FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Ráda bych koupila byt, který stojí 1mil. korun.…

Ráda bych koupila byt, který stojí 1mil. korun. Můj plat činí 15.500 kč čistého, měsíčně. Zatím jsem sama, je mi 23 let a jsem z plzeňského kraje. Zajímalo by mě, kde by bylo nejvýhodnější dostat úvěr a za jakých podmínek. Má představa splátek je do 7 tis. kč Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mám zájem koupit byt financovaný přes hypoteční…

Mám zájem koupit byt financovaný přes hypoteční úvěr a stavební spoření.Stavební spoření 2* KB,(stav 2*25000,cílová částka může být variabilní,nyní spoření 10000/měsíc).Překlenovacím úrokem z tohoto stav. spoření chci financovat základ pro hypotéční úvěr.Hotovost 100 000 Kč,čistý příjem 18 000 Kč.Žádám Vás o návrh ceny bytu,rozložení financí,splátkový kalendář.Dále prosím o radu,jak přesně postupovat(obávám se,že podepíši smlouvu o smlouvě budoucí,zaplatím zálohu a potom mohou být problémy s vyřízením hypotéky a čas zálohy uteče),dále jestli očekáváte podpis zákona na podporu koupě starších nemovitosti.Jeste jednou,prosím o návrh možné ceny bytu(max.,nejvýhodnější).Ještě bych se rád zeptal zda bude nutno zastavit nějakou nemovitost?Moje poslední investiční prostředky jsou na dalším staveb. spoření u Hypobank(cílová částka 500000 nebo 1000000,stav 50000,ale zde není možno vzít překlenovací úvěr).Asi mé investice nejsou nejlépe rozloženy,takže prosím o radu,jak z toho vylézti s bytem.Děkuji Evžen Ondráček.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se optala jak zhruba…

Dobrý den, ráda bych se optala jak zhruba finančně náročné je - Chtěla bych využít Půjčky pro mladé, která je nabízena státem. Půjčka by byla na přestavbu bytu v rodinném domě, ale nemám na adrese trvalé bydliště, byt je v prvním patře a nemá žádné nákresy a projekty. Prosím je to finančně hodně náročné vše zrealizovat? Kde bych popřípadě měla začít, myslím tím u kterého úřadu. Není lepší vzít si překlenovací úvěr od ČS, kde mi nyní končí stavební spoření?Moc děkuji za informaci Němečková


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky…

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky z hypotéky, u které jsem klientem já (on je uveden jako další účastník hyp.smlouvy). Vždy jsem si odečítala já, ale v letošním roce jsem na mateřské dovolené. Děkuji Přenosilová (mprenosilova@volny.cz]


odpovídal(a): Redakce

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. …

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. Chci koupit dům jehož odhadní cena je 820 tis. Kč Jsem ženatý, bezdětný a hrubý příjem naší rodiny je cca 40000,- Kč. Rád bych splácel max. 10 let. Dále by mě zajímalo, zda existují nějaké formy podpory od státu na nákup či rekonstrukci staršího domu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat při…

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat při prodeji bytu na kterém je hypotéka?Co bude potřeba ,pokud si byt chce kupující vzít také na hypotéku ? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební…

Dobrý den, chtěla bych si založit stavební spoření "na maminku", jedno už mám. Byty v Praze jsou přece jen drahé. Vycházím z toho, že nepočítám s čerpáním úvěru v prvních třech letech. Které stavební spoření pro mě bude nejlepší? Určující je výše naspořené částky na konci období. Děkuji, Krajcarová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtel bych se zeptat zda je ma idea…

Dobry den,chtel bych se zeptat zda je ma idea finanacovani bytu realna. Cena bytu = 2.8 milionu. Byt bych chtel financovat nasledujicim zpusobem: HYPOTEKA 1900 000Kc na 20 let UVER STAV. SPOR. 300 000Kc PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let VLASTNI FINANCE 300 000Kc Na uctu stavebniho sporeni mam nasetreno 120 000Kc Cisty prijem domacnosti je cca 34000Kc, pecujeme o dite do 6let. Trochu mam obavy z pujcky od SFRB, protoze k zadosti je nutne mit prislib banky o hypotencnim uveru. Bojim se situace, kdy banka bude chtit dolozit zbytek financnich prostredku na koupi bytu a ja uz budu pocitat s 300tis. pujckou od SFRB a SFRB bude zase chtit prislib banky o poskytnuti hypoteky... Jeste jsem se nikde neptal, mozna jsou moje obavy liche,nevim, Vy s tim mate jiste spoustu zkusenosti. Muj orientacni vypocet: HYPOTEKA 1900 000 na 20let s urokem 4%-> 11820Kc/mesic UVER SP. na 180 000Kc na 5 let 4%-> 2400Kc/mesic PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let 2%-> 1520Kc/mesic Celkem splatka 15740Kc/mesic Je tato kalkulace realna? V pripade ze ano, je realne takto byt financovat? Predem dekuji za odpoved. Petr D.


odpovídal(a): Redakce

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi,…

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi, kdybych takovy byt koupila jak dlouho v takovem bytu muzu bydlet. A jak je to s bytem u majitele. To znamena ze ja si koupit tento byt jen do pronajmu? Takze kdykoliv me tento majitel muze vystehovat? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, já a přítelkyně máme téměř rok…

Dobrý den, já a přítelkyně máme téměř rok starého syna - přítelkyně je nyní na rodičovské dovolené - žijeme odděleně - já pracovně v Praze, ona u rodičů v Mostě. Chtěli bychom hypotéku max. 1.500.000,- na financování bytu v Praze. Alternativní zdoje bohužel chybějí. Příjem přítelkyně lze nyní doložit jen ve výši cca 2800/měs, muj čistý příjem je 15.500/měs. Je možné získat hypotéční úvěr na mě a další jinou osobu a po ukončení rodičovské dovolené mojí přítelkyně přepsat závazky na přítelkyni? Rád bych znal jakékoli schůdné řešení této bezvýchodné situace. Děkuji mockrát... René Skalický



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit v oblasti…

Dobrý den, potřebovala bych poradit v oblasti financování bydlení. Moje dcera by si chtěla koupit byt v OV nebo DV za cenu max. 600 tis. Kč. Její příjem je cca 10 tis. čistého, je svobodná, bez závazků. Počátkem roku 2005 jí končí stavební spoření u Wuestenrotu (CČ cca 80 tis. Kč) a cca 1 rok spoří u Hypo stav. spoř. (cílová částka cca 15 tis. Kč). Dále má k dispozici cca 60 tis. Kč v hotovosti a zhruba za 1 rok bude mít další částku (asi 125 tis. Kč). Je pro ni vhodné využít produkt K10 (Wuestenrot), který má úrokovou sazbu 4,8% (v případě bytu v DV může ručit nemovitostí blízkých příbuzných), případně nějaké standardní stavební spoření nebo je lépe si vzít na částku cca 500 tis. Kč HÚ? Příbuzní by mohli fungovat také jako spoludlužníci při žádosti o úvěr (mají dostatečné finanční prostředky). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 30 let, po rozvodu již 4 roky…

Dobrý den, je mi 30 let, po rozvodu již 4 roky bydlím u rodičů ve státním bytě, kde nemám trvalé bydliště. Během manželství mi byl přidělen státní byt a napsán byl na mne a manžela. Po rozvodu byt užívá bývalý manžel, ale v bytě mám stále trvalé bydliště. Mám uzavřené stavební spoření u VSSKB na cílovou částku 300.000 Kč, spoření mi končí v prosinci 2005. Zajímám se o koupi bytu, ale ceny bytů značně převyšují cílovou částku mého spoření. Potřebuji poradit jak nejvýhodněji pořídit byt 3+1, u kterého je současná cena 600-700.000 Kč a jaké klady a zápory má koupě bytu družstevního nebo v podílovém či osobním vlastnictví. Předpokládám, že úvěr budu splácet sama, mám trvalý čistý příjem cca 11.500 Kč měsíčně. Dále mne zajímá, zda je nutné po zakoupení vlastního bytu změnit trvalé bydliště, které mám dosud uvedené v státním bytě, který užívá bývalý manžel, ale kde nebydlím. Protože u rodičů nemám trvalé bydliště, bylo by pro mne výhodnější změnit trvalé bydliště k rodičům? Mám případně nárok na jejich byt, když zde bydlím již 4 roky? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v…

Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v osobním vlastnictví. Majitelem je můj otec, ale po celkovém zaplacení bytu koncem tohoto roku, bych chtěl tento byt převést na sebe a rodičům vrátit peníze které do splátek v minulých letech investovali. Zajímalo by mě, zda bych např. mohl od nich byt odkoupit za dlužnou částku (cca 450000) a k jejímu pokrytí využít i 300 000 úvěr pro mladé od SFRB. Je mi 35let, jsem ženatý,manželce je 31 a máme ročního syna. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Získala jsem 400tis prodejem…

Dobrý den.Získala jsem 400tis prodejem nemovitosti.Chci koupit byt cca za 800tis.Splácím měsíčně 2000 úvěr ze stavebního spoření,zbývá k doplacení 130tis.Je mi 34 let,mám 2 děti,jsem samoživitelka.Měsíční čistý příjem rodiny činí 15000 + 3000 výživné.Jak mám postupovat?Je pro mne výhodnější doplatit stavební spoření a vzít si hypotéku na větší částku,nebo jej nechat dále běžet a hypotéku vzít pouze na 400tis?Mám šanci vůbec nějakou půjčku získat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V prosinci roku 2001 jsem uzavřela…

Dobrý den. V prosinci roku 2001 jsem uzavřela smlouvu o stavební spoření s cílovou částkou 30.000,- Kč, v současné době mám na ní necelých 6.000,- Kč. Chtěla bych poradit, zda je pro mě v současné době výhodnější navýšit si cílovou částku a spořit jen na této smlouvě, nebo zda mám u stejné stavební spořitelny uzavřít další smlouvu o stavebním spoření s vyšší cílovou částkou. Ráda bych si v brzké budoucnosti chtěla požádat o úvěr. Taky by mě zajímalo jak to bude se státní podporou. Pokud si zvýším cílovou částku u současné smlouvy, zvýší se mi i státní podpora u této smlouvy? Pokud ano, bude to při dnešních 15% nebo při minulých 25% - jedná se o tu smlouvu uzavřenou v prosinci 2001. Prosím, poraďte mi, co je výhodnější a jak je to s tou státní podporou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka, která má trvalé…

Dobrý den, jsem studentka, která má trvalé bydliště v Chrudimi, studuje VŠ v Praze, kde má nárok na kolej. Můj dotaz míří k tomu, jestli mám nárok na příspěvek na ubytování jako studentka do 26 let. Jestliže ano, kde tento příspěvek na bydlení na koleji či v privátě dostanu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s manželem bychom chtěli stavět…

Dobrý den, s manželem bychom chtěli stavět rodinný dům v hodnotě 1000 000Kč.Manželův čistý příjem je 22000Kč.Já jsem na mateřské dovolené.Máme jedno dítě.Našetřeno nemáme nic, finanční závazky nemáme.Chtěla bych se zeptat, zda mame nárok na hypotéku, v jaké výši a kolik bychom spláceli měsíčně a po jakou dobu.Děkuji za odpověď, Eva Dostálková.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych koupil nemovitost v odhadni…

Dobry den, rad bych koupil nemovitost v odhadni cene 1 400 000,-kc (zrejme i kupni cena) a mam stavebni sporeni 3 roky (cca.150 000,-usporeno v HYPO stav.spor.)nenasel jsem informace o propojeni hypoteky a stavebniho sporeni a dalsich moznostech financovani koupe.Prosim o vasi odpoved.Dekuji Kučík


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s problémem, který s…

Dobrý den, obracím se na Vás s problémem, který s Vámi souvisí i nesouvisí. Naše hypoteční banka měla vyvázat (a podala žádost na katastr) ze zástavy náš byt, jenž byl dodatečnou zástavou na pořízení jiné nemovitosti pomocí hypotečního úvěru. Výmaz zástavního práva ale katastr zamítl, z důvodů nějakých nedostatků žádosti. Banka se proti tomu neodvolala ani jinak neprotestovala a rovnou podala novou žádost. Nám tak vzniká škoda, kdy vinou banky nemůžeme s bytem volně disponovat. Naši stížnost, kde jsme žádali "satisfakci", ale zamítla jako neoprávněnou, že chyba byla na straně katastru. Myslíme si, že chybu udělala banka. I kdyby byl na vině katastr, měla se banka bránit, což neudělala. Poradíte nám na koho se obrátit (finanční arbitr určitě neřeší takovéto věci). S pozdravem Pavel Doubek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosbu. Ptřebovala bych poradit s…

Dobrý den, mám prosbu. Ptřebovala bych poradit s financováním pořízení bytu. Byt byl postaven cca v roce 1996 částečně z prostředků obce a zbytek půjčkou nájemníků obci. Z půjčky je každý měsíc strháván nájem, takže nájemník má vlastně předplacený nájem. Byt ovšem zůstane obecní i po odbydlení této "půjčky", nebude se předávět do osobního vlastnictví, jako je tomu u nových variant tohoto typu výstavby. Hodnota půjčky, kterou bych měla zaplatit stávajícímu nájemníkovi je 370 tis. Kč. Mám stavební spoření, na kterém je naspořeno cca 60 tis. Kč. Jaké bych měla možnosti financování? Děkuji za odpověď