FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit se způsobem…

Dobrý den, potřebovala bych poradit se způsobem financování při koupi nově postaveného bytu do osobního vlastnictví. Zajímala by mne hypotéka v kombinaci se stavebním spořením (spořím 2 roky 18000Kč ročně)nebo s životním pojištěním. Cena nového bytu je cca 350000Kč. Poraďte,prosím,nejvýhodnější variantu. Děkuji. Mrocková Marcela


odpovídal(a): Redakce

dobry den, Totiz vsichni mi hned na uvod rekly…

dobry den, Totiz vsichni mi hned na uvod rekly ze na drustevni byt se nevztahuje hypoteka jen do OV. A s tim rucenim jinou nemovitosti to taky neni tak zhave, zatim sem nasel jen jednu spolecnost ktera souhlasila s rucenim jinou nemovitosti ale za predpokladu ze soucasti ruceni bude i nemovitost kupujici. Je nejaka moznost domoci se vasich rad??? Muzete mi poradit kterou spolecnost si k hypotece vybrat??



odpovídal(a): Redakce

Dobry den. V zari roku 1994 jsem uzavrel smlouvu…

Dobry den. V zari roku 1994 jsem uzavrel smlouvu o stavebnim sporeni u ČMSS na cilovou castku 80000,- Kc a tudiz zaplatil poplatek 800,- Kc za uzavreni smlouvy. Ve vseobecnych podminkach CMSS ze srpna 1994 mam napsano, ze tato castka se nevraci, respektive vraci jen v pripade necerpani uveru. Na smlouve mam primo napsano, ze poplatek za uzavreni smlouvy mohu pouzit na zaplaceni poplatku pri uzavreni smlouvy nove, opet pri necerpani uveru. V roce 1999 me smlouva skoncila, uver jsem necerpal a tak jsem ocekaval, ze dostanu 800,- Kc zpet, ale zastupce ČMSS me sdelil, ze tento poplatek se za zadnych okolnosti nevraci a tudiz jsem ho nedostal. V novych vseobecnych podminkach tomu tak skutecne je, ale tehdy nikoliv. A proto se ptam, mel jsem (mam) narok na vraceni tohoto poplatku, kdyz ve seobecnych podminkach i na smlouve mam napsano, ze ano?? A mohu ho dostat zpet ted cca 1 rok po ukonceni smlouvy??


odpovídal(a): Redakce

Chystam se opravovat dum - mohu zridit 2 bytove…

Chystam se opravovat dum - mohu zridit 2 bytove jednotky. Co je lepsi: a. oprava svepomoci b. oprava pomoci firmy za vlasni penize c. oprava za penize z úveru stavebniho sporeni c. oprava za penize z hypotecniho uveru(s pomoci statni dotace - v jakem stadiu je to dnes - myslim investice do zadosti, vedeni uctu a dalsi poplatky s timto spojene v porovnani s vyhodnosti) Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Hezky den. Precetl jsem si nekolik Vasich…

Hezky den. Precetl jsem si nekolik Vasich odpovedi co jsou uvedeny v sekci "Financovani bydleni". Chtel jsem se dotazat na toto: proc jsou Vase sluzby, napr. zpracovani osobniho financniho planu placene, narozdil od jinych financnich poradcu? Pokud mi tedy prinaseji neco navic co je to? A dale kolik Vase sluzby tedy stoji? V soucasne dobe resim problem koupe bytu na uver. Naskyta se vice moznosti a chtel bych se o nich s nekym poradit. Dekuji za Vasi odpoved. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Přeji krásný den, v tomto období se chystám k…

Přeji krásný den, v tomto období se chystám k uzavření Stav. spoření a současně bych také rád začal bydlet. Zatím mi nejvýhodněji vychází Hypo. Do poloviny roku se pokusím sehnat pozemek a na něm začít budovat RD. Rád bych to řešil formou hypotéky či nějaké vhodné kombinace. Sdělte mi prosím Váš názor. Samozřejmě jsem ochoten zaslat i bližší informace o mně. Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli některá…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli některá hypotečnní banka zajišťuje hypotéční úvěr kdy můžete zastavět stavbu na kterou si právě půjčujete. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den! Mela bych maly dotaz. S pritelem jsme…

Dobry den! Mela bych maly dotaz. S pritelem jsme se rozhodli, ze budeme stavet dum.Pritel ma stavebni sporeni jiz nekolik let. Ja jsem si bohuzel drive zadne stavebni sporeni nesjednala. Nyni bychom si potrebovali pujcit castku 150000-200000 Kc, ktera nam schazi. Slysela jsem o tzv. preklenovacich uverech u stavebnich sporitelen. Chtela jsem se zeptat, zda je realne ziskat tuto castku v co nejkratsi dobe a pokud ano, u ktere ze stavebnich sporitelen by to bylo nejvyhodnejsi. Je mi 22 let, jsem svobodna, cisty prijem mam cca 12000 Kc. Je vubec realne uver za takovych podminek ziskat?


odpovídal(a): Redakce

Spořím u ČS ST od prosince 1999 zatím částkou…

Spořím u ČS ST od prosince 1999 zatím částkou 1500. Uvažuji o tom, že bych si chtěla za 2-3 roky koupit nový byt za asi 1.500.000 Kč. Chtěla bych tudíž zvýšit svoji částku na spoření, ale vím i o možnosti hypoték. Vzhledem k tomu, že nevím, jak se bude situace kolem hypoték vyvíjet, včetně státního příspěvku, přemýslím o kombinaci hypotéky a stavebního spoření - asi navýšení na cílovou částku 800.000 u staveb. spoř., na zbytek bych si vzala úvěr. Myslíte, že postupuji správně (je mi 24 let)? Děkuji předem za Vaši radu. J. Eflerová


odpovídal(a): Redakce

dobry den, je možne uzavřít hypoteční úvěr na…

dobry den, je možne uzavřít hypoteční úvěr na jinou nemovitost než tu kterou si chci pořídit? (ručit jinou nemovitostí než tou kterou si kupuji) nebo-li financovat z hypoteky koupi družstevního bytu.



odpovídal(a): Redakce

Jaké údaje jsou potřeba k sestavení finančního…

Jaké údaje jsou potřeba k sestavení finančního plánu na financování přestavby rodinného domu?


odpovídal(a): Redakce

1. Je možno během doby splácení hypotéčního úvěru…

1. Je možno během doby splácení hypotéčního úvěru změnit vlastníka zastavené nemovitosti ( resp. ze dvou spoluvlastníků převést nemovitost na jednoho )? 2. Jak se liší u Českomoravské hypotéční banky HÚ s odkladem splátky jistiny od HÚ s kapitálovým životním pojištěním?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem majitelemm male firmy, muj cisty…

Dobry den, jsem majitelemm male firmy, muj cisty prijem podle danoveho priznani dosahuje 10 000 mesicne. Je sance ziskat hypoteku na 2-3 miliony na vystavbu noveho rodineho domu? Splacet 30 000 mesicne by nebyl problem, jde o ziskani hypoteky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji vyřešit financování koupě…

Dobrý den, potřebuji vyřešit financování koupě nového bytu do osobního vlastnictví. 2,5 spořím na stavební spoření, ale "pouze" minimum (18 tis. ročně). Potřeboval bych poradit jak to celé sladit, jestli a jak využít stavební spoření apod. Jste schopni a ochotni mi pomoci? Jak "spolupráce" vypadá? Kolik by mě to stálo? Díky za informace Michal Beránek


odpovídal(a): Redakce

hledáme bank.ústav, který nám poskytne hypotéku…

hledáme bank.ústav, který nám poskytne hypotéku tak, aby do jejího splácení mohla být zařazena i naše dcera, nyní l7 let,a tím se nám prodloužila doba možného splácení, nebot my s ohledem na náš věk, 50 a 55 let, máme šanci na hypotéku již jen na 8 let. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pokud budu spořit na stavební spoření i dále po…

Pokud budu spořit na stavební spoření i dále po pěti letech, mám nárok na státní podporu v maximální výši 4500Kč při naspoření v daném roce 18000Kč?


odpovídal(a): Redakce

Chystám přestavbu staršího rodinného domu.…

Chystám přestavbu staršího rodinného domu. Přestavba se dá provést tak, aby vznikly dvě bytové jednotky. Původní a nová. Měl bych v případě vzniku nové bytové jednotky nárok na státní podporu k hypotéčnímu úvěru ?


odpovídal(a): Redakce

Celá rodina máme založeno stavební spoření.Dvěma…

Celá rodina máme založeno stavební spoření.Dvěma dětem skončí 5 let spoření ještě před dosažením zletilosti (ve věku 5 a 14 let).Může s penězi vůbec nakládat zákonný zástupce? Mám na mysli výplatu peněz bez čerpání úvěru. Nebo se musí jen spořit dál nebo převést peníze na následnou smlouvu a počkat, až si s penězi budou moci děti manipulovat samy? Je rozhodný věk 15 nebo 18 let? Pozn.Pozor na frankování obálek u smluv st.sp., od 1.1.01 jsou větší obálky bez ohledu na váhu za 9 KČ!!


odpovídal(a): Redakce

Lze u nektere spořitelny ručit nemovitostí, na…

Lze u nektere spořitelny ručit nemovitostí, na jejíž koupi si beru úvěr? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřenu smlouvu o stavebním spoření na…

Mám uzavřenu smlouvu o stavebním spoření na cílovou částku 160 tis.. Pětiletý cyklus spoření mi končí v listopadu tohoto roku. Chtěl bych zvýšit cílovou částku a dále na tuto smlouvu spořit. Nejprve si ale potřebuji ujasnit: Jestli mohu zvednout cílovou částku teď ,kdy do konce smlouvy zbývá necelý rok? Dále: tím, že skončí pětiletý cyklus a já budu na stejnou smlouvu spořit, mi na této smlouvě začne automaticky nový 5-ti letý cyklus, nebo zda běží původní smlouva a já jí mohu kdykoliv vypovědět a vybrat naspořenou částku aniž bych čekal dalších pět let? Pokud bych si chtěl po čase vzít úvěr z této smlouvy a pokud začne nový pětiletý (viz. kladná odpověď na předchozí dotaz), musím opět splnit 2 roky od začátku nového pětiletého cyklu, při splnění všech ostatních podmínek (hodnotící číslo, 50% cílové částky)? Jak se počítá hodnotící číslo ? od počátku první smlouvy, nebo po automatickém obnovení znovu od nuly?