídal(a): Michal

Dobrý den,mám dotaz ohledně státní půjčky pro…

Dobrý den,mám dotaz ohledně státní půjčky pro mladé (300 tis.Kč). Chtěli bychom ji použít na dostavbu nového RD. Žádal by druh. Chtěl by SFRB doložit i moje příjmy,jakožto družky? (na formuláři o příjmu je : manžel a manželka)


odpovídal(a): Michal

Mám cca 22 000 čitého příjmu a žiji sama s 14-ti…

Mám cca 22 000 čitého příjmu a žiji sama s 14-ti letou dcerou. Ráda bych si pořídila byt do OV, ale nemám žádné spoření. Chtěla bych vědět, jaký typ financování by byl pro mě nejlepší pro pořízení vlastního bytu. Mám 33 let. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Michal

Dobrý den, je mi 32 let, manželovi 34, děti 2 a 8…

Dobrý den, je mi 32 let, manželovi 34, děti 2 a 8. Chtěli bychom rekonstruovat RD v hodnotě 2,4 mil., který jsem dostala darem od rodičů (jsou věcným břemenem). Jsem na MD, čistý příjem rodiny činí 25 000. Manžel má uzavřené SP s Modrou pyramidou na cíl.částku 300 000, spoříme již 4. rokem. Který s penězních ústavů je pro nás nejvýhodnější, když bychom chtěli půjčit asi 1 200 000. Je lepší hypotéka nebo hypoúvěr nebo nějaká kombinace, popř. rozdělit pujčku mezi mne a manžela. Mnohokrát děkuji.