FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Neposkytnutí hypotéky

Dobrý den, žádal jsem o hypotéku,prosel jsem vsemi kontrolami,ale bylo mi receno,ze muj zamestnavatel dluzil,bo nesplacel nejake splatky bance a proto mi nebyla poskytnuta hypoteka,slysim to poprve,je to opravdu mozné? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení stavebního spoření

Dobrý den, dne 28.března 2014 mi končí po 6ti letech stavební spoření, stavební spoření mám uzavřené u Modré pyramidy. Přijdou mi peníze na účet co nejdříve, nebo je zde také nějaká výpovědní lhůta.Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

dobry den chtela jsem se zeptat jsem svobodna…

dobry den chtela jsem se zeptat jsem svobodna matka a bydlim v rodinem domku ktery neni muj a ani tu nemam trvaly pobyt.mam narok na nejaky prispevek na bydleni nebo neco?me bylo receno socialni pracovnici ze tam musim mit trvaly pobyt a musim ten rodinny domek vlastni.zda se mi to divne.Ja tady musim platit najem plus sluzby.dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Chystáme se pořídit RD výstavbou na klíč. Máme…

Chystáme se pořídit RD výstavbou na klíč. Máme obavy z nekalých praktik developera, případně z jeho krachu. Jakým způsobem platit investorovi, abychom minimalizovali toto riziko.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem ve velmi těžké finanční situaci.…

Dobrý den, jsem ve velmi těžké finanční situaci. Žiji v rodinném domě, který ale nevlastním, splácím nájem 3tí osobě. Můj celkový dluh činí 3,5 milionu Kč a můj příjem je 30 000 Kč. Vyživuji 3 osoby (manželka je v důchodu, který činí 4000 Kč). V současné době již nejsem schopen splácet a měsíčně jsem výrazně v mínusu. Ocením jakoukoliv relevantní radu, předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,mam dotaz. Muj pritel je v rozvodovem…

Dobry den,mam dotaz. Muj pritel je v rozvodovem rizeni. Vlastni pul bytu,ktery je psany pul na nej a pul na manzelku. Manzelka tam jiz nebydli,ale stale plati pul hypoteky,pul sluzeb. Chteli jsme se jen zeptat zda-li ja tam muzu s nim bydlet nebo potrebuje i svoleni manzelky? Dekuji za rady. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Převod nemovitosti

Dobrý den, poprosila bych o rádu, chtěla bych koupit byt v OV, z části na hypoteční úvěr. Majitel nemovitosti ale vyžaduje při koupi - z mého pohledu - nestandardní postup. Chce, aby částka byla uvolněna z notářské úschovy v momentě, když se podepíše zástavní smlouva. Nemovitost tedy v katastru nemovitostí není ještě převedena na kupujícího, ale peníze mají být již převedeny na účet prodávajícího. Na nemovitosti v ten moment vázne zástavní právo banky. To je jediná jistota pro kupujícího. Hrozí v takovém případě nějaká rizika? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Máme uzavřené…

Dobrý den, prosím o radu: Máme uzavřené stavební spoření u Buřinky od r. 2001 . Na konci roku 2012 jsme tam jednorázově zaslali dost velkou částku. Bohužel výpis za rok 2012 jsme si nezkontrolovali včas, ale až nyní. Zjistili jsme, že tato zaslaná částka nebyla úročena. Je nějaká možnost, jak nyní tento stav napravit? Děkujeme moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o vaši radu,nebot vůbec netuším…

Dobrý den, prosím o vaši radu,nebot vůbec netuším,jak to je. Pobírám příspěvek na bydlení na byt v pronájmu.Od 1.března bych měla dostat družstavení byt,kde se plánuji od 1.4. přihlásit k trvalému pobytu (předpokládám,že od tohoto data ho už budu plně obývat).Bohužel jsem dnes zjistila, že tam jsou ještě přihlášeni k trvalému pobytu 3 dospělý lidé + jedno dítě.Pro mě jsou to cizí lidé.Od 1.3. bych měla mít od družstva nájemní smlouvu a potvrzení,že jsem družstevníkem.Na magistrátu mi dnes řekli,že proti těmto lidem budu moci zahájit správní řízení o odhlášení z trvalého pobytu od toho 1.3. a že pokud tyto lidé nebudou dohledatelný a nebudou si přebírat korespondenci z úřadu,tak toto řízení může trvat až 3 měsíce.Bohužel vím už dopředu, že dohledatelný nebudou,jsou v Anglii.Na bytovém družstvu mi přislíbili dokument, kde je sepsáno,že tito lidé pozbývají členských práv na byt.Tento papír potřebuji také k odhlášení z trvalého pobytu dotyčných lidí. A nyní se konečně dostávám ke své otázce. Když v měsíci dubnu,nebo květnu požádám o příspěvek na bydlení,budu mít na něj nárok?Nebude vadit, že tam nějaký čas(měsíc,dva) byli přihlášeni tito lidé k TP?Jde je nějak vyčlenit z posuzování nároku na příspěvek na bydlení? (např. tím dokumentem z bytového družstav,že už pozbyli členských práv)A z čeho se mi bude příspěvek počítat, když budu dokládat úhrady za leden, únor a březen v bytě,kde mám nyní TP,ale už vlastně v tom dubnu budu mít TP jinde. Můžete mi prosím odpovědět?Jsem docela zoufalá,nebot jsem nyní ještě k tomu přišla o práci,takže jestli tento problém nebude řešitelný,tak nevím,co budu dělat.Velice děkuji za odpověd,hezký večer,Alena


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření a nemovitost v zahraničí

Dobry den, chtela bych navazat na jeden z dotazu, kde se tazatelka pta, zda je mozne, pokud ma stavebni sporeni a momentalne zije mimo CR, ze ztrati statni podporu, pokud si zmeni adresu z ceske na aktualni zahranicni adresu. Vasi odpovedi bylo,ze "že nárok má fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky a rodným číslem přiděleným příslušným orgánem České republiky". Z osobni zkusenosti musim poznamenat, ze status "trvaleho pobytu" je pouze formalitou - pokud se dotycna osoba primo NEODHLASI z trvaleho pobytu (tj.vyplnenim prislusneho formulare a odevzdani OP), "trvaly pobyt" ji je ponechan. Muj dotaz s timto souvisi - je mozne, aby osoba s trvalym pobytem v CR, ale s pripadnymi investicemi v zahranici cerpala uver ze stavebniho sporeni na koupi nemovitosti v zahranici (za predpokladu, ze dolozi vsechny pozadovane doklady k uveru). Dekuji.



odpovídal(a): Redakce

Hmotná nouze

Dobrý den ,měla bych dotaz popis situace. Manžel měl operaci srdce dostali jsme se do finančních problémů.Manžel Osvč si neplatil pojištění a proto při přerušení živnosti a přechodu na pracovní úřad nedostal podporu zažádali jsme si tedy o příspěvek hmotné nouze. V domácnosti jme mi 2 dospělí tři děti 3roky 4roky a 13 let.příspěvek nám sice přiznali ale na manžela zase nic nedostanu jen na děti prý proto že si neplatil to pojištění. Chtěla jsem se optat jestliže manžel uhradi dluh tak nam to pak vyplatí o co ted příjdem ?Počítala jsem si vypočet příspěvku na živobití na internetu přímo na kalkulačce pro výpočet a vychází to tak že nám to vypočítala špatně nebot mi to tam vychází víc . A ještě jedna otázka ,rozbila se nám pračka a dozvěděla sem se že by mi na hmotné nouzy měli pomoci bud jí koupit nebo zaplatit opravu.Jenže mi už jsme jí jednou opravovat nechávali a ona cca dva měsíce a stejná závada takže podle mého uvážení se opravovat pračku každé dva měsíce nevyplatí.Je tedy pravda že mi s tím vypomohou . Předem děkuji za odpověd Petra


odpovídal(a): Redakce

Refinancování úvěru ze stavebního spoření

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se mně vyplatí refinancovat úvěr ze stav.spoření u ČMSS, na jednom zbývá doplatit 221.000 a na druhém 173.000, celkem splátky 5.510,-, úrok 4,8%. Mám nabídku od FIO na 400.000,- splatnost 10 let, úrok 2,99%, fixace 5 let, splátka 3.860,-, teoreticky bych to viděla jako výhodu, FIO požaduje navíc pojištění nemovitosti. Rozdíl by byl asi 30.000,- ale co bude po 5ti letech, až skončí fixace? Pak se může částka navýšit? Je vůbec běžné refinancovat úvěry u stav. spoření hypotékou? U hypotéky je ještě možné ročně splatit 20%, min. 50tis. Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobrý den, je mi 26 let, žiji v obci do 10 tis. obyvatel v okrese Benešov v nájemním bytě s partnerem (nejsme manželé). Partner nyní začal podnikat, takže jeho příjmy jsou minimální. Já pracuji na HPP, ale v lednu 2014 budu odcházet na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Nájemné platíme 5000 Kč + zálohy na elergie (1800 elektřina, 1000 plyn, voda se vyúčtovává čtvrtletně bez záloh). Vodoměr, elektroměr i plynoměr je psán na partnera. Obávám se, že při mateřské bude naše finanční situace velmi špatná. Dotaz: mám nárok na nějaký příspěvek? Případně kde se toto vyřizuje a co je k tomu potřeba? Děkuji a přeji pěkný den, Hannis


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dávky - rok před důchodem, bez…

Nárok na dávky - rok před důchodem, bez zaměstnání a při péči o rodiče. - Dobrý den, dostala jsem se do velmi složité životní situace. Jsem ročník 1955, mám jednu dospělou dceru, která již má svůj vlastní život. Posledních cca 8 let jsem v domácnosti, kvůli vleklým psychickým potížím, bohužel nevybojovala jsem si ani částečný invalidní důchod.... Samozřejmě si každý měsíc platím zdravotní pojištění a když se mi podařilo našetřit peníze, tak jsem si vždy na konci roku zaplatila na OSSZ sociální pojištění, aby mi ten rok byl započítán na důchod... Bohužel v říjnu 2012 jsem ovdověla a bohužel jsem měla nárok na vdovský důchod pouze jeden rok. Tato výplata mi skončí již tento měsíc a pak jsem absolutně bez příjmu a bohužel i jakýchkoliv úspor. Mohla bych jít za cca 1,5 roku do starobního důchodu, předčasného, ale s ne tak velkou srážkou... Bohužel netuším jak mám ten cca 1,5 roku přežít... Od roku 2008 mám u sebe svou maminku, které je 83 let a již se nedokáže o sebe postarat a potřebuje dohled a veškerý servis, od úklidu po jídlo. Po několika žádostech o příspěvek na péči, zamítnutích a odvoláních se nám podařilo vybojovat první stupeň, což je 800 Kč měsíčně. Bohužel na první stupeň příspěvku o péči se nevztahuje prodloužení výplaty vdovského důchodu. V místě bydliště práci neseženu a dojíždět do krajského města, by znamenalo být od rána do večera pryč z domu a kdo by dohlédl na mojí matku ? Sama si neuvaří a v zimě těžko dojde přiložit do kotle a kdyby upadla, sama se ani nezvedne... Navíc, sebemenší stres způsobuje, že u mne nastane fyzický kolaps s těžkou nevolností, tudíž si ani nemyslím, že bych nějaké zaměstnání zvládla. Navíc ve svém věku už nejsem perspektivní... Nevím, jestli mám nárok na nějaké dávky či příspěvky nebo jestli by moje matka mohla o něco zažádat... Nevím ani, jestli se musím kvůli žádostem o nějaké dávky přihlásit na úřad práce... bojím se, že mne budou jen honit s doporučenkami po pohovorech... S úřednicemi úřadu práce mám jen špatné zkušenosti, jsou většinou velmi arogantní a neřeknou člověku víc než musí, natož aby s něčím poradili.... Proto se obracím na vás..... Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chěla bych se zeptat jestli bude mému…

Dobrý den,chěla bych se zeptat jestli bude mému synovi přiznána dávka invalidního důchodu,když mu byl přiznán invalidní důchod III. stupně,ale je mu 19 let a je veden na ÚP asi rok a půl a mezi tím 3x pokus o docházku do školy.Jednotlivé dny školy a PÚ na sebe navazují,proluka tam není. Jenže ÚP za mladistvé dosud nepracující údajně sociální pojištění nehradí,tím pádem nebude mít nárok na vyplácení dávek? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobry den,chci se zeptat. Jsem zaměstnány ale mam srazky ze mzdy. Po srazkach mam cistou mzdu 8500kc a chtel bych do pronajmu u spolecnosti rpg.Najem bych platil 7500kc vcetne sluzeb a tak se ptam jestli mam narok na prispevek na bydleni a kolik by to tak bylo. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Refinancování mimo dobu fixace

Dobrý den, mám hypotéku u GE, jejíž fiaxace končí 8/2015. V dnešní době je tam dosti nevýhodný úrok 4,25% a proto bych jej rád refinancoval. Je možné to zkusit u jiné banky nyní, že bych se z té původní hypo vyvázal? Nebo prostě musím ještě 2roky vydržet? Nemám u sebe smlouvy a nejsem si jist, jestli to z těch jejich svazků vůbec vyčtu...


odpovídal(a): Redakce

Předčasné spacení úvěru

Dobrý den, v roce 2011 jsme s manželem koupili byt, ke koupi jsme použili překlenovací úvěr od Modré pyramidy. Nyní bychom chtěli byt prodat a přestěhovat se, na pobočce MP mi bylo oznámeno, že předčasně splatit úvěr lze, nicméně bude tam sankce cca 10% z cílové částky, v našem případě cca 170tisíc. Našla jsem tedy smlouvu o překlenovacím úvěru, kde jsem našla odstavec o předčasném splacení: "V případech kdy klient předčasně splatí celý vyčerpaný úvěr, není povinen platit MPSS úhradu za předčasné splacení úvěru. Povinnost platit úhradu za předčasné splacení úvěru nemá klient ani v případě, že splatí celý vyčerpaný úvěr do 30 dnů ode dne, kdy přestala platit naposled platná úroková sazba." Z téhle věty jsem pochopila, že bychom nic platit neměli. Je tomu tak? Mohou se odvolat na změnu všeobecných podmínek, když to mám takto napsané ve smlouvě a žádnou změnu jsem nepodepsala? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Stanovení ceny pozemku

Dobrý den, nevěděli byste, prosím, kolik Kč je cena za 1 m2 pozemku v obci s cca 400 obyvateli na severním Plzeňsku, cca 24 km od Plzně a kde bych to popř. mohla i na webu nebo jinde zjistit. Kolik mohu požadovat za 1m2 pozemku - informace týkající se r. 2012 a 2013. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Spotřebitelský úvěr

Chci se zeptat, zda je spotřebitelským úvěrem půjčka poskytnutá s nulovým úrokem, ale se sankci stanovenou při neplacení měsičních splátek?