FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

RPSN u úvěru od stavební spořitelny

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně úvěru ze stavebního spořeni. Mám stavební spoření u ČS a splnil jsem veškeré podmínky pro čerpání řádného úvěru. Od pracovníka ČS jsem dostal nabídku včetně výpočtu splátek. Zaraží mě však uvedená RPSN, která je 5,45%, přičemž úroková sazba je 4,75%. Zajimalo by mne, co všechno je zohledněno ve výpočtu RPSN ? Vím, že by tam měl být poplatek za vedení účtu, což je 300 Kč/rok. Žádné pojištění v rámci úvěru jsem si nezřizoval. Dekuji. MJ


odpovídal(a): Redakce

Panelákový byt 2+1 - financování

Dobrý den, chci si koupit panelákový byt 2+1 a obracím se na Vás s dotazem. Co je v podstatě výhodnější, vzít si úvěr ze stavebního spoření či si na byt vzít půjčku v hotovosti? Výhodnější z hlediska úroků? A ještě mě zajímá – pokud mám na stavebním spoření našetřeno 300 000 Kč a spořím tři roky, jak to bude s úvěrem ze stavebního spoření – dají mi ho do celé výše, tedy 100 % hodnoty nemovitosti? Děkuji za odpověď. Zdraví. Jan Novák



odpovídal(a): Redakce

02…

02.11.2009 Dobrý den, obracím se na Vás s jedním dotazem – je mi 22let a před rokem mi zesnula mamka. Byl jsem jediný dědic, protože rodiče byli rozvedení a otec s námi nebydlel už od mých deseti let. Momentálně jsem nezaměstnaný, studium sem musel přerušit z důvodu nedostatku finančních prostředků. Po vyřešení dědictví jsem se dostal do nepříjemné situace ze které nemůžu najít východisko. Jedná se o to, že na mě byly převedeny všechny úvěry a půjčky, které si má mamka nabrala. Je to až neuvěřitelné, ale jde o více bankovních služeb které dosahují celkem velmi vysoké částky a já nevím jak se z této situace dostat. Všechny instituce jsem obeznámil s mou situací a návrhy jejich způsobu vyrovnání dluhu byly různé. Jelikož jsem ale ještě nenašel zaměstnání nemám z čeho dluhy splácet, chtěl bych se zeptat jestli je nějaká možnost řešení. Zdědil sem také bytovou jednotku, která je v mém osobním vlastnictví. Je nějaké řešení téhle situace? Nerad bych se dostal do exekučního řízení a o byt přišel, dluhy bych chtěl samozřejmě splatit ale nevím zatím jak, když ještě nemám práci a stálý příjem. Mohli by jste mi navrhnout nějaké šetrné řešení a postup v tomto problému? Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem Stanislav Kunc, Chodová Planá


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce, úvěr

Dobrý den,hledáme nejvýhodnější úvěr na 250tis.Momentálně jsem na MD,takže vysoké splátky nepřipadají v úvahu.Máme již jednu půjčku 60tis,kterou bysme právě z této částky splatili a ze zbytku rekonstruovali kuchyň a obývák. Dům je manželův,já jsem ještě nedosáhla věku 36let. Můžete mi prosím doporučit pro nás nejvýhodnější cestu?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Akce u stavebních spořitelen

Dobrý den, rád bych uzavřel smlouvu o stavebním spoření arozhoduji se u které spořitelny.Vzhledem k téměř rovným podmínkám by me zajímalo pouze jedno.Neposkytuje aktuálně některá spořitelna slevu na poplatek za uzavření?jinak bych preferoval Buřinku a smlouva by byla pro mého dvouletého syna atudíž bez úvěru (pouze pro naspoření cca.300000,-). Vím,že Buřinka také poskytovala slevu pro děti ve výši 50 procent.Platí to ještě?


odpovídal(a): Redakce

Uzavírání stavebního spoření

Dobrý den, uvažuji o stavebním spoření, která se chystám do konce tohoto roku uzavřít. Chci se Vás zeptat, jak mám přesně postupovat při uzavírání smlouvy – na co si mám dávat pozor? Kolik je nejvýhodnější spořit- či ukládat peněz měsíčně, abych dostal plnou státní podporu? Musím složit nějaký počáteční kapitál při uzavírání smlouvy o stavebním spoření? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce bez zajištění nemovitostí

Dobrý den, prosím o radu, jak nejvýhodněji financovat rekonstrukci rodinného domku. Předpokládáme investici zhruba 250000,-Kč. Vlastní prostředky momentálně nemáme žádné, ale za rok nám končí penzijní spoření, ze kterého bychom rádi celou dlužnou částku umořili. Prioritou tedy pro nás není nízká úroková sazba, ale co nejnižší splátka a možnost zbytek úvěru po roce předčasně splatit bez sankcí. Nevím si rady s výběrem konkrétního úvěru (na závěr podotýkám, že máme dostatečnou bonitu a k dispozici solventního ručitele,ručení nemovitostí v úvahu nepřipadá). Předem moc děkuji za odpověď Vágnerová


odpovídal(a): Redakce

Pojištění vkladů

Dobrý den, mám dotaz, který se týká spoření. Chci se zeptat, do jaké výše jsou pojištěné vklady u bank či pojišťoven? Uvažuji o uzavření stavebního spoření či jiného spořícího produktu. Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se vracím k minulému dotazu…

Dobrý den, ještě se vracím k minulému dotazu a žádám Vás o vysvětlení. Minulý dotaz zněl na téma oslabování koruny vůči zahraničním měnám. Chci se Vás zeptat, proč v krátkém období (horizontu do 1 roku) kurz koruny může oslabovat při rostoucí ekonomice? Děkuji odpověď. S pozdravem Novák.


odpovídal(a): Redakce

Odkup bytu od města, úvěr

Dobrý den, v nejbližší době mám odkoupit od města byt (bydlím zde již cca 5 let). Město je zastoupeno Domovní správou. Jako nájemníci jsme obdrželi Nabídku prodeje s celkovou prodejní cenou domu a s podmínkou k prodeji - koupě celého domu, tzn.právní forma prodeje - bytové družstvo nebo jiná právnická osoba(nikoliv spol.vlastníků byt.jednotek). Na základě tohoto máme již cca půl roku založené Bytové družstvo. V současné době mě Bytové družstvo vyzvalo ke složení dalšího členskému vkladu,cca 400 000,což je celková částka za můj byt. Mám dotaz, jakou formou lze nejlépe financovat takový typ bydlení? Zkoušela jsem hypotéku v bance a dostala jsem odpověď, že jsem vlastně jako až 3 osoba a družstevní podíl financovat nelze ani předhypotečním úvěrěm. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Úvěr ve vyšším věku

Jsme manželé, náš věk 69 a 82 máme 10 let stavební spoření a rádi bychom zakoupili byt, na který potřebujeme úvěr nejméně 1,5 mil je možné zístkat úvěr?


odpovídal(a): Redakce

Navýšení CČ. Změní to podmínky?

Dobrý den, stavební spořitelna Modrá pyramida mi nabízí navýšení cílové částky v rámci marketingové akce Prodloužení PLUS za stejných podmínek tj. 3% úrok a st.podpora 4 500,-Kč na učitou dobu. Ale zároveň s tím chce vyplnit a podepsat Návrh na provedení změny parametrů smlouvy, kde souhlasím se změnou tarifu tj. z 3% na 2 %, což se tedy vylučuje s marketing.akcí PLUS a zachováním 3% úroku. Ve formuláři market.akce není uvedeno, že by neplatily změny podepsané v Návrhu na prov.změny par.smlouvy. Pracovnice Modré pyramidy mi sdělila, že navýšení cílové částky nelze navrhnout písemně na čistém papíře a ne vyplněním jejich formuláře změn, i když jsem namítala, že ve Všeob.obch.podmínkách dle čl. 9 ,odst. 1 není nic o fomuláři Návrnu změn uvedeno. Jejich formulář se vyžaduje pouze u nové smlouvy. Co mi radíte?


odpovídal(a): Redakce

U jaké spořitelny vybrat předčasně peníze?

Dobrý den, máme st.spoření už po povinné 5 leté lhůtě u Wustenrotu a České spořitelny s vysokou cílovou částkou. Budu v nejbližší době potřebovat cca 100.000,-Kč, ovšem naspořeno je daleko více u obou st.spořitelen.Nevím které stavebko je výhodnější zrušit,nebo jak to řešit, abych neudělala nějakou hloupost, nepřišla o úroky atd...Díky za radu!


odpovídal(a): Redakce

Pomoc při rekonstrukci domu

Dobrý den, mám dům který chceme s přítelem rekonstruovat, na rekonstrukci bychom potřebovali tak 450000,-. Jsem studentka a spoření, které mi platí rodiče si můžu vybrat až budu pracovat.Takže jsme se rozhodli, že by jsi úvěr vzal můj přítel (má tak 12000-13000 čistého), na jeho jméno mají ale půjčku už jeho rodiče (kteří si ji sami nemohli vzít, ale splácí ji). Máme nějakou možnost dostat výhodně někde nějakou půjčku či hypotéku??Ručili bychom domem.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Řádný nebo překlenovací úvěr?

Potřebuji půjčit 800.000,-- Kč na zakoupení bytu.Mám stavební spoření.Nevím co je výhodnější, jestli úvěr nebo překlenovací úvěr.


odpovídal(a): Redakce

Původní úvěr na novou nemovitost?

Dobrý den, prosím Vás mám takový dotaz...S manželem vlastníme byt, kterým ručíme. Byt jsme koupili s pomoci českomoravské stavební spořitelny. Nyní jsme si vyhlédli byt větší a chtěli bychom ho koupit. Ale problém je v tom že nás současný byt by jsme chtěli prodat ale tu hypotéku co máme by jsme si chtěli ponechat a splácet dál. Myslíte si že by to šlo nějak udělat?jestli jsou vůbec nějaké možnosti. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvky? Dobrý den, nevím, zda svůj…

Nárok na příspěvky? Dobrý den, nevím, zda svůj dotaz směřuji správně, ale ráda bych se zeptala na následující. S přítelem čekáme miminko a začínám počítat jak budeme vycházet s financemi po mateřské dovolené v době pobírání rodičovského příspěvku, zajímalo by mě, zda máme nějaký nárok na příspěvěk na mimi nebo bydlení k vylepšení rodinného rozpočetu. Naše fin. situace je následující: příjmy přítele 15000 čistého, můj nárok na rodičovský příspěvěk 7600 (před nástupem na nemocenskou jsem měla hrubý příjem 16500 - nevím jak se počítá možnost zrychleného čerpání rodičovské dovolené, ale mám pocit že na něj nedosáhnu), dohromady tedy 22600... Naše výdje jsou 9000 hypotéka, 4000 inkaso, 1200 přítelovo jízdné do práce, 1000 telefon s internetem. Dohromady tedy 15200... Jsme schopni dostat nějaký příspěvek? S přítelem nejsme svoji a hypotéka je psána na nás oba. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 21 let a studuji vysokou školu …

Dobrý den, je mi 21 let a studuji vysokou školu - prezenční studium. Nemám stálý výdělek a nyní jsem se odstěhovala od rodičů. Mám nárok na někjaý přídavek na bydlení nebo nějaké jiné přídavky? Měsíčně dostávám alimenty 1800,-. Děkuji za odpověď, BS


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chci se zeptat je mi 25 let mám…

Dobrý den chci se zeptat je mi 25 let mám maturitu a byt v osobním vlastnictví moje měsíční potřeba je necelých 5000 za měsíc Nájem 1660 Elektřina 350 Telefon 300 Internet 300 Jídlo 1800 a příští rok nebo ten další chci jít studovat VŠ nevíte jakou práci bych si měl najít nebo která mi bude umožňovat studovat dálkově a zároveň platit zákl.výdaje? trvalo mi 2 roky než jsem se naučil šetřit vodu elektřinu a topení jsem v těchto výdajích vyjímka?děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Volba spoření na bydlení

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je nejvhodnější produkt v situaci, kdy si člověk chce spořit peníze ale pouze 6 -7 let s tím, že by to byl základ na bydlení. jedná se o měsíční částku 500kč s možnými mimořádnými vklay. předem děkuji za odpověď s pozdravem Jakub Rejnuš