FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

Jak se splácí překlenovací úvěr?

Dobrý den, prosím o vysvětlení jak se spočita překlenovací úvěr.Dostali jsme výpis z úvěrového účtu a z rekapitulace moc jsme nepochopili kolik už máme zaplaceno, kolik ještě nám zbyde zaplatit a do kdy to budeme platit.V 2007 jsme si půjčili ze stavebnho spoření 300 000 CZK. Úroková sazba z překlenovacího úvěru je 6,35% ročně a z úvěru ze stavebního spoření je 4,75% ročně. Předem Vám děkuji za laickou vysvětlení. S pozdravem Boudová


odpovídal(a): Redakce

SFRB, spořitelna a banka

Dobrý den, chtěli bychom s manželkou využít v příštím roce půjčku od SFRB ve výši 300.000 (pokud se ještě bude nabízet). A chtěl bych se zeptat, zda je lepší podat žádost o úvěr ještě v eltošním roce a nebo až v roce příštím? A jak dlouho tvrá proces žádání o úvěr? A je možné využít úvěr od SFRB jako doplatek rozdílu mezi cenou nemovitosti a hypotékou? Ptám se proto, jestli je možné si nechat naspořené prostředky jako finanční rezervu. Dále bych se chtěl zeptat, po přečtení dnešního článku o možnosti financovat rozdíl mezi výší hypotéky a cenou nemovitosti stavebním spořením. V článku je psáno, že lze ručit jiným způsobem, než ručení nemovitostí. Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem to lze, jestli třeba stačí jako v případě půjčky ze SFRB. Moc děkuji za odpovědi. Hezký den, Štípek



odpovídal(a): Redakce

Výpověď státní podpory

Dobry den, loni jsem pres Vas uzavrel stavebni sporeni u RSTS. Uz predtim jsem u nich mel jeste jedno stavebni sporeni. A chtel bych se zeptat jak mam postupovat, jestlize starou smlouvu chci letos ukoncit, ale chtel bych z ni jeste cerpat statni podporu za minuly a letosni rok(financni pozadavek na obe uz mam splneny). A nasledne, kdy a jak potom u te nove smlouvy pozadat o statni podporu. A dale by me zajimalo, zda mate primo v Moste nejakeho financniho poradce. dekuji, S pozdravem Lukáš Sábl


odpovídal(a): Redakce

Úrokové zvýhodnění a cílová částka

Dobrý den, mám smlouvu s VSS KB z roku 1995. Schází mi 25 000 do cílové částky. Nežádal jsem o úvěr. Jedná se mi o úrokové zvýhodnění, které v současné době činí cca 50 000,- Kč. Měl jsem příslib - a u jiných stav. spoř. to také platí, že "v případě výpovědi smlouvy vyplatí naspořenou částku plus úrokový bonus, i když tím dochází k překročení sjednané cílové částky." Je možné, že by to neplatilo jednotně ? K.Staněk


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat sjem od roku 2007…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat sjem od roku 2007 na mateřské plus sociální dávky jsem matka samoživitelka v tomto období jsem již jako nájemník byla povinna koupit svůj byt tehdy ,tehdy jsem si ho koupila v prosinci minulý rok jsem ho prodala jeliož jsem byla nucena měla sjem exekuce na krku a navíc jsem musela vrátit svému bývalému 200,000 bezúročné půjčky kdy byla splatná v prosinci minulý rok peníze sjem použila na výbavu bytu a koupi ted se přihlašuji na novou adresu kde jsem nájemcem a na kontaktním místě mi řekli že mi budou dávky odvozovat s prodeje bytu peníze už nemám všechny jsem vrátila a zaplatila dluhy chtěla jsem se zeptat jestli i přesto že mám na to doklady mám nárok nebo můžu nárokovat příspěvky jako jsou bydlení atd mnohokrát děkuji za váš čas


odpovídal(a): Redakce

Je státní podpora podmíněna vkladem v daném roce?

Dobrý den. V článku o staveb. spoření jsem se dočetla, že se státní podpora příčítá k úsporám každoročně i když celou cílovou částku vložíte jednorázově (např. hned po uzavření smlouvy). Domnívala jsem se, že získání státní podpory v daném roce je podmíněno vkladem v tomto roce - tj. pokud v některém roce nespořím a na učet nic nevložím, nezískávám v tomto roce státní podporu. Moje stavební spořitelna mi poskytla protichůdné informace. Jaká je tedy pravda ? Mnohokrát děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce za 150 tisíc korun

Dobrý den, žádám Vás o radu ohledně půjčky na rekonstrukci panelákového bytu. Uvažuji o rekonstrukci panelákového bytu 3+1 a chci si vzít půjčku na 150 000 Kč, ale přitom nemám založené stavební spoření a ani účet u banky. Jak mám v takovém případě postupovat, abych dostal výhodou půjčku a moc nepřeplatil navíc? Můj čistý měsíční příjem je 13 000 Kč. A kolik bych zhruba v případě, že si vezmu půjčku na 150 000 Kč přeplatil? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření na rok?

Dobrý den, pokud si uzavřu stavební spoření např. 11.12.2009 a za rok bych stavební spoření chtěl zrušit. Budu platit nějaké sankce a budou mi vráceny naspoření peníze a z nich výnos? A jestli je to vůbec možné zrušit stavební spoření předčasně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před pár dny jsem posílal dotaz…

Dobrý den, před pár dny jsem posílal dotaz ohledně výběru překlenovací úvěr / spotřebitelský úvěr pro získání stavebního úvěru. Vaše odpověď mě popravdě příliš neuspokojila, protože jsem se dozvěděl, že překlenovací úvěr vyjde o něco dráž něž hypotéka, až na státní podporu, ale na to jsem se vlastně neptal. Pokud mám uspořeno 400 tis. Kč a potřebuji dalších 400 tis. Kč pro 40% CČ stavebního spoření pro získání stavebního úvěru, tak mi příjde vzít si na 400 tis. Kč spotřebitelského úvěru daleko lepší volba. Budu platit 7000Kč měsíčně splátku úvěru a ne 8000Kč jen úroky u překlenovacího úvěru (z 2 mil. cílové částky). Dostávat 3000Kč státní podporu ROČNĚ a platit 8000Kč úroky MĚSÍČNĚ mi přijde podstatně neporovnatelné. Vaše odpověď mi přijde docela nic neříkající, příště bych uvítal nějaká čísla, která něco znamenají, než srovnání dvou produktů, na které jsem se vlastně vůbec neptal.. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Minimální vklad na stavební spoření

Dobrý den, pokud si u reifeisenbank založím do konce roku stavební spoření kolik musím složit jako první vklad? je tam nějaký minimální limit? A také se chci zeptat, jestli je stavební spoření, respektive vklady nějak pojištěný v případě krachu banky? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vyplatil by se spotřebitelský úvěr na bydlení?

Dobrý den, je mi 27 let, mám naspořeno zhruba 100.000 Kč, během příštího roku počítám s úsporami někde kolem 300.000 Kč, čili ke konci roku bych měl mít naspořeno asi 400.000 Kč. Mám stavební spoření (nová smlouva) na cílovou částku 150.000 Kč. Chci koupit byt s cenou okolo 2mil. Kč ke konci příštího roku nebo začátkem roku 2011. Moje představa je taková, že zvýším cílovou částku na svém stavebním spoření na cenu bytu, tj. 2mil. Kč, kam postupně přesunu všechny svoje úspory (400 tis. Kč) a zažádám o stavební úvěr. Budu tedy v situaci, kdy nesplňuji podmínky k získání stavebního úveru, když pominu hodnotící číslo, budu mít nspořeno pouze 20% CČ (ne nutných 40%). Nyní k otázce. Je pro mě výhodný překlenovací úvěr? U překlenovacího úvěru budu platit měsíčně 7500Kč (4,5% CČ) jen na úrocích, než se dostanu na 40% naspořené částky pro získání stavebního úvěru. Napadla mě možnost vzít si na chybějících 400 tis. Kč spotřebitelský úvěr, doplatit spoření a v následujících letech splácet jak spotřebitelský, tak (když pánbůh dá) získaný stavební úvěr. Byl bych rád za názor odborníka, jestli je možné toto udělat. K možnostem získání dvou úvěrů zároveň jen dodám, že můj měsíční příjem je někde kolem 30.000 Kč, splátka spotřebitelského úvěru by se pohybovala někde kolem 7.000 Kč, splátka stavebního úvěru např. 10.000Kč, čili během splácení spotř. úvěru celkem 17.000Kč měsíčně. Děkuji mnohokrát za reakci.


odpovídal(a): Redakce

Musím při navýšení CČ uzavřít další smlouvu?

Dobrý den, manžel má úvěr ze stav. spoření z doby před manželstvím, nyní bychom ho chtěli navýšit. I když já jsem bez příjmu, manželovi příjmy stačí, náš poradce tvrdí, že je nutné, abych si zřídila své stavební spoření pro navýšení úvěru. Je to opravdu nutné?


odpovídal(a): Redakce

Finance na rekonstrukci

Dobrý den, prosím o radu. Chceme rekonstruovat rodinný dům, potřebujeme cca 800 000 tis. Já i manžel máme stavební spoření s cílovou č. 100 000 a máme nyní každý naspořeno 60000. Prosím o radu, jak získat peníze, jestli ze stavebního spoření + hypotéka nebo i jinak. Rodinný domek vlastním z půlky já a půlku rodiče, manžel má byt, ale je tam věcné břemeno, že tam doživotně má bydlení jeho maminka, takže ten se asi nedá zastavit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Když odejde přístupitel

Dobrý den, Chtěl bych Vás požádat o rady.Celá věc se točí kvůli mé přítelkyni,která přislíbila dělat bratranci přistupitele k úvěru.Poslala mu údaje o svém příjmu a on je měl předložit bance,zda ona jako přistupitel bude s výší svého platu vyhovovat.Ale ona měla k úvěru přistoupit jen na dobu maximálně 3 měsíce,než si bratranec z tohoto úvěru doplatí jiný,který má na auto.Tento nový by měl právě na to doplacení a koupi bytu.Protože banka mu prý kvůli tomuto úvěru na auto nepůjčí bez přistupitele.A teď banka vydala sdělení,že díky výši přítelčinině platu,dostane její bratranec výhodnější podmínky na tento úvěr.A na to se chci zeptat,zda banka právě z tohoto důvodu (získání výhodnějších podmínek úvěru díky mé přítelkyni),i po zaplacení toho úvěru na auto,nebude s jejím odstoupením jako přistupitele souhlasit? A zda by tento úvěr neměl být posuzován už teď v zárodku s tím,že banka by měla být informována,že přistupitelka přistupuje k úvěru jen z důvodu splacení druhého úvěru a na jen tuto dobu k tomu potřebnou,aby pak mohla hned odstoupit? A ještě bych se chtěl zeptat,zda může někdo bez něčího písemného souhlasu na někoho přepsat byt? A kolik asi tak by takové sepsání smlouvy stálo u právníka? Předem moc děkuji, S pozdravem Smolík


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření v tomto, nebo příštím roce?

Dobry den, rad bych vas pozadal o radu pri vyberu stavebniho sporeni. Sve minule stavebni sporeni jsem ukoncil v breznu tohoto roku po 5 letech sporeni s tim ze jsem jeste pred ukoncenim slozil 18.000,- abych jeste dostal statni podporu 4.500,- pro tento rok. Uvazuji o zalozeni noveho stavebniho sporeni. Chapu ze statni podporu dostanu zase az pro rok 2010 a to ve vysi max 3.000,-. Chtel bych poradit jestli je pro me vyhodnejsi zalozit sporeni jeste letos (a ziskat nejaky bonus, zaplatit vsak za vedeni sporeni pro tento rok) nebo az v pristim roce. Zaroven hledam sporeni na kterem bych mel nejvetsi profit (urok, bonus) hypoteka me v nejblizsich cca 6 letech nezajima.


odpovídal(a): Redakce

Stavba, stavební spoření

Dobrý den, prosím o radu, jak financovat stavbu domu. Jsme 4 členná rodina (děti 11 a 6 let). Všichni máme stavební spoření u ČMSS, dohromady máme naspořeno 400 tis. Potřebujeme úvěr 2 mil, včetně těch naspořených 400 tis, příp. 1 mil.600 tis. Je lepší celou stavbu řešit úvěrem ze stavebního spoření nebo kombinací stav. spoř. + hypotéka? Jaký je vlastně potřeba příjem pro takový úvěr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Spoření na cokoli?

Dobrý den, mám dotaz ke stavebnímu spoření. Pokud po 6 letech si vyberu peníze ze stavebního spoření mohu je pak použít na cokoliv? Nebo se vztahují mé vybrané peníze pouze na nákup nemovitosti? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Koupě domu, financování

Dobrý den, prosím,jaké jsou nejlepši formy financovani koupe domu?Mam 2 stavebni sporeni,obe na Kc 300000.Cena domu je 1 mil Kc.Staci mi 900000 na pujceni.Cisty prijem je 14000 Kc.inkaso,mesicni poplatky cca 5000.Co mi prosim doporucite?jestli vubec dosahnu na tuto vysi. Jsem svobodna, bezdetna.32 let.dekuji.Ivona


odpovídal(a): Redakce

Byt od města - financování

Dobrý den, do konce ledna potřebuji od města odkoupit byt. Potřeboval bych si půjčit 200 000 kč. Mám stavební spoření u Modré Pyramidy, jsou na ní staré podmínky, radši bych ji využil na spoření. Mohli byste mi poradit, kde si peníze půjčit? Chtěl bych splácet cca 4000 kč/měs.


odpovídal(a): Redakce

Zřídit si pro úvěr druhé spoření?

Dobrý den,dotaz se týká úvěru na výstavbu rodinného domu, který bychom chtěli začít stavět na jaře 2010.Půjčit bychom si chtěli 1 300 000, hotovost máme 450 000Kč. Mám stavební spoření Buřinka, které běží cca 3 roky na cílovou částku 100 000-naspořeno mám kolem 70 000Kč. Je dobrá volba na toto stavební spoření vkládat pouze minimum peněz-200Kč a založit si nové stavební spoření u Reifeisen stavební spořitelny - a půjčit si 1 300 000 formou překlenovacího úvěru, toto by prý pro nás měla být nejvýhodnější varianta. Myslíte, že je tomu tak? Děkuji předem za odpověď.